Duyuru Forum Kuralları ve Ceza Puanlarında Yapılan Güncellemeler

Bu konuyu okuyanlar

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,375
Adamın konu başlığı tamamen büyük harf diye veya içinde Acill yardım yazıyor diye kitleniyor veya bu adam ceza alıyor :D Yaa bu adam belli daha 1. mesajı foruma yeni üye olmuş yeni yeni tanıyor forumu onu kazanmak yerine direk HARCANIYOR adam ve o üye mesela neden bir daha SDN forum kullansın daha ilk mesajında ceza alıyor veya konusu kitleniyor. ( Bir moderatör o mesajı düzenleyip o adama yardımcı olsa daha az yorulur heralde. ) Ama tekrarlıyorsa sürekli veya 100-1000 mesaj üstüyse o zaman ceza ver.

Bu konuda haklısınız bence hatta bununla ilgili bir konu açmıştım.

Bu konuda Hgy nin verdiği öneri çok iyi bence

Konu açma sayfasında uyarı olarak acil ve yardım benzeri başlıklar açılmamalı gibi bi yazı yazılabilir

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bu konuda haklısınız bence hatta bununla ilgili bir konu açmıştım.

Herkes aynı şeyi fark etmiş ama neredeyse 1 yıldır hiç bir şey yapılmamış :)

Benim dediğim yeni üye olmuş daha 1-2 mesajı olan kişiler için zaten adam ilk defa girmiş foruma belli o adam ceza alıyor. Üstüne konusu kitleniyor :) Hiç yoktan konuyu kitlemeyinde adam cevabını öğrensin... Yoksa 300-500-1000 mesajı olan adam tamamen büyük harf yazıyor veya acil yardım Helpp flan yazıyorsa ceza verin o ayrı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kuralları okuyarak bu bilgilere erişebilir.

Foruma yeni üye olmuş ve acilen derdine çare arayan bir üye forum kuralı okuyacak hee :) Şuan bile yüzde 99'u o kuralları okumuyor yaşayarak öğreniyor...
Mesela ben içinde bence bana göre geçen bir mesajımın yanlış bilgi vermekten banlanabileceğini yaşayarak öğrendim maddeler içinde böyle bir kural yok iken. Veya bazı yazdıklarım kime göre neye göre yanlış bilgi bakılmadan 15 gün ceza aldım !

Son düzenleme:

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Herkes aynı şeyi fark etmiş ama neredeyse 1 yıldır hiç bir şey yapılmamış :)

Benim dediğim yeni üye olmuş daha 1-2 mesajı olan kişiler için zaten adam ilk defa girmiş foruma belli o adam ceza alıyor. Üstüne konusu kitleniyor :) Hiç yoktan konuyu kitlemeyinde adam cevabını öğrensin... Yoksa 300-500-1000 mesajı olan adam tamamen büyük harf yazıyor veya acil yardım Helpp flan yazıyorsa ceza verin o ayrı.

Foruma yeni üye olmuş ve acilen derdine çare arayan bir üye forum kuralı okuyacak hee :) Şuan bile yüzde 99'u o kuralları okumuyor yaşayarak öğreniyor...
Mesela ben içinde bence bana göre geçen bir mesajımın yanlış bilgi vermekten banlanabileceğini yaşayarak öğrendim maddeler içinde böyle bir kural yok iken. Veya bazı yazdıklarım kime göre neye göre yanlış bilgi bakılmadan 15 gün ceza aldım !
Cezayı ben atmadım, haliyle bir bilgim yok. Forumda herkes mesajının hemen cevaplanmasını istiyor. Madem böyle bir şey varsa herkes başlığına "acil" gibi ifadeler yazsın ve 10 tane konu açsın.

Sizi ciddiye alıp bu saatte bir şeyler yazmaya çalışıyorum. Hak ettiğim ifade cidden bu mu?

Ben size açıklama yaparken siz alaycı bir şekilde ifadeler atıyorsunuz.

@OzkanK.

Son düzenleme:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Sizi ciddiye alıp bu saatte bir şeyler yazmaya çalışıyorum. Hak ettiğim ifade cidden bu mu?

