Gelecek Linux'ta mı?

Bu konuyu okuyanlar

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
@darkstar haklı. ARM CPU'lar için Android en iyi seçenek. Geleceği var. :)

Reaksiyon puanı
5,172
Çıkar çıkmasına ama gelişmesi baya uzun sürer.
Günümüzde kullandığımız ve pek çoğu 90larda geliştirilen yazılım dilleri ve bu yazılım dilleri kullanılarak oluşturulan işletim sistemleri çok çekirdekli günümüz işlemcileri ile tam uyumlu değiller.

Elbet ilerleyen 30 yılda ciddi değişimler olacak ama değişimler var olan işletim sistemleeinin güncellenmesi ile mi olur yoksa sıfırdan mı olur bilinmez

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,004
Yıllardır aynı muhabbet. Linux'ten bir şey olmaz arkadaşlar. Tercih edilecek bir sistem değil. 15 yıl önce de aynı gaz vermeler vardı. Yok açık kaynak kodlu yok güvenli falan. Bunlar son kullanıcının umrunda olan şeyler değil. Kullanıcılar kolay kullanım severler.

Hatırlıyor musunuz Pardus zamanını. Devlet desteğine rağmen çürüdü gitti. Linux işi yaş. Birkaç azınlığın umududur Linux. Boş umutlar.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Yıllardır aynı muhabbet. Linux'ten bir şey olmaz arkadaşlar. Tercih edilecek bir sistem değil. 15 yıl önce de aynı gaz vermeler vardı. Yok açık kaynak kodlu yok güvenli falan. Bunlar son kullanıcının umrunda olan şeyler değil. Kullanıcılar kolay kullanım severler.

Hatırlıyor musunuz Pardus zamanını. Devlet desteğine rağmen çürüdü gitti. Linux işi yaş. Birkaç azınlığın umududur Linux. Boş umutlar.
Evet, son kullanıcı amaçlı değil maalesef. :(

567914

Asistan
Reaksiyon puanı
178
MacOS her bilgisayarla uyumlu değil, sadece Apple cihazlarda çalışabilir. (Hackintosh'dan bahsetmiyorum.)

Linux'a gelecek olursak Linux şuan teknolojik aletlerin %75'inde bulunan bir teknoloji. Bilgisayarlar, Smart TV'ler, gömülü sistemler ve dahası bu teknolojiyi kullanıyor. Linux'un tabii ki bi geleceği var. Donanım uyumluluğu da fazla.
Şu an arm tabanlı laptoplar pcler geliştiriliyor.
Android Windowsun en ciddi alternatifi ve arm ile son derece sorunsuz çalışıyor.
Android bir noktada masaüstüne de hitap etmeye başlayacak sonrasında Windowsun yerini alacağını düşünüyorum. Microsoftun MS Office sürümlerini Android için çıkartmış olması bunun en ciddi işaretlerinden.

Geleceğin işlemcisi muhtemelen Intel-AMD yerine ARM olaracak işletim sistemi de Android.
Tabii bu benim tahminim çünkü halihazırda ARM çekirdekleri intel ve amd işlemcilerde de kullanılıyor.

Android kadar hantal bir işletim sistemi görmedim. Windows'un alternatifi sayılamaz. Zaten Android'in x86 ve x64 mimarilerine desteği de bulunuyor. ARM işlemciler x86 ve x64 işlemcilerin yapabildiklerini yapamıyor. Mobil cihazlar için tasarlandıkları için daha az komut setine sahip ve kısıtlı işlemciler.

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179

İlk olarak artık hiç komut yazmadan kullanabileceğiniz linux dağıtımları var ve diğer işletim sistemi çekirdeklerine kıyasla gelişmeye daha açık.

Reaksiyon puanı
5,172

Üstad saygılar sevgiler hoşgeldin:)

567914

Asistan
Reaksiyon puanı
178

Millet cahil olmaya devam ederse haklısınız.
Mesaj otomatik birleştirildi:

benim duyduklarıma göre linux cmd ile komut vermek arttı yani az kalsın her şeyde komut yazmalıymışık

Son kullanıcı odaklı GNU/Linux dağıtımları var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Android'in gidişatında ne gibi bir iyileşme bekliyorsumuz hocam?

Android hantal bir işletim sistemi. Her yeni sürümde daha da hantallaşıyor.

Son düzenleme:

HABAR

Asistan
Reaksiyon puanı
456
Linux zaten şu anda gayet iyi durumda, dünyadaki sunucuların tamamına yakınında, hemen herkesin cebindeki telefonda kullanılıyor, bilgisayarlarda da uygulama desteğinin biraz daha arttırılmasıyla daha da güçlenecek.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Android kadar hantal bir işletim sistemi görmedim. Windows'un alternatifi sayılamaz. Zaten Android'in x86 ve x64 mimarilerine desteği de bulunuyor. ARM işlemciler x86 ve x64 işlemcilerin yapabildiklerini yapamıyor. Mobil cihazlar için tasarlandıkları için daha az komut setine sahip ve kısıtlı işlemciler.
Siz bana AMD ve Intelin yapıp da ARM'ın yapamadıklarını yazın ben de size ARMın yaptığı ama AMD Intelin beceremediklerini yazayım olur mu :) .

Ayrıca androide neden hantal dediğinizi anlamıyorum 4-5 GB lık oyunları 15-20 Saniyede açıyor.
Binlerce dolarlık bilgisayarlarda oynayabileceğiniz oyunları çatır çatır oynatıyor.
Androidin PC için tek eksiği masaüstü yani Klavye + Mouse kullanımı için çok kullanışlı olmaması.

Şuan kullandığım dedicated server arm tabanlı ve üzerinde de debian 9 kurulu her türlü işimi de (web , ftp, vpn server + seedbox) görüyor üstelik sadece ayda 2,99€ ödüyorum. Aylık 2,99€ ya kiralayabileceğiniz Intel veya AMD tabanlı SSD'li bir dedicated server var mı?

Son düzenleme:

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Ekran Görüntüsü 2020-10-28 19-55-28.png

Reaksiyon puanı
5,172
Siz bana AMD ve Intelin yapıp da ARM'ın yapamadıklarını yazın ben de size ARMın yaptığı ama AMD Intelin beceremediklerini yazayım olur mu :) .

Ayrıca androide neden hantal dediğinizi anlamıyorum 4-5 GB lık oyunları 15-20 Saniyede açıyor.
Binlerce dolarlık bilgisayarlarda oynayabileceğiniz oyunları çatır çatır oynatıyor.
Androidin PC için tek eksiği masaüstü yani Klavye + Mouse kullanımı için çok kullanışlı olmaması.

Şuan kullandığım dedicated server arm tabanlı ve üzerinde de debian 9 kurulu her türlü işimi de (web , ftp, vpn server + seedbox) görüyor üstelik sadece ayda 2,99€ ödüyorum. Aylık 2,99€ ya kiralayabileceğiniz Intel veya AMD tabanlı SSD'li bir dedicated server var mı?
Hocam bu fiyatlara nereden kiralıyorsunuz? Bi ara scaleway sunuyordu bu fiyatlara ama onlarda zam yaptı diye hatırlıyorum.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Hocam bu fiyatlara nereden kiralıyorsunuz? Bi ara scaleway sunuyordu bu fiyatlara ama onlarda zam yaptı diye hatırlıyorum.
scaleway , aylıktan saatlik ücrete geçtiler 1 € gibi bir fark gelecek sanırım büyük bir fark yok yani.

Son düzenleme:

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Bende mesela şu android linux diyenlere sinir oluyorum at arabası da araba amabir mersedes değil sonuçta açık kaynak dışında neredeyse hiçbir linux un özelliğini taşımıyor android ağır, hantal, yavaş ,güvensiz.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Linux daha fazla özelleştirme ve güvenlik teknolojileri içeriyor
Hocam Linux daha fazla güvenlik teknolojileri içeriyor demişsiniz ama Linux'da bildiğim kadarıyla AV bile yok, yani en azından ben görmedim. Linux virüslenemiyor diyorsanız aslında Windows'tan farkı yok. Sadece Windows daha popüler olduğundan dolayı virüsler onun için yazılıyor yoksa Linux daha popüler olsa hackerlar onun için virüs yazarlar. Yani bu güvenlik teknolojisi kısmını biraz daha açar mısınız ben rastlamadım çünkü.

5 yıl içinde Linux öne çıkar mı konusu ise tamamen firmalara bağlı. Eğer ben Linux desteği getiriyorum derse herkes o zaman patlama yaşar işte. Onun dışında 5 yıl içinde bence imkanı yok.