Fiziki olarak windowsun yanına linux kurmak

Bu konuyu okuyanlar

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Merhaba arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi sanal olarak deyilde aynanda windowsun yanına kali kurmak istiyorum.Bunu istememin 2 sebebi var biri diyer laptopu hortlatmış olmam[emoji3] diyeri ise şuanki kullandığım laptopta sanal olarak istediğim performansı alamamam.

İ5 işlemci
Alt seviye amd ekran kartı
4gb ram(yakında 16 olcağa benziyor)
250gb ssd

Arkadaşlar konuyu açmadan önce çok araştıramadım mazur görün benim kafamda canlanan şey bilgisayar açılırken hangi işletim sistemiyle açmak istersiniz diye
1)her seferinde sorması
2)windowsun dosyalarına linuxdan linuxunda dosylarına windowsdan ulaşabilmek(az bir araştırdığım kadarıylada bu mümkünmüş.
atınca çözüldüğü yazan 3 defa format attıktan sonra sanal makina için tasarlanmış kaliyi kurana kadar hatayı almaya devam ettim.Bilgisayarımdan eminim bana bu hatayı yine vericek önden sizden yardım istiyorum mazur gürün.

Son olarak sormak istediğm birkaç soru var.

1)Niye fiziki deyilde sanal linux daha çok tavsiye ediliyor?

2)Bu istediklerim ne kadar mümkün her açıkışta acaba bilgisayarım hangi sistemi açmak istiyorsunuz diye sorcak mı?

3)5400Rpm ye alışkın biri ollarak çok sıkıntı çekceğimi sanmam ama okuma ve yazma hızı çok düşer mi

Gece gece düşük cümlelerden dolayı özür diliyorum ve yardımlarınızı diliyorum iyigeceler

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Arkadaşlar biraz araştırdım ben yerel disk d ye kurmak istiyorum.bilgisayarım 250 gb ama harici harddisk kullanıyorum o yüzden çok alana ihtiyacım yok olsa bile cd girişini söküp istediğim zaman hard disk takabikirim.Neyse işte bu yüzden 30 gb alan bana yeticektir.

981e5d9f6ba9bd0baa1f6785d559aff9.jpg

Ben şimdi D yi ntfs formatında biçimlendireyim ki tüm dosyalara hem windows hemdw linux üzerinden erişebileyim.

Sonra normal biostan kurulumu başlatcam. Hafıza seçmemi istediğinde d yi seçip ntfs şeklinde biçimlendircem(Tabi sistem kur hatası vericek)vermediğini var sayıyorum. Linux kurulmuş olcak.

Sonra ben easyBCD ile windows açılış ekranını düzenliycem.

Biostanda tabi 1. Disk olarak C yi seçicem böylece hep windos açılcak ama her açıldığında bana soracak

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Arkadaşlar biraz araştırdım ben yerel disk d ye kurmak istiyorum.bilgisayarım 250 gb ama harici harddisk kullanıyorum o yüzden çok alana ihtiyacım yok olsa bile cd girişini söküp istediğim zaman hard disk takabikirim.Neyse işte bu yüzden 30 gb alan bana yeticektir.

Ben şimdi D yi ntfs formatında biçimlendireyim ki tüm dosyalara hem windows hemdw linux üzerinden erişebileyim.

Sonra normal biostan kurulumu başlatcam. Hafıza seçmemi istediğinde d yi seçip ntfs şeklinde biçimlendircem(Tabi sistem kur hatası vericek)vermediğini var sayıyorum. Linux kurulmuş olcak.

Sonra ben easyBCD ile windows açılış ekranını düzenliycem.

Biostanda tabi 1. Disk olarak C yi seçicem böylece hep windos açılcak ama her açıldığında bana soracak

Linux sistemleri NTFS olarak yüklenmez. Linux kurulum sırasında disk türünü EXT4 seçmelisin. Önyükleyiciyi (bootloader) direkt diskin ana bölümüne yüklersen açılışta hangi sistemi açmak istediğini soracaktır. Sonradan EasyBCD ile uğraşmazsın.

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Yani şöyle diyorsunuz c ile d yi birleştir.

Linuxu c ye kur. Mecbur sorar.
Peki böyle yaparsam c yi ext4 de biçimlendiremiyeceğime göre disk bölümlemeyi nasıl ayarlamalıyım.