Ben Sadece yeni üyeler için diyorum. Sadece 1-2 mesajı olan veya o gün üye olmuş ve ilk konusunu açmış kendince heyacanlı bir şekilde soru soran adamın direk banlanması ve konusunun kitlenmesine. Yoksa her üye ile uğraşılır mı veya 500-1000 mesajı olan adam bu hataları yaparsa tabii ki cezası varsa verilsin. Ona ilginç attım ben.
Adam sadece başlığı komple büyük yazmış mesela bunu küçük yapıp konu açık kalsa ve adam çözüm bulsa daha iyi olmaz mı acemi bir üye için. Yeni üye olup SDN'de çözüm bulduğuna her derdi olduğunda gene bu foruma gelir o üye. Öbür türlü burda banlıyorlar zaten deyip başka foruma gider.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Ben Sadece yeni üyeler için diyorum. Sadece 1-2 mesajı olan veya o gün üye olmuş ve ilk konusunu açmış kendince heyacanlı bir şekilde soru soran adamın direk banlanması ve konusunun kitlenmesine. Yoksa her üye ile uğraşılır mı veya 500-1000 mesajı olan adam bu hataları yaparsa tabii ki cezası varsa verilsin. Ona ilginç attım ben.
Adam sadece başlığı komple büyük yazmış mesela bunu küçük yapıp konu açık kalsa ve adam çözüm bulsa daha iyi olmaz mı acemi bir üye için. Yeni üye olup SDN'de çözüm bulduğuna her derdi olduğunda gene bu foruma gelir o üye. Öbür türlü burda banlıyorlar zaten deyip başka foruma gider.
Yeni üyelerimize zaten uyarı vermiyoruz. Sadece konusunu kapatıyoruz.

Önerilerinizi yönetim grubuna ileteceğim. Bu konuda da düzenleme getirebiliriz.

Fikirleriniz için teşekkürler.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Yeni üyelerimize zaten uyarı vermiyoruz. Sadece konusunu kapatıyoruz.
O daha kötü değil mi :D Zaten adam foruma yeni üye olmuş ve amacı soru sormak veya bir derdi var çare arıyor forumdan. Ama siz gidip konuyu kitliyonuz.

Benim demek istediğimde tam buraya çıkıyor o üye bir daha ölüyor resmen. Ve bir daha foruma girmez. Ama sorusu açık kalsa ve derdine çare bulsa bu sefer her sıkıntısı olduğunda foruma gelir ve mesaj yazar.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
35. Forum yönetimi gerektiğinde üyelere karşı özel uyarı kullanarak ceza verme insiyatifine sahiptir.
Eyvaaaah forumda resmen yeni Türkiye'yi görüyorum.. :joycat::joycat::joycat:
// Siyasi detay aramayın.

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,458
Mesela bu ceza sisteminde bana en saçma gelen şeylerden birisi. Bir adam foruma yeni üye olmuş daha yani belli ilk mesajı kendi ile ilgili yaşadığı bir sorunu yazıyor bunu nasıl çözebilirim lütfen yardım edin veya acill yardım gibisinden heyecanlı acil yardım bekliyor.

Adamın konu başlığı tamamen büyük harf diye veya içinde Acill yardım yazıyor diye kitleniyor veya bu adam ceza alıyor :D Yaa bu adam belli daha 1. mesajı foruma yeni üye olmuş yeni yeni tanıyor forumu onu kazanmak yerine direk HARCANIYOR adam ve o üye mesela neden bir daha SDN forum kullansın daha ilk mesajında ceza alıyor veya konusu kitleniyor. ( Bir moderatör o mesajı düzenleyip o adama yardımcı olsa daha az yorulur heralde. ) Ama tekrarlıyorsa sürekli veya 100-1000 mesaj üstüyse o zaman ceza ver.

O adamın mesajını düzenlemek yardımcı olmaya çalışmak bu kadar zor olmamalı.

Diğer bir Forum kuralları ile ilgili benim ŞAHSİ FİKRİM. Bir üye eften büşten gerekçelerle veya moderatörün keyfine göre 1-2 hafta ban aldığında kendisini savunmak için hiç bir savunma veya geri dönüş mekanızması yok. Aldığı ceza nedir nasıl aldı neden aldı onu bile öğrenmesi şansa bağlı çoğu zaman. Bir yönetici art niyetli ise mesela isterse o adamın hiç bir mesajınıda yayınlamaz neden banlandığınıda yazmaz yeni üyelik açarsa multi der banlar yazdığı mesajı onaylamaz flan.

Yöetim ban sevdalısı değil üye kazanma forum canlandırma sevdalısı olmalı bence. Şuan forumun en yüksek reaksiyon puanına sahip veya en çok mesaj atan üyeler kısmına girelim rahat 5-10 tanesi anlamsız banlar veya moderasyonun ban politikaları yüzünden forumu bırakmış veya aktif kullanmıyordur. Bu adamlar 3-5 yıllık üyeler ve çoğu 10 bin mesaj üstü olduğu halde.
O konu kilitlenme olayına ben de karşıyım. Bir çok kez de belirttim ancak eski yönetim tarafından pek iplenmedim. O kurala gelecek olursak da adam kendini ifade edemiyorsa, bir zahmet yardım da almayıversin. Bu kadar basit, daha düzgün bir başlık koyamamanın savunulabilir bir yanı yok.

Akdeniz124

Doçent
Reaksiyon puanı
424
Raporlamalarda ödül gibi bir teşvik aracı olsa,mesela;profilimizin altında teşvik puanı adında bir bölme olsa ve yaptığımız her (başarılı)rapordan puanımız artsa ve mesaj rollerinin benzeri rapor içinde geçerli olsa daha iyi olabilir.

