Google Chrome 69 ile Gelenler

Bu konuyu okuyanlar

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Chrome on yıl boyunca oldukça benzer görünümlere sahip oldu, ancak 10. yıl dönümü için yayınlanan 69 sürümü önemli bir güncelleme olarak geldi. Yeni gelen güncelleme ile sunulan en önemli yeni özellikleri derledik.

606201-8-.jpg

Google'ın Chrome web tarayıcısının 10 yaşında olduğuna inanmak güç olabilir. Ancak piyasada hakimiyeti göz önüne alındığında, sadece 10 yaşında olduğuna inanmak size kalmış. Google'ın Chrome Web Browser'a bir dönüm noktası olarak kutlama için önemli bir güncelleme ile görsellerde değişiklikler ile kullanıcılarına daha iyi hitap ettiğini düşünüyorum. Buna istinaden aşağıda göreceğiniz gibi Chorme 69 güncellemesi ile yüzeysel olarak tasarım değişikliklerinden daha fazlası olduğunu göreceksiniz.

Chrome web tarayıcısı birçok kişinin ilk web tarayıcısı haline geldi. Firefox ve Opera aynı tasarıma maruz kalırken Edge ve Vivaldi ise kendi görünümleriyle güzel tarayıcılar ortaya çıkardılar. Chrome ise 10 yıl boyunca tasarım konusunda hiç bir değişiklik yapmayarak sürekli olarak aynı kaldı. Bu güncelleme ile Materyal tasarımı ortaya koyan Chrome kullanıcılarını etkilediği görüldü.

Chrome, bellek ve depolama kullanımı, dizüstü bilgisayarlarda pil boşaltma, tescilli teknolojiler, okuma görüntüleme veya paylaşım seçeneklerinin eksikliği genel olarak zayıf reklam engelleme ve gizlilik endişeleri nedeniyle biraz geride kalmış olabilir. Yine de, kullanılan en popüler tarayıcı ve web geliştiricilerinin favori hedefi olduğu görülmekte. Google, yeni teknolojiler eklemek konusunda mücadeleci davranıyor. Bu da bazen Chrome'u, şirketin web hizmeti özelliklerinin bazılarıyla çalışan tek tarayıcı haline getiriyor.

İsterseniz lafı fazla uzatmadan Google Chrome 69 ile bizlere sunulan 8 özelliği birlikte inceleyelim..

1- Materyal Tasarımı 2

2.png

Windows 10 üzerinde XP arka planı güzel duruyor deneyebilirsiniz..

Google, Materyal Tasarımı dili üzerinde Microsoft'un Edge Tarayıcısı olan Fluent Desing üzerinde çalışmasından daha uzun bir süredir çalışıyordu. Bu nedenle Chrome'da bu zamana kadar görünmemesi şaşırtmış olabilir. Materyal Tasarım temel olarak Android mobil işletim sistemi, basit şekiller, parlak renkler ve çok sayıda beyaz alanın temel dayanağı olmuştur.

Chrome'un yeni tasarımı, yuvarlar köşeler, zarif kare sekmeleri göze daha hoş geldiği söylenebilir. Arama kutusu, yer imi düğmeleri gibi bir çok butonun değiştiğini görebilirsiniz. Akıcı bir tasarım olduğu gibi, düğmeler harekete geçilirken göze daha hoş ve canlı gözüktüğü görülmekte.

Ne yazık ki Windows'da saydamlık ve diğer akıcı tasarım özellikleri sahip değil ve pencere kenarlarında bulunan saydamlıklar macOS sistemi üzerinde daha net olarak görülebiliyor.

2- Şifre Yönetimi

3.png

Web hizmetleriniz için kaydınızı yaptığınızda Chrome artık güçlü ve benzersiz şifreler oluşturabilir. Onları buluda kaydeder ve bu kayıtlara passwords.google.com adresinden erişebilirsiniz. Elbette bir Google hesabına giriş yapmanız ve tüm bunların çalışması için senkronizasyon açık olmalıdır.

Chrome için LastPass

3- Resim İçerisinde Resim (Picture-in Picture)

4.png

Not : Chrome üzerinde özelliği sağlıklı olarak çalıştıramadım, ancak araştıracağım.
Bu özellik, hala tarayıcının önizleme sürümlerinde, web üzerinde ana program penceresinde gezinmeye devam ederken bir videoyu küçük bir açılır pencerede izlemenizi sağlar. Opera web tarayıcısı bu özelliği Eylül 2016'da başlattı; macOS'un Safari tarayıcısı ise kısa bir süre sonra aynı şeyi yaptı. Windows 10, Netflix uygulaması gibi mağaza uygulamaları için Compact Overlay (Çoğaltıcı) olarak adlandırdı.

Chrome'un resim içinde resim ile; bir kez değil, iki kez sağ tıkla malısınız, böylece "Resim içinde resim" seçeneğini sunan ikinci bir bağlam menüsü göreceksiniz. Bu, videonuzu daha küçük, ancak yeniden boyutlandırılabilir bir pencereye çıkarır. Videonun oynatmaya devam etmesi için web sayfasının açık kalması gerekir. Sekmede küçük bir ekran simgesi görünecektir.

Opera tarayıcısının sürümünün başlatılması daha kolay olabilir, açık bir tuşla ve bir ovalama ve susturma dahil daha fazla kontrol olanağı sunmaktadır. Chrome'da, tek seçenekleriniz duraklatma ve oynatmadır. Ayrıca, resim içinde resimdeki krom özelliği sadece YouTube ile çalışmışken, Opera'nın Vimeo ve Daily Motion ile de çalıştığı görülmektedir.

4- Daha Az Flash

5.jpg

Tüm büyük tarayıcılar artık Flash içeriğini çalıştırmadan önce izin istiyorlar. Ancak Chrome 69'dan başlayarak uygulamayı seçmenize rağmen tercih ettiğiniz sitelerde tercihlerinizi hatırlamayacaktır. Adobe, 2020'de Flash'ın kullanım ömrünü açıkladı ve Google, her gün Chrome kullanıcılarının yalnızca yüzde 8'inin Flash sitelerini ziyaret ettiğini söylüyorlar. Ancak bir milyardan fazla kullanıcının sadece yüzde 8'i hala on milyonlarca kullanılan tüm web sitelerinin kodlarını yeniden yapılandıracaklarını inanmıyorum. Sizler Flash destekli siteleri kullanıyor musunuz bilmiyorum ancak ortamda pek fazla Flash destekli site kalmadı gibi..

5- Chrome'dan Yerel Windows 10 Bildirimleri

6.png

Chrome zaten Windows 10'da iyi bir bildirim özelliğini desteklemektedir, ancak Eylem Merkezi'nde bildirimlerin görünmesi sizin tercihinize kalmış bir durum. Ekranın sağ tarafındaki bu panel, daha sonra ilk gelen bildirimden sonra bildirimleri kaçırsanız bile size durum bildirimlerini tutacaktır.

6- Açık Sekmede Arama Özelliği

7.jpg

Arama çubuğu veya Google'ın terminolojisinde, Çok amaçlı adres çubuğu - artık web sekmelerinin yanı sıra açık sekmeleri de bulabilir. Bununla birlikte, yalnızca, web sayfası başlığında değil, içeriğinde arama yapar. Farz edelim ki Chrome üzerinde bir çok sekme açılmış olsun ve bu sekmeyi bulmanız için arama çubuğuna bir arama terimi girdiğinizde açık olan sekmenizi bulabilirsiniz.

Not : Makalede anlatım bozuklukları olabilir, İngilizce biraz az olduğu için bu kadar çevire bildim. Lütfen maruz görün..

Son düzenleme:

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Tasarım olarak hoşuma gitmişti ama twich' de video izlerken bir yandan yeni bir sekmeyi açtığım anda donmaya başladı. Son sürüme güncellemeden önce böyle birşey yoktu. Baya kurcaladım ama sorunu bulamayınca tarayıcı değiştirip opera' ya geçtim. Birkaç sürüm atlatsınlar sonra tekrar bakarız :)

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Burada bulunan yönergeyi değiştirin ve tekrar deneyin. Belki sizde de değişim gerçekleştirecektir.
Tasarım olarak hoşuma gitmişti ama twich' de video izlerken bir yandan yeni bir sekmeyi açtığım anda donmaya başladı. Son sürüme güncellemeden önce böyle birşey yoktu. Baya kurcaladım ama sorunu bulamayınca tarayıcı değiştirip opera' ya geçtim. Birkaç sürüm atlatsınlar sonra tekrar bakarız :)

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Burada bulunan yönergeyi değiştirin ve tekrar deneyin. Belki sizde de değişim gerçekleştirecektir.

Onu da denedim hocam ama olmadı. Hatta reklam engelleyiciyi bile kaldırıp denedim yemedi. PC ile ilgili de bir sorun olabilir belki. Ama çok sorun değil. Opera da gayet iyiymiş, işimi görüyor.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Bu vesile ile yükseltmeyi dün gerçekleştirdim... Tasarım ve işlevsellik olarak hoşuma gitti, yeni özellikler de güzel olmuş.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Yeni görsel yüzü çok sevdim açıkçası.

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Pip özelliğini bekliyordum ama hiç güzel çıkmadı. Opera'da hiç başlık çubuğu ve kenarlık olmadan harika şekilde kullanabiliyoruz halbuki.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
70 gelsin artık..:D