Öneri Forumdaki ChatGPT Kopyala-Yapıştır spamları yasaklanmalı

Bu konuyu okuyanlar

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Merhaba,
Özellikle son dönemde yaygınlaştı, bazı arkadaşlar konuyu chatgpt ye yazıp verdiği cevabı olduğu gibi yapıştırıyor. Özellikle donanım konularında güncel bilgiye sahip olmadığı için inanılmaz yanlış yanıtlar paylaşılmaya başlandı. Bir mesajda ekran kartı önerisi isteyen biri "RTX 3050" almayı planlıyorken arkadaşın biri "RTX 3050 henüz çıkmamış bir ekran kartıdır..." diye cevaplar veriyor. Bunun sebebi oldukça açık bir şekilde ChatGPT'nin 2021 öncesi verilerle eğitilmiş olmasıdır. Burada ciddi problem var. Chatgpt nin cevabını duymak isteyen foruma yazmaz, bizzat ücretsiz olarak chatgpt ye sorar. Chatgpt den yardım alarak metin yazmakta sorun yok, mesele spamlarak yanlış bilgiler paylaşmakta. Bu konunun gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Tan KO

Öğrenci
Reaksiyon puanı
29
Katılıyorum, ChatGPT'ye sormak istesek gider sorarız zaten.

monuroruc

Asistan
Reaksiyon puanı
206
Yeni üyelerin direkt konu açmasıyla ilgili bir düzenleme şart. Kaydolduğu gibi konu açıp yanlış ya da haber siteleri gibi başlıklarla forumu kirletiyorlar.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Yeni üyelerin direkt konu açmasıyla ilgili bir düzenleme şart. Kaydolduğu gibi konu açıp yanlış ya da haber siteleri gibi başlıklarla forumu kirletiyorlar.
Buda doğru bir başlık, yeni açılan üyelerin açtığı konular moderatör onayına tabi olabilir. Tabi modlar ilgileniyor bu konu ile onların görüşü bu konuda daha önemli. Beni çok rahatsız eden bir konu olmadı.

monuroruc

Asistan
Reaksiyon puanı
206
Buda doğru bir başlık, yeni açılan üyelerin açtığı konular moderatör onayına tabi olabilir. Tabi modlar ilgileniyor bu konu ile onların görüşü bu konuda daha önemli. Beni çok rahatsız eden bir konu olmadı.
Moderatörler ilgileniyor tabi ama onaya sunulması forumun öne çıkanlarda kirliliği azaltabilir. Bu zamana kadar beni de rahatsız eden bir şey yoktu ama bu son 2 haftadır çoğaldı bu tarz durumlar ve el atılmalı.

Fjord

wittroc
Reaksiyon puanı
1,374
Anlam veremediğim bir nokta daha var. Niçin bilgisinin olmadığı veya yeterli düzeyde olmadığı bir konuda mesaj sayısını artırmak uğruna yanlış bilgi verir? İnsanlar destek istedikleri için soruyorlar. O kopyalama cevapların vakit kaybettirmek dışında bir faydası yok.

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,494
ChatGPT zaten metni kendisinin yazıp yazmadığını cevaplıyor diye biliyorum. ChatGPT'ye sorar işi düşen zaten.

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,850
Evet, ben de baktığım birkaç konuda bariz şekilde ChatGPT'ye yazdırılmış cevaplar görüp delirmiştim. Bazen yardım bile etmiyor, sadece kendi mesaj sayısını arttırmak için atıyor.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,202
Selamlar,

Direkt olarak ChatGPT'ye sorgulatılmış mesajları yasaklamak yerine yanlış bilgilendirme yapılan, güncelliğini yitirmiş vb. cevaplar için kısıtlama/kural getirebiliriz. Sizlerin takdirinde.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Selamlar,

Direkt olarak ChatGPT'ye sorgulatılmış mesajları yasaklamak yerine yanlış bilgilendirme yapılan, güncelliğini yitirmiş vb. cevaplar için kısıtlama/kural getirebiliriz. Sizlerin takdirinde.
Bence direkt olarak ChatGPT sorgulamaları hiç değiştirilmeden copy paste yasaklanmalı. Kişi içeriği belli ölçüde düzenleyerek özelleştirmeli. ChatGPT bazı konularda o kadar yanlış ve kötü bilgi veriyor ki, bende GPT-4 açık, ücretli versiyonunu kullanıyorum. O bile aşırı yanlış bilgiler veriyor.