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,458
Raporlamalarda ödül gibi bir teşvik aracı olsa,mesela;profilimizin altında teşvik puanı adında bir bölme olsa ve yaptığımız her (başarılı)rapordan puanımız artsa ve mesaj rollerinin benzeri rapor içinde geçerli olsa daha iyi olabilir.
Gereksiz + bildiğim kadarıyla XenForo desteklemiyor.

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
35. Forum yönetimi gerektiğinde üyelere karşı özel uyarı kullanarak ceza verme insiyatifine sahiptir.
Eyvaaaah forumda resmen yeni Türkiye'yi görüyorum.. :joycat::joycat::joycat:
// Siyasi detay aramayın.
Bizim bildiğimiz tek Türkiye'nin kuruluş tarihi belli. Sen fazla malum kanalı izliyorsun sanırım. Ayrıca emektar bir üyeye böyle saldırgan hareket ve söylemler yakışmıyor.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,394
Bu sorun için şu konu iyi bir örnek gibi duruyor, birkaç saatlik, dumanı üstünde, taze konu..
Yardım - Arkadaşlar çok acil sizce bundan şifre bulunabilirmi
Şimdilik çözüm yolu fikrim yok..
Farkındaysanız ben konunun kilidini geri açıp üyeye ceza verdim.

Değerli üyeler 35. maddeyi size bir örnek vererek açıklayayım.
Örneğin siz raporlama yaparken seçenek bulamadığınızda "Diğer" seçeneğini seçip detay veriyorsunuz. Biz de bu maddeyi koyarken forum huzurunu bozacak bir durum varsa ve bu kural olarak henüz Forum Kurallarına eklenmemişse, 35. maddeye istinaden özel uyarı veriyoruz. Yani ortada keyfi olarak istediğimize ceza veririz gibi bir durum yok.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Çünkü insanların uzun süre uğraşıp çalıştığı emeği yok saymak demek. Resmen emek hırsızlığı korsan. Suç ve kötü bir şey. Her şeyin bir fiyatı var. Çünkü dediğim gibi insanların emeğinin karşılığı için. Korsan mesela marketten bir şeyi alıp para vermemeye benzer.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Konu başlıkları ile ilgili bir şeyler yazmışlar Türkiyede 20 yılı geçkin süredir forum lar mevcut. Kurallar ise üç aşağı beş yukarı forumların genelinde aynı.
Büyük harf kullanma
Küfür etme
Reklam yapma
adam gibi başlık ve mesaj yaz bunda anlaşılmayacak hiçbirşey görmüyorum. Foruma yeni bile üye olsan ne ilk forumun burası dır nede sonuncusu yani bu kuralları bir yerlerde okuma ihtimalin yüzde yüze yakın. Ha okuma yazma ile ilgili sorunun var ise
Türkiyenin latin alfabesine geçişi ise 90 yılı buluyor yani okuma yazmam yok anlamıyorum tarzı şeyler olmamalı artık.
Sıkıntı kurallar değil üyelerin vurdum duymazlığı.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Konu başlıkları ile ilgili bir şeyler yazmışlar Türkiyede 20 yılı geçkin süredir forum lar mevcut. Kurallar ise üç aşağı beş yukarı forumların genelinde aynı.
Büyük harf kullanma
Küfür etme
Reklam yapma
adam gibi başlık ve mesaj yaz bunda anlaşılmayacak hiçbirşey görmüyorum. Foruma yeni bile üye olsan ne ilk forumun burası dır nede sonuncusu yani bu kuralları bir yerlerde okuma ihtimalin yüzde yüze yakın. Ha okuma yazma ile ilgili sorunun var ise
Türkiyenin latin alfabesine geçişi ise 90 yılı buluyor yani okuma yazmam yok anlamıyorum tarzı şeyler olmamalı artık.
Sıkıntı kurallar değil üyelerin vurdum duymazlığı.
Bilinçli bir kullanıcının imla kurallarına uyması ve foruma girer girmez özel mesaj ile gönderdiğimiz kuralları okuması gerekiyor.

Geçenlerde okuldaki bir öğretmenimi bu foruma üye yaptırmıştım. Ben hiçbir şey demeden kendisi kurallara girip 7-8 dakika boyunca kuralları okudu. Hem de açtığı konuyu imla kurallarına göre düzgün ve akıcı bir şekilde yazdı. Hem de başlığı da düzgün attı. Yani istenildiği zaman yapılabiliyor. Üyeler bu konuda biraz rahat davranıyor.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Üyeler bir çoğu fevri bir davranış sergiliyor foruma geldiğinde benim hemen işim görülsün mantığı güdüyor.
Düşünün Ankarada oturuyorsunuz ve Amerikaya gittiniz arabanız ile 120-130-140 basıyorsunuz ve polis sizi durdurdu! Cevap hazır. Ben burda yeniyim siz bu lafı deseniz bile polis size cezayı uygular daha yeni Amerikaya gelmiş olmanız sizin ceza almanızı engellemez. Bulunduğunuz ortamın kurallarına uyacaksınız. Bu kadar basit.