Gerçek Hızı Nasıl Anlayabilirim ?

Bu konuyu okuyanlar

joulneyder

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Türk Telekom kullanıcısıyım 24 Mbps hızım var. AKK yok zannediyordum fakat eski sözleşmeden dolayı en son AKK kullanıcılarındamışım tahaaüt bitti zaten . Zaman zaman internetim yavaşladığı dönemler oluyordu. Bende hızımı 35 e çıkarayım dedim. Görüşmeye gittiğimde önceki paketimde 35 gb AKK olduğunu 35 gb den sonra 8 mbps hıza düştüğünü(yaklaşık 7 günde dolduruyormuşum kotayı) bu yüzden bana yetersiz geldiğini söylediler. Yeni paketinizi AKK siz yaparsak işinizi görür dediler .Benim anlamadığım şu ayın ilk günüde son günüde test yapsam hep 24 çıkıyordu hızım(bütün sitelerden yaptım sonuç aynı) . Bende bunu sordum tamam kota varmış ama hiç 8 e düştüğünü görmedim yavaş olduğu dönemlerde bile testlerde 24 çıkıyordu hep dedim. O testler maksimum alınabilecek hızı gösteriyor normal kullanımdaki hızınızı göstermez tarzı bir şey dedi. Tam mantığıma oturmadı açıkcası akk den sonra hız düşüyorsa 8 e bunun testlerde yansıması gerekmez mi ? yansımıyorsa nasıl farkedebilirim ?

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Speedtest.net üzerinden test yaptığınızda çıkan sonuç o anki internet hızınızdır. İnternetinizin maksimum potansiyeli vs. değildir. Aynı zamanda herhangi bir yerden indirme yaparken de (eğer indirme yaptığınız site limitlemiyorsa) o andaki internet hızınızı alırsınız. Yani evet siz haklısınız bu durumda. Eğer hızınız 8'e düşüyorsa en azından speedtest.net üzerinden test yaptığınızda görebilmeniz gerek bunu. Ayrıca artık AKN denen sistem hiçbir şekilde hiçbir pakette olmayacak diye biliyordum. Kotalı paketler var onlar da kotaya ulaştıklarında duruyorlar tamamen. Şahsen benim türk telekomdaki paketim bu yöndeydi.

joulneyder

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Evet bende AKN siz zannediyordum ama sözleşme gereği bunun son kullanıcılarından olduğumu söylediler. Dediğiniz gibi şuan öyle bir paket yokmuş zaten olsa bile internet direkt duruyormuş kota dolunca. Bana 35 liğin fiyatı biraz fazla gelmişti acaba beni 24 te tutmak için mi böyle bir şey söyledi anlamadım. Çünkü çok emindei hızınız 8 e düşüyor derken. Ama dediğim gibi hızımda ne zaman ölçsem 24 pingimde düşük.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Evet bende AKN siz zannediyordum ama sözleşme gereği bunun son kullanıcılarından olduğumu söylediler. Dediğiniz gibi şuan öyle bir paket yokmuş zaten olsa bile internet direkt duruyormuş kota dolunca. Bana 35 liğin fiyatı biraz fazla gelmişti acaba beni 24 te tutmak için mi böyle bir şey söyledi anlamadım. Çünkü çok emindei hızınız 8 e düşüyor derken. Ama dediğim gibi hızımda ne zaman ölçsem 24 pingimde düşük.
Maalesef paket fiyatları gerçekten çok pahalı artık. Türknet gibi alternatiflere yönelebilirsiniz belki hazır taahhütünüz de bitmişken. Eğer altyapınız fiber ise daha yüksek hız almanızı tavsiye ederim. Düşük hızlarla yüksek hızlar arasındaki fiyat farkı az olabiliyor yeni taahhüt yapacak kullanıcılara. Şahsen ben de pek inanmadım temsilcinin dediğine. Eğer hızınız düşmüyorsa fiyattan da memnunsanız ve taahhütsüz ilerleyebiliyorsanız bu şekilde bence hiç dokunmasanız da olur :) Tabiki karar sizin.

joulneyder

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Maalesef paket fiyatları gerçekten çok pahalı artık. Türknet gibi alternatiflere yönelebilirsiniz belki hazır taahhütünüz de bitmişken. Eğer altyapınız fiber ise daha yüksek hız almanızı tavsiye ederim. Düşük hızlarla yüksek hızlar arasındaki fiyat farkı az olabiliyor yeni taahhüt yapacak kullanıcılara. Şahsen ben de pek inanmadım temsilcinin dediğine. Eğer hızınız düşmüyorsa fiyattan da memnunsanız ve taahhütsüz ilerleyebiliyorsanız bu şekilde bence hiç dokunmasanız da olur :) Tabiki karar sizin.
Türkneti araştırdım fakat modemi kendileri vermiyorlarmış , ek bi ücretle alınabiliyormuş. Hali hazırda bi modemim olmadığı içinde vazgeçtim ondan. Tahaaüt bittiği için fiyatı epey artırdılar mecbur yeniden yapmam gerekicek gibi duruyor . Teşekkür ederim

egee358

Asistan
Reaksiyon puanı
118
Bende de benzer bir şey var.Turkcell superonline kullanıyorum 06.00-18.00 25mbps 18.00-06.00 arası 100mbps ethernet kablosu kullanınca sabah 50mbps akşam 200mbps oluyor ses etmiyorum vallahi çok iyi :D

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Bende de benzer bir şey var.Turkcell superonline kullanıyorum 06.00-18.00 25mbps 18.00-06.00 arası 100mbps ethernet kablosu kullanınca sabah 50mbps akşam 200mbps oluyor ses etmiyorum vallahi çok iyi :D
Bunun sebebini pek çok kez açıkladım o mesajları bulabilirsem şimdi eklerim buraya. Kendiniz de bu durumu görebilmek için lütfen speedtest.net üzerinden test yaparken sunucuyu turkcell seçmeyin. Herhangi bir başka sunucuyu seçin. Anlayacaksınız :) Mesajı bulamadım ancak birazdan bu konuyla ilgili sıfırdan içerik oluşturacağım. Sizinle de paylaşırım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@egee358, Superonline Hız Testi Numarası

Son düzenleme: