GIMP 2.8.0 Çıktı

Bu konuyu okuyanlar

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
gimpsplashp.png

GIMP (GNU Image Manipulation Program, Türkçe: GNU Resim İşleme Programı), GNU projesi dahilinde piksel tabanlı görüntü işleme yazılımıdır.
GIMP'in çok yüksek çözünürlükleri destekleyen ve hareketli görüntülere efekt uygulaması yapan CinePaint adlı bir türevi de bulunmaktadır. Linux dünyasının iki önemli grafiksel arayüz geliştirme kütüphanelerinden biri olan GTK+, ilk olarak Gimp'in geliştirilmesi için yazılmıştır
Gimp, açık kaynaklı, özgür bir yazılımdır. Başta Linux olmak üzere Windows, Mac OS gibi pek çok platformda çalışır.
Ayrıca Photoshop kullanıcılarının GIMP ile rahat edebilmesi için bir de GIMPshop vardır. Böylece GIMP, Photoshop'a benzetilir.

gimp_windows_screenshot.png

Uzun bir süredir sabırsızlıkla beklenen GIMP 2.8 sürümü yayınlandı. Yeni özellikleri ile göz dolduran GIMP’in bu sürümü aynı zamanda gelişim sürecinde bir kilometre taşı.Öncelikle hemen herkesin bildiği gibi dileyenlere “GIMP Tek Pencere”. Bazılarımıza sevimsiz ve kafa karıştırıcı görünen yüzen çoklu pencereleri artık tek pencerede toplamak mümkün. Eski görünümü tercih ederseniz (çoklu pencere kipi) bu da bir seçenek olarak sunulmuş.Bir diğer özellik; Katman Grupları. Bir grup içinde topladığınız katmanlar üstünde taşı/kopyala/sil/görünür yap/ vb. işlemleri tek seferde yapabilirsiniz. Bu özellik en çok isteneler listesinde ilk sıralardaydı.GIMP 2.8 oldukça gelişmiş bir metin aracı ile geliyor. Çokgen temelli dönüşüm aracı, fırçalar, dokular, gradyenler, vb.Asıl önemli gelişme ise arkaplanda yapılanlar. Gelecekte eklenecek yeni özelliklerin temeli sayılan çekirdeğin GEGL kütüphanesi ile birleştirilmesi önemli ölçüde tamamlanmış durumda.Yazılımın geliştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Windows Versiyonu
http://gimp-win.sourceforge.net/stable.html

Linux Versiyonu
Kullandığınız dağıtımın depolarına bakınız.

Bu versiyon ile birlikte beklenen tek pencere özelliği gelmiştir.
Bu özelliği etkinleştirmek için windows-single window mode yapmanız gerekmektedir.

Kaynaklar
http://tr.wikipedia.org/wiki/GIMP
http://www.gimptr.com/haberler/nihayet-gimp-2-8.html

Webkurum

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Profesyoneller gimp kullanmaz ki hocam :)
Gunluk kullanima uygun yinede :)

Webkurum

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Kullanımını öğrenince normal bir ev profilindeki bir insan için bazen profesyonel olabiliyor.Arkadaşlarımdan biliyorum :)
Grafikle uzun süre uğraştım :) Paint.netle bile kullanımını bilince herşey yapılır :) Ama profesyonelleşmek anlamında düşünülüyorsa yanlış. Bazı postlarımızı okuyan arkadaşlarımız yanlış anlamasın diye sölüyorum. Gimp photoshoptan,illustratordan düşük diğer grafik potansiyele sahip programlardan yüksek seviyede. Tabiki çizim konusunda her türlü bilgi olduktan sonra her platformda çizim yapılabilir.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Gimp temel olarak Photoshop ile aynı seviyede olsa da
Plugin, filter ve hazır ayarlar işin içine girince geride kalıyor.
Mesleğim grafikerlik olsaydı Photoshop kullanırdım. Tabi yasal olarak :)
Ben GIMP kullanıyorum
Çünkü 1,5 GB Photoshop yükleyerek sistemi şişirmek istemiyorum. Adobe Media Player'ını bile kakalamaya çalışıyor. Bir de ücreti var.

yaşli çocuk

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Grafikle uzun süre uğraştım :) Paint.netle bile kullanımını bilince herşey yapılır :) Ama profesyonelleşmek anlamında düşünülüyorsa yanlış. Bazı postlarımızı okuyan arkadaşlarımız yanlış anlamasın diye sölüyorum. Gimp photoshoptan,illustratordan düşük diğer grafik potansiyele sahip programlardan yüksek seviyede. Tabiki çizim konusunda her türlü bilgi olduktan sonra her platformda çizim yapılabilir.

Grafikerseniz diyecek sözüm yok bende daha iyi bilirsiniz bu işleri :)

Webkurum

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Grafikerseniz diyecek sözüm yok bende daha iyi bilirsiniz bu işleri :)
Est. hocam. Güncel bir forumda konular hızla takip edildiğinden yanlış bilgilendirme olmasın. Tabiki gimpte detaylı bir program. Orta seviye kullanıma uygun.
illustrator ve photoshopuda öneririm.
İyi forumlar dilerim sizlere.

yaşli çocuk

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Est. hocam. Güncel bir forumda konular hızla takip edildiğinden yanlış bilgilendirme olmasın. Tabiki gimpte detaylı bir program. Orta seviye kullanıma uygun.
illustrator ve photoshopuda öneririm.
İyi forumlar dilerim sizlere.

Teşekkürler ustad sanada :)

webmasder

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Teşekkürler değerli kardeşim...Bir webmasterın kütüphanesinde bulunması gerekli bir program...

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,294
Ücretsizse benim gözümde en iyisidir.