Google kimlik değiştiryor!!!

Bu konuyu okuyanlar

Jengar

Profesör
İnternet devi Google arama sistemini değiştiriyor...
İnternet arama motoru devi Google, daha bütünleştirici ve kapsamlı olarak tanımladığı "Universal Search" sistemine geçtiğini duyurdu.

Google, bundan böyle arama sonuçlarını haber, video, imaj, lokal ve kitap arama sonuçlarının karışımı olarak listeleyeceğini açıkladı. Çarşamba günü kullanımına başlanan yeni sistem, ingilizce Google.com erişimi olanlar tarafından görüntülenecek. Universal Search" ilerleyen günlerde tüm Google kullanıcılarına sunulacak.

Eldeki bütün kaynakların taranması sonucu ortaya koyulacak olan yeni arama sonuçları tek bir sonuç setinde verilecek. Örneğin Star Wars karakteri Darth Vader hakkında yapılan bir arama sonucu sadece web siteleri değil, Darth Vader karakterine ait resimler, gazetelerde çıkan haberler ve aktör James Earl Jones ile ilgili web siteleri ya da son çıkan Lucas filmleri bir set olarak kullanıcıya sunulacak. Böylece tek bir konu ile ilgili çok kapsamlı ve detaylı arama sonuçları ortaya konacak.

alıntı: http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=239485
 

bisgen

Asistan
Dikey Arama Yöntemi

Klasik arama sistemlerinde (Google normal, msn, yahoo gibi) aradığınız metinler "yatay olarak" aranır. Böylece aradığınız terimi içeren her içerikten siteyi arama sonuçları arasında görürsünüz.

Dikey aramda ise arama kriterlerinizi oldukça spesifik bir aralığa indirgeyebilirsiniz. Örneğin aradığınız terimi sadece haberler ya da sadece kitaplar ile kısıtlayabilirsiniz.

Google da yeni sistemiyle bize şu kategorilerde arama imkanı sunuyor:

1. Blog Search
2. Book Search
3. Catalogs
4. Code Search
5. Directory
6. Finance
7. Images
8. Local/Maps
9. News
10. Patent Search
11. Product Search
12. Scholar
13. Video
14. Web Search

Kaynak : http://www.bildirgec.org/yazi/iste-google-2-0
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst