Gelecek Linux'ta mı?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
5,172
scaleway , aylıktan saatlik ücrete geçtiler 1 € gibi bir fark gelecek sanırım büyük bir fark yok yani.
Yok hocam şuan en eygun paket 7.2 avro ya geliyor.

Tabi çok hakim olduğum bir konu değil uzak sunucular. Belki ben doğru paketlere bakamamışımdır.

Acaba kiralama işleminde otomatik zamanlama vs yapabiliyor muyız? Gündüz kullanıp gece kullanmama gibisinden Yada sunucu ile erişimimiz bittiğinde her şeyi baştan mı kurmamız gerekiyor?

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Linux virüslenemiyor diyorsanız aslında Windows'tan farkı yok. Sadece Windows daha popüler olduğundan dolayı virüsler onun için yazılıyor yoksa Linux daha popüler olsa hackerlar onun için virüs yazarlar. Yani bu güvenlik teknolojisi kısmını biraz daha açar mısınız ben rastlamadım çünkü.
Tamamen yanılıyorsunuz Unix de de Linuxta da virüs çalışamaz, virus olmaz mı olur ama kullanıcı sistemden çıktığı anda sistem onu tamamen kapatır.
Teknik olarak virüsün kendi kendine çalışması ve yayılması mümkün değil alta basit 3 nedenini yazacağım.

1- Uygulamaların çalışma seviyesi (detayını araştırabilirsiniz)
2- Linuxta her binary her dağıtımda çalışmaz kaldı ki virus gibi kb seviyesindeki çok küçük uygulamaların bunu yapabilmesine imkan yok.
3- Sadece Kerneli geliştiren kişi sayısı onbinler seviyesinde ve emin olun microsoftun çalışanlarından çok daha iyi kişiler var bu grupta.

Ayrıca bütün bankacılık işlemleri unix tabanlı serverlarda yapılır, sizce bu virüs yazarları için ilgi çekici değil mi 10.000 kişisel bilgisayara yayılacağına 1 banka serverına bulaşması onları daha mutlu etmez mi?

Yok hocam şuan en eygun paket 7.2 avro ya geliyor.

Tabi çok hakim olduğum bir konu değil uzak sunucular. Belki ben doğru paketlere bakamamışımdır.

Acaba kiralama işleminde otomatik zamanlama vs yapabiliyor muyız? Gündüz kullanıp gece kullanmama gibisinden Yada sunucu ile erişimimiz bittiğinde her şeyi baştan mı kurmamız gerekiyor?
C1 baremetal server saati 0,006 € x 24 x 30=4,3 € aylık
Benim server 7/24 çalışıyor ama bazen dediğiniz gibi 1-2 saatliğine çok daha güçlü makinelere ihtiyacım oluyor firmware derlerken özellikle ek olarak açıp kullanıyorum. Sistem seçtiğiniz konfigurasyonu otomatik hazırlıyor, siz sadece ihtiyacınız olanı seçiyorsunuz.
1604253276138.png

Bende mesela şu android linux diyenlere sinir oluyorum at arabası da araba amabir mersedes değil sonuçta açık kaynak dışında neredeyse hiçbir linux un özelliğini taşımıyor android ağır, hantal, yavaş ,güvensiz.
Üstad sinir olduğunuzu yazmışsınız ama maalesef android bir linux sürümü.
Gentoo ne kadar diğerlerinden farklı bir sürümse Android de o kadar farklı,
Güzel tarafı da kızmayın ama diğer linux sürümlerinin başaramadıklarını başarması.
Google playdeki her uygulamayı her androidin çalıştırmasını kast ediyorum.
1604255719713.png

Son düzenleme:

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Tamamen yanılıyorsunuz Unix de de Linuxta da virüs çalışamaz, virus olmaz mı olur ama kullanıcı sistemden çıktığı anda sistem onu tamamen kapatır.
Teknik olarak virüsün kendi kendine çalışması ve yayılması mümkün değil alta basit 3 nedenini yazacağım.

1- Uygulamaların çalışma seviyesi (detayını araştırabilirsiniz)
2- Linuxta her binary her dağıtımda çalışmaz kaldı ki virus gibi kb seviyesindeki çok küçük uygulamaların bunu yapabilmesine imkan yok.
3- Sadece Kerneli geliştiren kişi sayısı onbinler seviyesinde ve emin olun microsoftun çalışanlarından çok daha iyi kişiler var bu grupta.

Ayrıca bütün bankacılık işlemleri unix tabanlı serverlarda yapılır, sizce bu virüs yazarları için ilgi çekici değil mi 10.000 kişisel bilgisayara yayılacağına 1 banka serverına bulaşması onları daha mutlu etmez mi?

