Firefox: Windows ile beraber gelmek istemiyor

spybot

Guru
Emektar
1 Kasım 2008
47,206
629
293
Mozilla'dan düzeltme geldi: Firefox aslında Windows ile gelen bir web tarayıcı olmak istemiyor...

20080927182837.jpg

Firefox: Windows ile bütünleşmek istemiyor.

Mozilla, dün yaptığı açıklamayla kendini tam olarak ifade edemediğini düşünüyor olmalı ki, yeni bir açıklamada daha bulundu. Bir Firefox geliştiricisi olan Mike Connor yaptığı bir röportajda Firefox web tarayıcısının Windows ile beraber dağıtılmasına sıcak bakmadığını söyledi. Microsoft, ileride Windows işletim sistemini farklı tarayıcılarla sunmak zorunda bırakılabilir. Avrupa Birliğinin değerlendirmesine göre firma Internet Explorer web tarayıcısını işletim sistemiyle beraber sunarak monopol konumunu kötüye kullanmıştı. Daha önceden de tarayıcı rakibi Opera bu konu hakkında şikayette bulunmuştu.

Connor'un bildirdiğine göre Mozilla AB değerlendirmesinin ışığında bu davadaki pozisyonunu yeniden gözden geçirdi. Ortada bir sorun olduğunu kabul eden Connor, yine de bu soruna çözüm olarak Firefox'un Windows ile aynı paket içerisinde sunulma fikrine tamamen karşı. Connor şu ifadeyi kullandı: "Kişisel görüşüme göre bu, yanlış bir sonuç olurdu."

Ayrıca Opera'ya da saldıran Connor, rakibinin şikâyet tarzını eleştirdi. Opera tarayıcısının aşırı yüklü ve karmaşık olduğunu, ayrıca firmanın tarayıcıyı Windows ile bütünleştirip pazar payını artırmasının yanlış düşüncelere mekân hazırlayabileceğini belirtti.

CHIP Online yorumu:
Aslında Connor'ın Firefox'u Windows'a dahil etmek istememesinin altında da bu son fikri yatıyor olabilir. Görünüşe göre Mozilla'nın düşüncesi, "eğer bir tarayıcı pazar payını artırmak istiyorsa, bunu kendi başarısı ile yapmalı; başkalarına sırtını dayayarak değil" yönünde. Ama bu düşünce Opera'yı ne kadar hedef alıyorsa, IE'yi de o kadar hedef alıyor. Opera'nın sırtını Windows'a dayaması yanlışsa, Mozilla'ya göre IE'nin de sırtını Windows'a dayaması o kadar yanlış.

http://www.chip.com.tr/konu/Firefox-Windows-ile-beraber-gelmek-istemiyor_10918.html

boikot

Asistan
31 Ocak 2009
279
1
0
Peki mozillaya soruyorum windows explorer ı önyüklemeye koymazsa neyle indiricez firefoxu bide firefox Linux la birlikte geliyor ya yetmiyomu :) ikincisi ne gerek var zaten isteyen istediği tarayıcıyı indirip kullanıyor..Ya tamam windows şöyle bi önlem alsa windows işletim sistemlerinde sadece explorer çalıştırır diye tarayıcıları çalıştırmazsa o zaman haksız rekabet olur sonuçta isteyen istediği tarayıcıyı indiriyor.

HapS

Profesör
23 Ocak 2008
3,350
63
228
bunlar istiyor ki windows da bi tarayıcı olmasın insanlar bir tarayıcı sahibi olmak için ya bir cd satın alsın yada ne halleri varsa görsün. ayrıca IE nasıl windows da tümleşik geliyorsa firefox da bütün linux dağıtımlarında tümleşik geliyor madem bu yönteme karşı bir duyuru daha yayınlayacak diyecekki sevgili dağıtım geliştiricileri ( gentoo, debian, ubuntu, fedora ) bundan böyle firefox u sistemlerinize entegre etmeyin bunu istemiyoruz o dakikadan sonra görmek istiyorum mozilla vakfının başarısını firefox un tuzu kuru konuşuyor.

boikot

Asistan
31 Ocak 2009
279
1
0
Evet aynen firefox ve diğerlerinin istediği o explorer olmazsa onlarda şimdi çok iyi dediğimiz firefoxu bile parayla satacaklar linux neden free sanıyosunuz güçlendimi görürüm ben o açık kaynak kodlarını baklaım açıkmı oluyor paralı mı oluyor.

patlicanmusakka

Öğrenci
16 Ekim 2008
96
0
0
Siz haberi anlamadınız arkadaşlar. Opsiyonel olarak kurulum esnasında size işletim sisteminiz hangi tarayıcıyı kurmamızı istersiniz diye seneçek sunacak. Firefox bu seçeneklere dahil olmak istemiyor.

boikot

Asistan
31 Ocak 2009
279
1
0
Peki o zaman linux neden frefoxu içinde barındrıyor aynı şekilde mac te safariyi

yldrm

Öğrenci
26 Eylül 2008
76
0
0
Peki mozillaya soruyorum windows explorer ı önyüklemeye koymazsa neyle indiricez firefoxu bide firefox Linux la birlikte geliyor ya yetmiyomu :) ikincisi ne gerek var zaten isteyen istediği tarayıcıyı indirip kullanıyor..Ya tamam windows şöyle bi önlem alsa windows işletim sistemlerinde sadece explorer çalıştırır diye tarayıcıları çalıştırmazsa o zaman haksız rekabet olur sonuçta isteyen istediği tarayıcıyı indiriyor.

Linux firefox ile gelir tezi yanlış, kullandığınız dağıtım firefox'u öntanımlı tarayıcı olarak seçebilir. Benim kullandığım dağıtımımda (Arch Linux) ilk kurulumda herhangi bir tarayıcı sisteme kurulmuyor, isteğinize göre kendiniz kuruyorsunuz.

yldrm

Öğrenci
26 Eylül 2008
76
0
0
Evet aynen firefox ve diğerlerinin istediği o explorer olmazsa onlarda şimdi çok iyi dediğimiz firefoxu bile parayla satacaklar linux neden free sanıyosunuz güçlendimi görürüm ben o açık kaynak kodlarını baklaım açıkmı oluyor paralı mı oluyor.

GPL lisansını okumadan atıp tutman çok yanlış, ayrıca Linux sandığınızdan oldukça daha fazla güçlü.