Genç Yaşta Yazılım Kodlama Eğitiminin Faydaları

Bu konuyu okuyanlar

bilgin21

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19

5b487e0b79d73.jpg

Arkadaşlar bu makalemde genç yaşta yazılım kodlama eğitiminin faydalarından bahsedeceğim. Bildiğiniz gibi yazılım kodlaması dünyada evrensel bir konumdadır.Yazılım kodlamayı bilen kişiler hem problem çözme becerisine sahip olacaklar.Hem de yaratıcılıkları sayesinde ilerde bu alanda ilkler arasında yer alabilcek ve ilerki yaşamlarında önüne gelen fırsatları güzel bir şekilde değerlendirebilceklerdir.Peki yazılım öğrenmenin belirli bir yaşı var mıdır?Tabi ki yoktur.Bence bu yazılım kodlama eğitimi kişilere genç yaşta verilirse ilersi için hem meslek seçimlerinde hem problem çözme becerilerinde hem de bu yazılım kodlamaya eğitimi sayesinde ilerki yaşamlarında yaratıcılık bağlamında kişiye büyük artı sağlayacaktır.

Gerçekte, kodlama daha yeni bir okuryazarlık türü olmaktır. Gündelik yaşamda, özellikle günümüzün dijital dünyasında yararlı olan bir beceridir. Çoğu insan için, programlamada en az bir temel beceri düzeyine sahip olmak, bir akıllı telefon kullanmayı, cihazları birbirine bağlamayı ve birden fazla platformda dosyaları yönetmeyi kolaylaştıracaktır. Genç yaşta öğrenmeyi desteklemenin tüm faydalarını düşünün; Çocuklarınızın bazı bilgisayar programlarını öğrenmelerine yardımcı olarak, onlarla birlikte öğrenebilirsiniz

Genç yaşta yazılım kodlaması eğitiminden yararlanmak için ilk önce çocuklarımıza teknolojinin bütün kaynaklarından nasıl yararlanabilceklerini anlatmamız gerekir.Böylece çocuklarımız genç yaşta birçok teknolojik araç ve gereci öğrenmiş olur.Bu teknolojik araç gereçler sayesinde kendi bilgilerini donatır ve yazılım kodlamasına geçmeden önce kendisi için büyük bir artı sağlar.

Okullarda Yazılım Kodlama Eğitimi

Okullarda yazılım kodlama eğitimi sınıflarının açılması sayesinde öğrencilerimiz ve gençlerimiz ve birçok kişi teknolojiden nasıl yararlanabilceklerini öğrenebilcek.Kendi bilgilerini bu sayede yoğurcak ve öğrendikleri kodlama sayesinde herhangi bir programın ya da bir uygulamanın yaratıcısı olabilceklerdir.Çünkü şu çok önemlidir.Yazılım kodlama eğitiminin genç yaşta verilmesi düşüncesindeyim.İlerki yaşlarda yazılım kodlama eğitimi tabikide kazanabilirsiniz.Ancak küçük yaşta öğrenilen deneyimler ilerki yaşlarda çok daha büyük bir yazılım uygulamasının mimari olmanızda daha çok yardımcı olacaktır.Şimdi şöyle düşünelim öğrencilere temelden bir yazılım kodlaması öğrettik ve daha sonrasında onlara örnek gösterebilmek için bu yazılım kodlamasını somutlaştırmak amacıyla bir uygulamaya dönüştürdük.Peki öğrencilerimize ve gençlerimize nasıl bir artı sağlayacaktır?Başlangıçta zorlanacaklar belki sıkılcaklar ancak yaptıkları kodlamanın somut bir hal almasıyla derslerden daha çok zevk alçaklardır.Her derste öğrendikleri bir kod ilerki günler için üretilebirlik bağlamında öğrencilere büyük bir artı sağlayacaktır.Öğrencilerimiz ve gençlerimiz yazılım kodlama dersleri sayesinde yazılımın temel tasarımı öğrenmiş olucak.Bu sayede kendilerine büyük bir artı sağlayacaklardır.

Kodlama eğitimin genç yaşta verilmesi sayesinde gelişen dijital cihazlar sayesinde gençler yeni bir programın mimarı haline gelebilirler.Çünkü genç yaşta kodlama eğitimi aldıkları için ortaya çıkan bu teknolojiye daha çabuk uyum sağlayacaklarıdır.Çünkü önceden dijital cihazların işlerliği konusunda daha önceden bir eğitim almışlardır.Öğrenilen bu yazılım kodlama eğitimi öğrencilerin çok yönlü bir yaklaşımın farkındalığı benimsenmesinde ve alternatif yöntemler üretmesini sağlayacaktır.Analitik problem çözme başarısını sağlayacaklardır. Kendini geliştirme ve farkındalık, kendine güven ve kendine güvenin artmasına yol açar.Öğrenilen bu yazılım kodlamaları Tamamlama üzerine büyük bir başarı duygusu, öğrencileri bağımsız fikirler geliştirmeye, bilinçli kararlar vermeye ve yeni hedeflere ulaşmak için çabalamaya teşvik eder.

Kodlama eğitimleri ilerki yaşlarda meslek seçimlerinde öğrencilere yardım olacaktır..Bu yazılım kodlama alanında işe girenler ise kariyer bağlamında büyük bir artı sağlayacak.Belkide ürettikleri programlar sayesinde ilerde meydana gelen teknolojik gelişmenin oluşmasına büyük bir katkı sağlayabilcektir.

Arkadaşlar bu makalemde yazılım kodlama eğitiminin genç yaşta verilmesinin faydalarından bahsettim.Tabiki anlattıklarım dışında faydalar mevcut ben genelinden bahsettim.Makalelerimi siteden takip edebilirsiniz.İyi günler dilerim.

https://www.ugurgunen.com/detay-Genc-Yasta-Yazilim-Kodlama-Egitiminin-Faydalari

Ekli dosyalar

• 5b487e0b79d73.jpg
    5b487e0b79d73.jpg
    74.2 KB · Görüntüleme: 262

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Okulda yazılım ve kodlama eğitimi almak isterdim. Ama ne yazık ki okulumda bunun için imkanlar kısıtlı.

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Yazının tamamını okuyamadım :( kusura bakma.
Konu hakkında yorum yapacağım; benim okulumda Delphi dersi verildi de ne oldu?
Hiç bir şey. Sadece bana yön gösterdi, zaten meraklıydım hangisini öğreneceğim hakkında yol göstermiş oldu.
Yani okulda öğrendiğim felan yok.
Kendime bir proje belirledim temel bilgileri öğrendikten sonra daha sonra takıla takışa araştıra araştıra projeyi tamamladım en sonuda bir çok şey öğrenmiş vaziyetteydim.

Ben 2001 doğumluyum ancak hem Delphi hem Ardunio hem Active Director ve Windows Server gibi şeyler biliyorum ancak hiç birini okulda öğrenmedim.
Biraz merak biraz uğraş...

---- Mesajlar birleştirildi ----

Amma da uzun yazmışım :)

Son düzenleme:

gdsasdwe2134

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Okul da öğrenmenin yeri ayrı. Fakat sadece İngilizce öğrenerek internetteki kaynaklardan da yazılımcı olabilirsiniz. İngilizce diyorum çünkü Türkçe kaynaklar sizi bir yere kadar taşır. En azından temeli Türkçe ile oluşturup ilerlemeye İngilizce ile devam edersiniz.

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Doğru ingilizce bilmek şart.
Program arayüzü Türkçe olsa bile yer yer İngilizce kelimelerle karşılaşıyorsun, anlamını bilsen terimsel anlamı hakkında fikir yürütüp buluyorsun :)

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Belediye kurslar falan düzenliyor katılıyorum ama sonuç hep yaş. Ardiuno (yanlış yazmış olabilirim) öğrenmek istemiyorum, ileride bana bir fayda sağlamaz. HTML detaylandırmak istiyorum ama hep gene yaş. Scratch falan derken hep yaşıma göre arkamda kalanları beklemek zorunda kalıyorum. Bu da beni sıkıyor.

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Ardunio diye yazılıyor :)
Bence öğrenmen yararlı olur.
Sadece hobi olarak bile olabilir.
Kendi odamın kapısına RFID güvenlik sistemli otomatik kapı kilidi sistemi yaptım :)

gdsasdwe2134

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Belediye kurslar falan düzenliyor katılıyorum ama sonuç hep yaş. Ardiuno (yanlış yazmış olabilirim) öğrenmek istemiyorum, ileride bana bir fayda sağlamaz. HTML detaylandırmak istiyorum ama hep gene yaş. Scratch falan derken hep yaşıma göre arkamda kalanları beklemek zorunda kalıyorum. Bu da beni sıkıyor.

