Yardım Fps sorunu

Bahayy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Selam arkadaşlar, bilgisayarımın özellikleri ryzen 7 5700u işlemci, rtx 3050 ekran kartı 1tb ssd ve16gb ram bulunuyor. ama oyunlara girdiğimde fps maksimum 60-70 civarı oluyor ve bu tüm oyunlar için geçerli. Bunun bir çözümü var mı ? örnek olarak minecraft'ı koyuyorum bu oyunda bile 50-60 fps alıyorum

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    217.7 KB · Görüntüleme: 54

Alanur Erdemir

vampir
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
17,279
Vsyn-c vb açık olabilir, fps'i sabitlemiş olma ihtimaliniz var.

Bahayy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Oyunun grafik ayarlarında vsync diye ayar olmalı açıksa kapatın. Ayrıca maksimum fps i de en sağa çekin.
hocam yaptım ama yine değişmedi malesef, teknik ekibi ile iletişim kurup yollasam pc'yi onlar yapabilir mi acaba donanımsal bir sorun olabilir mi

Alanur Erdemir

vampir
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
17,279
hocam yaptım ama yine değişmedi malesef, teknik ekibi ile iletişim kurup yollasam pc'yi onlar yapabilir mi acaba donanımsal bir sorun olabilir mi
Fps sabitleyicinin kapalı olduğuna emin misin? Donanımsal sorun olduğunu zannetmiyorum, 60-70'e sabitlenmezdi fps donanımsal sorun olsaydı.

Bahayy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Fps sabitleyicinin kapalı olduğuna emin misin? Donanımsal sorun olduğunu zannetmiyorum, 60-70'e sabitlenmezdi fps donanımsal sorun olsaydı.
rs6'da denedim, düşey Senkronizasyon kapattım ama hala en düşük ayarlar'da bile 50-60 fps veriyor

Yahya Furkan

contravolta
İçerik Editörü
Reaksiyon puanı
2,590
Oyunun grafik ayarlarını atar mısın? Minecraft'ın.

Bahayy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2023-02-16 212806.png
    Ekran görüntüsü 2023-02-16 212806.png
    127.7 KB · Görüntüleme: 51

WindStone

Profesör
Reaksiyon puanı
2,596
Bu ayarlarda bir sorun olmaması lazım. R6s'teki fps'in de olması gerekenden aşağıda. Teknik servise göndermek en iyisi.
Hocam minecraftta attığınız şeye göre vsyncfast açık. Araştırdığım kadarıyla nvidianın ekran kartının gereksiz çalışmasını önlemek için yapılan bir şey. Nvidia nın uygulamasından bulmaya çalışın maalesef ben yerini bilmiyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

şu videoyu bir deneyin.

Bahayy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Hocam minecraftta attığınız şeye göre vsyncfast açık. Araştırdığım kadarıyla nvidianın ekran kartının gereksiz çalışmasını önlemek için yapılan bir şey. Nvidia nın uygulamasından bulmaya çalışın maalesef ben yerini bilmiyorum.

şu videoyu bir deneyin.
Tamamdır hocam, deneyip tekrar bir düzenleme yapıcağım

şu videoyu bir deneyin.
hocam tüm ayarlara baktım ama bir sonuç çıkmadı malesef. Yetkili servis ile konuşup halletmeye çalışacağım birde.

Son düzenleme:

ahmet utku

Asistan
Reaksiyon puanı
108
Selam arkadaşlar, bilgisayarımın özellikleri ryzen 7 5700u işlemci, rtx 3050 ekran kartı 1tb ssd ve16gb ram bulunuyor. ama oyunlara girdiğimde fps maksimum 60-70 civarı oluyor ve bu tüm oyunlar için geçerli. Bunun bir çözümü var mı ? örnek olarak minecraft'ı koyuyorum bu oyunda bile 50-60 fps alıyorum
oyunlarda ekran kartın kullanımda mı? minecraft için kaç gb ram ayırdınız ve kaç chunkta oynuyorsunuz? 16+chunkta 60 fps almanız iyi bile java sürümü optimizasyon olarak pek de iyi değil.

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Isılar ne alemde işlemci kendini kısıtladığı için ekran kartına darboğaz oluyor olabilir. Ayrıca minecrafta 2gb ram vermişsiniz bu çok düşük bir miktar ayrıca optifine kurulu mu ? Java sürümü adından da anlaşıldığı üzere java dili ile yazıldı ve yavaş bir dil olduğu için oyunun fps konusunda büyük sıkıntıları var be sıkıntılar optifine ile az buçuk çözülüyor. 3070 Tİ i5 12. Nesilde 2k görüntüde minecraft oynuyorum verdiğim ram de fazla 120 modla beraber 100 120 fps alıyorum ben. Modsuz da 100 120 alıyorum :D Optifine kurmadan gelen sonuçlar bunlar. Sizin bilgisayar laptop olduğundan ötürü büyük ihtimalle ısı sorunu yüzünden işlemci kendini kısıtlıyor.

Bahayy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Isılar ne alemde işlemci kendini kısıtladığı için ekran kartına darboğaz oluyor olabilir. Ayrıca minecrafta 2gb ram vermişsiniz bu çok düşük bir miktar ayrıca optifine kurulu mu ? Java sürümü adından da anlaşıldığı üzere java dili ile yazıldı ve yavaş bir dil olduğu için oyunun fps konusunda büyük sıkıntıları var be sıkıntılar optifine ile az buçuk çözülüyor. 3070 Tİ i5 12. Nesilde 2k görüntüde minecraft oynuyorum verdiğim ram de fazla 120 modla beraber 100 120 fps alıyorum ben. Modsuz da 100 120 alıyorum :D Optifine kurmadan gelen sonuçlar bunlar. Sizin bilgisayar laptop olduğundan ötürü büyük ihtimalle ısı sorunu yüzünden işlemci kendini kısıtlıyor.
Hocam biraz test falan yaptım videolar'dan izlediğim kadarı ile ama çok fazla bilgim olmadığı için bir sonuca varamadım, buraya yaptıgım testleri ve Rs6 oyun içi değerleri atıyorum. Müsait zamanınız'da bakıp geri dönerseniz sevinirim
l2e2nhf.png / furmark testi, resmi buraya yükleyemedim

oyunlarda ekran kartın kullanımda mı? minecraft için kaç gb ram ayırdınız ve kaç chunkta oynuyorsunuz? 16+chunkta 60 fps almanız iyi bile java sürümü optimizasyon olarak pek de iyi değhocam

oyunlarda ekran kartın kullanımda mı? minecraft için kaç gb ram ayırdınız ve kaç chunkta oynuyorsunuz? 16+chunkta 60 fps almanız iyi bile java sürümü optimizasyon olarak pek de iyi değil.
hocam sizce bu veriler nasıl, ve kullanım'da olup olmadığını nasıl ayarlayabilirim tam olarak bir bilgim yok malesef

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2023-02-17 162136.png
    Ekran görüntüsü 2023-02-17 162136.png
    31.3 KB · Görüntüleme: 52
  • ultra.png
    ultra.png
    215.6 KB · Görüntüleme: 46
  • low.png
    low.png
    157.9 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Hocam biraz test falan yaptım videolar'dan izlediğim kadarı ile ama çok fazla bilgim olmadığı için bir sonuca varamadım, buraya yaptıgım testleri ve Rs6 oyun içi değerleri atıyorum. Müsait zamanınız'da bakıp geri dönerseniz sevinirim
l2e2nhf.png / furmark testi, resmi buraya yükleyemedim

hocam sizce bu veriler nasıl, ve kullanım'da olup olmadığını nasıl ayarlayabilirim tam olarak bir bilgim yok malesef
Oyun hem amd graphicsi hem de nvidia harici kartı kullanıyor. İşlemci ulaşması gereken 4.3 Ghz e ulaşmış ve ısı da 69 derece normal. İşlemci kaynaklı bir sorun varmış gibi gözükmüyor. Amd graphicsi kapatıp yeniden değerlere bakar mısınız ?

Bahayy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Oyun hem amd graphicsi hem de nvidia harici kartı kullanıyor. İşlemci ulaşması gereken 4.3 Ghz e ulaşmış ve ısı da 69 derece normal. İşlemci kaynaklı bir sorun varmış gibi gözükmüyor. Amd graphicsi kapatıp yeniden değerlere bakar mısınız ?
hemen deneyip dönüş yapacagım

Hocam çözdüm sorunu sanırsam, nvıdia'nın denetim masası ayarlarında whisperMode diye bir şey var onun ayarları ile oynadım ve şuan 120fps sabit veriyor ama kapatamıyorum o ayarı ondan dolayı bu fps'de takılı kaldı bu sefer'de :))

Son düzenleme:

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
hemen deneyip dönüş yapacagım

Hocam çözdüm sorunu sanırsam, nvıdia'nın denetim masası ayarlarında whisperMode diye bir şey var onun ayarları ile oynadım ve şuan 120fps sabit veriyor ama kapatamıyorum o ayarı ondan dolayı bu fps'de takılı kaldı bu sefer'de :))
Oyunda fps sınırlaması var mı ?

Bahayy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Oyunda fps sınırlaması var mı ?
Hocam konuyu baştan özet olarak geçiyim belki ihtiyacı olan birisi olur ve yararlanır uğraşmadan.
ndivia'nın whisperMod diye bir özelliği var , bu bilgisayarın sessiz çalışmasını sağlıyor ama aynı zamanda yaşadıgım sorun olan fps kısıtlamasını'da getiriyor ve bu özellik silinemiyor, 3d ayarları yönetme sekmesinde değiştirmeye açık olmayan bir şekilde sürekli açık konumda duruyor ve yaşadığım olay ortaya çıkıyordu. Ddu ile kalıntı bırakmadan sildim ve baştan bir kurulum yaptım. Sorun çözüldü.