Gitar ile istiklal marşı

Bu konuyu okuyanlar

warkortali

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
181
[video=youtube;VqH8OrHyRbU]http://www.youtube.com/watch?v=VqH8OrHyRbU[/video]

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
marşlıktan çıkmış

tonce

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Gereksiz bir deneme olmuş bence. :-\ Gitar ile çalındığında bizim güzelim marşımız daha çok Meksika veya Yunan tarzı bir slow şarkıya benzemiş. En azından marşımızı ilk defa dinleyen yabancılar öyle sanabilir. :( Olmamış.

warkortali

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
181
Güçlü Aydoğdu dedi ki:
Benim kulağımı çok tırmalamadı nedense. Ama marş gibi de gelmiyor hakikaten. :)

Bende senin gibi düşünüyordum..
Eline sağlık çünkü emek harcamış..

edanaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bence emek sonunda güzel birşey çıkmış ama sonunda özelliğini yitirmiş[color=blac[color=green][/color]

cafgazhar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bence süpper olmuş...
notalar aynı notalar, ritim aynı ritim, marş aynı marş...
adam emek harcamış gitara uyarlamış ellerine ve beynine sağlık diyorum.
[move]cafgazhar[/move]

flood_77

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
warkortali dedi ki:
Güçlü Aydoğdu dedi ki:
Benim kulağımı çok tırmalamadı nedense. Ama marş gibi de gelmiyor hakikaten. :)

Bende senin gibi düşünüyordum..
Eline sağlık çünkü emek harcamış..
aynı dusuncedeyım cok kotu degıl adam emek harcamıs hos evınde calıyo gıdıp resmı yerde boyle calcak halı yok

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Emek harcamış iyi güzel de herşeyin bi adabı var. Ben de ölüm marşını darbukayla çalıyım mesela olur mu?

warkortali

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
181
pesimist dedi ki:
Emek harcamış iyi güzel de herşeyin bi adabı var. Ben de ölüm marşını darbukayla çalıyım mesela olur mu?

Marşımız gerektiği yerlerde gerektiği şekilde çalınıyor ve çalınmaya devam edecek problem nedir acaba??

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
warkortali dedi ki:
pesimist dedi ki:

Marşımız gerektiği yerlerde gerektiği şekilde çalınıyor ve çalınmaya devam edecek problem nedir acaba??

Problemi yazmıştım

warkortali

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
181
pesimist dedi ki:
warkortali dedi ki:
pesimist dedi ki:

Problemi yazmıştım

Bende herhangi bir problem teşkil edemeyeceğini belirttim. senin yazdığın yazı kayda değer bir problem gibi durmuyordu.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Herkesin görüşü kendine tabi

Downsat

Müdavim
Reaksiyon puanı
64
İstiklal marşı gitar kullanılarak bestelenseydi ne olacaktı pesimist. Görüşüne katılmıyorum. Gitar ile en iyi şekilde çalmaya çalışmış. Tebrik ediyorum kendisini.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Volkan Taş dedi ki:
İstiklal marşı gitar kullanılarak bestelenseydi ne olacaktı pesimist. Görüşüne katılmıyorum. Gitar ile en iyi şekilde çalmaya çalışmış. Tebrik ediyorum kendisini.

Sen hiç gitarla bestelenmiş bir marş gördün mü?.Muhaha mantıklı konuşun biraz :D

Downsat

Müdavim
Reaksiyon puanı
64
pesimist dedi ki:
Volkan Taş dedi ki:

Sen hiç gitarla bestelenmiş bir marş gördün mü?.Muhaha mantıklı konuşun biraz :D

Hocam sen git gözlükleri değiştir. Kör olmuşsun.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Volkan Taş dedi ki:
pesimist dedi ki:
Volkan Taş dedi ki:

Hocam sen git gözlükleri değiştir. Kör olmuşsun.

Soruma cevap istiyorum

Reaksiyon puanı
0
pesimist dedi ki:
Soruma cevap istiyorum

Ben soruna cevap vereyim pesimist.

Öncelikle "marş"ın ne olduğunu bir öğrenelim. TDK'ya göre marş kelimesinin şu durumda bizi ilgilendiren 2 tanımı var:

1) Ritmi, yürüyen bir kimsenin veya topluluğun adımlarını hatırlatan müzik parçası.
2) Bir topluluğu simgelemek için düzenlenmiş müzik parçası.

Şimdi bu tanımlardan yola çıkarak marşın temelde bir müzik parçası olduğu konusunda muhtemelen hemfikirizdir.
Peki gitar gayri ciddi bir enstrüman mıdır ki bir topluluğu simgeleyen müzik parçası o enstrümanla çalınınca adaba aykırı olsun? Bu soruyu "herşeyin bir adabı" var dediğin için soruyorum.

İstiklal Marşı içinde aslen çeşitli üflemeli enstrümanlar da olan bir marş ancak sadece piyano ile çalınmasına kimsenin itiraz ettiğini görmedim şimdiye kadar. Peki sen hiç sadece piyanoyla bestelenmiş bir marş gördün mü? Ben görmedim, belki de vardır. Zira müziğin doğasına aykırı bir durum söz konusu olmaz.

Gitarla bestelenmiş bir marş da sonuç olarak bir müzik parçası olacağından, senin deyişinle "mantıksız" olmaz.

Ben anlayabilmiş değilim senin bu kadar hararetli bir şekilde neye itiraz edip bizlere "mantıksız" diyebildiğini. Bence işin özünde müzikteki adap kavramının senin mantığına uygunsuz olması yatıyor. Ölüm marşını darbukayla çalabilir misiniz diye sormuşsun. Elbette çalabilirsin. Sadece her dinleyen "aaa bu ölüm marşı" diyemez. Yine de ritmi ona uygun gider, uygun notalarla çalınır ve ölüm marşı yine ölüm marşı olur. Aynı İstiklal Marşı'nın gitarla da çalınsa, saksafonla da çalınsa İstiklal Marşı olacağı gibi.

warkortali

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
181
Erkin koray

İstiklal Marşı'nın müziğini değiştirmeye talibim

İstiklal Marşı'nın müziğinin değiştirilmesi gerektiğini kaydeden Koray, bu konuda şunları söylüyor: ''Bir müzik uzmanı ve bir vatansever olarak söylüyorum. Vatandaş söylerken, kelimelerini bile müziğe yetiştirmekte zorlandığı İstiklal Marşı'mızın bestesi, ülke insanları tarafından kolaylıkla söylenebilecek bir melodiye sahip olması gerekir. Yani halkın sevebileceği, sahiplenebileceği, aynı sevgi ve duygu ile birlikte söyleyebilecekleri bir marşın müziği haline getirilebilmesi lazım. Milli şairimiz Mehmet Akif'in yazdığı ve milli marşımız olarak kabul edilen şiirin sözleri ile ilgili bir problem yok. Ancak bestesi o güzel ve anlamlı sözlere yazılmış gibi gelmiyor bana. 70 milyonluk Türkiye'de 60 kişi birarada İstiklal Marşı'nı doğru okuyamıyor. Türküleri, şarkıları ve diğer marşları on binlerce insan hep birlikte söyleyip de, İstiklal Marşını söyleyemiyorlar ise, burada kabahati halkta değil, halkın söylemekte zorlandığı bestede aramak lazım. Bizim marşımızı ancak konservatuar öğrencileri söyleyebilir. Piyasadaki şarkıcıların bile söyleyebileceklerini sanmıyorum.Müzik kurallarına göre, çok büyük yanlışlık var. Prozodi dediğimiz, sözün müzikle uyuşması yok. Ben milli marşını bile söyleyemeyen bir ülkenin çocuğu durumuna düşmek istemiyorum. Diyorum ki; Bunun müziğini değiştirelim, hep bir ağızdan kolaylıkla söyleyelim. Bunu daha güzel hale getirebiliriz. İstiklal Marşı'nı, ülkemizi çok sevdiğim için yapmak istiyorum. Ben bunu yapmaya talibim. Bu bir tabu değil. Ülkemiz için bu yararlı olacaktır. Meclis' ten bunun için bana imkan verilmesini istiyorum.''

Warkortali

Çok doğru sözler bende marşımızın yeniden bestelenmesini isterim..

Not: konu marşımız olduğu için aynı başlık altında farklı parantezler açmaya devam ediyorum. Yine marşımızla ilgili olarak, Amaç konu kirliliği olmasın..

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
1.si tdk gidip oraya marşlar şu enstrumanla çalınır diye bir ibare koyacak hali yok. Tabiki müzik parçasıdır ona bir şey demiyorum.

En basitinden bir örnek vereyim. Film müziklerine bakın. Aynı melodi farklı bölümlerde başka başka enstrumanlarla çalınır. ona da örneği kurtlar vadisinden vereyim. ırak filminde cendere hangi enstrumanla çalınıyor dizi de hangi?.. ben bunu diiyorum size.. Herşeyin adabı var.. anlaştık mı?

Reaksiyon puanı
0
pesimist dedi ki:
1.si tdk gidip oraya marşlar şu enstrumanla çalınır diye bir ibare koyacak hali yok. Tabiki müzik parçasıdır ona bir şey demiyorum.

En basitinden bir örnek vereyim. Film müziklerine bakın. Aynı melodi farklı bölümlerde başka başka enstrumanlarla çalınır. ona da örneği kurtlar vadisinden vereyim. ırak filminde cendere hangi enstrumanla çalınıyor dizi de hangi?.. ben bunu diiyorum size.. Herşeyin adabı var.. anlaştık mı?

