Google hizmetlerini boykot

burns206

Profesör
31 Mart 2011
1,866
1
0
Sen maşallah din adamısın ya, çok biliyorsun. İslam'dan başka din yoktur. Müslümanlığı, hıristiyanlığı ve yahudiliği de kapsayan tek inanç İslam'dır. Bunların hepsine birden İslam denir. Azbuçuk Kur'an-ı Kerim okuyan bilir bunu. Allah diğer dinleri, din olarak kabul etmiyor. Her Cuma namazlarında hoca mimberde bir ayet okur...

Okunuşu olarak "İnneddine İndallahil İslam" dır. Yani; "Allah nezdinde hak din İslâm'dır." [Al-i İmran Suresi:19]. Allah diğer hiçbir dini kabul etmediğini açık birşekilde beyan etmektedir.

"Allah nezdinde hak din İslâm'dır. Kitap verilenler, kendilerine ilim geldikten sonradır ki, aralarındaki kıskançlık yüzünden ayrılığa düştüler. Allah'ın âyetlerini inkâr edenler bilmelidirler ki Allah'ın hesabı çok çabuktur." [Al-i İmran Suresi:19]

"Kim, İslâm'dan başka bir din ararsa, bilsin ki kendisinden (böyle bir din) asla kabul edilmeyecek ve o, ahirette ziyan edenlerden olacaktır." [Al-i İmran Suresi:85]

Müslümanlar hep diğer insanlara saygılı olmuşlardır. Hıristiyan olsun, Yahudi olsun veya putperest olsun. Taki, onlar İslam'a zarar vermeye kalkışmadıkları sürece. Tarih boyunca bu hep böyle olmuştur. Ancak ne yazıktır ki, onlar hep İslam'a düşman olmuş ve zarar vermeye çalışmışlardır. Ateizm denen saçmalığın doğuşu da Allah'a olan karşıtlığından doğmuştur. Onlar hep Allah ile Allah'a inanlarla alay etmiş ve her fırsatta hakaretler yağdırıyorlar. Bundan dolayı, ateistler, hıristiyan ve yahudilere göre müslümanların en büyük düşmanıdır. Yahudi ve hıristiyanlar en azından Allah'ın varlığına inanıyor. Allah istese, bunların kökünü kurutur da, ancak çok büyük bir sabrı var. Ve Kur'an-Kerim'de; onlara bir müddet süre verdiklerini ve sonunda zararlı çıkacak olanlar kendileri olacakları ve Allah'ın sabrının büyük olduğu belirtilmektedir. Yoksa bazı cahillerin düşündüğü gibi, "hade Allah ne bekliyor yok etsin onları o zaman diyor". Allah bunu Kur'an-ı Kerim'de açık ve net bir şekilde açıklamıştır. Ne kavimleri yeryüzünden silip attığını bilmeyenler açsın Kur'an-ı Kerim'i okusunlar.

Benim, insanların inanç ve düşüncelerine olan saygım çok büyüktür. Ki hiçbir zaman bunun tersi ile bağdaşacak girişimde bulunmadım. Ancak, ateism denen saçamlığı tabii olanlar İslam'a yoğun hakaretler ve binbir çeşit planlar yapmaktadır. Bunu görmezden gelemem ve tavrımı aynen koruyamam. Bunlar sadece bir başlangıç. Azıttıkça azıtacaklar. Gidin ateist websitlelere, forumlara nasıl konuştuklarına. Tövbe haşa. Müslümanlar hiçbir zaman bu şerefsiz ve haysiyetsiz, Allah, kitap bilmeyen bu yaratıklar gibi olmadı. Onların olmuş olduğu tutum içine girmedi. Onlar bunları yaparken "eyvallah" diyecek halim yok. Bundan dolayı onlardan tiksiniyorum ve hiçbir düşüncelerine saygım ve tahammülüm yok!
bu ne arkadas ya . ozet gecsen olmuyo mu :p

