format attım yerel disk d yok?

Bu konuyu okuyanlar

medlabor

Öğrenci
Youtube videosundaki gibi disk ayırma işlemini yaptım ama nedense formattan sonra yerel disk d görünmüyordu. 500 gblık hdd için sistemin kurulu olduğu c diskine 300 gb ayırmıştım. Daha sonra bilgisayar yönetimine girdiğimde geriye kalan 200 gblık yerin RAW olarak ayrıldığını gördüm. biçimlendirip,sildim vs. yeni birim (F:) olarak ntfs(temel veri bölümü) oluşturabildim. Disk harfi vs. böyle kaldı. Sizce temiz bir format mı? yavaşlık vs. başka problemler yaşar mıyım yoksa bu şekilde kalsa olur mu? tekrar format atmak istemiyorum açıkçası
 

HÜDHÜD

Dekan
Özel başlık
HAKÎKAT

HDD disklerin RAW formatı: bölüm yönetim araçlarını kullanma talimatları​

Windows, bir disk ve bölüm yönetimi yardımcı programı biçiminde başka bir güçlü araca sahiptir. Yukarıda belirtilen komutla birlikte, RAW formatlı HDD disklerini kurtarabilir. Bunu kullanarak bir bölüm biçimi nasıl düzeltilir? Ayrıca zor değil. Bu tür bir tekniğin, yalnızca bölümde veri bulunmadığı durumlar için özel olarak tasarlandığını dikkate almaya değer.

1588213.jpg


Öncelikle, bilgisayarın yönetimi aracılığıyla veya Çalıştırma konsolundaki (Win + R) diskmgmt.msc komutunu kullanarak, yerleşik sistem yardımcı programını "Disk Yönetimi" çağırmanız gerekir. Daha sonra, biçimi bozuk olan seçili bölümde, sağ tıklayıp bağlam menüsünden biçimlendirme satırını seçmelisiniz.

1588214.jpg


1588215.jpg


Sistem, RAW diskini kurtarmak için bir hata veya biçimlendirmenin imkansızlığını gösteriyorsa, önce basit bir birimin daha sonra oluşturulmasıyla başlatmanız gerekir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra formatlama yapılacak ve ihtiyaçlarınız için disk veya bölüm yeniden kullanılabilir.

Alıntıdır, biraz kötü çevrilmiş :D
 

HÜDHÜD

Dekan
Özel başlık
HAKÎKAT
hocam benim ilkten raw formatındaydı ama ben biçtim,sildim bir şeyler yaptım yani o ilk hali yok şuan
Mesaj otomatik birleştirildi:


yok hocam d harfi atayamıyorum :) başka harfler oluyor ama
Sıkıntı olmaz, sorun değil... Bende de olmuştu, sonradan ikinci bir disk taktım aradaki harf otomatik atandı yeni diske :)
 

HÜDHÜD

Dekan
Özel başlık
HAKÎKAT
Yani temiz bir format sayılır değil mi hocalarım? herhangibir problem yoksa F olarak kalabilir benim için sorun değil :)
Hiçbir problem olmaz, dediğim gibi sonradan disk taktığında sorun kendiliğinden çözülür, aslında sorun bile değil... Eğer diski tamamen silersen yeni format atmak zorunda kalırsın, kim uğraşacak şimdi, değil mi ;)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir de sık sık imaj alırsan format atmana gerek kalmaz, kilitlenmelerde...
 

SDN Son Haberler

Üst