Anlaşmadık...
Konumuz genel olarak müzik değil. Kurtlar vadisideki cendere o yüzden beni hiç ilgilendirmiyor. Konumuz marşlar. Marşların gitarla çalınamayacağını söyleyip "mantıksız" olduğumuzu söyleyen de sendin. Bu yüzden TDK'nın "marşlar gitarla çalınır" şeklinde bir ifadesini bulması gereken ben değilim aksine "marşlar gitarla çalınmaz" şeklinde ifadesini bulması gereken sensin (illa böyle bir tanım arayışı içindeysek). Böyle bir tanım bulunamayacağı da aşikar olduğuna göre "marşlar gitarla çalınmaz" şeklinde bir kısıtlama getirilemez diyorum. Müziktir bu... Ritmi, tempoyu tutturduktan sonra isteyen istediğini istediği gibi çalar. Müzikte adap nedir? Tanımlaması nerdedir?
Bu soruya "bu tanımlanmaz, tanımlanacak şey mi" tadında bir cevap vermen olası olduğundan peşinen soruyorum; neye dayanarak bize mantıksız diyebildin?

warkortali

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
181
Gereksiz yere uzatılıyor konu bence..

Ben bir şey anlamıyorum..

gitarla çalmış kulağada çok hoş geliyor kendi çapında
güzel bi iş çıkarmış tebrik ediyorum tekrar o arkadaşı..

Türkiye artık marşımız bundan böyle gitarla çalınıp söylenecek diye kimse bişi sölemiyor..

Tamam pesimist gitarla çalınmasını hiç beğenmedi ve adabında dinlemek istiyor marşı oldu bitti..

Bende şahsen çok beğendim arada bi evde dinlemek isterim ve kendimde çalabilirim gitarımla..

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Güçlü Aydoğdu dedi ki:
pesimist dedi ki:

Anlaşmadık...
Konumuz genel olarak müzik değil. Kurtlar vadisideki cendere o yüzden beni hiç ilgilendirmiyor. Konumuz marşlar. Marşların gitarla çalınamayacağını söyleyip "mantıksız" olduğumuzu söyleyen de sendin. Bu yüzden TDK'nın "marşlar gitarla çalınır" şeklinde bir ifadesini bulması gereken ben değilim aksine "marşlar gitarla çalınmaz" şeklinde ifadesini bulması gereken sensin (illa böyle bir tanım arayışı içindeysek). Böyle bir tanım bulunamayacağı da aşikar olduğuna göre "marşlar gitarla çalınmaz" şeklinde bir kısıtlama getirilemez diyorum. Müziktir bu... Ritmi, tempoyu tutturduktan sonra isteyen istediğini istediği gibi çalar. Müzikte adap nedir? Tanımlaması nerdedir?
Bu soruya "bu tanımlanmaz, tanımlanacak şey mi" tadında bir cevap vermen olası olduğundan peşinen soruyorum; neye dayanarak bize mantıksız diyebildin?

marşın müzik olduğuna hemfikir olduğumuza göre cenderenin de müzik olduğuna hemfikiriz. bu da demek oluyor ki seni ilgilendiriyor. İlgilendirmek zorunda çünkü ikisi de müzik. İlgilenmeye başladıysan bir daha gözden geçir mesajını.

Reaksiyon puanı
0
Öncelikle sana "konumuz müzik değil" demediğimi, "konumuz GENEL OLARAK müzik değil, konumuz marşlar" dediğimi yani müziğin belirli bir alanını tartışmakta olduğumuzu belirttiğimi hatırlatırım. Orada biraz kafan karışmış sanki. Cendere de bir marş olmadığına göre cendere'nin neyle çalınmış olduğu beni hiç ilgilendirmez. Ama tavsiyeni dikkate aldım ve mesajımı gözden geçirdim. Senin de gözden geçirmen gereken noktaları aşağıya tekrar yazıyorum:

• [li]Marşların gitarla çalınamayacağını söyleyip "mantıksız" olduğumuzu söyleyen de sendin. Bu yüzden TDK'nın "marşlar gitarla çalınır" şeklinde bir ifadesini bulması gereken ben değilim aksine "marşlar gitarla çalınmaz" şeklinde ifadesini bulması gereken sensin (illa böyle bir tanım arayışı içindeysek).[/li]
    [li]Müzikte adap nedir? Tanımlaması nerdedir?[/li]
    [li]Bu soruya "bu tanımlanmaz, tanımlanacak şey mi" tadında bir cevap vermen olası olduğundan peşinen soruyorum; neye dayanarak bize mantıksız diyebildin?
    [/li]

Volkan Taş dedi ki:
Soruya cevap alalım. 8)

Efe Zoroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=WPRPaD8Wo6s[/youtube]
Bilmeyen vardır belki :)

Son mesajlar