thekillingroad

Profesör
10 Eylül 2012
1,510
1
218
[MENTION=142972]tambjk[/MENTION] 'nın dediği gibi Ateizm bir yaratıcı olmadığına inanan bir sistemdir, inançsızlık diye bir şey olmaz. İnanmak kelimesini burada doğru oturtmak lazım. Allah'a inanmak da bu şekilde yaklaşırsak yanlıştır, inanmak ne yani? "evet bence doğru söylüyor" demek değil heralde. =) Kabul etmek diyebiliriz mesela. Allah'ı kabul etmek veya onun getirdiği söylenen sistemlerden birini/birkaçını kabul etmek vs.
O nedenle, inançsızlık diye bir kelime temelden hatalıdır. Tanrı tanımazlığı aşağılamak için de bu şekilde kullanılmasına göz yumulmaktadır, ateizm bir tanrı olmadığına inanan sistemdir. Yine tambjk'nın açıkladığı gibi bir yaratıcının var olduğuna inanıp dinlere inanmaya sisteme de deizm denir. vs vs.. Diğer yazdıklarına baktığımda sende hafif agnostiklik de var =)

Özet geçemez, zira aslında bir tartışma ya da paylaşma hareketinde bulunmadan kendi doğrusunu empoze etmeye çalıştığı için hiç bir şey söylemiyor, sadece uzun şeyler veya tekrar şeyler yazıyor. İnsanların düşüncelerine saygısı sonsuzmuş, ama ateistlerin planları varmış... Ne planı ya? Ateistler Dünya'da yaşamakta olan en masum toplumlardırlar. Ne kimseye saldırırlar, ne kimseyle savaşırlar, ne kimseyi öldürürler, ne de kimseye ikinci sınıf muamelesi yaparlar. Hiç bir ateizm düşünce tabanında buluşmuş terör örgütü yoktur mesela, veya para toplayan vakıflar falan. :)
Kimseyi ateist olmaya teşvik etmem de edemem de, ama ateistlerin dünyanın en huzurlu ve sakin insanları olduğu gerçeğini de görmezden gelemem. Hiç bir ateist başka bir düşünce sistemi mensubuna sadece inanışından ötürü haysiyetsiz, şerefsiz demez mesela :) Daha çoğaltabilirim de bunları, ama aynı şeyleri tekrarlamış olurum. :)

ScienceNET

Asistan
21 Eylül 2012
454
2
18
@tambjk 'nın dediği gibi Ateizm bir yaratıcı olmadığına inanan bir sistemdir, inançsızlık diye bir şey olmaz. İnanmak kelimesini burada doğru oturtmak lazım. Allah'a inanmak da bu şekilde yaklaşırsak yanlıştır, inanmak ne yani? "evet bence doğru söylüyor" demek değil heralde. =) Kabul etmek diyebiliriz mesela. Allah'ı kabul etmek veya onun getirdiği söylenen sistemlerden birini/birkaçını kabul etmek vs.
O nedenle, inançsızlık diye bir kelime temelden hatalıdır. Tanrı tanımazlığı aşağılamak için de bu şekilde kullanılmasına göz yumulmaktadır, ateizm bir tanrı olmadığına inanan sistemdir. Yine tambjk'nın açıkladığı gibi bir yaratıcının var olduğuna inanıp dinlere inanmaya sisteme de deizm denir. vs vs.. Diğer yazdıklarına baktığımda sende hafif agnostiklik de var =)

