Gelecekte Türkiye'de Yaşamak İstiyor Musunuz?

?

• Kullanılan toplam oy
    76

CJ Bey

Doçent
Reaksiyon puanı
275
giderim zaen bilgisayar mühündisliği hedefim microoft

justsalih

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Yurtdışına gitme hayalim var.
Öncelikle ingilizceyi öğrenmek benim çocukluk hayallerimdendir. İngilizceyi yerinde öğrenmek istiyorum.

Alım gücü çok fazla. Buna şöyle bir örnek vermek istiyorum -ki bu örnekten milyonlarca verilebilir-:
ABD'de iPhone 11 Pro 1000$. Asgari ücret 2000$. Adam 1 aylık maaşıyla yemeden içmeden 2 tane iPhone 11 Pro alabiliyor.
Türkiye'ye gelelim : iPhone 11 Pro 12.000TL. Asgari ücret 2324TL. Türkiye'deki adamın 1 tane iPhone 11 Pro alabilmesi için 5-6 ay çalışması lazım. Yani ABD'linin 1 ayda alabildiği şeyi biz hemen hemen 1 yılda alıyoruz.
not : ben burada ülkeyi kötülemedim, olay neyse onu söyledim.

Yurtdışında yaşamak ister miyim : Evet. Fakat orada bir süre yaşayıp sonra Türkiye için yararlı bir şeyler yapmak isterim açıkçası.

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
İmkanım olsa giderim,okurum,çalışırım,birikim yaparım.Yeterli birikimim olduğu zaman ise Türkiye'ye döner hayatımı kurar mis gibi yaşarım.

Reyzingen

Asistan
Reaksiyon puanı
193
:D haykırdım
Mesaj otomatik birleştirildi:

İnsan yurtdışına gitmek ister daha iyi çalışma şartları daha zengin olmak daha güzel ortam dağa iyi arabalar telefonlar evler istiyorum diyebilirim hepsini anlarım.

Ama bir daha ASLA GERİ DÖNMEYECEM diyeni anlayamam. 5-10-20 hatta gerekirse 50 yıl kal yurtdışında ama 70'inden sonrada olsa ülkene dön ve kazandığın birikimini gel burada kendi ülkende harca. Burada bir yazlık al burada bir çiftlik al buraya bir katmadeğer katmaya çalış. Yoksa doğduğun toprakları inkar etmek bana doğru gelmiyor. Burada hiç yoktan ataların dedelerin babanın annenin mezarı olacaktır.
Bende anlamam vallahi yurtdışına gitsem bile Türkiye'de kesin evim olur ve her yıl gelirim Türkiye'ye.

Warrior_1905

Asistan
Reaksiyon puanı
174
Eğer şansım olursa gidip dönmemek gibi bir düşüncem var. Burada yaşamanın giderek zorlaştığını düşünüyorum. Japonya gibi güzel kültürlü bir ülkede yaşamak daha fazla cezbediyor beni.

Assad Najjar

Profesör
Reaksiyon puanı
2,303
Eğer en ufak bir imkanım bile olursa gideceğim, bu hayata bir kere gelmişim, insan gibi yaşamak benim de hakkım.

Bu çocukça bir söylem, oyun oynamazsan bir şey kaybetmezsin. Ama gittiğin ülkede 2. sınıf insan muamelesi gördüğünde anlarsın ülkenin kıymetini.
Sanki burada 1.sınıf vatandaş muamelesi görüyoruz.

Reaksiyon puanı
10,327
Birkaç kez yurt dışında bulundum. Resmi görevli olarak... Yemeği biraz erken bir saatte yemiş, yoğun bir iş trafiğinden sonra geç saatte bir açlık çöktü üstüme ki anlatamam. Ne ki nereye baksan Türk olan, Türkçe olan ne bir lokanta, ne de iki kelam edebileceğin bir mekan ya da insan göremiyorsun. İşte o zaman rahmetli Akif merhumun istiklal marşındaki dizeler aklıma düşüverdi:
"Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda."

Yahu ne başınız ağrısa geçmiş olsun diyecek bir sevdiğiniz var, ne karnınız acıksa size bir çorba ikram edecek teyzeniz, ne de susadığınızda size su verecek bir yeğeniniz, kardeşiniz, vs...

Rabbim ülkeme, devletime hiçbir zaman zeval vermesin. Dünyanın en güzel ülkesinde yaşadığımı biliyor ve Rabbime şükrediyorum daim.

Neymiş efendim, çürük elma pahalıymış da o yüzden Amerikaya gitmek istiyormuş. Git kardeşim, yolun açık olsun. Karnı acıkınca babasını kesen izbandut zenciler dört gözle yolunu bekliyorlardı zaten; Yoluna kırmızı halı döşemek için! :)

Eğer bir Aziz SANCAR, bir Mehmet ÖZ olamayacaksanız orada sizi bekleyen kader sadece parya olmaktır. Adını hatırlamıyorum ama bir dizide meşhur olmuş bir oyuncu vardı, diziden kazandıklarıyla koştu Amerikaya, Hollywood rüyasıyla... Ne ki şimdi geçimini tır şoförlüğü yaparak kazanabiliyor.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,506
Bu çocukça bir söylem, oyun oynamazsan bir şey kaybetmezsin. Ama gittiğin ülkede 2. sınıf insan muamelesi gördüğünde anlarsın ülkenin kıymetini.
Çok haklısın oyuna 400 500 tl vermek zorunlu değil oyun oynayınca profesör veya bilim adamı olmuyoruz sadece gereksiz yere para vermiş oluyoruz.