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Bide şeyi merak ediyorum niye herkes sanal makinayı tercih ediyor.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
1)her seferinde sorması
Bunun için senin bir şey yapmana gerek yok. İşletim sistemini kurunca GRUB işi hallediyor.

2)windowsun dosyalarına linuxdan linuxunda dosylarına windowsdan ulaşabilmek(az bir araştırdığım kadarıylada bu mümkünmüş.
Bunun için ise Linux'u ntfs dosya sistemli bir bölüme kurmalısın ama tavsiye etmiyorum.
1- Ntfs'nin verimi düşük
2- Ext4 (Varsayılanımız) defrag gerektirmiyor
Güvenlik sebepleri de var tabii.
1)Niye fiziki deyilde sanal linux daha çok tavsiye ediliyor?
Daha çok tavsiye edildiğini sanmıyorum. Eğer bu forum için konuşuyorsan sanalda dene, eğer kafana yatmazsa kullanma demek istemişlerdir sanırım.
3)5400Rpm ye alışkın biri ollarak çok sıkıntı çekceğimi sanmam ama okuma ve yazma hızı çok düşer mi
Yaklaşık 20MB/sn alırsın, 250GB 5400RPM diski olan bir laptop sahibi konuşuyor.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Linux sistemleri NTFS olarak yüklenmez. Linux kurulum sırasında disk türünü EXT4 seçmelisin. Önyükleyiciyi (bootloader) direkt diskin ana bölümüne yüklersen açılışta hangi sistemi açmak istediğini soracaktır. Sonradan EasyBCD ile uğraşmazsın.
Eğer yüklemek istersen yüklenir, denemiştim geçmişte. Ama Ext4 kadar verimli değil. Sadece bölümleme bölümünde başka bir şey'i seçip oradan ntfs formatını seçmelisin. Önermiyorum.

Ek: Şu da yapılabilir, / bölümünü Ext4 yapabilir ve /home dizinini ntfs yapabilirsin ve böylece sadece home dizinine (Dosyalarına) Windows'tan erişebilirsin ve sistem dosyalarının bulunduğu bölüm yine Ext4 olur. / dizinine 30GB artar bile.

Yani şöyle diyorsunuz c ile d yi birleştir.

Linuxu c ye kur. Mecbur sorar.
Peki böyle yaparsam c yi ext4 de biçimlendiremiyeceğime göre disk bölümlemeyi nasıl ayarlamalıyım.

Windows'un her zaman ilk diskte olması gerek yoksa kurulmayı reddeder. C'ye dokunma sakın. D'ye kur Linux'u.

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Hocam peki şöyle bişey yapsak win ve kali arasında ortak bir klasör oluştursak Nasıl olur?

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Ve şimdi yazdıklarımı tekrar okuyunca dün gece eksik yazdığımı farkettim 30 gb yeter mi yoksa hdd yi bağlayıp onun mu üzerine kursam

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Ntfs diske kurulmaz derken daha performanslı olması açısından ext4 disk türü seçilmeli anlamında söylemiştim :D kurulamaz demedim.
Linuxu direkt olarak Windows'un kurulu olduğu diske Windows'u silmeden kurabilirsin veya Linux için ayrı bir bölüm oluşturup ext4 disk türü seçip yükleyebilirsin ki önerilen budur.
Linux yükleyince zaten Ntfs disklerin içeriğini görebileceksin ama Windows tarafında direkt olarak Linux dosyalarını göremezsin.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Öyle bir şey olabileceğini sanmıyorum. Ayrıca neden Kali Linux istediğini sorabilir miyim ? Ortalıkta o kadar dağıtım var iken ? Tool'ları için bile olsa bu tool'ları debian'dan, manjaro'ya "her" dağıtıma kurabilirsin. Sorduğun sorulara bakarak Linux'un sistemi hakkında çok az fikir sahibi olduğunu görüyorum. Sence de Kali Linux (Debian tabanlı olduğundan) sana biraz ağır kaçmaz mı ? Biraz daha yumuşatılmış Debian olan Ubuntu yada Ubuntu tabanlı bir dağıtım bence daha işine gelecektir senin. Aynı işleri yapabileceksin ama bu söylediğin işletim sisteminin direk bilgisayara kurmak için tasarlanmış bir sistem olduğunu pek söyleyemem. Çünkü günlük işler için uygun değil. Bu dağıtımda yapabileceklerin belli bir tecrüben yoksa çok kısıtlı. Onun yerine acemiler için uygun bir dağıtıma kurmanı öneririm. Misal bir ara Hak5 Linux Mint ile video çekiyordu yanlış hatırlamıyorsam.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Technolust since 2005 | Trust Your Technolust

