Ford Fiesta 1.4 96 Hp

Bu konuyu okuyanlar

onurknbrgl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Öncelikle herkese selamlar,

2012 model ford fiesta aracımı yeni aldım, 1.4 benzin lpg ve 96 hp olan model. Açıkçası alırken her yerine baktılar ama bugün fark ettim, araçta yağ eksik. Motor yağ ikaz lambası yanmıyor fakat , olabilecek minimum sınırın altında şuan yağ seviyesi. Araç yağ bakımına gireli de 5000 km civarı olmuş . Ağırlıklı lpg ile kullanılmış. Aracımda egzozdan ve yağ çubuğundan vs duman atmıyor. Yağın eksilmesi bu model için normal mi ? Bir önceki yağ değişiminde mobil 1 yağ koyulmuş. Motor sorunu olduğuna dair şüphe etmeli miyim? Sorun olup olmadığını hangi yöntemle anlayabilirim. Teşekkür ederim şimdiden.

Semih10

Doçent
Reaksiyon puanı
840

2012 model ford fiesta aracımı yeni aldım, 1.4 benzin lpg ve 96 hp olan model. Açıkçası alırken her yerine baktılar ama bugün fark ettim, araçta yağ eksik. Motor yağ ikaz lambası yanmıyor fakat , olabilecek minimum sınırın altında şuan yağ seviyesi. Araç yağ bakımına gireli de 5000 km civarı olmuş . Ağırlıklı lpg ile kullanılmış. Aracımda egzozdan ve yağ çubuğundan vs duman atmıyor. Yağın eksilmesi bu model için normal mi ? Bir önceki yağ değişiminde mobil 1 yağ koyulmuş. Motor sorunu olduğuna dair şüphe etmeli miyim? Sorun olup olmadığını hangi yöntemle anlayabilirim. Teşekkür ederim şimdiden.
Yağın bu kadar azalması bence normal değil ve yağ ikaz lambasının yanmamasıda ilginç. Bir ustaya göstermende fayda var motorda sorun olmasada araç altında yağ kaçıran bir yer olabilir.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Böyle deneyebilirsin bu sorunu görmezden gel ve yeniden yağ dök üstüne tam dolu.

Zaman geçtikçe kontrol et yağ eksikliği varmı diye.

Eğer çok az az eksilirse o zamanda egzostan duman çıkmaz çünkü duman çıkmasına karşı önlemler alınmış egzostan.

Motor altından yağ damlamıyorsa Motor Bloğunda çatlak yoktur demek.

Antifreeze kontrol ediniz yağ karışmışmı suya. Eğer temizse Motor çok ufaktan yağ yiyor ama bildirmez tabii

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988

Ya yağ kaçağı yapıyordur, ya da yağ bakımı yeterince iyi yapılmamaıştır. Bana önemli bir şey yok gibi geliyor. Ama ikazın yanmaması normal değil.

onurknbrgl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Yağın bu kadar azalması bence normal değil ve yağ ikaz lambasının yanmamasıda ilginç. Bir ustaya göstermende fayda var motorda sorun olmasada araç altında yağ kaçıran bir yer olabilir.
Motor kontak açıkken yağ lambası yanıyor, çalıştığında sönüyor. Hiçbir yerinde yağa dair leke iz yok. Hastalıktan dolayı erken kapatıyor her yer. Vakit bulursam gidip sormayı düşünüyorum. Teşekkür ederim.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
1. Si yağ kaçağı olabilir karterde
2. Si motor bitiktir yağ yakıyodur ama katkı olduğu için belli olmuyordur

onurknbrgl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Böyle deneyebilirsin bu sorunu görmezden gel ve yeniden yağ dök üstüne tam dolu.

Zaman geçtikçe kontrol et yağ eksikliği varmı diye.

Eğer çok az az eksilirse o zamanda egzostan duman çıkmaz çünkü duman çıkmasına karşı önlemler alınmış egzostan.

Motor altından yağ damlamıyorsa Motor Bloğunda çatlak yoktur demek.

Antifreeze kontrol ediniz yağ karışmışmı suya. Eğer temizse Motor çok ufaktan yağ yiyor ama bildirmez tabii
Teşekkür ederim. Az da olsa yağ yakması lpg den dolayı kabul edilebilir mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

1. Si yağ kaçağı olabilir karterde
2. Si motor bitiktir yağ yakıyodur ama katkı olduğu için belli olmuyordur
117 binde daha km, olabilir mi böyle birşey? Anlamanın yolu nedir ?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Motor kontak açıkken yağ lambası yanıyor, çalıştığında sönüyor. Hiçbir yerinde yağa dair leke iz yok. Hastalıktan dolayı erken kapatıyor her yer. Vakit bulursam gidip sormayı düşünüyorum. Teşekkür ederim.
Lamba çalışır durumdaysa sıkıntı yok. Bence Çok çok az olunca yanıyordur.
Yağ lekesi filan yoksa bir antifreeze döktüğünüz yere bakın suya yağ karışmamışsa yağ yakması mühtemelen vardır.

