FreeBSD

gdart

Asistan
Reaksiyon puanı
8
FreeBSD hakkında bilgisi olan varmı?

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Nasıl bir bilgi aradığına bağlı :)

gdart

Asistan
Reaksiyon puanı
8
nasıl bir sistem uyumlumu stabil mi? kullanan var mı ? yada deneyen

green_lion

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Ben denedim. Berkeley uni tarafından hayata geçirilmiş bir proje. Çok sağlam bir sistem. Linux gibi sayılabilir. Genelde sunucu olarak kullanılmaktaydı fakat yeni yeni dektop versiyonu da çıkıyor. Ayrıca macOs işletim sistemi bu mimari üzerine geliştirilmiştir. Command Line a girdiğinde freebsd yazar. En azından 2000 li imac cihazlarda öyleydi. En stabil işletim sistemlerindendir. Kuralları katıdır. Her kullanıcı her yeri dolaşamaz. Bildiğim kadarı ile OpenBSD de şu ana kadar bir açık bulunamamıştır. OpenBSD olarak aklımda kalmış. Yanılıyor olabilirim.

Ayrıca linux a göre güzel bir yanı da şudur:
işletim sistemi tel elden üretilip yayınlandığı için, döküman, kaynak vs tamamen tutarlıdır. Yani mesela freebsd için bir bilgi bulduğunda kesinlikle çalışır. Linux ta ise her dağıtım için farklılık gösterebilir.

Daha söyleyeceğim çok şey var aslında ama vaktim yok :))

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Kötü yanları ise yeni kullanıcılara pek hitap etmez :D Masa üstü ortamı ile gelmediği için kurulumu zordur. PCBSD masaüstü ortamı ile geliyor benim bildiğim :D Kötü yanlarından biri ise program kurulumu veya derlenmesi biraz uzun zaman alıyor:)