Sizin dediğiniz tartışılacaksa burası zaten bilginin doğruluğunun tartışıldığı bir yer. Kim atılan mesajın doğru ve güncelliğine kadar verecek ve bu kuralı uygulayarak ceza puanı yazacak?

monuroruc

Asistan
Reaksiyon puanı
206
Bence de direkt ChatGPT'ye sorgulatılmış mesajlar yasaklanmalı. Gerçek kişilerin yorumlarına ve tecrübelerine ortak olmak için forum kullanıyoruz. Bot mesajı olduğu anlaşılan üyelere de süreli mesaj yasağı verilmeli.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Bence de direkt ChatGPT'ye sorgulatılmış mesajlar yasaklanmalı. Gerçek kişilerin yorumlarına ve tecrübelerine ortak olmak için forum kullanıyoruz. Bot mesajı olduğu anlaşılan üyelere de süreli mesaj yasağı verilmeli.
Ben ChatGPT den destek alınmasında bir mani görmüyorum. Ama mesajın kayda değer oranda değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Copy paste yasaklansa bence yeterli.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
Merhaba,
Özellikle son dönemde yaygınlaştı, bazı arkadaşlar konuyu chatgpt ye yazıp verdiği cevabı olduğu gibi yapıştırıyor. Özellikle donanım konularında güncel bilgiye sahip olmadığı için inanılmaz yanlış yanıtlar paylaşılmaya başlandı. Bir mesajda ekran kartı önerisi isteyen biri "RTX 3050" almayı planlıyorken arkadaşın biri "RTX 3050 henüz çıkmamış bir ekran kartıdır..." diye cevaplar veriyor. Bunun sebebi oldukça açık bir şekilde ChatGPT'nin 2021 öncesi verilerle eğitilmiş olmasıdır. Burada ciddi problem var. Chatgpt nin cevabını duymak isteyen foruma yazmaz, bizzat ücretsiz olarak chatgpt ye sorar. Chatgpt den yardım alarak metin yazmakta sorun yok, mesele spamlarak yanlış bilgiler paylaşmakta. Bu konunun gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Chat gpt 3.5 internete bağlı değil ancak gpt 4 ve Bing internete bağlı hocam onlarda öyle bir sorun olmuyor.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Chat gpt 3.5 internete bağlı değil ancak gpt 4 ve Bing internete bağlı hocam onlarda öyle bir sorun olmuyor.
Bizzat GPT-4 kullanıyorum, oluyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca ben gpt kullanılmasına karşı değilim, bunun kötüye kullanımı ve mesaj spamlanmasına karşıyım. Keşke konuyu şöyle güzelce bir okusaydınız.

monuroruc

Asistan
Reaksiyon puanı
206
Ben ChatGPT den destek alınmasında bir mani görmüyorum. Ama mesajın kayda değer oranda değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Copy paste yasaklansa bence yeterli.
Ama hocam kişi kendi fikrini sunamıyorsa neden forum kullanıyor ki? Bende istesem gidip yapay zekaya sorarak cevap alırım ama direkt ilk ağızdan fikir ya da tecrübe almak daha mühim. Bu şekilde forumun kalitesi de zamanla düşer ve herkes biraz değiştirerek mesajlar yazmaya başlar.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Ama hocam kişi kendi fikrini sunamıyorsa neden forum kullanıyor ki? Bende istesem gidip yapay zekaya sorarak cevap alırım ama direkt ilk ağızdan fikir ya da tecrübe almak daha mühim. Bu şekilde forumun kalitesi de zamanla düşer ve herkes biraz değiştirerek mesajlar yazmaya başlar.
İnsanlar Chatgpt ye sorup fikirlerini belirleyebilir zira chatgpt yoğunlukla reddit ve online forum verileriyle egitildigini biliyoruz. Ben kullanımında bir sıkıntı görmüyorum

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
Kendi edindiğimiz bilgiler değişik değişik sitelerden hocam aslında baktığınızda siz bir başkasının x sitesinden gördüğü şeyi size aktarmasıyla o bilgiyi öğreniyorsunuz gpt ise bunu kendisi yapıyor nasıl web sitelerinden kopyala yapıştırmak yapmak link verilmeden yasaksa gpt de dümdüz kopyala yapıştır olamaz ancak kullanılması gayet doğal yakında internet gibi sıkça kullandığımız birşey olur.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
GPT-4 Daha iyi ve daha stabil
Arkadaşlar ben yukarıda açıkça belirttim. Okumuyor musunuz? Gpt kullanmakta sorun görmüyorum. Mesele bunu spamlayarak kötüye kullananlarda. Ayrica gpt nin cevabını istesem foruma girmezdim,

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,202
Tekrardan selamlar,

Kurallarda güncelleme sağlanmıştır.

İyi forumlar.