Ama yakıyorda diyemem. Yağ döküp sürünüz bir belki az yağ dökmüşlerdir dalgınlığa gelmiş.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144

Usta anlar onu
İçindeki yağ değişince sallantı kara duman garip vurma sesleri gelirse motor bitik

onurknbrgl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Lamba çalışır durumdaysa sıkıntı yok. Bence Çok çok az olunca yanıyordur.
Yağ lekesi filan yoksa bir antifreeze döktüğünüz yere bakın suya yağ karışmamışsa yağ yakması mühtemelen vardır.

Ama yakıyorda diyemem. Yağ döküp sürünüz bir belki az yağ dökmüşlerdir dalgənlığa gelmiş.
Haklisiniz yarın tamamlama yaparım veya motor yağ bakımlarını tamamen tekrar yaparım. Kontrol ederim bu şekilde.

Usta anlar onu
İçindeki yağ değişince sallantı kara duman garip vurma sesleri gelirse motor bitik
Ben eksper dışında aracı özel servise de göturdum, motor da sorun yok demişti ama bunu klasik yağ çubuğu, motor kapağı ile kontrol etti. Duman atmıyordu tam devirde bile.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Haklisiniz yarın tamamlama yaparım veya motor yağ bakımlarını tamamen tekrar yaparım. Kontrol ederim bu şekilde.

Ben eksper dışında aracı özel servise de göturdum, motor da sorun yok demişti ama bunu klasik yağ çubuğu, motor kapağı ile kontrol etti. Duman atmıyordu tam devirde bile.
Aldığınız kişi katkı koydurdu ise exper vs teknik servis bile anlamaz hem bütün sesleri kesiyor hemde araç yağ yaktığını belli etmiyor duman atmıyor tek anlama yolu yağ değişimi

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765

117 bin bana göre çok az daha. Öyle sorun olmaması lazımdı. İnşaallah sorun yoktur

onurknbrgl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Aldığınız kişi katkı koydurdu ise exper vs teknik servis bile anlamaz hem bütün sesleri kesiyor hemde araç yağ yaktığını belli etmiyor duman atmıyor tek anlama yolu yağ değişimi
Yarın bakim yaptırırım, fakat bu katlı motora mi konuyor? Yakıta mi?

Yakıta konuyorsa bir anlamı yok lpg kullanıyorum. Bir çok kez yakıt aldım lpg yi bitirip.

onurknbrgl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Motor yağına koyuluyor.
Tamam bakalım. Korku dolu oldu şimdi bu bekleyiş:) umarım sorun çıkmaz. Bütün rutin bakımları yapınca duman atmıyorsa sıkıntı yok diyebilir miyiz ? Yukarıda arkdaşın biri dalgınlıktan da eksik konabilir demişti o acıdan soruyorum ?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Lpg kuru yakıt olduğundan Piston yüzükleri varya hızlıca tükenebilirler.

Bu yüzden severim Dizel araçları. Yakıtmı yağmı anlaşılmıyor :D haahaa

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Tamam bakalım. Korku dolu oldu şimdi bu bekleyiş:) umarım sorun çıkmaz. Bütün rutin bakımları yapınca duman atmıyorsa sıkıntı yok diyebilir miyiz ? Yukarıda arkdaşın biri dalgınlıktan da eksik konabilir demişti o acıdan soruyorum ?
Yağa katıyorlar

Yarın bir rampaya çıkın motprun altı temiz mi yoksa heryeri yağ mı

Semih10

Doçent
Reaksiyon puanı
840
Duman atmıyorsa sorun yok denebilir ancak tedbir amaçlı içinizdeki şüpheyi yenmek için yeni motor yağı koyduktan sonra bir daha ki yağ bakımına kadar yağ takibi yapabilirsiniz umarım aracınızda sorun yoktur ve gönül rahatlığı ile binmeye devam edersiniz.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Segman diyorsunuz? Hee ondan :D
Bide LPG nin motora iyi gelmediğini söylemişti karşılaştığım şöförler. Bencede doğru
Lpg kuru bir yakıt olduğu için piston be piston yuvasını yağlamaya yardımcı olmuyor bu yüzden aşınma fazla oluyor

Araç motor kısmı temiz. Tabi bu yıkamadan cıkmış gibi değil. Ama yağ yok.
Motor temiz ise muhtemelenyakıyor

Araç motor kısmı temiz. Tabi bu yıkamadan cıkmış gibi değil. Ama yağ yok.
Aklınızda bulunsun 10bin tl yer motor

onurknbrgl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Lpg kuru bir yakıt olduğu için piston be piston yuvasını yağlamaya yardımcı olmuyor bu yüzden aşınma fazla oluyor

Motor temiz ise muhtemelenyakıyor

Aklınızda bulunsun 10bin tl yer motor
Yer yer de 117 binde araç birde polisten aldım. Bende memurum. Böyle bir durum varsa hakkımı helal etmem :) inş sorunu yoktur bakalım. Sonraki bakımda anlarız durumu. Bu arada bazı yerlerde baktım, bazı araçlarda yağ eksilmesi normalmiş. Üstelik lpg de

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Yer yer de 117 binde araç birde polisten aldım. Bende memurum. Böyle bir durum varsa hakkımı helal etmem :) inş sorunu yoktur bakalım. Sonraki bakımda anlarız durumu. Bu arada bazı yerlerde baktım, bazı araçlarda yağ eksilmesi normalmiş. Üstelik lpg de
Çok fazla eksilme normal değil
Bende 94 kartal var 1 ayda 400 500ml eksiliyor