Özet geçemez, zira aslında bir tartışma ya da paylaşma hareketinde bulunmadan kendi doğrusunu empoze etmeye çalıştığı için hiç bir şey söylemiyor, sadece uzun şeyler veya tekrar şeyler yazıyor. İnsanların düşüncelerine saygısı sonsuzmuş, ama ateistlerin planları varmış... Ne planı ya? Ateistler Dünya'da yaşamakta olan en masum toplumlardırlar. Ne kimseye saldırırlar, ne kimseyle savaşırlar, ne kimseyi öldürürler, ne de kimseye ikinci sınıf muamelesi yaparlar. Hiç bir ateizm düşünce tabanında buluşmuş terör örgütü yoktur mesela, veya para toplayan vakıflar falan. :)
Kimseyi ateist olmaya teşvik etmem de edemem de, ama ateistlerin dünyanın en huzurlu ve sakin insanları olduğu gerçeğini de görmezden gelemem. Hiç bir ateist başka bir düşünce sistemi mensubuna sadece inanışından ötürü haysiyetsiz, şerefsiz demez mesela :) Daha çoğaltabilirim de bunları, ama aynı şeyleri tekrarlamış olurum. :)

Sen önce ateistleri tanı ondan sonra gel! Utanmasan, herkese ateist olun diyeceksin. Sen önce İslam'ı öğren. İslam senin etrafında öğrendiğin veya işittiğin şeyler gibi değil. İslam okullarda öğrettiği gibi dar bir görüşü benimsemiyor. İslam'ı tanımak ve anlamak için, onu yaşamaya karar vereceksin, ve Allah (C.C.) seni hidayete ermeni sağlar ve sen o at gözlüklerini atar dünyaya bir de İslam'ın gözlükleriyle bakmaya karar verirsen. Sana söz veriyorum, İslam senin düşündüklerinde çok farklı olduğunu kavrayacaksın. Daha önce duydukların ve işittiklerin şeylere tam olarak benzemediğini kavrayacak ve anlayacaksın. Hayatında daha önce hiç yaşamadığın şeyleri hissedecek ve yaşacaksın. Sen yeterki, o at gözlüklerini çıkar ve ruhunu Allah'a teslim et. Bundan dolayıdır, Allah Kur'an-ı Kerim'de "Bilen ile bilmeyen, gören ile görmeyen ve işiten ile işitmeyen hiç bir olur mu?" diyor ve tekrarlıyor. Kalpleri dünya hevesiyle bocalayıp duranlar, Allah'tan yüz çevirirler. Bu dünyanın sanki kendiliğinden olduğunu sanarlar... Sen şimdi bırak ateizmi gel Müslüman ol!

Vakıflar zorla adamların gırtlağına sarılıp para istemiyorlar ya. İnsanlara yardım etmek ve onlarla dayanışma içinde olmak için hayırlarına topluyorlar. Bu işi onlar yapmayacaksa kim yapacak? Sen aç gözlüğün ile yiyip içerken, fakir, sefil olmuş kardeşler ne olacak? Dünyada sadece sen mi yaşıyorsun?

Sen dilediğin gibi yaşa ve dilediğini söyle. Ama öyle bir an gelecek ki, seni hiç kimse Allah'ın elinden kurtaramaz. Allah'tan başka hiçbir yardımcı bulamayacaksın. Derin bir pişmanlık duyacaksın ama nafile. Boş şeyler artık...

Allah sana hidayet etsin tez zamanda. Ateist denen mahlukları savunacağına biraz da müslümanları savun...

thekillingroad

Profesör
10 Eylül 2012
1,510
1
218
Senin adına mutluyum zira nerede yaşıyorsan gerçekten çok ılımlı, kimsenin kimseye karışmadığı ve zorlamadığı bir memlekette İslam'ı yaşıyorsun demek ki. Her ne kadar öyle bir yer ben henüz bulamasam da, senin orada olduğunu düşündüm yazdıklarından. Ama yine de sana zararı olmayan insanlara hakaret etmekten geri kalmamışsın, keşke yapmasan.

