Fransa'dan Marmara Depremi Açıklaması

Bu konuyu okuyanlar

serhatdundar

Asistan
Katılım
27 Ağustos 2016
Mesajlar
488
Reaksiyon puanı
98
Puanları
28
Yaş
29
Fransız Le Suroit Gemisinin Marmara Depremi Araştırma Sonucu:
İstanbul'da beklenen depremin büyüklüğü 8


Deprem.jpgMarmara Denizi’nde geçen yıl, fay hattıyla ilgili ilk çalışmayı yapan Fransız Le Suroit gemisinin kesin rapor sonuçları, Fransa’nın uluslararası bilimsel dergisinde yayınlandı, Rapor sonucuna göre, İstanbul’da olası bir deprem korkusunun hiç de yersiz olmadığını ortaya koydu. Le Suroit araştırmasının sonucuna göre, Marmara Denizi’nin dibinde onlarca kilometre uzanan fayın hattının tek parça, tek hat halinde, kıvrımlı iki fay olduğu kesinleşti.

Prof. Xavier Le Pichon başkanlığında yürütülen, Prof. Dr. Celal Sengör, Doç. Dr. Emin Demirbağ ve Prof. Dr. Naci Görür’ün de katıldiğı araştırma, 12 bilim adamı tarafından gerçekleştirildi. Bu çalışmaya göre, Marmara içinde tek hat halinde iki fay hattıtespit edildi. ilki Körfez’den çıkıp Çınarcık'ın kuzeyinden Büyükçekmece – Yeşilköy açıklarına kadar geliyor. İkincisi ise, Büyükçekmece’den başlıyor ve Mürefte’ye kadar devam ediyor.

Deprem Haritası.jpg


Araştırmada, bu fayın “yıkıcı” ve “aktif” olduğu belirtiliyor. Marmara fayının özellikle de İmralı fayı en canlı bölümlerden biri olduğu tespit edilirken, Marmara’nın batısında Çınarcık’a kadar uzanan fay uzunluğunun tam 110 kilometre, ikinci fayın ise 85 kilometre uzunluğunda olduğu ve her iki fayında aktif olduğu belirtildi.

Marmara’da oluşacak depremin, ya tek ya da iki kırılma seklinde gerçekleşecebileceğini belirten uzmanlara göre, tek kırılma durumunda depremin büyüklüğü Richter Ölçeği’ne göre 8′e yakın, fayın iki parçada kırılması durumunda ise en az 7 veya 7′den biraz büyük bir deprem olacak.
Haberin Devamı
Kaynak


Türkiye'de yayınlanmış bir deprem haberi ise şöyle;

Prof. Naci Görür: Marmara'da en az 7.2 büyüklüğünde deprem bekliyoruz!
"Depremin yıkımı 1999 depreminden daha yıkıcı olabilir"


Deprem Uzmanı Naci Görür İstanbul'da minimum 7.2 büyüklüğünde bir deprem beklendiğini söyledi.
İstanbul'un korkulu rüyası haline gelen ve uzmanların önümüzdeki yıllarda gerçekleşmesini beklediği İstanbul depreminin büyüklüğüne ilişkin flaş bir açıklama geldi. Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Naci Görür, olası bir İstanbul depreminin minimum 7.2 şiddetinde olacağını söyledi. Ayrıca görür beklenen felaketin 1999 yılında gerçekleşen ve bir çok can ve mal kaybına neden olan Gölcük depreminden daha yıkıcı olacağının da altını çizdi. Görür İstanbul'u, İstanbulluyu yaklaşan tehlike için tedbirli olmaları konusunda uyardı.

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Naci Görür, olası bir İstanbul depremi senaryolarına ilişkin olarak, "Yaptığımız detaylı çalışmaların neticesinde Marmara'da büyük bir depremin olacağı tespitine vardık. Bunun da yaklaşık minimum 7.2 büyüklüğünde olmasını bekliyoruz" dedi.

Hakan Çelik'in CNN Türk'te sunduğu 'Hafta Sonu' programında konuşan Prof. Görür, olası depremin ne zaman gerçekleşebileceğine dair de, "1999'daki 7.4'lük Gölcük depreminden sonra 30 yıl içerisinde gerçekleşebileceğini öngörüyoruz. 5-10 sene ileriye ya da geriye kayabilir. Depremin yıkımı Gölcük depreminden daha yıkıcı olabilir" diye konuştu.
Kaynak
İstanbul Risk Haritası.jpg
 
Son düzenleme:
Üst