Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Cesare Prandelli

Bu konuyu okuyanlar

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Cesare Prandelli kendisini sarı kırmızlılara 2 yıllığına bağlayan sözleşmeye imza attı.

B_2198c272f245b48107d5cc42e9324349.jpg

spacer.gif

İmza töreni Başkan Ünal Aysal'ın konuşmasıyla başladı. Ünal Aysal Cesare Prandelli'yi teknik direktörlük görevine getirirken düşündüklerinin sadece şampiyonluk olmadığını aynı zaman uzun vadeli planlarının bir parçası olduğunu belirtti.

Başkan Ünal Aysal'dan sonra söz alan Cesare Prandelli ise konuşmasına başkana teşekkür ederek başladı. Ünal Aysal'dan 'karizmatik bir bey' diye bahseden Prandelli; "Galatasaray çok büyük bir tarihe sahip" dedi.

Galatasaray'daki gelecek planlarından da bahseden İtalyan teknik adam; " Kazanmaya odaklı ve koyduğu hedefleri tutturan bir takım oluşturacağız" şeklinde konuştu.

"4. YILDIZDAN ÇOK ETKİLENDİM"
Başkanla olan diyaloglarını aktaran Prandelli; " Başkan bana 4.yıldızı istiyorum dediğinde çok etkilendim, o anda gelmeye karar verdim" dedi.

Cesare Prandelli, Galatasaray'a gelmeden önce Mancini'den görüş aldı mı sorusuna; "Mancini bana İstanbul'un mükemmel bir şehir olduğunu ve Galatasaray'ın gerçek profesyoneller tarafından yönetildiğini söyledi" şeklinde cevap verdi.

Mancini'nin Galatasaray'daki performansı için ise; "Bence Roberto Galatasaray'da çok başarılı bir sezon geçirdi" dedi.

"GALATASARAY DA BAŞARIYA AÇ"
Aysal, Prandelli'nin kulüp düzeyinde başarıya aç bir çalıştırıcı olduğu şeklindeki bir yorum üzerine, "Başarıya aç olan sadece hocamız değil. Şampiyonlar Ligi'nde başarıya esas aç olan Galatasaray Kulübü'dür. Biz bunun için gereken her şeyi yapıyoruz" dedi.

Galatasaray'ın eski teknik direktörü Roberto Mancini'nin de Türkiye'de uygulanan yabancı oyuncu kuralında rahatsız olduğunun söylenmesi üzerine de Aysal, şöyle konuştu:

"Yabancı kuralıyla ilgili Roberto Mancini'nin sorunu, Süper Lig ile ilgili değildi. Burada herkes aynı yabancı sayısı ile mücadele ediyor. İsterse sıfır yabancı olsun. Galatasaray Kulübü'nün yabancı kuralına itiraz etmesinin sebebi, özellikle Şampiyonlar Ligi'nde mücadele eden ve orada başarılı olmak için çalışan bir takımın önüne engeller konulmasıydı. Karşımıza sunulan yabancı kuralının, Galatasaray'ın başarısını yurt dışında engellemesine itirazımızdır. Bu itirazımız hem kurumsal olarak hem de hukuksal olarak devam ediyor. Bu yanlışın bir gün düzeleceğine, sadece Galatasaray'ın değil, yurt dışında yarışacak bütün kulüplerimizin lehine olacak inancımı tekrarlamak istiyorum. Mancini'yi bu noktada temize çıkaralım."

Basın mensuplarının Wesley Sneijder ile ilgili soruları üzerine bazı konulara açıklık getirmek istediğini aktaran Ünal Aysal, "Sneijder, iyi bir oyuncu. Kendisini Galatasaray'da tutmak isteriz. Bunun için de elimizden geleni yapacağız. Ancak Sneijder'in kontratına göre, 20 milyon avroluk bir teklif geldiği takdirde oyuncu gidebilir ve Galatasaray'ın buna 'hayır' deme lüksü yok. Benim, '15 milyona veya 20 milyona satarım' gibi bir beyanım yok. İstemesek dahi böyle bir satış gerçekleşebilir" diye konuştu.

