Firefox ve bellek

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Dostlar,
Benim bir şey dikkatimi çekti ama çözüm bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.
Olay şu:
Benim belleğim 500'lüktü Firefox 60 - 70 Mb. bellek kullanıyordu, Geçenlerde bir adet daha 500'lük bellek aldım. 1 Gb belleğim oldu. Şimdilerde Firefox açıkken Görev Yöneticisine bakıyorum, bazı hallerde 200 MB'ye dek çıkıyor.
Yani bellek büyüdü, Firefoxun bellek kullanımı arttı.
Bulabildiğim kadarıyla Firefox içinde cache kullanımı azalttım. Ama bellek kullanımını sanırım etkilemiyor.
Bu işlem için ne yapabilirim? Yani Firefox kullanayım ama bellek kullanımı atıyorum 60 MB olsun.
Buna bir çözüm var mı?
İlerde 2 GB bellek aldığımda Firefox 400 MB'sini mi kullanacak yani ortalama bir hesapla?

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
Dostlar,
Benim bir şey dikkatimi çekti ama çözüm bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.
Olay şu:
Benim belleğim 500'lüktü Firefox 60 - 70 Mb. bellek kullanıyordu, Geçenlerde bir adet daha 500'lük bellek aldım. 1 Gb belleğim oldu. Şimdilerde Firefox açıkken Görev Yöneticisine bakıyorum, bazı hallerde 200 MB'ye dek çıkıyor.
Yani bellek büyüdü, Firefoxun bellek kullanımı arttı.
Bulabildiğim kadarıyla Firefox içinde cache kullanımı azalttım. Ama bellek kullanımını sanırım etkilemiyor.
Bu işlem için ne yapabilirim? Yani Firefox kullanayım ama bellek kullanımı atıyorum 60 MB olsun.
Buna bir çözüm var mı?
İlerde 2 GB bellek aldığımda Firefox 400 MB'sini mi kullanacak yani ortalama bir hesapla?

Bu orantı hesap pek doğru değil sanırım.
Bilgisayarımda 4 Gb Ram mevcut ve o orantı doğru olsa Firefox kullanımı bende tavan yapması gerekirdi. 200Mbları gördüğümü bile hatırlamıyorum.

JBoND

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Bu orantı hesap pek doğru değil sanırım.
Bilgisayarımda 4 Gb Ram mevcut ve o orantı doğru olsa Firefox kullanımı bende tavan yapması gerekirdi. 200Mbları gördüğümü bile hatırlamıyorum.

6GB Triple Kit ram kullanıyorum 12-14 sekmede 350-400mb gibi ram kullanıyor. I7 920 2.66 işlemci kullanmama rağmen kasıyordu ama AliY adlı arkadaşın paylaştığı eklenti sayesinde 100mb ı geçmiyor ve bilgisayar kasmıyor.

24590372.jpg

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Bellek 6 GB? :huh:

Dün akşam forumda bir konu gördüm. Firefox'a eklenen bir eklenti ile bellek kullanımı düşürülüyordu. Onu deneyebilirsin, nerede hiç hatırlamıyorum ama. :(

mc92001

Doçent
Reaksiyon puanı
16
chrome'a geç rahat et.sanki daha önce açıkmış gibi hızlı çalışıyor. geçenlerde bir iş için ie kullanmam gerekti. chrome'dan ie'ye geçince inanın attan inip eşşeğe binmiş gibi oldum. chrome'a şimdi eklenti desteği de geldi. ff'de daha önce kullandığım çoğu eklenti şu an mevcut. forever chrome
reklam gibi oldu. :)

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
chrome'a geç rahat et.sanki daha önce açıkmış gibi hızlı çalışıyor. geçenlerde bir iş için ie kullanmam gerekti. chrome'dan ie'ye geçince inanın attan inip eşşeğe binmiş gibi oldum. chrome'a şimdi eklenti desteği de geldi. ff'de daha önce kullandığım çoğu eklenti şu an mevcut. forever chrome

Evet Reklam gibi oldu :)

Yalnız çoğu eklenti demeyelim. Ama bu hızla devam ederse belki olabilir.

Ben halâ Chrome'a alışamadım menülerin solda olmasından mıdır nedir :D

Eklentilerin anında kurulup, açıp kapatmadan kaldırılması özelliğini çok sevdim ama buna rağmen yinede ısınamadım.

Firefox kullanmadığımda ikinci tercihim genelde Opera oluyor.

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27

Dostum, MS kadar Google denilen kuruluşu da sevmiyorum ve ürünlerini fazlaca kullanmamaya özen gösteriyorum.
Nedenlerini SDF içinde çokça dile getirdim.
Önerin için teşekkürler.
AliY arkadaşımızın önerdiği eklenti şimdilik işimi görüyor. Zaten kısa geziler için Mozilla Firebird kullanıyorum. :)