İslamı veya ateistleri tanımadığımı nereden çıkardın ki? Yani bak ben yukarıda senin bilginle hiç bir ilgisi olmayacak bir konuda bile sadece çekinerek tahminde bulunabiliyorum. Sen benim neyi bilip neyi bilmediğimi, neyi yaşayıp neyi yaşamadığımı nereden biliyorsun? Kayda geçsin madem, 3 semavi dini de mensubu olduğunu söyleyen insanlardan çok daha iyi biliyorum.
Kendi arkadaş çevremdeki insanlara ateist olup budist olun diyebilirim, ancak burada bunu ima edecek tek bir şey yazmış mıyım ben? Hem yazsam bile neden utanayım? Sen cihad çağrısı yaparsan kötü bir şey olmuyor da ben kendi inancımın güzelliklerini anlatmaya kalksam kötü mü olur mesela?
Sorun şu: tek hak dini İslam'dır, dinin içerisinde kalması gereken bir olgu. Sosyal hayata adapte edemezsin bunu, yapamazsın. Bundan vazgeçtiği an İslam alemi, yaşadığı tüm sürtüşmelerde ciddi azalmalar olacak.

Kimseyi savunmuyorum ben durduk yere. Biri kalkıp Müslümanlar'a gereksiz yere hakaret edip sataştırsa kimi neyi savunduğumu o zaman görebilirsin. Burada yok yere sen ateistlere hakaret ettin, ben de yok yere hakaret edilen herkes için yaptığım gibi savundum. Savunmadım da aslında, senin yaptığının yanlış olduğunu söyledim o kadar. Hoşuna gidecekse zamanında yıllarca tüm vaktimi harcadığım avrupa ve amerika menşeili otomobil forumlarında da manasız yere islam ülkelerine veya türkiyeye yapılan eleştirilerle savaştım. Öyle hiç de genellemeciler tarafından milliyetçi falan olarak görülebilecek biri de değilim, misal türk olduğumdan gurur falan duymuyorum gerek görmediğim için. Ama onlar saçma sapan saldırınca ben de durun dedim ve tartıştım.
Anlatabilmişimdir sanırım ne demek istediğimi. Umarım.

Aç kişiler için yapılabilecek en adice davranış da bağış vermektir, bunu da bir köşeye not et.

ScienceNET

Asistan
21 Eylül 2012
454
2
18
Senin adına mutluyum zira nerede yaşıyorsan gerçekten çok ılımlı, kimsenin kimseye karışmadığı ve zorlamadığı bir memlekette İslam'ı yaşıyorsun demek ki. Her ne kadar öyle bir yer ben henüz bulamasam da, senin orada olduğunu düşündüm yazdıklarından. Ama yine de sana zararı olmayan insanlara hakaret etmekten geri kalmamışsın, keşke yapmasan.

İslamı veya ateistleri tanımadığımı nereden çıkardın ki? Yani bak ben yukarıda senin bilginle hiç bir ilgisi olmayacak bir konuda bile sadece çekinerek tahminde bulunabiliyorum. Sen benim neyi bilip neyi bilmediğimi, neyi yaşayıp neyi yaşamadığımı nereden biliyorsun? Kayda geçsin madem, 3 semavi dini de mensubu olduğunu söyleyen insanlardan çok daha iyi biliyorum.
Kendi arkadaş çevremdeki insanlara ateist olup budist olun diyebilirim, ancak burada bunu ima edecek tek bir şey yazmış mıyım ben? Hem yazsam bile neden utanayım? Sen cihad çağrısı yaparsan kötü bir şey olmuyor da ben kendi inancımın güzelliklerini anlatmaya kalksam kötü mü olur mesela?
Sorun şu: tek hak dini İslam'dır, dinin içerisinde kalması gereken bir olgu. Sosyal hayata adapte edemezsin bunu, yapamazsın. Bundan vazgeçtiği an İslam alemi, yaşadığı tüm sürtüşmelerde ciddi azalmalar olacak.

Kimseyi savunmuyorum ben durduk yere. Biri kalkıp Müslümanlar'a gereksiz yere hakaret edip sataştırsa kimi neyi savunduğumu o zaman görebilirsin. Burada yok yere sen ateistlere hakaret ettin, ben de yok yere hakaret edilen herkes için yaptığım gibi savundum. Savunmadım da aslında, senin yaptığının yanlış olduğunu söyledim o kadar. Hoşuna gidecekse zamanında yıllarca tüm vaktimi harcadığım avrupa ve amerika menşeili otomobil forumlarında da manasız yere islam ülkelerine veya türkiyeye yapılan eleştirilerle savaştım. Öyle hiç de genellemeciler tarafından milliyetçi falan olarak görülebilecek biri de değilim, misal türk olduğumdan gurur falan duymuyorum gerek görmediğim için. Ama onlar saçma sapan saldırınca ben de durun dedim ve tartıştım.
Anlatabilmişimdir sanırım ne demek istediğimi. Umarım.

Aç kişiler için yapılabilecek en adice davranış da bağış vermektir, bunu da bir köşeye not et.

Benim notlarım değil Allah'ın gönderdiği ayetleri bir yere yazıyorum. Aklımda tutuyorum... :)

Senin veya bir başkasının söylemesinin bir anlamı ve önemi yok. Yücelerden Yüce olan Rabbim, ne isterse biz onu yapmaya çalışıyoruz. Biz Allah'ın gönderdiği ayetlerini dikkate alıyoruz. Bağış yapmanın nasıl olduğunu Allah, yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'de belirtmiştir. Yeni olan birşey yok...

Evet, farkındayım. Kendini İslam hakkında bilgin sanan soytarı ve çıkarcıları biliyorum ve hep görüyorum. Biz etrafımızdaki insanların yaptıkları saçma, İslam dışı hareketleri ile İslam'dan soğuyacak ve ondan uzaklaşacak değiliz. Biz kalbimizi ve ruhumuzu Allah'a bağlıyoruz. Bunun için çalışıyoruz. İslam'ı insanlardan değil bizzat Kur'an-ı Kerim'den ve o yüce Peygamberinden öğreneceksin. Öyle armut piş ağzıma düş misali gibi değil. Bundan dolayı insanlar İslam'a at gözlüğüyle bakıyorlar. Biraz üşenmeyip araştırsa, aslının öyle olmadığını ve İslam'ın gerçekten tam olarak böyle olmadığını daha iyi anlayacaklar. Diğer insanlardan farkınız olacak. Bilmiş tavırlara girmeden, okuyacaksın, öğreneceksin. Aksi takdirde, Allah senin hakkında karar verdiği zaman buna boyun eğeceksin. İstesen de istemesen de böyle olacak. Başka alternatifi ve çözümü yok. Sadece Allah isterse... Heleki nüfusunun büyük bir kısmı müslüman olan bir ülkede yaşıyorsan, bu senin için büyük bir avantaj ve ekstra olmalı. İnsanlara yardımda bulunmak hakkında Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruyor:

"Güzel söz ve bağışlama, arkasından incitme gelen sadakadan daha iyidir. Allah zengindir, acelesi de yoktur". [Bakara:263]

"Ey iman edenler! Allah'a ve ahiret gününe inanmadığı halde malını gösteriş için harcayan kimse gibi, başa kakmak ve incitmek suretiyle, yaptığınız hayırlarınızı boşa çıkarmayın. Böylesinin durumu, üzerinde biraz toprak bulunan düz kayaya benzer ki, sağanak bir yağmur isabet etmiş de onu çıplak pürüzsüz kaya haline getirivermiştir. Bunlar kazandıklarından hiçbir şeye sahip olamazlar. Allah, kâfirleri doğru yola iletmez". [Bakara:264]

"Eğer sadakaları (zekât ve benzeri hayırları) açıktan verirseniz ne âlâ! Eğer onu fakirlere gizlice verirseniz, işte bu sizin için daha hayırlıdır. Allah da bu sebeple sizin günahlarınızı örter. Allah, yapmakta olduklarınızı bilir". [Bakara:271]