"TÜRKİYE TECRÜBESİZLİĞİ DEZAVANTAJ DEĞİL"

Başkan Aysal, Prandelli'nin İtalya dışında bir takımda tecrübesinin bulunmadığı hatırlatılarak, Galatasaray için bir dezavantaj oluşturup oluşturmayacağının sorulması üzerine, "Hocamız, 'futbol sadece bir oyundur' dedi. Patenti kendisine ait. Hocanın futbolu iyi bilmesi Galatasaray Kulübü için yeterlidir. Bu tecrübesi ve futbol bilgisiyle Türkiye'deki diğer kulüpleri zaten araştırır ve önlemini de bulur diye düşündük. Bu noktada Türkiye'de tecrübesi olmamasını bir dezavantaj olarak görmedik" ifadelerini kullandı.

E-bilet uygulaması nedeniyle yeni sezon öncesi kombine satışlarının önceki yıllara oranla düşük kaldığı şeklindeki bir soruyla ilgili olarak Aysal, mevcut uygulamadan dolayı oluşacak düşüşün, beklentilerinin altında olduğunu aktararak , şöyle konuştu:

"E-bilet, kanunların getirdiği bir zorunluluk. Bizim tercihimiz değil. Bunun uzun vadede Türk futboluna faydası olacağı çok açık. İleriye dönük olarak büyük faydalar sağlayacağını düşünüyorum. Kombine bilet alan dostlarımız ilk adımda karmaşık bir sistem olarak görebilir ama her gün basitleştirmek için tedbirler alınıyor. Aslında e-biletten dolayı beklentilerimizin ötesinde bir satış oldu. Her gün de süratle bu satış devam ediyor. Geçen sezonki sayıyı yakalayacağımızı düşünüyorum ama bu biraz zaman alacak."

"MANCİNİ'DEN İYİ ŞEYLER DUYDUM"

Galatasaray Futbol Takımı'nın yeni teknik direktörü Cesare Prandelli de sarı-kırmızılı ekibin eski teknik direktörü Roberto Mancini ile Galatasaray ve Türkiye hakkında görüştüğünü anlatarak, iyi şeyler duyduğunu vurguladı.

Prandelli, "Mancini'den Galatasaray'la ilgili duyduğum ilk şeyler, İstanbul'u ne kadar çok beğendiği, Galatasaray Kulübü'nde organizasyonun ne kadar başarılı olduğu ve kulübün kapasiteli insanlardan oluştuğu oldu. Kendisinden iyi şeyler duydum" ifadelerini kullanırken, vatandaşının performansıyla ilgili olarak, şöyle konuştu:

"Takımla sezon başından itibaren çalışma fırsatı bulunursa, hem takımı daha iyi tanımak hem de oyuncuları geliştirmek için daha fazla şansınız olur. Mancini, Galatasaray'a geldiğinde sezonun yarısıydı ve 8. aldığı takımı 2. bıraktı. Bir tane kupa kazandı. Onun için oldukça iyi bir grafik sergilediğini düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde bizim için önemli olan kazanacak takım formasyonunu sağlamaktır."

Yabancı sınırlamasıyla ilgili sorular üzerine İtalyan çalıştırıcı, "Kurallarla ilgili herhangi bir sıkıntımız olamaz. Bir kural varsa ona uyulur" demekle yetindi.

Galatasaray'da nasıl bir sistem üzerinde durmayı planladığı konusunda ayrıntılar da veren İtalyan çalıştırıcı, "Sistemle ilgili, 4 kişilik bir defans ve 3 kişilik orta saha planlıyorum. Bunların yanına iki ofansif oyuncu gelip, farklı bir formasyon yakalanabilir. Şu anda sporcuların karakterlerini ve özelliklerini analiz etmek için çalışıyorum. Buradan doğacak sistem ortaya çıktığında, siz de göreceksiniz" değerlendirmesinde bulundu.

