GamePower Güç Kaynakları Kalitesiz Midir ?

Bu konuyu okuyanlar

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Selamlar :)
Bu gün aklıma takılan bir soru ile karşınızdayım. Genel anlamda herkes GamePower güç kaynaklarını kalitesiz görüyor, ben de bu genele dahilim. Ama birazcık araştırma yaptığımda GamePower güç kaynaklarında oldukça kaliteli bileşenler kullanıldığını fark ettim.
Mesela GamePower GP-500 APFC güç kaynağını ele alalım.
Aşağıda da görüldüğü üzere bu güç kaynağında Japon kapasitör kullanılmış. Yanlış bilmiyorsam en kaliteli kapasitörler Japon kapasitörlerdir.
Gamepower-japon-kapasitör.png

Bir diğer dikkat ettiğim diğer nokta ise bu güç kaynağının OVP/UVP/OPP/SCP/SIP korumalarına sahip olması. Kaliteli olarak nitelendirdiğimiz Sharkoon SHP V2 650W güç kaynağında bile sadece OVP/UVP/OPP/SCP korumaları bulunuyor. Türkiye'de yaşıyoruz ve bir çok binanın elektrik tesisatı çok eski. Bu korumalar arasında en önemli olarak gördüğüm SIP, Sharkoon güç kaynağında yok iken GamePower güç kaynağında mevcut.
* Yüksek Güç Koruması (OPP) (Ower Power Protection)
* Yüksek Gerilim Koruması (OVP) (Over Voltage Protection)
* Düşük Gerilim Koruması (UVP) (Under Voltage Protection)
* Kısa Devre Koruması (SCP) (Short Circuit Protection)
* Ani Dalgalanma Koruması (SIP) (Surge Inrush Protection)

Ancak şunu da eklemek gerekiyor, GamePower güç kaynağının 12V kanalı pek güçlü değil. Bahsi geçen GamePower GP-500 APFC güç kaynağı 12V kanalından sadece 408W (34A) verebiliyor. 250 TL'ye bulabileceğiniz Aerocool 500W VX Plus güç kaynağı bile 12V kanalından 456W (38A) verebilimekte.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Zaten- ,daha önceki konularımda da bahsetmiştim-artık pc bileşenlerinde kalite, eskisine göre epey yükseldi. Tüketicilerin bilinci ve seçici olmaları da bunda çok etkili oldu.

15-20 sene önceki powerleri düşünüyorumda ,içi neredeyse boş gibi,tabiri caizse ,resmen teneke powerlerdi.Elinize aldınızmı,sadece dış sacının ağırlığını hissederdiniz.Yani bi game power vb. markalar ,her ne kadar, daha pahalı, bazı çok tanınmış markaların üst seviye kalitesinde olmasa bile ,iş görecek,belli bi kalite seviyesini yakalamış powerler.Fiat olarak da ,tabi ki daha düşükler. Orta/dar bütçelere hitap ediyorlar ve çok rahat, iş de görüyor.

Eski pc kasalarını düşünün mesela. Bi de şimdikileri. Powerboost,gamepower,gameboost,bu markalarında gayet kullanışlı,afilli kasaları var.

Leadtek

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Ben Gamepower GM-1050 kullanıyorum, 1050W ve estetik olarak güzel olduğu için almıştım ama içinden çıkan klavuzunda Max 850W verdiği yazıyor, 12V kanalından 76A çıkış verdiği yazıyor, alalı 1 sene oldu ancak henüz bir sorun çıkarmadı, 80+ sertifikası sorgulatınca görünmüyor, fanı akıllı 14 cm, sessiz çalışıyor, malzeme kalitesi olarak iyi ama çıkış gücü bilgisi doğru değil ve 80+ sertifikası yok gibi geldi

Son düzenleme: