Fotoğrafçılığa başlamak istiyorum. Nereden başlamalıyım?

mrsdytech

Asistan
Reaksiyon puanı
326
Arkadaşlar fotoğrafçılığa başlamak istiyorum. Obje odakli değil de dah çok manzara fotoğrafları. Nereden başlamalıyım. Eğitim almalı mıyım. Varsa önerdiğiniz online bir kurs var mı? Kamera da almayı düşünüyorum. Henüz bir bütçe belirlemedim ama ihtiyaca göre 3000 maksimum 3500 e çıkarım. Görüşlerinizi bekliyorum

defacerGLD

Profesör
Reaksiyon puanı
3,067
Arkadaşlar fotoğrafçılığa başlamak istiyorum. Obje odakli değil de dah çok manzara fotoğrafları. Nereden başlamalıyım. Eğitim almalı mıyım. Varsa önerdiğiniz online bir kurs var mı? Kamera da almayı düşünüyorum. Henüz bir bütçe belirlemedim ama ihtiyaca göre 3000 maksimum 3500 e çıkarım. Görüşlerinizi bekliyorum
@The Judge

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Öncelikle güzel fotoğraflar çekmek için göze ihtiyacın olduğunu söylemem gerekir. Diğer insanlar bakarken çoğu nokta da senin görmen lazım. Çektiğin fotoğraflar sevilsin bir farkı olsun istiyorsan tabii.
Öncelikle YouTube tarafında bir çok fotoğrafçı eğitim kanalı var.
Bu işi amatör yapanlar da var profesyonel bir şekilde yapanlarda.
Bu videolarla bile kendini bir düzeye kadar geliştirebilirsin.
Fotoğrafçılık da çok önemli olduğunu düşündüğüm bir diğer nokta fotoğrafları işleyebilmek.
LR olsun PS olsun temel bir takım bilgilere sahip olursan dümdüz bir fotoğrafa bile farklı anlamlar katıp daha çekici hale getirebilirsin.

Eğer kendini bu alanda hevesli hissediyor ve kendini geliştirebileceğini düşünüyorsan çok düşünmeden uygun bir fotoğraf makinesi alabilirsin.
DSLR makineler şahsen ilk tercihim olurdu.

Fakat eğer videolar ile de uğraşmak istiyorsan buna uygun bir makine alman gerekir.
Hem fotoğraf hem de video işini aynı anda verimli bir şekilde idare edebilen makineler biraz daha tuzlu olacaktır bunu da belirtmek isterim.

Fakat bu alanda esnek bir kafa yapın varsa ekipmanların günümüzde pek bir önemi kalmıyor buna da değinmeden geçmek olmaz :)

Özetle internette bulunan eğitim kanalları ile kendini geliştirebilir farklı şeyler deneyerek alanda kendini geliştirmeye de devam edebilirsin.
Farklı ekipmanlar denemek çok çok iyi olur fakat bu da bir miktar zor.
En basitinden farklı lensler ile çekilmiş fotoğraflar arasında bile kitleden kitleye değişen bir farklılık söz konusu.

mrsdytech

Asistan
Reaksiyon puanı
326
Öncelikle güzel fotoğraflar çekmek için göze ihtiyacın olduğunu söylemem gerekir. Diğer insanlar bakarken çoğu nokta da senin görmen lazım. Çektiğin fotoğraflar sevilsin bir farkı olsun istiyorsan tabii.
Öncelikle YouTube tarafında bir çok fotoğrafçı eğitim kanalı var.
Bu işi amatör yapanlar da var profesyonel bir şekilde yapanlarda.
Bu videolarla bile kendini bir düzeye kadar geliştirebilirsin.
Fotoğrafçılık da çok önemli olduğunu düşündüğüm bir diğer nokta fotoğrafları işleyebilmek.
LR olsun PS olsun temel bir takım bilgilere sahip olursan dümdüz bir fotoğrafa bile farklı anlamlar katıp daha çekici hale getirebilirsin.

Eğer kendini bu alanda hevesli hissediyor ve kendini geliştirebileceğini düşünüyorsan çok düşünmeden uygun bir fotoğraf makinesi alabilirsin.
DSLR makineler şahsen ilk tercihim olurdu.

Fakat eğer videolar ile de uğraşmak istiyorsan buna uygun bir makine alman gerekir.
Hem fotoğraf hem de video işini aynı anda verimli bir şekilde idare edebilen makineler biraz daha tuzlu olacaktır bunu da belirtmek isterim.

Fakat bu alanda esnek bir kafa yapın varsa ekipmanların günümüzde pek bir önemi kalmıyor buna da değinmeden geçmek olmaz :)

Özetle internette bulunan eğitim kanalları ile kendini geliştirebilir farklı şeyler deneyerek alanda kendini geliştirmeye de devam edebilirsin.
Farklı ekipmanlar denemek çok çok iyi olur fakat bu da bir miktar zor.
En basitinden farklı lensler ile çekilmiş fotoğraflar arasında bile kitleden kitleye değişen bir farklılık söz konusu.
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Video dışında amacım fotoğrafçılık.

Kendi çapımda telefonum ile yapıyorum ama biraz daha ilerletmek istiyorum. Önerdiğiniz bir youtube kanalı ve kamera modeli söyleyebilir misiniz

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194

Kendi çapımda telefonum ile yapıyorum ama biraz daha ilerletmek istiyorum. Önerdiğiniz bir youtube kanalı ve kamera modeli söyleyebilir misiniz
Foroğraflarının arasında bazı açılar oldukça hoş.
Bazı fotoğraflar ise işlendikten sonra çok daha çekici hale gelebilir.
Dediğim gibi Lightroom ve Photoshop programlarını kurcamalan çok iyi olacaktır.

Maaleesf önerdiğim bir YT kanalı yok. Bir kaç tane var fakat aşırı profesyonele girecektir.
Sadece YT'dan ıso-diyafram ayarı nedir tarzı aramalarında bile bir çok kanal bulabilirsin.

Kamera önerisine gelecek olursak DSLR tercih etmeni söylemiştim. Model olarak maalesef bir öneride bulunamam.

Ayibogan01

Asistan
Reaksiyon puanı
201

ben fotografciliktan anlamam ama fotolar cok guzel cekmissin bir site olustur fotolarini orda yayinla