Yazılımcı olmak için mutlaka Fırat Özgül'ün Python3 kitabını öneririm. En azından ilerde çokça duyacağınız terimleri bir arada öğrenmiş olursunuz. Ve bu yola kolay bir dil olan Python ile başlarsınız.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ardunio diye yazılıyor :)
Bence öğrenmen yararlı olur.
Sadece hobi olarak bile olabilir.
Kendi odamın kapısına RFID güvenlik sistemli otomatik kapı kilidi sistemi yaptım :)

Katılıyorum. Yinede tüm programlama olaylarını orta seviye öğrendikten sonra hobi olarak girmeni tavsiye ederim. İlk başta elektroniğe yönelirsen programlama kısmı zayıf kalır.

Son düzenleme:

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
SWIFT ile temel programlamayı öğrenip Pyhton'a geçebilirsin.

gdsasdwe2134

Asistan
Reaksiyon puanı
94
SWIFT sanırım IOS yada Mac programlarında kullanılıyordu? yanlış mı hatırlıyorum?

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Doğru doğru ancak web tabanlı çıktı alabiliyorsunuz.
Başlamak için ideal bence.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Vallahi scratchim fena değildir. azıcık html biliyorum , ardunio 'da da pek ilgimi çeken bir şey yok açıkçası. Python zor gibi ya.

gdsasdwe2134

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Tam tersi en kolay dil Python'dur :D Gerek sözdizimi olsun, gerek kullanımı olsun en kolayı. Dediğim gibi Fırat Özgül'ün Python3 kitabını okursanız aydınlandığınızı hissedeceksiniz. :D (en azından bende öyle olmuştu 1000 sayfalık PDF kitabı bitirince :))

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Tam tersi en kolay dil Python'dur :D Gerek sözdizimi olsun, gerek kullanımı olsun en kolayı. Dediğim gibi Fırat Özgül'ün Python3 kitabını okursanız aydınlandığınızı hissedeceksiniz. :D (en azından bende öyle olmuştu 1000 sayfalık PDF kitabı bitirince :))
Peki o kitabı bitirdikten sonra şimdi ne gibi projeler yapabiliyorsunuz Python ile?

gdsasdwe2134

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Ileri seviye degil fakat ufak tefek ihtiyacimi gorecek uygulamalar geliştirebiliyorum.

Ben bu islere C# ile baslamistim. Bu kitabi okuyana kadar cogu terimden, neyin nasil geliştiğinden haberim yoktu. Orada burada buldugum makaleleri anlamadan okuyordum. Bu kitapta gayet akici bir dil kullanilmis ve size isin temelini anlatiyor.
Kitabi incelerseniz hak verirsiniz.

Son düzenleme:

gdsasdwe2134

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Okul da öğrenmenin yeri ayrı. Fakat sadece İngilizce öğrenerek internetteki kaynaklardan da yazılımcı olabilirsiniz. İngilizce diyorum çünkü Türkçe kaynaklar sizi bir yere kadar taşır. En azından temeli Türkçe ile oluşturup ilerlemeye İngilizce ile devam edersiniz.
Elbette dedigim gibi daha ileri gidebilmek icin Ingilizce sart. O da bende fazla yok :)

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
5,172
Bu ülkede kimse bilgine bakmıyor. Hangi okuldan mezun olduğuna bakıyor. Eğer ki sürünmek istemiyorsan lisede yapacağın tek şey temel dersler olmalı...

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Valla o eskiden idi. Hala aynı sanıyorsanız yanılıyorsunuz.
Mühendis alacak yerler kalifiyeli mühendis alır. Sektördeki yerine bakar. Şirketten şirkete değişir elbet.
Ancak x okulundan ayrılan ile z okulundan ayrılanı bir tutamazsın. İşe başlarken x mezunu tercih edilir.
Bu yurt dışında da var ki :)

Zeus Antonius

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
25
Merak etmeyin, gençler; gelecekte her Türk'ün ilk mesleği teknoloji olacaktır.

İlkokuldan üniversiteye kadar Bilişim Teknolojileri, Teknoloji Tasarım ve Genel Teknoloji ile ilgili tüm dersler verilecektir.

Resim derslerinde klasik resim eğitiminin yanında grafik programları, müzik derslerinde klasik müzik eğitiminin yanında elektronik müzik programları öğretilecektir. Bunların yanında 3D Tasarım, Animasyon, Dijital Fotograf ve Video, Oyun Programlama gibi gerekli tüm dersler verilecektir.

Gelecekte üniversitelerde ki bilgisayar bölümlerinde ise, sadece üstdüzey bir eğitim verilecektir.

bilgin21

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
yorumlar için herkese teşekkür ederim.

Son mesajlar