Format Sorunu-2

Bu konuyu okuyanlar

crazymafya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar,benim bilgisayar yavaş çalışıyor da biraz.256 mb ram,1.70 mhz işlemci,40 gb hdd var.ama yavaş çalışıyor.bayağı da yüklü program var.sizce bu bilgisayara format atmalı mıyım?

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Yavaş çalışması normal.Hem ram 256 hem işlemci 1.70 hemde çok program yüklü sen buna disk birleştirme falanda yapmıyosundur kesin.Eğer formattan sonrada aynısını yapacaksan boşuna format atmaya gerek yok önce bi disk birleştirme yap sonra tuneupun 1-Click Maintenance özelliğini çalıştır ondan sonra o bilgisayar 3 kat hızlanır..

tonce

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
14
crazymafya dedi ki:
Arkadaşlar,benim bilgisayar yavaş çalışıyor da biraz.256 mb ram,1.70 mhz işlemci,40 gb hdd var.ama yavaş çalışıyor.bayağı da yüklü program var.sizce bu bilgisayara format atmalı mıyım?

Özelliklerine bakılırsa yavaş olması gerçekten normal. Tabiki format atarak bir miktar rahatlata bilirsin sistemini ama daha önce gereksiz temelde aynı işlereri yapan programları kaldırarak bu sorunu çözebilirsin.

Başlat > Çalıştır diyerek "msconfig" yazıp gelen pencerenin üsttarafından
başlangıç sekmesine geçerek burada sisteminde başlayan gereksiz programları kapatabilirsin. Örnek Winzip,Winamp,Daemon tools,flashget gibi herzaman kullanmadığın programları kapatabilirsin. (Sadece Antivirus programının kalması yaterli aslında, birde emin olmadığın şeyleri ellemeyip hepsini kapatabilirsin.) Böylece Windows başlarken hemen kullanmayacağın programları başlatmakla uğraşmaz ve ramdende tasarruf etmiş olursun.

Disk birleştirme yapabilirsin ama bunu gereksiz olan şeyleri bilgisayarından silerek yapmalısın. 40Gb harddiskin var zaten. Kullanmadığın herşeyin DVD'ye yedeğinin alıp silmeni tavsiye ederim. (Ben böyle yapıyordum tavsiye ederim işle yarıyor.)

Yaklaşık 5 sene senin sisteme benzer bir siztem kullandım hiçbir yavaşlama sorunu yaşamıyordum üst tarafta dediklerimi uygulayarak. Ancak şunu söylemeliyimki özellik yükseltme zamanın gelmiş.

Şimdilik bukadar aklıma gelirse daha yazarım.

Kolay gelsin. ;)

emo--

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
MERHABA ARKADASLAR SİZDEN Bİ RİCAM OLACAK DİSK BİRLEŞTİRİCİ YAPARKEN ŞU SORUNLA KARŞILAŞIYORUM
System Volume Information birleştırmıo

Ses Ayarı Root (C:)
Birim boyutu = 39,06 GB
Küme boyutu = 4 KB
Kullanılan alan = 21,24 GB
Boş alan = 17,82 GB
Yüzde olarak boş alan = 45 %

Disk parçalanması
Toplam parçalanma = 3 %
Dosya parçalanması = 6 %
Boş alan parçalanması = 0 %

Dosya parçalanması
Toplam dosya sayısı = 88.560
Ortalama dosya boyutu = 374 KB
Toplam parçalanmış dosya sayısı = 3
Toplam fazlalık parça sayısı = 404
Dosya başına ortalama parça sayısı = 1,00

Sayfa dosyası parçalanması
Sayfa dosyası boyutu = 1,49 GB
Toplam parça sayısı = 1

Klasör parçalanması
Toplam klasör sayısı = 5.847
Biçimlenmiş klasörler = 1
Fazlalık klasör parçaları = 0

Ana Dosya Tablosu (MFT) parçalanması
Toplam MFT boyutu = 101 MB
MFT kayıt sayısı = 94.782
MFT'nin kullanımdaki yüzdesi = 91 %
Toplam MFT parçalanma miktarı = 3

--------------------------------------------------------------------------------
Parçalar Dosya Boyutu Birleştirilemeyen dosyalar
3 650 MB \System Volume Information\_restore{F5915448-3F1D-4717-A1FF-301659D958C7}\RP151\A0058283.exe

emo--

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şimdiden tesekkür ederim arkadaslarr :):)

emo--

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
nerden bulurm bıldıgın sıte adı
yollasann kardesım

emo--

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
PROGRAMI İNDİRDİM KARDEŞİM AMA bootta defragI nasıl YAPTIRACAGIM

emo--

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
GÖKHAN bootta defrag NASIL YAPTIRACAGIM AZ ANLATIRMISIN SANADA COK SORU SORUYORUM AMA K BAKMA

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Al:
-Önce disk birleştirme(perfectdisk i) programını açın.
2-Birleştirilecek diskin sağ tarafındaki defrag at reboot başlığı altındaki kutuyu işaretleyin.
3-Bir menü açılacak bu menüde çıkacak 3 kutucuk var ve yanlarında açıklamalar var bu kutucukları sırasıyla seçin 1. kutucuğu işaretleyince 3. kutucuk aktif olacak 1, 2 ve 3. kutucuğu işaretleyip OK deyin.
4-Eğer başka bir diskinde birleştirilmesini istiyorsanız aynı olayı o diskede sırasıyla uygulayın
5-Sonrada programı kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
6-Yeniden başlayınca siyah ekranda seçtiğiniz diskteki parçalanmış dosyalar birleştirilecek eğer windowsun kurulu olduğu disk birleştiriliyorsa disk boyutuna göre 4 veya 5 dakikada disk analizi ve birleştirme yapılacak ama eğer işletim sistemi yüklü olmayan bir disk seçtiyseniz bu süre disk boyutuna göre 2-2,5 dakika sürecektir.Ve bilgisayarınız açıldığında performansı göreceksiniz.

jZCaglar

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Banada oluyodu sistem donanımınla alakası yok tamamıyla yazılımsal ;)

emo--

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
goKHAN SANA BİŞİ DAHA SORACAM PC HER ACTIGIMDA OTOMATİK OLUO YANI PERFORMANS.ONU NASIL DEWRE DISI BIRAKIP TEKRAR İSTEDİGİM ZAMN ACARIM BILIOMUSUNN