Fotoğraf Makinesi Tavsiyesi (n D90 - C 550d)

Hangisii Tavsiye/Tercih Edersiniz

• Nikon D90

Kullanılan: 10 66.7%
  • Canon 550D

Kullanılan: 5 33.3%

• Kullanılan toplam oy
    15

MesutCULCUL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İyi Akşamlar Arkadaşlar....

Cep telefonu ile başladığım fotoğrafçılık hobimi bir kaç adım öteye taşımak istiyorum,fotoğrafçılık kursuna giderek (denizlide) ve bir DSLR makine alarak. Bu nedenle de tavsiyelerinize ihtiyacım var.

1- İki makine buldum, Nikon D90 ve Canon 550D. Kllanım alanına ek olarak video da çekebiliim,ama elimdeki Samsung Omnia HD nin çektiği 720p video dahi yetiyor yani.
Bu iki makine arasından tavsiye/tercih edebileceğiniz hangisidir? ve hangi yönden, neden? (Gönlümde D90 var gibi ama :) ) ( canoncularla nikoncuların kapışmasını alevlendirmek istemem :) )

2- Fotoğrafçılık kursuna gitmeyi düşünüyorum, Denizlide olur tahminim. DEFSAD harici bilgisi olan, nerde kurs var?

3- Fotoğrafçılık hususunda teknik bilgi, çekim bilgisi, poz bilgisi, parça-ekipman bilgisini geliştirmek arttırmak, fotoğraf çekme tüyoları, ipuçları alabileceğim site tavsiye edebilir misiniz? (eğer reklam olmazsa tabi, reklam olur ise pm atabilirsiniz :) )

Nikon D90 Genel Bakış
Nikon D90 Teknik Detaylar

Canon 550D Genel Bakış
Canon 550D Teknik Detaylar

Yorumlarınızı, Tavsiyelerinizi, Fikirlerinizi bekliyorum... :)

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Ben de Nikon D5000 sahibiyim..

Canon 550D ve Nikon D90, D5000 ve D3000 karşılaştırmasını yaptım bu siteden bakabilirsin..
Digital Camera compare cameras

1- Canon'un video çekimi daha iyi, karşılaştırmadan da bu anlaşılıyor ama sen çok önemli değil demişsin...

2- Bende Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nin kursuna başlayacağım bayramdan sonra, o konuda benim de tam bilgim yok.

3- Tavsiye edebileceğim iki harika site var;

Digital Camera Reviews LetsGoDigital her türlü fotoğraf makinesinin ayrıntılı incelemesi ve karşılaştırmasını görebilirsin harika bir site.
BasÇek | İzle, Öğren, Bas, Çek! ve Fotoğrafçılık | PC Labs

Çok yararlı bilgiler var bu sitelerde...

Ayrıca Canon E550 hakkında bazı teknikler bu linkte mevcut : Rüzgar sörfü + zodyak + Canon EOS 550D | BasÇek

Fox.

Doçent
Reaksiyon puanı
4
550D Arkadaşım. D500 Bile D90ı öldürür :)

MesutCULCUL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@MegaWolt;

Bilgilendirmen için çok teşekkür ederim, üniversitenin fotoğrafçılık kursu olabileceği hiç aklıma gelmemişti, iletişime geçerek inşlh varsa Pamukkale Üniversitesinde, güzel olur, siteler ve bilgilendirmelerin için tekrardan teşekkürler...

@Nergal Lasuax,

Öyle diyon da, 2008 yılında çıkmış fotoğraf makinesi olmasına rağmen D90, 550D ye bi aparart çakabiliyo bazen :) , ama öyle yakı iki alet ki, muallakta bırakıyo insanı :)

başka fikri,tavsiyesi,düşüncesi olan arkadaşlarımız?

sleepless006

Asistan
Reaksiyon puanı
0
genel olarak her iki markanında makineleri benzer özelliklere sahip tabii fiyat performans karşılaştırmasıda yapmak gerek ben daha önce hiç ikisine birden bakmadım
bildiğim kadarıyla nikon ve canon arasındaki en büyük fark canonun açık havada, nikonun ise stüdyo çekimlerde daha başarılı olduğu

crazyturtle

Asistan
Reaksiyon puanı
4
AMD ve Intel tartışmasından farksız canon ve nikon tartışması...
Canon hem makine gövdesi hemde lens olarak daha olarak daha ucuz.
Nikon makine gövdesi ve lens olarak pahalı...
Zaten amatörsünüz fazla para yatırmayacağınızı göze alırsak ve videoda 720P yetiyorsa 550D yerine 500D + Kit Lensten biraz daha kaliteli bir lens çok iyi bir uyum oluşturacaktır ;) hatta imkanınız varsa http://www.fotografium.com/Canon-Ca...ta-4GB-Kart-ve-Yedek-Batarya-Hediye_3309.html bu set uzun bir süre idare eder sizi.
550D'nin 500D'ye göre tek artısı 3 MP fazla çekmesi (gereksiz/önemsiz o kadar büyük baskı belki hayatınızda almamışsınızdır.) ve 1080Pde 30 FPS desteği ;)

HasanOzdemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
D90
ok.gif

Norrick

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İki makineninde kendilerine göre artıları var.

D90: Öne çıkanlar.
Yüksek iso'da daha az noise oranı.
Daha büyük sensör. (Daha fazla ışık daha iyi görüntü)
Daha uzun pil ömrü.
550d'ye oranla çekim hızı daha hızlı. (4.5 fps)
11 AF(oto fokus) noktası.(550d de 9 adet)

ve ergonomi olarak 550d'den daha rahat bir makine elleriniz biraz büyük ise kesinlikle daha iyi kavrıcaksınızdır.

550d öne çıkanlar:
1080p 30fps video çekim kalitesi ve hızı.(d90'da 720p 24 fps)
Harici mikrofon girişi.(Video için büyük artı)
17.9 megapixel (megapixel kalite demek değil, daha dazla detay demek)
Daha hafif.
Daha ufak.
Daha ucuz.

İhtiyaçlarınızı düşünerek alın. İki makinede hemen hemen birbirine yakın özellikteler. Hangisini alırsanız alın pişman olmucaksınızdır. Çok fazla kafanızı karıştırmadan alıp kullanmaya başlayın. Elinize alıp kurcalayın biraz karar vermenize yardımcı olucaktır.

Not: Canon dış çekimler için, Nikon stüdyo çekimleri için diye bir durum yok.

Dip Not: Birde d5100'e bakın derim.

O.Z.

Asistan
Reaksiyon puanı
0
nikon d90 vs canon 450d
nikon d90 vs canon 500d
nikon d90 vs canon 550d
nikon d90 vs canon 600d

karşılaştırmanın biteceği günü merakla bekliyoruz