"(Yapacağınız hayırlar,) kendilerini Allah yoluna adamış, bu sebeple yeryüzünde kazanç için dolaşamayan fakirler için olsun. Bilmeyen kimseler, iffetlerinden dolayı onları zengin zanneder. Sen onları simalarından tanırsın. Çünkü onlar yüzsüzlük ederek istemezler. Yaptığınız her hayrı muhakkak Allah bilir". [Bakara:273]

"Sadakalar (zekâtlar) Allah'tan bir farz olarak ancak, yoksullara, düşkünlere, (zekât toplayan) memurlara, gönülleri (İslâm'a) ısındırılacak olanlara, (hürriyetlerini satın almaya çalışan) kölelere, borçlulara, Allah yolunda çalışıp cihad edenlere, yolcuya mahsustur. Allah pek iyi bilendir, hikmet sahibidir". [Tevbe:60]"

Bunlar sadece Kur'an-ı Kerim'den birkaç ayettir. Çok daha fazlası var bu konuda...

Allah sana hidayet versin. İnşallah iyi bir müslüman olursun da, yoksa boş yere hem dünyanı hem de ahiretini harcamayasın...

tambjk

Profesör
10 Mayıs 2011
3,263
16
218
Benim notlarım değil Allah'ın gönderdiği ayetleri bir yere yazıyorum. Aklımda tutuyorum... :)

Senin veya bir başkasının söylemesinin bir anlamı ve önemi yok. Yücelerden Yüce olan Rabbim, ne isterse biz onu yapmaya çalışıyoruz. Biz Allah'ın gönderdiği ayetlerini dikkate alıyoruz. Bağış yapmanın nasıl olduğunu Allah, yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'de belirtmiştir. Yeni olan birşey yok...

Evet, farkındayım. Kendini İslam hakkında bilgin sanan soytarı ve çıkarcıları biliyorum ve hep görüyorum. Biz etrafımızdaki insanların yaptıkları saçma, İslam dışı hareketleri ile İslam'dan soğuyacak ve ondan uzaklaşacak değiliz. Biz kalbimizi ve ruhumuzu Allah'a bağlıyoruz. Bunun için çalışıyoruz. İslam'ı insanlardan değil bizzat Kur'an-ı Kerim'den ve o yüce Peygamberinden öğreneceksin. Öyle armut piş ağzıma düş misali gibi değil. Bundan dolayı insanlar İslam'a at gözlüğüyle bakıyorlar. Biraz üşenmeyip araştırsa, aslının öyle olmadığını ve İslam'ın gerçekten tam olarak böyle olmadığını daha iyi anlayacaklar. Diğer insanlardan farkınız olacak. Bilmiş tavırlara girmeden, okuyacaksın, öğreneceksin. Aksi takdirde, Allah senin hakkında karar verdiği zaman buna boyun eğeceksin. İstesen de istemesen de böyle olacak. Başka alternatifi ve çözümü yok. Sadece Allah isterse... Heleki nüfusunun büyük bir kısmı müslüman olan bir ülkede yaşıyorsan, bu senin için büyük bir avantaj ve ekstra olmalı. İnsanlara yardımda bulunmak hakkında Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruyor:

"Güzel söz ve bağışlama, arkasından incitme gelen sadakadan daha iyidir. Allah zengindir, acelesi de yoktur". [Bakara:263]

"Ey iman edenler! Allah'a ve ahiret gününe inanmadığı halde malını gösteriş için harcayan kimse gibi, başa kakmak ve incitmek suretiyle, yaptığınız hayırlarınızı boşa çıkarmayın. Böylesinin durumu, üzerinde biraz toprak bulunan düz kayaya benzer ki, sağanak bir yağmur isabet etmiş de onu çıplak pürüzsüz kaya haline getirivermiştir. Bunlar kazandıklarından hiçbir şeye sahip olamazlar. Allah, kâfirleri doğru yola iletmez". [Bakara:264]