Hak5

Misal bu adamlar Ubuntu ile hallediyorlar işlerini. Bence oldukça da bilgililer. Kullandığın dağıtım değil, sen önemlisin. Hangi dağıtım ile rahatsan onu kullanman daha uygundur. Senin sorduğun sorulardan daha önce aktif olarak Linux kullanmadığın çıkararak Ubuntu yada Manjaro önerebilirim.

Son düzenleme:

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Merhaba arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi sanal olarak deyilde aynanda windowsun yanına kali kurmak istiyorum.Bunu istememin 2 sebebi var biri diyer laptopu hortlatmış olmam[emoji3] diyeri ise şuanki kullandığım laptopta sanal olarak istediğim performansı alamamam.

İ5 işlemci
Alt seviye amd ekran kartı
4gb ram(yakında 16 olcağa benziyor)
250gb ssd
atınca çözüldüğü yazan 3 defa format attıktan sonra sanal makina için tasarlanmış kaliyi kurana kadar hatayı almaya devam ettim.Bilgisayarımdan eminim bana bu hatayı yine vericek önden sizden yardım istiyorum mazur gürün.

Sırasıyla yapmanız gerekenler :

1- Kali USB veya DVD ile bilgisayarı boot etmek.
2- Windowsun kurulu ve kullanıma hazır olması gerekir.
3- Kali Desktop açıldığında Install Kali programını çalıştırıp kurulumu başlatmak.
4- Kurulum için 30GB fazlasıyla yeter ancak bir de SWAP partition tanımlamanızda yarar var 2 GB - 4 GB gibi
5- Kurulum bittiğinde size Boot manager kurayımmı yada nereye kurayım diye sorar. /dev/sda olarak seçersiniz, yani diskin açılışına kurması lazım.
Sonrasında her açılışta sorar size istediğiniz sistemi seçer boot edersiniz.

Benim 500 GB diskin bölümlerini örnek olarak alta ekliyorum:
Device Boot Start End Sectors Size Id Type
/dev/sda1 * 2048 718847 716800 350M 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2 718848 61448191 60729344 29G 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3 61448625 900316224 838867600 400G 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda4 900317184 976773119 76455936 36.5G 5 Extended
/dev/sda5 900319232 972572671 72253440 34.5G 83 Linux
/dev/sda6 972574720 976773119 4198400 2G 82 Linux swap

Benzer şekilde kurulum yapabilirsiniz, 1. Bölüm windowsun System Partitionu, 2. Bölüm Win 7 nin kurulu olduğu bölüm 3. Bölüm 400 GB depo bölümü.
Disklerde sadece 4 adet primary disk tanımlanabildiği için Linux kuracağımız bölümü öncelikle 4. Bölümü bütün olarak extended yaptım 5. Bölüm Linux Partitionu (Logical) 6. Bölüm de Linux Swap (Logical). Gparted görseli de aşağıdaki gibidir.

Önemli Not : Kurulumdan önce Linux'a ayırdığınız kısmı iyi belirleyin ki yanlış yere kurulum yapıp verilerinizi uçurmayın.
OEERRz.png

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Linux yükleyince zaten Ntfs disklerin içeriğini görebileceksin ama Windows tarafında direkt olarak Linux dosyalarını göremezsin.

Ek: Şu da yapılabilir, / bölümünü Ext4 yapabilir ve /home dizinini ntfs yapabilirsin ve böylece sadece home dizinine (Dosyalarına) Windows'tan erişebilirsin ve sistem dosyalarının bulunduğu bölüm yine Ext4 olur. / dizinine 30GB artar bile.

