GM 5 Plus Deneyimim

Bu konuyu okuyanlar

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
General Mobile 5 Plus (24 Saat Deneyimim)

Merhabalar, uzun zamandır forumda yazmıyordum. GM 5 Plus modelini SDN Barcelona incelemesinden gördüm, bu sebeple almayı düşünen arkadaşlara fikir vermesi adına SDN Foruma bu bilgilendirmeyi yazmayı borç bildim. Şimdi başlayabiliriz :)

Note2 telefonumun artık 3-4 inci reseti, custom romlar ve bütün optimizasyonları yapmama rağmen 3.5 yaşında değişmesi gerekiyordu.
Ben de Samsung sever olarak S7 edge almayı kafaya koymuştum. Kredi kartına taksit olmadığından cebimde nakit 3.299TL yi toparlayıp en kısa sürede telefoncu gezmeye başladım.
Lakin 1 saat önce vitrine gelmiş bir telefon ilgimi çekti. iPhone 6 plus sandım ilk başta yandan ancak sonrasında fiyat etiketi olan 999TL yi görünce ilgimi çekti.
Ekstra hikaye: Bir gece öncesinde yazılımsal bir sorunu olan ve açılmayan, annemin telefonu, GM 4G'yi Profilo AVM'deki servise götürmüş ve daha Mecidiyeköydeki evime dönemeden telefonun hazır olduğunu söylemişlerdi.
Bu garanti hizmetinde hem işler çabuk yürüdü hem oldukça memnun kaldım. Zaten 4G'yi kısa bir incelediğimde de GM markasının o kadar da dandik olmadığı kanısına varmıştım.Ekstra hikaye sonu.
Haliyle özelliklerine az biraz göz gezdirdim. Sonrasında da hemen paketleyip eve götürdüm. Bugün 2. günüm ve memnun olduğum ve olmadığım özelliklerini aşağıda yazacağım;

Önce artılar: Ben yekpare gövde seviyorum. Arka kapak çıkmaması benim için bir artı. Arka yüzeyin deseni güzel. Ön cam panelinin kenarları yuvarlatılmış, yine sevdiğim bir özelliktir. Type-C hem yeni hem hızlı bir bağlantı. Kutusundan 2 adet şarj kablosu çıkıyor. Birini evine birini ofisine. Güzel düşünmüşler. Nereden bulacağız Type-C kablo. Ekstradan bir de microUSB to TypeC adaptör de çıkıyor. Bunu daha çok flash bellek bağlamak için kullanıyorum. Yazılımın boş olması hoşuma gitti. Gerekli widget ve uygulamalarımı kurunca aslında hiç yabancılık çekmeden kullanmaya devam ettim. Ekranın renkleri yerinde canlılığa sahip. Gayet güzel bir IPS ekran var üzerinde. İnce detaylara özen gösterilmiş, unlock tuşu kaymayacak bir işlemeye sahip ve bu seviye bir telefonda bu detayı sevdim. Bildirim ledi orta en altta olması başta saçma gelse de sonradan beğendim :D

Nötr olduğum konular: Selfie çekmem bu yüzden önde flash olması ve selfie kamerasının 13MP olması kullanacakların işine yarar. Aksesuarlarında kullanılan kırmızı renk ,ki fotoğraftan anlayacağınızdan çok daha güzel, harika. Yazılım desteği çok hızlı. Ayrıca beta sürümü android N'yi de kullanabiliyorsunuz sanırım. Kurcalamayı seven arkadaşlar bu tarz bir Google desteğinden hoşlanacaktır. Hoparlör sesi yüksek ancak kulaklıkta çok memnun olmadım. Kendi kulaklığımı kullanıyorum henüz ancak ses ünitesi tatmin etmedi. Müzik bağımlıları HTC10 deneyin! Sonra bana da anlatın :D

Ve tabiki eksi yönleri: Unlock tuşunun konumu!! Lanet olsun onu oraya koyana! Ellerim büyüktür. Bu yüzden şu ana kadar hiç düzgün, tek elle telefonu açamadım! Yetmez gibi telefonu cebime de hiç kazara basmadan koyamadım! Arka kamerası çok kötü. Bir arka kamera daha iyi çekmeliydi. Kendi kulaklığımı yanlış anlıyor. Çok defa müziği kendiliğinden durdurdu. GPS çok kullanırım, trafik olduğu için hayatımın her anında Google Maps en büyük yardımcım. Ancak GPS konusunda pek iyi değil. Zor buluyor, gecikiyor vs. Isınmaya çok meyilli. Kameranın olduğu noktada yüksek ihtimal işlemci mevcut ve genelde normal bir kullanım esnasında ısınıyor. Bahsettiğim sıcaklık yüksek değil. Ancak neden olsun ki?

Özet olarak, bin liraya x marka y model telefon alırsan işlemci 815 değil 825 olur gibi yazılı verileri kafaya takan arkadaşlar ne kadar beğenir bilmiyorum ama ben çok beğendim. Çok para bağlamak istemiyorsanız alın gitsin :D

Aşağıda kendi çekimim görselleri mevcut. Öylesine çektim.

1: http://i.hizliresim.com/bDdMr0.jpg
2: http://i.hizliresim.com/d3AZPr.jpg
3: http://i.hizliresim.com/571mgl.jpg
4: http://i.hizliresim.com/A7d6Lr.jpg

Herkese iyi forumlar

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
yorumun için teşekkürler bende alacaktım bu dediklerin iyi oldu kulaklık ses ve arka kamera bozdu muhtemelen 2.el s6 ya da 0 g4 e kayacağım...

yunus789

Asistan
Reaksiyon puanı
22
Birçok kişi bunu bekliyordu eline sağlık güzel anlatmışsın.

mstfarich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Kamera için yeni yazılım gelecek diyorlar bakalım hayırlısı

hllsvrn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Dostum arka kamera çok mu kötü?
Keşke arka ve ön olarak çekimler yapsaydın.
Konunun altındaki eklediğin resimler gm 5 e aitse. Bence tatmin edici.