C1 baremetal server saati 0,006 € x 24 x 30=4,3 € aylık
Benim server 7/24 çalışıyor ama bazen dediğiniz gibi 1-2 saatliğine çok daha güçlü makinelere ihtiyacım oluyor firmware derlerken özellikle ek olarak açıp kullanıyorum. Sistem seçtiğiniz konfigurasyonu otomatik hazırlıyor, siz sadece ihtiyacınız olanı seçiyorsunuz.
Ekli dosyayı görüntüle 122286

Üstad sinir olduğunuzu yazmışsınız ama maalesef android bir linux sürümü.
Gentoo ne kadar diğerlerinden farklı bir sürümse Android de o kadar farklı,
Güzel tarafı da kızmayın ama diğer linux sürümlerinin başaramadıklarını başarması.
Google playdeki her uygulamayı her androidin çalıştırmasını kast ediyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 122290
Diyorumki lafta linux ismine bakan birşey sanıyor androidi linux a bakıyorsun 250 mb ramde bile çalışırken android fazlası ile donanım istiyor ne kadar verirsen o kadar müsrüflik ediyor. Güvenliğe bakıyorsun linux un yanında koca bir sıfır. Hızı yok hantallığı çok. Her türlü dış etkene karşı zayıf.

Reaksiyon puanı
5,172
Diyorumki lafta linux ismine bakan birşey sanıyor androidi linux a bakıyorsun 250 mb ramde bile çalışırken android fazlası ile donanım istiyor ne kadar verirsen o kadar müsrüflik ediyor. Güvenliğe bakıyorsun linux un yanında koca bir sıfır. Hızı yok hantallığı çok. Her türlü dış etkene karşı zayıf.
Telefonlarda kullanılan 250mb ram ile ddr4 ram ler bir mi abi?

Reaksiyon puanı
5,172
Aynı değil ama işte linux denmesi garip linux çatallaması densin bunada razıyım. Maksadım androidi kötülemek değil linux diye androidi yüceltenlere lafım yani.
Bu konu uzmanlık alanıma girmez ancak android in ram bakımından verimsizliği java dan kaynaklanıyor sanki.

Onun dışında bi verimsizliğinin olduğunu sanmıyorum hocam ya:(

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Bu konu uzmanlık alanıma girmez ancak android in ram bakımından verimsizliği java dan kaynaklanıyor sanki.

Onun dışında bi verimsizliğinin olduğunu sanmıyorum hocam ya:(
Benimkinede girmiyor merak etme :) Sonuçta demek istediğim isminin hakkını vermiyor yoksa sonuçta android en iyi sistemlerden biri.

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
sorular
1-neden linux destek yok
2-olunan destek ise sanki biraz köstek gibi
3-kalkınmasının önüne geçen ne
4-linux işletim sistemlerinin özgür işletim sistemi olduğu içinmi
5-linux birilerinin işinemi gelemiyorda onun içinmi
6-yoksa linuxta zindwzdaki gibi casus(takip) amaçlı kullanma garantisi olmadığı(yada olamayacağı) içinmi

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Her uygulama için sanal makine çalıştırınca maalesef haklısınız. Performans kaybında Javanın da payı var tabii.

Ama grafik performansı ve güç yönetimi konularında tüm Linux dağıtımlarına açık ara fark atıyor, bu nedenle zaten geleceği çok daha parlak.

Linux çekirdeğini kullandığı için linux denmeye devam edilecek, kendi çekirdeklerini yazmaya karar verirlerse başka tabii ki.

BMW_M4

Doçent
Reaksiyon puanı
1,161
Android Bir Linux değildir; Android Linux mu?

Reaksiyon puanı
5,172
Android Bir Linux değildir; Android Linux mu?
Bana göre android kerneli linux kernelı güncellendikçe, hep yeni versyon üzerinden derleniyorsa android linuxa tamamıyla bağlı fazlasıyla özelleştirilmiş bir işletim sistemi kabul edilmeli.

Ama linux kernelinden yıllar öncesinden bir base alıp tüm güncellemelerini bu base üzerinde yapıyorsa Linus Torvalds tarafından geliştirilen yeni kernel'lardan etkilenmiyorsa işte o zaman android'i linuxtan bağımsız düşünebiliriz.

Ki malesef yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere android kernel'ı her yeni güncellemesinde, daha güncel bir linux kernel sürümüne göre yeniden derlenip sunulmaktadır. Buda androidi kanlı canlı bir linux yapar(bana göre)

Son düzenleme:

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Çoğu işletim sistemi linux. Android bile linux. Yani çoğu ülke linux tabanlı işletimsistemi kurdu ve kuruyor.. mesala bizim bilindik iki işletim sistemimiz var devletin kurduğu pardus ve özel girişimci yazılımcılar tarafından kurulan pisi linux

Reaksiyon puanı
5,172
Çoğu işletim sistemi linux. Android bile linux. Yani çoğu ülke linux tabanlı işletimsistemi kurdu ve kuruyor.. mesala bizim bilindik iki işletim sistemimiz var devletin kurduğu pardus ve özel girişimci yazılımcılar tarafından kurulan pisi linux
Dağıtım demek daha doğru bence.