Galatasaray'ın borcu : 430 milyon lira

fragger

Dekan
21 Ekim 2016
9,543
3,061
293
Dursun Özbek, Riva ve Florya arazilerinin değerlendirilmesi konusunda Emlak Konut ile yaptıkları projeden 342 milyon lira para aldıklarını söyledi.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, divan kurulu toplantısında yaptığı açıklamada kredi borçlarının 315 milyon TL'lik bölümünün ödendiğini taraftara müjdeledi.

Dursun Özbek'in divan kurulunda yaptığı açıklamalar şöyle:

''Riva ve Florya'daki projelerimizle ilgili sosyal medyada yanlış yorumlanmasına yönelik yayınlar durmuyor. Çeşitli toplantılarda anlattığımın aksini yansıtacak ve yönetime tenkit mayetinde yorumlar yapılıyor.

Sizden ricam var. Bu projeyi anlattım. Emlak Konut'la emlak geliştirme projesi geliştirdik. Genel kurulda bunu ifade etmiştim. Galatasaray'ın emanetini taşıyorum. Çok hassas günlerden geçiyoruz.

Şundan emin olun; kendi varlıklarıma dikkat etmediğim kadar hassasım. Uyumadığım günler oluyor. Sabah 9'da başlayan mesaimi 7.30'a çektim. Dün itibariyla gece saat 22.00'ye kadar kulüpteydim.

İlk etaptayönelik Galatasaray'ın kasasına 342 milyon TL para girdi. Bunun 315 milyon TL'si anında 5 saniye sonra Aktif Bank ve Deniz Bank'taki kredi borçlarının kapanmasına gönderildi.

redi borçlarımız 750 milyon TL'ydi. Geriye 430 milyon TL borçlarımız kaldı. Yakında ihaleler yapılacak. Alacağımız ikinci etapta; kredi borçlarının tamamının kapanması için çalışıyorum.''

cfd0f4f3959d7865fb1ed1cf27b8f06c_20170208_2_21732648_18695709_webjpg.jpeg

SPOR SALONU MÜJDESİ

Türk Telekom Arena'nın yanına yapılması planlanan 15 bin kişilik spor salonu hakkın bilgilendirmenin sunulduğu toplantıda konuşan Özbek şunları söyledi:

"Aslantepe'deki yerimiz farklı bir hale gelecek. Stadın içinde kullanıma açık epey alanlar var. Bunları değerlendirmek bizim için çok önemliydi. Müze çalışmaları da en son teknolojinin kullanımıyla birlikte zaferlerin canlı bir ortamda sergilenmesi için faydalı olacak."

"15 bin kişilik basketbol salonu için gerekli izinleri aldık. Salonu öyle projelendirdik ki sadece basketbol oynanacak bir salon olmayacak. Farklı etkinliklerin de yapılacağı bir salon olacak. Sadece maç günü yaşayan bir salon olmaktan çıkacak.

Hazırladığımız yerler sayesinde burası 365 gün yaşayan bir mekan haline gelecek. Biz bu projeyi yaparken örnekleri inceledik. Galatasaray'a yakışan bir proje olması için dikkat gösterdik. Salon için artık önümüzde hiçbir engel yok, bütün izinler alındı. Projemiz bitmiştir. Sponsorluk görüşmeleri sürüyor."

"7 bin kişilik açık alan, 3750 metre karelik bir inovasyon ve bilim merkezi bile olacak. Sergi ve sanatsal etkinlikler de yapılacak."

67e55eecb4555c8477c97ad5e855935b_5108850jpg.jpeg

STAD İÇERİSİNDE MÜZE OLACAK

Bu arada stadın içerisinde de müze projesini de dahil ettik. Aslantepe'deki yerimiz çok farklı bir yer haline gelecek. Salon sadece basketbol oynanacak bir salon olmayacak. Farklı konserlerin ve etkinliklerin yapılabileceği bir salon haline gelecektir.

29 bin 500 metrekare kiralanabilir bir alan. 7 bin metrekare yakın açık hava etkinlikleri yapılacak bir alan şeklinde planladık. Bu projenin finansmanını bize çok katkı veren sponsorumuz NEF firması üstlendi.

Çok büyük bir firmayla da bu inşaatın yapılması yönünde çalışmalarımız sürüyor. Salonun inşaatı için hiçbir problem yok şu anda. 1-2 hafta içerisinde ruhsatı alıp alanı inşaata uygun hale getirip startı vereceğiz" ifadelerini kullandı.

"ÇOK GECELER UYKUSUZ GEÇTİ"

Dursun Özbek, "2014 yılının sonuna gelindiğinde Galatasaray'da deniz bitmiş. Bütün gelir temlikleri verilmiş. Bütün kredi limitlerinin hepsi dolu. Borç 500 milyon dolar civarında. O günkü yönetim bir anda istifa ediyor.

Ondan sonra gelen yönetim bir restorasyon yönetimi olarak düşünülmeli. Bu halen de devam ediyor. O dönemde Galatasaray Kulübü'nün maliyesini ben yönetiyordum.

Başkan seçildikten sonra aldığımız kararla dedik ki; '1996'dan sonraki periyotta her şey dört dörtlük gözüküyor. Fakat burada bir eksik var.' 21 Eylül 2016 divan toplantısında Sami Özgeçen Galatasaray kriterleriyle alakalı konuştu.

Dedim ki; biz komite kuralım. Son 20 yıldaki büyük borçlanmanın; sonuçta Galatasaray öyle bir durumdaki 'ilk önce bunun analizini yapalım' dedik. Yapılan borçlanmalar sebebiyle de faaliyetlerimizi sürdüremez hale gelmiştik.

8 Kasım 2016'da komite kuralım ve bu komite Galatasaray'ı iyi tanıyan kişilerden oluşsun ve de inceletelim, 'eksikler nerede' diye. 'Sadece mali değil, idari bakımdan da kontrol edilelim' dedik.

Bu komiteden çok değerli görüşler ortaya çıktı ve raporu bana sundu. Biz de bunları uygulamak için, izinler almak için girişimlerde bulunduk. Galatasaray'da bütçe yönetiminin nasıl yapılması, borçlanma kriterleri vs. gibi her şey bu raporda yer alıyor. 1996'dan sonra yapılan işler dört dörtlük ancak sonuç bugünkü sonuç. 22 Ekim'de yapılan sözleşme çerçevesinde elimize bir sözleşme geçiyor.

Bu sözleşme ile mevut banka borçlarının tasfiye edilmesini gerçekleştirmek istiyoruz. İnanın bana son 20 yılda yapılan borçlanmalar sebebiyle çok geceler uykusuz geçti" ifadelerini kullandı.

Kaynak : Dursun Özbek: 430 milyon lira borcumuz kaldı

epzq

Doçent
21 Kasım 2011
571
47
28
Tabi bu borç kapamada Ünal Aysal ın payı büyük.
Borçlanmanın %77 si Döviz %23 ü TL iken
Banka ile yapılan mutabakatta borçlanma tam tersi olmuştur.
129 milyon dolar olan döviz borcumuz 2,0966 dan 270 milyon 461 bin TL ye çevirildi.
eğer bu gün o borç kalsaydı
475 milyon TL olacaktı.
Çevrilen paranın bide %35 i 1 yılda ödenmiş.

Her ne kadar bu borcun asıl sebebi Ünal Aysal olduğu söylense de aslına bakarsanız o dönem ki Galatasaray dan çok keyif alıyordum.