Dertsizali

Profesör
Reaksiyon puanı
2,177
Burdaki çoğu giderim demiş üzüldüm...

Ben gitmem.... Hani Suriyelilere Kızıliyordu vatanlarına sahip çıkmıyor diye tamam bende kızıyorum sinirleniyorum gidip vatanlarına sahip çıksınlar... bizde kendi vatanımıza sahip çıkalım... ortada ekonomik sıkıntı var doğru ama bu vatanında bize ihtiyacı var ufak tefek krizde bile kaçarsak suriyeliden ne farkımız kalıyor

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Şu halde yurtdışına gidip de dönmek istemeyenler, yarın savaş olsa ülkeden ilk kaçanlar olur herhalde.
"Git, çalış, öğren, kazan; sonra ülkene geri dön ve katkı sağla." şeklinde olmalı bence.

Reaksiyon puanı
3,027
Milliyetçi birisi olsam da şu anki Türkiye iyi bir gelecek kurulabilecek ülke değil. Ülkede en basit şeyler lüks olmuş.

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Birkaç kez yurt dışında bulundum. Resmi görevli olarak... Yemeği biraz erken bir saatte yemiş, yoğun bir iş trafiğinden sonra geç saatte bir açlık çöktü üstüme ki anlatamam. Ne ki nereye baksan Türk olan, Türkçe olan ne bir lokanta, ne de iki kelam edebileceğin bir mekan ya da insan göremiyorsun. İşte o zaman rahmetli Akif merhumun istiklal marşındaki dizeler aklıma düşüverdi:

Yahu ne başınız ağrısa geçmiş olsun diyecek bir sevdiğiniz var, ne karnınız acıksa size bir çorba ikram edecek teyzeniz, ne de susadığınızda size su verecek bir yeğeniniz, kardeşiniz, vs...

Rabbim ülkeme, devletime hiçbir zaman zeval vermesin. Dünyanın en güzel ülkesinde yaşadığımı biliyor ve Rabbime şükrediyorum daim.

Neymiş efendim, çürük elma pahalıymış da o yüzden Amerikaya gitmek istiyormuş. Git kardeşim, yolun açık olsun. Karnı acıkınca babasını kesen izbandut zenciler dört gözle yolunu bekliyorlardı zaten; Yoluna kırmızı halı döşemek için! :)

Eğer bir Aziz SANCAR, bir Mehmet ÖZ olamayacaksanız orada sizi bekleyen kader sadece parya olmaktır. Adını hatırlamıyorum ama bir dizide meşhur olmuş bir oyuncu vardı, diziden kazandıklarıyla koştu Amerikaya, Hollywood rüyasıyla... Ne ki şimdi geçimini tır şoförlüğü yaparak kazanabiliyor.
Hocam bahsettiğiniz oyuncu tolga karel
images (74).jpeg

Halil İbrahim 096

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
2017 yılında Türkiye'den beyin göçü %60 artarak 120 bin kişiye çıktı ve bu sayının gittikçe artması bekleniyor ve yurt dışına giden gençler de geri dönmeyi düşünmüyor . 2020 yılında yapılan bir ankete göre ise Türk gençlerin %76'sı gelecekte Yurt dışında yaşamak istiyor,peki sizler ne yapmak istiyorsunuz?
Kesinlikle katılıyorum Türkiye de yaşamak istemiyorum en basit örnek kolay bir örnek vereceğim 9 yıldır Suriyelilere bakan devletimiz bize 1 ay bakamadı tabi sebep sadece bu değil vergiler çok yüksek işsizlik fazla cahil nüfus çok gençler istediği gibi eglenemiyor gezemiyor

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444

Çok güzel açıklamışsınız, Teşekkürler.

Reaksiyon puanı
10,327
Kesinlikle katılıyorum Türkiye de yaşamak istemiyorum en basit örnek kolay bir örnek vereceğim 9 yıldır Suriyelilere bakan devletimiz bize 1 ay bakamadı tabi sebep sadece bu değil vergiler çok yüksek işsizlik fazla cahil nüfus çok gençler istediği gibi eglenemiyor gezemiyor
Git kardeşim, Allah selamet versin. Bizim devlet bakamamış ya, CONİ'ler, HANS'lar bakar sana... Yollarını gözlüyorlarmış zaten, kırmızı halı sermek için. Bizim cahil nüfusumuz doyuramamış ya seni, gâvurun okumuşu, bilmişi doyurur karnını. Ha bir de eğlenmek için kızlarını kollarına atar, buz gibi viskileri masana boca ederler. ;)

Reaksiyon puanı
10,563
Güven, huzur, düzen, refah sağlanmazsa iş vahim. Eğer bunlar sağlanmazsa veya sağlanmasına engel olunursa yurtdışına çıkıp orada kalmak tabiki bir çözümdür. En azından kendimden biri bana yapacağına el yapsın ki içimdende olsa kızabileyim, sövebileyim dersin.