SNEIJDER'E BÜYÜK ÖVGÜ

Hollanda Milli Takımı ile 2014 FIFA Dünya Kupası'nda mücadele eden Wesley Sneijder ile milli futbolcu Selçuk İnan hakkındaki düşünceleri sorulan İtalyan teknik adam, "Sneider'in oynadığı tüm maçları ilgiyle izledik. Kendi, karşısına çıkan tüm durumlara cevap verebilen bir oyuncu. Wesley, Hollanda Milli Takımı'nın ve Galatasaray'ın en iyi oyuncularından bir tanesi. Selçuk gibi teknik kalitesi, kişiliği ve liderlik vasıfları olan futbolcuları çok seviyorum. Kimi zaman da Pirlo gibi çoğunlukla susan ama kazanmayı her zaman isteyen oyuncuları seviyorum. O kazanma isteği olduğu sürece herhangi bir sorun olmayacaktır" şeklinde görüşlerini paylaştı.

Son zamanda yaptıkları değerlendirmelerle kampa gidecek oyuncu kadrosunun şekillenmeye başladığını dile getiren Prandelli, "Geçtiğimiz 3 günde yaptığımız analizlerle fikirlerimiz netleşti. Kadroyu 25 veya 27 oyuncuyla sınırlamayı düşünüyoruz. Uzun vadeli projeye katkıda bulunacak oyuncuların seçilmesi önemli" değerlendirmesinde bulundu.

İtalyan çalıştırıcı, öncelikli olarak Fenerbahçe ile yapacakları TFF Süper Kupa maçını düşündüğünü vurgulayarak, "Öncelikli olarak Şampiyonlar Ligi'ni düşünmüyorum. Şimdiki düşüncem, Fenerbahçe'yle oynayacağımız TFF Süper Kupa maçı. Ama Şampiyonlar Ligi'nde de çok güzel sonuçlar elde etmek isterim" şeklinde konuştu.

Galatasaray'ı tercih sebebinin sorulması üzerine ise Cesare Prandelli, "Dünya Kupası biterken aklımda hiçbir takım yoktu. Herhangi bir takımla anlaşma havamda bile değildim. Kupa bittikten sonra bir telefon aldım ve ardından başkanla bir araya geldik. Gördüm ki tek istenen sportif başarı ve başarıya odaklı bir takım oluşturmak. Ben de kendimi sahada görmek, bir başarı sergilemek istediğimi düşündüm. Başka bir tercihim de olmadı ve Galatasaray'a 'evet' dedim" ifadelerini kullandı.

Basın toplantısına Türkçe "İyi günler" diyerek başlayan Prandelli, konuşmasını "teşekkürler" diyerek tamamladı. İtalyan teknik adam, milli takımdan oyuncusu Milanlı Mario Balotelli ile ilgili gelen soruya ise yanıt vermedi.

İmza törenine Türk ve İtalyan basın mensupları yoğun ilgi göstermesi dikkati çekti.

LİG TV

Prandelli kimdir?

1957 yılında İtalya'nın kuzeyindeki Brescia'da doğan Prandelli, profesyonel futbol yaşamına 1974'te Serie C takımlarından US Cremonese'de başladı. 1976-77 sezonunda takımıyla şampiyonluk yaşayarak Serie B'ye yükseldi. Ertesi sezon ise tekrar alt lige düşen takımından ayrılarak 1978-79 sezonu başında Serie A'da yer alan Atalanta'ya transfer oldu ve bir sezon orada oynadı.

Cesare Prandelli, Atalanta'nın küme düşmesiyle birlikte 1979'da Juventus'a alındı. Altı sezon oynadığı siyah beyazlı ekipte üç Serie A şampiyonluğunun yanı sıra UEFA Şampiyon Kulüpler Kupası ve Kupa Galipleri Kupası şampiyonluğu da yaşadı. Prandelli bu başarılarının ardından 1985-86 sezonu başında tekrar eski kulübü Atalanta'ya transfer oldu. Beş sezon da orada oynadıktan sonra 1990'da futbol kariyerini noktaladı.

