Google Chrome 5.0.342.8 Beta / 5.0.360.0 Dev

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
fdd2dj.jpg

Google Chrome, 5 versiyonunda nihayet Beta aşamasına geçti.
Opera'nın bugün kullanıma sunulan son betası ile Chrome'un Dev, Beta sürümleri, ve de Chromium'un da değerlendirileceği testi birazdan ekleyeceğim.

Google Chrome 5.0.342.8 Beta (12.07 MB)

Google Chrome 5.0.360.0 Dev (13.53 MB)

Changelog
----------------------------------------------------------------------
27.03.10 itibariyle yeni testler:

Sistem Bileşenleri:
Cpu: Intel C2d e8400
Vga: Nvidia 8800 GT
Ram: 2 GB ddr2 1066 mhz
Overclock: Cpu - 4050 mhz, Vga - 702-1782-2000(sırasıyla; çekirdek, shader, bellek)

Cpu-z görüntüsü:
wbe3x1.jpg

Gpu-z görüntüsü:
i1xv9d.gif

Tarayıcılar:
Google Chrome 5.0.360.0 Dev
Google Chrome 5.0.342.8 Beta
Opera 10.52 Build 3337 Beta
Comodo Dragon 4.0.1.6 (Testte Chrome 4.0.249.78 olarak görünüyor, dün çıktı onu da ekledim)
Chromium 5.0.361.0 (Testte Chrome 5.0.361.0 olarak görünüyor)
Chromium 5.0.364.0 (Testte Chrome 5.0.364.0 olarak görünüyor)

Peacekeeper linki=>> http://clients.futuremark.com/peacekeeper/results.action?key=3GSG

29mn7o9.png

Opera, 10.50 sürümünde yakalayamadığı hız ve başarıyı 10.51 sürümde yakaladı. 10.52 daha da sağlam olacağa benzer.

Yine de bu round'un galibi Chromium ve Chrome oluyor. (zaten ikisi de chromium tabanlı, neredeyse fark yok aralarında)
Ancak stabilite sorunlarını gidermek için midir bilinmez, Chrome beta'da (testte de görüleceği üzere) oldukça güç kaybetmiş. Böyle olacaksa hiç beta çıkarmasın, direkt dev sürümden final'a geçsin diyoruz. :tongue:

Not: Peacekeeper, Chromium'u Chrome olarak algılıyor. Yukarıda hangi sürümün hangi tarayıcı olduğunu belirttim.
Test birincisi, açık kaynak kodlu Chromium'u denemek isterseniz, en son sürümünü buradan indirebilirsiniz.:flowers:

axilik

Profesör
Reaksiyon puanı
6
haydı bakalım bekliyorum :D

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
haydı bakalım bekliyorum :D

Bağlantı problemlerim sebebiyle biraz gecikti, üzgünüm.
10 dk önce başlayabildim. Ancak beklediğinize değecek, müthiş sonuçlar geliyor.
Azz sonraaa:tongue:

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
beta değil yalnız pre-alpha.
chromium'un linkini vermen iyi olmuş deneyelim bakalım..

Nerede yazıyor pre-alpha diye? Opera'da neyin ne olduğunu ben anlayamıyorum. Topluca hepsi Snapshot altından kullanıma sunuluyor.

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
http://snapshot.opera.com/

hepsi snapshot altında sürülüyor mu fark etmedim ama
blogdaki başlıklarında yazıyor snapshot-beta-rc-final diye..

Peki neyse ne yahu.
Lütfen şu Chromium'u indirip kurun ve bana Opera'nın en hızlı tarayıcı olduğunu tekrar söyleyin...:) Bu nasıl bir hızdır arkadaş, eğer ki o an internet de sorunsuzsa, daha mouse'umun click sesi bitmeden sayfa yüklenmiş oluyor.:thumbup1: Hay maşallah.

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
Lütfen şu Chromium'u indirip kurun ve bana Opera'nın en hızlı tarayıcı olduğunu tekrar söyleyin... Bu nasıl bir hızdır arkadaş, eğer ki o an internet de sorunsuzsa, daha mouse'umun click sesi bitmeden sayfa yüklenmiş oluyor.

kesinlikle öyle ama firefox'a dönecek gibiyim.. çünkü chromium'da da opera'da ki gibi kodlar gözüküyor gibi.. firefoxda ise kalınlaşıyo direk..

++
gene güncelleme yapmışlar 42899 olmuş.. çok sık yapıyorlar heralde..
ayın 23ünde 27 tane yapmışlar bu kadar sık güncelleştirme nasıl oluyor uyumuyorlarmı acaba?

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
kesinlikle öyle ama firefox'a dönecek gibiyim.. çünkü chromium'da da opera'da ki gibi kodlar gözüküyor gibi.. firefoxda ise kalınlaşıyo direk..

++
gene güncelleme yapmışlar 42899 olmuş.. çok sık yapıyorlar heralde..
ayın 23ünde 27 tane yapmışlar bu kadar sık güncelleştirme nasıl oluyor uyumuyorlarmı acaba?

Nöbetleşe çalışıyorlar herhalde:) Açık kaynak kodlu olmasının güzelliği de bu olsa gerek. Yukarıda test yaptığım sürümden bu yana (gece 3-4 sularıydı sanırım) 3 sürüm daha derlenmiş. Buna rağmen en ufak bir çökme ya da stabilite sıkıntısı da yaşamıyorum. Boşa sevmiyorum ben bu chromium'u yahu.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Her gün yeni sürüm bıktık.:D

brokenxxl

Doçent
Reaksiyon puanı
5
360 çok farketti bende iyi olmuş bu sefer.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
krom ile chromium arasındaki fark ne yaw :D herhalde chromium daha mini :D şu krom ile sürümleri tek bir başlıkta toplayın yaw :) dk başı sürüm çıkıyor :D

1ruby1

Profesör
Reaksiyon puanı
37
Opera ile Chrome çekişmesi işimize yarıyor.. Ama sanrım chrome hep bir adım önde olacak..

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Firefox 3.6.2 testte yok.:D

Militarist

Dekan
Reaksiyon puanı
130
Şunu unutmamak lazım. Firefox ve Google eklentiler olmadan birer hiçler. Bunu ben demiyorum firefox kullananlar diyor. Opera ise eklentisiz bir numara. Opera hiçbir eklentiye gerek kalmadan ftp indiriyor torrent indiriyor resim gösteriyor chat (irc) yaptırıyor e-mail okutturuyor göndertiyor ve aklıma şimdi gelmeyen onlarca özellik. Diğerlerinin eklenti ile destek verdiği özellikler. Şöyle yapın ; firefox'a, google'a tüm eklentilerini kurun öyle test edin birde. Çıkarabiliyorsanız Opera'nın diğerlerinde olmayan özelliklerini çıkartın öyle test edin birde.

1ruby1

Profesör
Reaksiyon puanı
37
Şunu unutmamak lazım. Firefox ve Google eklentiler olmadan birer hiçler. Bunu ben demiyorum firefox kullananlar diyor. Opera ise eklentisiz bir numara. Opera hiçbir eklentiye gerek kalmadan ftp indiriyor torrent indiriyor resim gösteriyor chat (irc) yaptırıyor e-mail okutturuyor göndertiyor ve aklıma şimdi gelmeyen onlarca özellik. Diğerlerinin eklenti ile destek verdiği özellikler. Şöyle yapın ; firefox'a, google'a tüm eklentilerini kurun öyle test edin birde. Çıkarabiliyorsanız Opera'nın diğerlerinde olmayan özelliklerini çıkartın öyle test edin birde.

Firefox hantaldı eklentilerle daha bi hantal oluyor evet.. Ancak chrome'a bir sürü eklenti kurdum yavaşlama olmuyor..

Militarist

Dekan
Reaksiyon puanı
130
Opera'nın unite servisini unuttum. Bu servis opera'ya gömülü geliyor. Öyle bir servis ki Google Wave yanında halt etmiş! Bir müzik player bir sunucu hangi tarayıcıda var? Yer imlerini eşitleme olayı da eklentisiz. Bu şartlarda yapılan tüm testlerde Opera 4. olsa bile aslında opera 1. dir. Buna rağmen testlerin çoğunda opera 1. en fazla 2. geliyor.