Rahmetli Recep Yazıcıoğlu anısına çekilmiş diziden alıntıdır.
Olması gereken devlet anlayışı, görev anlayışı böyle olmalı. Yönetici veya görevliler kendi çıkarını değil devlet çıkarını düşünmeli. Devlette halkını.

Dertsizali

Profesör
Reaksiyon puanı
2,177
Atatürk yasayadu
Güven, huzur, düzen, refah sağlanmazsa iş vahim. Eğer bunlar sağlanmazsa veya sağlanmasına engel olunursa yurtdışına çıkıp orada kalmak tabiki bir çözümdür. En azından kendimden biri bana yapacağına el yapsın ki içimdende olsa kızabileyim, sövebileyim dersin.

Rahmetli Recep Yazıcıoğlu anısına çekilmiş diziden alıntıdır.
Olması gereken devlet anlayışı, görev anlayışı böyle olmalı. Yönetici veya görevliler kendi çıkarını değil devlet çıkarını düşünmeli. Devlette halkını.
devlet böyle olmalı işte..

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,513
Gelecekte de ölünceye kadar da bu vatanda yaşayacağım. Ben bu ülkeyi terk etmem arkadaşlar. İsterse kıtlık olsun, refah seviyesi yerlerde olsun, ekonomik krizler çıksın isterse savaş çıksın ne olursa olsun. Atalarımın bir ekmekle, ne bir ekmeği yarım ekmekle yarım hoşafla günlük karnını doyurduğu bu topraklar için kanını dökerek vatan yaptığı yerde gerekirse kırbaç yiye yiye ölürüm gene de terk etmem. Ölürüm gene de terk etmem.

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Ne kadar çok hayır var.Dilini,kültürünü,insanını bilmediğim yerlerde yaşamak.. Cazip gelmiyor ülkemizin bir sürü güzel köşesi var.Kaçtığınız şeylerin daha iyisini bulabilirsiniz belki ama kendi toprağınız gibisini zor bulursunuz.Sevmediğiniz şeyler yanında sevdiğiniz,özlediğiniz şeyler daha çok olur:)

Reaksiyon puanı
10,563
Ne kadar çok hayır var.Dilini,kültürünü,insanını bilmediğim yerlerde yaşamak.. Cazip gelmiyor ülkemizin bir sürü güzel köşesi var.Kaçtığınız şeylerin daha iyisini bulabilirsiniz belki ama kendi toprağınız gibisini zor bulursunuz.Sevmediğiniz şeyler yanında sevdiğiniz,özlediğiniz şeyler daha çok olur:)
Her yolun zorluğu ayrıdır. Örneğin 23 yıllık hayatım boyunca 13 ev değiştirdim. Beğenmediğim bir ev olduğu halde oradan taşındıktan sonra oranın farklılıkları, anıları hep gözümde canlanmıştır. Bir daha ev değiştirdiğimde ilk evin yeride ayrıydı ikincininde. Elbet arkada memleket bırakmak ev bırakmaktan daha acıdır.
Bazen zorda olsa bırakmak gerekebilir.

Guaqroz

Asistan
Reaksiyon puanı
168
Türkiye'den yaşamamak bazen Türkiyeyi sevmediğinden başka ülkelere göç etmek anlamına getiriyolar. Bence bu yanlış bi algı çünkü batı ülkeleri kim nederse desin bizden daha gelişmiş ülkeler ve bu ülkelere beyin göçü gidiyo zaten devletde bunu destekliyor ama Türkiye'yi sevmediğinden buranın yaşam koşullarına ayak uyduramadığından başka ülkelere göç edenler ise bence altını çiziyorum bence Türkiye'nin geç gelişmesinde yer alıyorlar siz olsanız ülkenizde kalıp ülkeyi geliştirmeye yönelik adımlarmı atarsınız yoksa başka ülkelere göç edip orda yaşamını sürdürrmeyemi bu size kalmış bişey ama unutmayın Türkiye'nin her Türk insanına ihtiyacı var .

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,930
Ben gidersem sadece ailemi arkadaşlarımı özlerim. Bir ara kovaladım bir iş çıkmadı. Çıksaydı yine dişimi sıkar gurbet çekerdik orada evlenir oranın vatandaşlığını alır emekli olmaya bakardım.

denem12314

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Eğer ülkenin durumunda bir değişim olmaz özellikle eğitim sistemi değişmez ve gençlere daha üniversite hayatına başlamadan önce ağır yükler yükleyen bir sistem şeklinde ilerlemeye devam ederse gelecekte bir Türkiye olmayacağını düşünüyorum.

Reyzingen

Asistan
Reaksiyon puanı
193
Bu yazdıklarıma inanmayan insanlar yapılan başka bir araştırmada 15 yaşında her 2 gençten 1 i yurt dışında yaşamak istiyor siz de tanıdığınız gençler (14-18) arasına sorabilirsiniz gelecekte nerede yaşamak istediğini...