George Floyd’u öldüren polis memuru Derek Chauvin serbest bırakıldı

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392

Başta ABD olmak üzere birçok ülkede insan hakları savunucularını öfkelendiren ve geniş çaplı protestolara sebep olan siyahi George Floyd'un öldürülmesi olayında yeni bir gelişme yaşandı. George Floyd'u öldüren polis memuru Derek Chauvin’in 1 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldığı açıklandı.​

floyd-reuters-10_16_9_1602093805.jpg

Geçtiğimiz 25 Mayıs’ta ABD’nin Minneapolis kentinde siyahi George Floyd’un boğazına diziyle bastırarak öldüren Chauvin, cinayetle yargılanıyordu. Olayın görüntülerinin sosyal medya yayılmasının ardından ABD başta olmak üzere birçok ülkede ırkçılık karşıtı protestolar başlamıştı.

Reuters’ta yer alan habere göre, Floyd’un ölmesine neden olan polis memuru 44 yaşındaki Derek Chauvin’in kefaletle serbest bırakıldığı belirtildi.

İkinci dereceden cinayetle suçlanan Chauvin, Oak Park Heights’ta bulunan maksimum güvenlikli bir hapishanede kalıyordu.

Chauvin’in kefaleti 1 milyon dolar olarak belirlendi ve şartlı kefaletle serbest bırakıldı. Mahkemeye gönderilen belgeye göre, Chauvin için Allegheny Casualty tarafından garanti edilen tahvil yayınlandı.

SON GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKMIŞTI

Chauvin'in diziyle boğazına yaklaşık 9 dakika boyunca baskı yaptığı George Floyd'un polis kamerasından çekilmiş son görüntüleri ortaya çıkmıştı.

Polis memurları Thomas Lane ve Alex Kueng'in kullandığı “vücut kameraları”ndan 46 yaşındaki Floyd'un aracından çıkmadan önce söyledikleri ve yakarışı görülüyor.

Videoda polis memurlarına yalvaran Floyd, “Gözünüzün içine bakıyorum memur bey. Lütfen beni vurmayın. Ben yakın zamanda annemi kaybettim dostum” diyor.

Aracından çıkarılan Floyd daha sonra kelepçelendiği sırada, “Akıl sağlığım yerinde değil, polisten korkuyorum. Anksiyete sorunum ve klastrofobim var” ifadesini kullanıyor.

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Nasıl bir memursa evinde 1 milyon doları var.. Zengine adalet işlemiyor sanırım
Mesaj otomatik birleştirildi:

Demek ki öldürürken parasına güvenmiş. Para yine yarı yolda bırakmadı. Eskiler derdi para her kapıyı açar diye.. Hiç oralı olmazdım. Meğersem doğru diyorlarmış. Lâkin bu kapılar bu çarpık dünya hayatı içindir. Uhrevi hayatta ki kapılar besmele ile açılır. Anlayan anladı

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
George Floyd olayı şöyle arkadaşlar:
George ilk başta 20 Dolar ile Marketi dolandırmaya çalışıyor. Sonra oradakiler polisi arıyor ve polis geliyor. Bu George iri yarı tabi, 3 polis zor zaptediyor. Sonra klostrofobisini bahane ederek polis arabasına binmiyor. Poliste onu tutarken boynuna bastırdığı için ölüyor. Yani bu George denilen adam melek falan değil.
Vaktiniz varsa bu videoyu izleyin

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
George ilk başta 20 Dolar ile Marketi dolandırmaya çalışıyor. Sonra oradakiler polisi arıyor ve polis geliyor. Bu George iri yarı tabi, 3 polis zor zaptediyor. Sonra klostrofobisini bahane ederek polis arabasına binmiyor. Poliste onu tutarken boynuna bastırdığı için ölüyor. Yani bu George denilen adam melek falan değil.
Cinayetin nedeni olmaz. İnsanın; Canı, malı, namusu dokunulmazdır. Haksız yere bir insanı öldürmek tüm insanları öldürmeye eş değerdir

Son düzenleme:

Anivia

Doçent
Reaksiyon puanı
450
Maide Suresi 32 — “Kim bir canı, başka bir cana ya da yeryüzünde fesat çıkarmasına karşılık olmaksızın öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibi olur.”

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Cinayetin nedeni olmaz. İnsanın; Canı, malı, namusu dokunulmazdır. Haksız yere bir insanı öldürmek tüm insanları öldürmeye eş değerdir
Haklı yer ise şurda geçerlidir: Bir insan senin yukarda saydığım 3 kutsal değerine tecavüz ediyorsa ilk önce etkisiz hale getirirsin. Tabi bunun da belli bir sınırı vardır. Bu temel hukukta da geçer. Bunu da savunma olarak kullanabilirsin. Baktın ki senin üzerinden el çekti üzerine gitme. Gidersen bu sefer aşırıya kaçmış olursun. Bu seferde senin ondan bir farkın kalmaz. Allah düşmanında şereflisini versin

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Arkadaşlar kızgın atacak bir şey yok. Ben polis haklı demedim. Sadece George melek değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sizce yapılan eylemler mantıklı mı? Binlerce dükkan yakıldı, insanlar işsiz kaldı. Ülkenizde olsa ne yapardınız? Benim babam esnaf mesela, dükkanı yakılsa şu an napacaktık?