Teknik direktörlük kariyeri

Prandelli futbolu bıraktıktan sonra Atalanta'nın genç takım antrenörlüğünü yapmaya başladı. 1993 yılının Kasım ayında Atalanta teknik direktörü Francesco Guidolin'in görevinden alınmasının ardından geçici olarak sezon sonuna kadar takımın başına getirildi. Ancak Prandelli mavi siyahlıların küme düşmesini engelleyemedi. Üç sezon daha genç takımı çalıştırdıktan sonra 1997-98 sezonu başında US Lecce'nin başına geçti. Burada beklentileri karşılayamayan Prandelli, Ocak 1998'de takımdan kovuldu.

İtalyan teknik direktör 1998-99 sezonu başında Serie B takımlarından Verona'yı çalıştırmaya başladı. Takımdaki ilk sezonunda sarı mavilileri 66 puanla şampiyonluğa taşıyarak, Serie A'ya yükseltti. Ertesi sezon ise takımını ligde 9. yaptıktan sonra Verona'dan ayrılarak, küme düşen Venezia ile anlaştı. Prandelli Venezia'yı da üst lige çıkardıktan sonra, 2001-02 sezonunun başında ligde alınan kötü sonuçların ardından görevine son verildi.

yenisafak

yo£cu

Asistan
Reaksiyon puanı
2
hani alman ekolü gelecekti :)

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Saçma sapan transfer haberinden sonra (almeida) saçma sapan bi teknik adam haberi daha. 2'side olursa Gs bu sene uefayı zor zorlar.

CardinaLe

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Mükemmel(!) bir seçim :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Mükemmel(!) bir seçim :)

ykaduman

Asistan
Reaksiyon puanı
4
defansif futbol oynayıp her maç gol yemeye ama atamamaya devam edeceğiz

Eric Cartman

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Aga bu italyan sevdası nedir ben anlamadım gitti Mancini kalsaydı o zaman takımı tanımıştı en azından bi mantık bulamadım bu işte .

Aretios

Profesör
Reaksiyon puanı
3
ahanda bakalım ne adar duracak takımın basında ....

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
bir italyan gitti öbür italyan geldi. nedir bu italyan sevdası.. kelin ilacı olsa önce kendi başına sürermiş.

neyse moralimi bozmak istemiyorum. inşallah bizim için hayırlı olur..

Eric Cartman

Profesör
Reaksiyon puanı
2
1 yıllık imzalanırsa hoş olur + opsiyon eklenir sonra bu sene gibi hoca isterse gider yapmayalım yine tazminat ödememek için . Ama dediğim gibi kötü sezon geçerse.

krkmzmrt

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Mancini kalmaliydi takımı tanımıştı.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Ünal Aysal: "Prandelli bana Hugo Almeida'nın bu kadroda lüks olacağını söyledi"

Ünal Aysal: "Prandelli, 4 kişilik bir ekip ile gelecek."

Ünal Aysal: "Eto'o transfer gündemimizde yer almıyor" SPORX.COM ‏@sporx

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
Mancini'yi arayacaksınız ya ben ona şaşırdım dostlar. :D

Eric Cartman

Profesör
Reaksiyon puanı
2
[h=1]Ünal Aysal: Prandelli pazartesi başlıyor[/h]
[h=4]Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, tecrübeli İtalyan teknik direktör Cesare Prandelli'nin 7 Temmuz Pazartesi günü takımın başında olacağını söyledi.[/h]
Cesare Prandelli ile görüşmelere başladıklarını borsaya bildiren Galatasaray'da Ünal Aysal, hem Prandelli hem de diğer transferler hakkında açıklamalarda bulundu. Aysal "Hoca, İtalya Futbol Federasyonu ile kontrat altında olduğu için biz direkt kendisiyle resmi bir görüşme yapamadık. Bu kontrat bittikten sonra resmi görüşme yapabildik. Hoca bizim koyduğumuz kriterlerin tamamına uygundur. Bizim için cazip bir hedef haline getirdi hocayı. Bu şekilde yaptık. Görüşmeler son derece müspet geçti. Zannediyorum birkaç gün içinde borsaya bildireceğiz." dedi.

Galatasaray Başkanı "Prandelli ile görüşmelerimiz oldu. İçim rahat olarak şunu söyleyebilirim; ben bu sene lig şampiyonluğunu rahatça vaad edebilir hale geleceğim. Hocamız pazartesi günü takımın başında olacak ve sezonu oyuncularla birlikte açacak." sözlerini sarf etti.

"Olcan bugün bitiyor"

Olcan Adın transferi hakkında da konuşan Aysa, "Kadromuzu basitleştirme çabalarımız var. Olcan Adın'ın transferini bugün bitiriyoruz. Bunun dışında belki, yeni hocamız bizden 1-2 takviye isteyecek. Galatasaray'ın bugünkü gerçeklerini, yabancı kısıtlarımızı biliyor. Yaptığımız görüşmelerde bu konularda anlaştık." şeklinde konuştu.

GS TV'de açıklamalarda bulunan Aysal'ın öne çıkan sözleri şöyle;

- Prandelli bizim kriterlerimize sahip bir teknik direktör.
- Prandelli'yi bir iki gün içinde KAP'a bildireceğiz.
- Prandelli ile lig şampiyonluğunu rahat bir şekilde yakalayabiliriz.
- Prandelli Pazartesi günü takımın başında olacak.
- Almeida ile görüştük ama Prandelli'nin öncelikli listesinde yok.
- Mevlüt konusunda kararı Prandelli verecek.
- 2014-2015 futbol sezonu çok güzel geçecek. Onu hissediyorum. Taraftarımız da bunu hissetsin.

İSTANBUL / DHA

Kaynak : http://www.fanatik.com.tr/2014/07/03/unal-aysal-prandelli-pazartesi-basliyor-376280

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
Ne bu ya. Adamın kariyeri bile yok.

Resmen İtalyanın Yılmaz Vural'ı adam.

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Almeida'yı istemeyerek ilk doğru adımı attı Prandelli..

Eric Cartman

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Burak Tek forvet oynar önümüzdeki sezon .

4-2-3-1 diye düşünüyorum formasyonu .

Muslera
Veysel-Semih-Şeju(Koray-Gökhan)-Telles
Melo - Selçuk
Bruma(Hamit) - Sneijder - Olcan
Burak

6 Yabancı oluyor böyle yabancı sıkıntı yahu.

Eric Cartman

Profesör
Reaksiyon puanı
2
[video=youtube;2-txND-ovGw]http://www.youtube.com/watch?v=2-txND-ovGw[/video]

BlackXr

Profesör
Reaksiyon puanı
32
neyse şampiyonluk fenere hayırlı olsun tekrar :D

malatya

Profesör
Reaksiyon puanı
6
alman dedi Türk teknik direktör dedi gitti yine bi italyan getirdi.nedir bu başkanın bize yaptığı İnşallah bu doğrusu olur yoksa kulakları çok çınlar...

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Bence takıma hiçbi fayda sağlamıyıcak :)

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Hicbir halt olmaz bu takimdan artik. Ben ne demistim? Bizim insanimiz yabancilari zengin etmeye alismis. Ünal Aysal da bunlardan biri.

Yok mancini yok prandelli.. nerde vizyonu olmayan adamlar varsa toplayip getiriyorlar.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Fatıh terımım gitmesine doğru karar dedım ama bunlardan sonra bende de pek umut kalmadı bu sezon için.

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Öyle yerinden kalkmadan maç izleyecek adam istemiyoruz biz. Bize gereken budur.

9E6A9ED96441214D0ED9D4B8A02FA860.gif

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Bu gelen elemanın yerine onu tercih ederdim. Sonuçta iksinin de 2.lig şampiyonluğu dışında bi başarısı yok.

lauset

Doçent
Reaksiyon puanı
2
nerden geliyor bu italyan sevdası anlamıs değilim..kariyerinde kupaları olan iyi bir teknik direktör şart