Her yeni sürümde bir tarayıcı bir tarayıcıdan elbette önde olacak. Önemli olan sonuç. Tarihçe. İstatistikler. Tecrübe.

Chrome çıkalı şurda kaç yıl oldu? Kıyaslamak bile bence yersiz.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Opera'nın unite servisini unuttum. Bu servis opera'ya gömülü geliyor. Öyle bir servis ki Google Wave yanında halt etmiş! Bir müzik player bir sunucu hangi tarayıcıda var? Yer imlerini eşitleme olayı da eklentisiz. Bu şartlarda yapılan tüm testlerde Opera 4. olsa bile aslında opera 1. dir. Buna rağmen testlerin çoğunda opera 1. en fazla 2. geliyor.

Opera hız konusunda tatminkar değil.:)

Militarist

Dekan
Reaksiyon puanı
130
Opera hız konusunda tatminkar değil.:)

Nasıl tatminkar değil? Ben uçuyorum.

Ayrıca bu hız olayına niye bu kadar takılmış durumda anlamıyorum. Oyun mu oynuyorsun kardeşim? Ne acelen var nereye yetişiyosun? internetin 1 mb'sa ram'in 512'yse tabi yavaş olur. 512 mb ram kullanıyorsan bilgisayar kullanma zaten. 100-200 mb ram'in hesabı mı yapılır. Bir gün şu program ne kadar ram yiyor diye bakmışlığım yoktur.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629

Ayrıca bu hız olayına niye bu kadar takılmış durumda anlamıyorum. Oyun mu oynuyorsun kardeşim? Ne acelen var nereye yetişiyosun? internetin 1 mb'sa ram'in 512'yse tabi yavaş olur. 512 mb ram kullanıyorsan bilgisayar kullanma zaten. 100-200 mb ram'in hesabı mı yapılır. Bir gün şu program ne kadar ram yiyor diye bakmışlığım yoktur.

Ram 2 gb ..:)

Firefox bence bütün tarayıcıların üstünde bir performans sergiliyor..:)

axilik

Profesör
Reaksiyon puanı
6

aynen benim de bakmışlığım yoktur ayrıca aGa oraya nasıl bakılıyor? :lol::lol:

k3kin

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ya ben şimdi chromium için verdiğin likden mini installeri indir tıkladım ama bişe olmadı bişşi yükleniyor gibi mouse dönüyor ama bişe olmuyor. girdim chrome hakkında kısmına tıkladım hala 5.0.360.0 sürümünde duruyor 5.0.364.0 sürümüne yükselmemiş :S

edit: başlatta ayrıcana kurulmuş olarak duruyormuş chromeden farklı olarak tşkler..

edit 2: şimdi ikisinide bildiğim hata ve hız yöntemlerimle denedim chromium daha az hata veriyor ve çökmeler pek görülmüyor ancak chrome kadar hızlı olduğunu sanmıyorum. chrome de ise hala sayfa görüntülenemiyor diye çökmeler oluyor sanırım flash kaynaklı.
hız testi için chrome nin uzantılar galerisine girmeye çalışın farkı göreceksiniz.

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
Firefox 3.6.2 testte yok.:D

Diğer testimde vardı spy, 4300 gibi inanılmaz bir puan alıyor.:D

@Militarist, hocam ben zaten eklenti kullanmıyorum ki. Tek kullandığım eklenti Noscript'dir, o da Opera'da sanırım urlfilter.ini tarzı atraksiyonlarla yapılıyor.:)
Chrome, Chromium ve Chromium tabanlı neredeyse tüm tarayıcılar hızlı geliyor bana. Opera müthiş bir gelişim gösterdi ancak bir şeyler eksik geliyor bana hâlâ. (sizi göre de fazla..:))

attorney

Doçent
Reaksiyon puanı
18
valla opera yetiyor bir daha degiştirmem hız konusunda tatmin edici zaten ie dışında ne olursa işe yarar.

tolgasal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Yahu Opera 10.51 geçen hafta 13.000 puan alıp tarihi rekora imza atmamış mıydı?
Şimdi firefox'un altında...