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Kamera için yeni yazılım gelecek diyorlar bakalım hayırlısı
Geldi ama slow-mo geldi sanıyorum. Sensör kalitesi olarak mutluluk vermiyor bana. 8mp Note2 kameram daha doygun fotoğraflar veriyordu. Ne kadar ekmek o kadar köfte demek lazım...
Dostum arka kamera çok mu kötü?
Keşke arka ve ön olarak çekimler yapsaydın.
Konunun altındaki eklediğin resimler gm 5 e aitse. Bence tatmin edici.
Dostum aşağıdaki 5 fotoğraf Nikon D5100 ile çekildi. Ürün Gm5 sadece :D Çok kötü değil , ön kamerada sürekli odak problemi var. Bir türlü net selfie çekemiyorum. Arka kamera da manzara fotoğrafı çekmezsin ancak geri kalan her işine yarar, öyle diyim. Yağmur bir bitsin deneme çekimi yapmaya başlarım.

Ekstra not: Eskiden beri kullandım kulaklığımı bu telefona geçince tabiki değiştirmedim. Ses kalitesini seviyorum. Ancak telefon beni delirtti! Kulaklık kablosu cepte biraz zorlanınca şarkıyı durduruyor. Kontrolcüdeki durdurma başlatma komutunu yanlışlıkla uyguluyor. Bunun yanında yakınlık sensörü bazen çalışmıyor ve telefonun her tuşuna kulağımla basıyorum. Ne alaka? Niye bazen çalışmıyor... Mutlu olmadım açıkçası.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Yeni parti cihazlari bekliyorum artık benim için önemli sey güncelleme o yuzden bu cihazdam ben de alacağım

mstfarich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Yeni parti cihazlari bekliyorum artık benim için önemli sey güncelleme o yuzden bu cihazdam ben de alacağım
Yeni parti cihazlar umarım sorunsuz olur. Bildirim ışığı sızması ahizede cızırtı vs vs vardı şuana kadar

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Kamera için soran arkadaşlar, aşağıdaki fotoda görebileceğiniz gibi görselin titremesi, çok farklı bir kontrast oranına sahip olması, renklerin dinamik genişliğinin az olması fotoğrafı dandik gösteriyor. 13Mp sanıyorum kamera, ama gel gelelim hiç de tatmin edici görüntüsü yok.
http://i.hizliresim.com/8ZjpWk.jpg

Bu görselde ise sanal alan derinliği (arkayı bulanık yap panpa) sonucunu görüyosunuz. Felaket.
http://i.hizliresim.com/D2jnWl.jpg

Düşük ışık performansını ise hiç çekmedim bile :D Çok karamsar ve kötüleyici konuşuyor olabilirim. S7 Edge almaktansa bunu aldığım için haliyle onunla karşılaştırıyorum kafamda. Ancak 1000 liraya olabilecek telefonlar için gayet verimli. Gündelik kullanımımda 30 tane program ve oyun arka arkaya açıkken her işimi rahatlıkla yapıyorum. Geçişlerde takılma nasıl oluyo çok iyi bildiğimden bunda bu sorunu yaşamadığımdan şuan çok mutluyum.

Bir moderatörümüzün özel isteği üzerine şunları da ekleyeyim, telefonun şarj aleti turbo charge ile geliyor. İyi güzel de ben her zaman hızlı şarj etmek istemiyorum. Bunu yazılımsal olarak yavaş şarja nasıl getirebilirim bilmiyorum. Öyle bir şansım varsa da bulamadım.
Şarj aleti:
5V-2.5A
9V-2A
12V-1.5A outputlarına sahip.

Oyun performansı hakkında görüşlerim yakında gelicek.

Ahizede cızırtı sorunum yok ancak bildirim ışığı ekranın ortasına kadar sızıyor. Güncelleme kafasından çıkmak lazım bence. Bu telefona ilk önce android n gelse ne farkeder, kötü olan çoğu özelliği donanımsal ve öyle de kalıcak. Onun yerine HTC A serisi örneğin hem bütün güncellemeleri alıyor, hem fiyatı biraz daha makul one serisine göre. Alabilen onu alsın demek gerekir.

Ben ise Note 6 çıktığında onu alıcam :D üzgünüm general mobile bi hevestin geçtin :D

Süleyman Alkan

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
815

Aslında fiyat segmentine göre fena değil kamera uygulaması güncelleniyor ama eminim o elinize aldığınızda özenerek itina ile yapılmış kalite hissi yok aslında güncel teknolojiler barındırıyor biraz daha pahallı olup daha kaliteli bi ürün olabilirdi.

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
hayırlı olsun telefonunuz mümkünse ekran süresi, antutu vs eklerseniz bakalım merak ediyorduk bu cihazı bende bekliyordum gittim note 4 aldım :D
Teşekkürler. Şarj süresi ekran orta parlaklıkta sabah 8den aksam 10a kadar yetiyo.

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Aslında fiyat segmentine göre fena değil kamera uygulaması güncelleniyor ama eminim o elinize aldığınızda özenerek itina ile yapılmış kalite hissi yok aslında güncel teknolojiler barındırıyor biraz daha pahallı olup daha kaliteli bi ürün olabilirdi.
Kaliteli hissi var işin garibi. Bi yerlerde görürseniz muhakkak kurcalıyın.