"Eğer sadakaları (zekât ve benzeri hayırları) açıktan verirseniz ne âlâ! Eğer onu fakirlere gizlice verirseniz, işte bu sizin için daha hayırlıdır. Allah da bu sebeple sizin günahlarınızı örter. Allah, yapmakta olduklarınızı bilir". [Bakara:271]

"(Yapacağınız hayırlar,) kendilerini Allah yoluna adamış, bu sebeple yeryüzünde kazanç için dolaşamayan fakirler için olsun. Bilmeyen kimseler, iffetlerinden dolayı onları zengin zanneder. Sen onları simalarından tanırsın. Çünkü onlar yüzsüzlük ederek istemezler. Yaptığınız her hayrı muhakkak Allah bilir". [Bakara:273]

"Sadakalar (zekâtlar) Allah'tan bir farz olarak ancak, yoksullara, düşkünlere, (zekât toplayan) memurlara, gönülleri (İslâm'a) ısındırılacak olanlara, (hürriyetlerini satın almaya çalışan) kölelere, borçlulara, Allah yolunda çalışıp cihad edenlere, yolcuya mahsustur. Allah pek iyi bilendir, hikmet sahibidir". [Tevbe:60]"

Bunlar sadece Kur'an-ı Kerim'den birkaç ayettir. Çok daha fazlası var bu konuda...

Allah sana hidayet versin. İnşallah iyi bir müslüman olursun da, yoksa boş yere hem dünyanı hem de ahiretini harcamayasın...

Hangi yazını alıntılayıp cevaplasam bilemedim :)

İlk olarak öğrenmek gereken şey, dünyada inanılan birçok din vardır. Ama her din sadece kendi yaratıcı gücünü kabul edip diğerlerini yok sayar. Sen eğer bir dinin bakış açısından olaya bakarsan yanlış olur, at gözlüğü misali. Senin diğer dinleri kabul etmemen onlara inanan milyonlarca insanın varlığını görmezden gelmene sebep olmamalı.

Ayrıca farklı dine mensup yada ateist biriyle Kuran-ı Kerim den ayetler paylaşarak tartışmak yada ikna etmeye çalışmak kadar saçma birşey olamaz. O ayetler bir müslüman için bu ve öteki dünyanın tereddütsüz gerçekleri olabilir ama başka insanlar için bir anlam ifade etmezler. Zaten ifade etseydi müslüman olurlardı muhtemelen. Bir hristiyanın incilden ayetler okuyarak seninle tartışmaya çalışmasını düşünürsen demek istediğimi anlarsın.

Farklı dinden insanlarla tartışmak için öncelikle inanç eksenli değil felsefe ve mantık ekseninde tartışmalısın. Tüm inançlara ve akla ancak bu şekilde hitap edebilir, onlarla aynı zeminde tartışabilirsin.

Bana sen din adamımısn ki ahkam kesiyorsun gibi birşeyler demişsin. Benim öyle bir iddiam yok ama senin maşallahın var, fetva üstüne fetva veriyorsun birkısmı da yalan yanlış. İslamiyet diğer insanlara saygı duymayı öğütlemiştir ama sen bu öğütten nasibini alamamışsın anlaşılan. Arkadaşın İslamiyet hakkında tek bir kötü sözü yok ve sadece Ateistlerin inançlarını yaşama hakkından bahsetmiş, eğer bahsettiğin şekilde saygılı biriysen saygı duyuyorum diyip geçersin bu kadar basit. Ama senin eylemlerin , sözlerin ve inançların arasında bir tutarsızlık var ne yazıkki. Hani insan bazen yaptıklarının ne anlama geldiğini başkalarını gözüne sokmadan farkedemez ya. Az bi kendi özeleştirini yap ve acaba nerede yanlış yapıyorum diye düşün. Tutarlı olmak adına.