Olabilir bence :)

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
NTFS dosya sistemini Linux altında okumada sıkıntı yok ancak aktif olarak sürekli okuma - yazma için şahsen kullanmamanızı tavsiye ederim. Ben NTFS e Linuxtan mecbur kalmadıkça veri yazdırmıyorum. Dosya yapısını bozma ihtimali az da olsa hala var.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Linux'un içinden Windows dosyalarını görebilirsin ve yazabilirsin. Artık ntfs-3g basta olmak üzere tüm ntfs paketleri hemen her dağıtımda standart olarak geliyor.
Ancak Windows içinden Linux dosyalarına doğrudan erisemezsin. ext2read isimli bir programla erisebilirsin ancak programın yazma desteği yok, sadece okur, bu destek de ileri versiyonlarda da gelmez çünkü çok kompleks bir istir, Linux kernelinin yaptığı is sonuçta.
Sanal Linux'u kim tavsiye ediyor bilmem, ben etmem.
Denemek için sanal tavsiye ediyorlardır, kurmak için değil.
Kaldı ki ben denemek için bile sanal tavsiye etmem zaten artık her dağıtım live olarak geliyor, usb'ye kurup deniyorsun, beğenirsen yüklüyorsun.

Son düzenleme:

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@Ben Kenobi Ntfs-3G ve GVFS paketlerinden nefret ediyorum, GVFS nefretim bir tık önde. Android'e dosya atmak tam bir çile. ÇOK YAVAŞ ! Diğer platformlarda durum nedir bilmiyorum ama artık Iphone kullanıcısıyım. Ntfs-3G de yaşadığım bazı sorunlardan sonra harici diskimi dahil (1TB) Ext4 yaptım ve şu an ciddi anlamda kopyalama hızı arttı. Sürekli arıza çıkaran, veri kaybeden disk bir anda çalışmaya başladı.

Sanırım sözlerimden Ntfs'den nefretten ziyade tiksindiğimi anlaşmışsındır :D

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Öncelikle yardımlarınız için çok teşşekkur ederim arkadaşlar bu kadarını beklemiyordum

ben linuxu 3 ay falan önce kurdum ama hiç vakit ayıramadım.Daha bir haftadır vakit ayırabiliyorum.Yani linux konusunda tecrubesizim ama kendimi yavaş yavaş geliştirmeyi sevmiyorum.Zaten kendi işlerimi zorda olsa görebiliyorum. Terminalle istediğim dosyayı istediğim programla açabikiyor dosyaları bulabikiyor yükleyebiliyor. Bunun 3 gündür adam akıllı linux kullanan biri için fena bişey olmadığını düşünüyorum.

Ve hocam Kali nin toollarını kullanmadım bile ki zaten grafik tabanlı olmadığı için uygulamayı ubuntuda özellikle indirmem ve çalıştırmam 1 dk mizi almıyor.Bide kalide kaynak sıkıntısı yok benim kendimi güvenlik alanında geliştirmeye çalıştığımı biliyorsunuz bu alandaki tüm kaynaknaklar kali üzerinde eğer ben ubuntu kurarsam kalide a konumunda olan dosya bende b konumunda olabilir.Yada a adlı bir dosya b adında olabilir işte bunu aşamam hocam tabi kaliden hiç hoşlanmıyorum eğer bu sorunları çok fazla yaşamıycaksam kalide kalmam bile hocam siz benden çok daha bilgilisiniz benim bilgim az bu yüzden sizin bilgilerinizi çok önemsiyorum.Eğer bu sorunları yaşamıycaksam bana kolay özelleştirilebilir sizlerin sıklıkla kullandığı yeni başlayanlar için özellikle basitleştirilmiş deyilde normal bir linux önerirseniz. kaliden vazgeçicem(not: terminalle uğraşmayı çok sevdiğim için o terminale az ihtiyaç duyulan linuxlar hoşuma gitmedi sanırım)

Ve klasör derken şöyle bişey düşünmüştüm eğer linux üzerinden windowsa erişebileceksek. A klasöründeki dosyaları windowsun içine koyduğumuz başka bir a klasörüne yazmasını sağlayabiliriz. Gibisinden düşünmüştüm.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
ben linuxu 3 ay falan önce kurdum ama hiç vakit ayıramadım.Daha bir haftadır vakit ayırabiliyorum.Yani linux konusunda tecrubesizim ama kendimi yavaş yavaş geliştirmeyi sevmiyorum.Zaten kendi işlerimi zorda olsa görebiliyorum. Terminalle istediğim dosyayı istediğim programla açabikiyor dosyaları bulabikiyor yükleyebiliyor. Bunun 3 gündür adam akıllı linux kullanan biri için fena bişey olmadığını düşünüyorum.
Kullanmak isteyen 2 günde de çözüyor (Benim durum). İnsanlar gözlerinde büyütüyor, senin gibi biraz üstüne düşünce de "Aaa, ne kadar kolaymış ! Niye daha önce yapmadım, niye bu kadar zaman kaçtım bu işletim sisteminden ?" diye soruyorlar kendilerine :)
Ve hocam Kali nin toollarını kullanmadım bile ki zaten grafik tabanlı olmadığı için uygulamayı ubuntuda özellikle indirmem ve çalıştırmam 1 dk mizi almıyor.Bide kalide kaynak sıkıntısı yok benim kendimi güvenlik alanında geliştirmeye çalıştığımı biliyorsunuz bu alandaki tüm kaynaknaklar kali üzerinde eğer ben ubuntu kurarsam kalide a konumunda olan dosya bende b konumunda olabilir.Yada a adlı bir dosya b adında olabilir işte bunu aşamam

Bunları tek bir google araması ile bulabilirsin. Biz de bir şey bilmiyoruz, kendimi ve forumlardaki herkezi sayarak, büyük şirketlerdeki uzmanları da sayarak söylüyorum bunu. "Fazla bir şey bilmiyoruz, ama iyi bildiğimiz de tek bir şey var. Google kullanmak". Her zaman sorunun, durumun hakkında bilgi sahibi olamayabilirsin. Google geliştiricilerinin bile reddit, quora, slashdot, stackexchange'den çıkmadıklarını, sürekli araştırdıklarını ve tıkandıkları yerde soru sorduğunu biliyor muydun ? Bu adamlar kaliteli adamlar, en ucuz vardiyalıları bunların 50.000$ ayda. pozisyonuna göre 200.000$ alanlara kadar varlar. Bu adamların bile bilmedikleri şeyler var ama araştırmacılar ve sorun çözme odaklılar. Google'ın bu adamları tercih etmesindeki etmen neden budur. Yani "Ne kadar bildiğin değil, ne kadar bilmediğin önemli" :) Çünkü bilmiyorsan, bilmediğini söylüyorsun, eksiklerini görüyor ve araştırıp, öğreniyorsun :)

Son düzenleme:

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Sırasıyla yapmanız gerekenler :

1- Kali USB veya DVD ile bilgisayarı boot etmek.
2- Windowsun kurulu ve kullanıma hazır olması gerekir.
3- Kali Desktop açıldığında Install Kali programını çalıştırıp kurulumu başlatmak.
4- Kurulum için 30GB fazlasıyla yeter ancak bir de SWAP partition tanımlamanızda yarar var 2 GB - 4 GB gibi
5- Kurulum bittiğinde size Boot manager kurayımmı yada nereye kurayım diye sorar. /dev/sda olarak seçersiniz, yani diskin açılışına kurması lazım.
Sonrasında her açılışta sorar size istediğiniz sistemi seçer boot edersiniz.

Benim 500 GB diskin bölümlerini örnek olarak alta ekliyorum:
Device Boot Start End Sectors Size Id Type
/dev/sda1 * 2048 718847 716800 350M 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2 718848 61448191 60729344 29G 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3 61448625 900316224 838867600 400G 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda4 900317184 976773119 76455936 36.5G 5 Extended
/dev/sda5 900319232 972572671 72253440 34.5G 83 Linux
/dev/sda6 972574720 976773119 4198400 2G 82 Linux swap

Benzer şekilde kurulum yapabilirsiniz, 1. Bölüm windowsun System Partitionu, 2. Bölüm Win 7 nin kurulu olduğu bölüm 3. Bölüm 400 GB depo bölümü.
Disklerde sadece 4 adet primary disk tanımlanabildiği için Linux kuracağımız bölümü öncelikle 4. Bölümü bütün olarak extended yaptım 5. Bölüm Linux Partitionu (Logical) 6. Bölüm de Linux Swap (Logical). Gparted görseli de aşağıdaki gibidir.

Önemli Not : Kurulumdan önce Linux'a ayırdığınız kısmı iyi belirleyin ki yanlış yere kurulum yapıp verilerinizi uçurmayın.
OEERRz.png

Hocam herşey hazır usb ye yazdırdım.
Zaten daha önce kali kurmuştum biliyorum nasıl olduğnu yanlız 4gb rama kaç gb swap alanı oluşturmalıyım bana çok gerek varmış gibi gelmiyor ama bilgilerimde uçsun istemem

Ve bide hangi linux dağıtımını kullanıyorsunu

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Kullanmak isteyen 2 günde de çözüyor (Benim durum). İnsanlar gözlerinde büyütüyor, senin gibi biraz üstüne düşünce de "Aaa, ne kadar kolaymış ! Niye daha önce yapmadım, niye bu kadar zaman kaçtım bu işletim sisteminden ?" diye soruyorlar kendilerine :)

Bunları tek bir google araması ile bulabilirsin. Biz de bir şey bilmiyoruz, kendimi ve forumlardaki herkezi sayarak, büyük şirketlerdeki uzmanları da sayarak söylüyorum bunu. "Fazla bir şey bilmiyoruz, ama iyi bildiğimiz de tek bir şey var. Google kullanmak". Her zaman sorunun, durumun hakkında bilgi sahibi olamayabilirsin. Google geliştiricilerinin bile reddit, quora, slashdot, stackexchange'den çıkmadıklarını, sürekli araştırdıklarını ve tıkandıkları yerde soru sorduğunu biliyor muydun ? Bu adamlar kaliteli adamlar, en ucuz vardiyalıları bunların 50.000$ ayda. pozisyonuna göre 200.000$ alanlara kadar varlar. Bu adamların bile bilmedikleri şeyler var ama araştırmacılar ve sorun çözme odaklılar. Google'ın bu adamları tercih etmesindeki etmen neden budur. Yani ne kadar bildiğin değil, ne kadar bilmediğin önemli :)
Hocam hangi dağıtımı yüklemeliyim şimdi 5 saatte anca iner

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Herkes yazabilir mi bana şimdi hangi sistemi kullanıyorsunuz ben hangisini kullanmalıyım ve neden

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
.Eğer bu sorunları yaşamıycaksam bana kolay özelleştirilebilir sizlerin sıklıkla kullandığı yeni başlayanlar için özellikle basitleştirilmiş deyilde normal bir linux önerirseniz.
Bu tarz bir Linux dağıtımı seni hedefinden uzaklaştırır. Sen öğrenmekten önce dağıtımla ilgilenmeye ve bunu takıntı yapmaya başlarsın. Arch Linux neden iş amaçlı kullanılmıyor ? Çünkü iş sektöründe zaman önemlidir ve her şeyi belli bir standarta göre ayarlanmış, kurulumu ve kullanımı kolay işletim sistemleri lazım iş sektöründe. Bunun için Ubuntu, openSUSE yada Fedora tercih ediliyor. Bu dağıtımlarda da terminal ile uğraşabilir ve öğrenebilirsin ancak bu senin dediğin dağıtımlarda gerçekten sıkışır ve stres yaparsın. Ben bu dağıtımlardan kaçınıyorum şahsen. Neden ? Çünkü ben bir öğrenciyim ve zamanım kısıtlı. Bilgisayarım yapmak istediğim işi bana en az uğraş ile yaptırmalı.

Hocam hangi dağıtımı yüklemeliyim şimdi 5 saatte anca iner

Şu an ben Manjaro kullanıyorum. Manjaro yada Ubuntu ve Ubuntu tabanlı bir dağıtımı önerebilirim. Bu dağıtımları sadece acemi kullanıcılara değil, uzun zamandır Linux kullanan kullanıcılara dahil önerebilirim. Kullanıcı arayüzü senin tercihin olmalı elbette. İllede Unity, Xfce, KDE yada GNOME kullan demem, onu sen seç nasıl görünmesini istiyorsan :)

Linux Scoop

Riba Linux

Dağıtım seçiminde kesinlikle yardımcı olacak kanallar. Dağıtım incelemelerine ve sistem kaynak kullanımlarına bak.

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
O zaman bu gün araştırayım biraz hocam yarın indirip kurarım yanlız bana neden manjaro sorusuna cevap verirmisiniz.

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
3f8f669ea11109c4148a7411fd4ae228.jpg
arkadaşlar böyle bişey yapmalı mıyım

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Yani direk kde kurarsam sorun çıkmax