Format hakkında bilinme gerekenler nelerdir

Bu konuyu okuyanlar

mertomrg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Bilgisayarıma format atmak istiyorum içindeki gereken klasörleri yedekledim.

Başka ne yapmam lazım?
İşletim sistemi olarak windows 10 kullanıyorum
Format attığım zaman işletim sistemi silinir mi?

Charismax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
40
İlk defa atıcan galiba..
format demek sistemi silip yenisini kurmak demek

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
benim tavsiyem driverlerin de yedeğini alman. Hangi driver kuruyor isen onları da yedekle. Formattan sonra wifi görmeyebiliyor. Veya işlemci ekran kartı driverleri yüklenmemiş olabiliyor. En güzeli format bitti mi hepsini kurarsın. Kafan rahat eder

CheriouR

Doçent
Reaksiyon puanı
213
Evet ilk defa..
Windows 10 da sıfırla diye bir özellik varmış onu yapınca daha kolay oluyormuş doğru mu?
Temiz kurulum yapmani tavsiye ediyorum.
Format atmak demek içersindeki isletim sistemi yedekler programlar herseyi tamamen ve kalıcı olarak harddiskten silip yenisini kurmak demektir.

Bir çok teknoloji haber sitesi ve youtube kanallarında da neyi nasil yapman gerekiyor adım adım görselli bir şekilde anlatılıyor.
-Usb flash bellek yada cd ye isoyu kurulum için hazırla( bahsettiğim yerlerde bununda nasıl yapıldığı anlatılıyor. Adımları takip et. Bir link bırakacağım alta işine yarar.

Bide yukarıda bir arkadaşın dediği gibi driverlari da yedekle yedeklemeyeceksen de;
Kasa ise: anakartin markasını yazip driver ekle.(örn. Foxconn driver) arat google da. markanin sitesinden anakart modelini(anakartin modeli de üzerinde yazar) seçip o driver’ları indirmeli, format sonrası tek tek kurmalısın. Ve varsa ekran karti içinde marka driver(örn: nvidia driver) diye arat kendi modelini bulup driver’ı indirip kurmalısın.
ses karti vs baska bisey varsa da onlar icinde ayni seyleri yapip sürücülerini(driverlari) kurman gerekir.

Dizüstü bilgisayarsa yine aynı marka driver(örn: Lenovo driver) şeklinde google da aratmalısın.
Markanin sitesine girip modelini(dizüstü bilgisayar’ın altında yazar modeli) seçer ve driverleri indirmeye başlarsın. Sonra tek tek kurmalısın. Zaten siteye girdiğin de site seni yönlendiriyor yani nereye ne yazmalisin neye basmalısın anlarsın.

-Sürücüleri(driverlari) kurduktan sonra kurulup kurulmadığını yada eksik sürücü olup olmadığını
Bu bilgisayar/Sağ tık/ özellikler /Aygit yönetici sekmesinden görüntüleyebilirsin.

-Format attıktan ve driverleri kurduktan sonra da bazi temel programları ve kendi kullandığın programları yeniden kurman gerekir. (Örn: Winrar, Office yazılımları, tercihe bağlı antivirüs ve media oynatıcı vs..)

Son düzenleme: