Flash Player'a HD-DVD Desteği

Flash Player'a gelecek olan HD-DVD kalitesinde video oynatma desteği sadece Adobe Flash Player 9'un yeni sürümü ile uyumlu olan sitelerde çalışacak.

Adobe şu günlerde Flash Player 9'un geliştirilmiş sürümü üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu yeni sürümün en önemli özelliği, HD-DVD ve Blu-ray'de de kullanılan H.264 teknolojisine destek veriyor olması. Bu sayede çok daha kaliteli ve yüksek çözünürlüklü videoları Flash biçiminde izlememize olanak sağlanacak. Şimdilik büyük video paylaşım siteleri bu yeni biçim için destek vermeyi pek düşünmeseler de yakında fikirleri değişecektir. Çünkü bu yeni sistem ile birlikte HD kalitede video desteğinin yanı sıra şu anda izlenilen Flash videoların da yeni sürüm ile birlikte çok daha kaliteli görüntü sunacak olması onları cezbedecektir. Bu yeni Flash sürümünün ismi şimdilik Moviestar ve sonbaharda yeni sürüm kullanıma sunulacak.

Microsoft Silverlight HD Desteği Ne Oldu?


Başlığın cevabı, yazık oldu, olabilir mi?

Microsoft yakın bir geçmişte Flash Player alternatifi olan Microsoft Silverlight teknolojisini tanıtmıştı. Adobe'un 21 Ağustos günü yaptığı bu duyurudan çok daha önce Microsoft tarafından duyurulan Silverlight teknolojisi Windows Media'nın da kullandığı VC-1 sıkıştırma biçimini kullanarak HD desteğini vereceğini açıklamıştı bile. Ama bu yeni alternatif beklediği etkiyi yaratamadı çünkü o sıralarda web üzerinden çalışabilecek HD videolara çok da talep yoktu ve zaten kullanıcıların %98'i Flash Player'ı kullandığı için, bu tip bir yeni yazılım konusunda talepte bulunmuyorlardı.


Yeni bir mücadele olur mu? Solda %0 ve sağda %98. Not: Değerler yaklaşıktır.

H.264 Daha İyi Bir Seçenek

Adobe ise tam zamanında bu desteği ortaya koyarak internet üzerinden yüksek tanımlı video akışını sunmayı planlıyor. Ayrıca Windows Media'nın VC-1 (daha yeni nesil olan) sıkıştırma teknolojisine göre, H.264 teknoloji daha çok kullanılan bir teknoloji ve bu sebeple çok daha avantajlı (örneğin yalnızca AMD'nin grafik kartları H.264'ten başka yeni çözücülerde hızlandırma vaat ediyor). Yakın zamanda YouTube ve diğer video paylaşım sitelerinde yüksek tanımlı video izlemek şahane olabilir, değil mi?

Yazan: Gürkan Demirok
SDN – http://shiftdelete.net
 

MSDN

Profesör
yanlış resmi koydunuz macromedia flash player değel adobe flash player olmalıdı galiba
 

scream1

Üyecik
Bunun bize faydası yine yok :D yüksek tanımlı o videoyu izlemek için yıllarca beklememiz gerekebilir :D
 
Üst