İdeal Güç Kaynağı Watt Hesaplama

Bu konuyu okuyanlar

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Genelde çok sorulan bir soru oluyor, kısaca hesaplamak için şunu kullanabilirsiniz.
1) ''(İşlemci Watt + Ekran kartı Watt) X 2 + 100 Watt''

Siteminizi hafif overclock yapacaksanız.
2) ''(İşlemci Watt + Ekran Kartı Watt) X 2 + 150 Watt''

3) Tüm sisteminizi overclock yapcaksanız..
''(İşlemci Watt + Ekran Kartı Watt) X 2 + 200 Watt''

Örnek olarak; Ryzen 3600 65 Watt, 5500xt 135 Watt güç tüketimi var. (65+135 =200)
Overclocksuz kullanım için;
200 X 2 + 100 = 500 Watt ideal güç kaynağı watt değeri.

Hafif overclock, voltajları biraz artırarak overclock yapacağım dediniz.
200 X 2 + 150 =550 Watt ideal güç kaynağı watt değeri.

Tüm sistemi olabildiğince overclock edeceğim dediniz.
200 X 2 + 200 = 600 Watt ideal güç kaynağı watt değeri.

*İdeal Güç Kaynağı başlangıç değeri için yukarıdaki çarpanı 2 yerine 1.5 yaparak hesaplayın.
*İdeal Güç Kaynağı bitiş değeri için yukarıdaki çarpanı 2 yerine 2.5 yaparak hesaplayın.

Örnek Overclocksuz yukarıdaki sistem için; (400-600 watt arası en ideal değerler)
İdeal Başlangıç Watt değeri : 200 X 1.5 + 100 = 400 watt
İdeal Watt değeri : 200 X 2 + 100 = 500 watt
İdeal Bitiş watt değeri: 200 X 2.5 + 100 = 600 watt

*Başlangıç watt değerinde güç kaynağı yoksa yani arada çıkarsa yukarı yuvarlayın, bitiş watt değeri arada çıkarsa aşağı yuvarlayın.
(Örnek başlangıç değeri 433 Watt çıkarsa 450 kabul edin, bitiş değeri 680 watt çıkarsa 650 watt kabul edin.)

***Not: Değerler 12V kanalındaki çıkış gücünü ifade eder, Toplam Psu watt değerini değil.

*Kullanım senaryonuza göre başlangıç ve bitiş arasındaki değerleri seçebilirsiniz. Örnek; yukarıdaki sistem için, günlük kullanım, video, net vs. ve 2-3 saat oyun oynuyorsanız, başlangıç veya yakın bir değer seçebilirsiniz. Günlük 8 saat gibi bir oyun süreniz varsa veya 12 saat gibi normal kullanım + oyun oynuyorsanız ideal watt değeri ya da yakın bir değer seçebilirsiniz. İşlemci, ekran kartını sürekli yük altında kullanıyorsanız render vs. alıyorsanız, bitiş watt değeri ya da yakın bir değer seçebilirsiniz. Kullanım senaryonuza göre karar vermek daha iyi olacaktır. Ama her durumda başlangıç ve bitiş watt değerleri arasındaki değerler güvenli ve ideal olacaktır.

*Güç kaynağı alırken dikkat edilmesi gereken diğer hususlar:
1) Kaliteli Marka (Örn: Seasonic, Evga, Corsair, Cooler Master, Thermaltake, Fsp, High Power, Xigmatek)
2) Koruma devreleri (Ocp, Ovp, Scp mutlaka olmalı; Uvp, Opp, Otp de olsa iyi olur)
3) Verimlilik (Sertifika önemli değil ama verimliliği yüksek Psu daha kalitelidir. %75 altına düşmezse iyi olur)
4) 12V çıkış gücü, bir nevi Psunun gerçek gücüdür çünkü tüm güçlü donanımlar bu kanaldan güç alır. (işlemci, ekran kartı, anakart vs.)
5) 12V kanalının tek olması. (Böylece toplam güçten donanımlar istediği kadar alır, bölünmüş olanlarda iki kanalın da max sınırlaması vardır.) Ama kaliteli bir güç kaynağı kanalların ne kadar watt güç olduğu dikkate alınarak da alınabilir sakınca yoktur.
6) Anakart Pin girişine uygun Psu çıkışı var mı? (Yeni anakartlar 8+4 pin istiyor, çoğu güç kaynağında yok malesef, bunlara sadece 8 pin takarak kullananlar var çoğu sorun yaşamasa da sorun yaşayanları da okudum ama araya dönüştürücü alarak kullanılabilir ama mümkünse uygun olanı almak daha mantıklı.)
7) Anakart bağlantı kabloları (anakart+işlemci) uzun olsa iyi olur, çok kısa olanlar ufak tefek kablolama da sıkıntı yaşatabiliyor.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İşlemcilerin TDP değerleri ,çektiği watt değeri olmuyor, Mesela ryzen 3600 ,TDP değeri 65 watt ama,yükte çektiği değer 80-85 watt arası. Yani çok bi fark yok ama,bilimsel bi konu olduğu için,yazayım dedim.:)

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
İşlemcilerin TDP değerleri ,çektiği watt değeri olmuyor, Mesela ryzen 3600 ,TDP değeri 65 watt ama,yükte çektiği değer 80-85 watt arası. Yani çok bi fark yok ama,bilimsel bi konu olduğu için,yazayım dedim.:)
Biliyorum ama hem işlemci çoğu senaryoda %100 yükte olmuyor, hem göz ardı edilebilir fark, hem de onları da düşünerek oranladım. :D Zaten kendi çıkardığım birşey çok bilimsel sayılmaz ama maksat az bilen de şaşırmasın, kolay olsun diye.. Hesaplarken tümden gelim yaptım yani konfigrasyonların ne kadar güce ihtiyaç duyacağı, ideal psu gücünün kaç watt dan başlayacağını bulup, bunu kolay olsun diye işlemci ve ekran kartı değerlerini kullanarak bulmaya çalıştım, bence başarılı oldu ::D

Son düzenleme: