Firefox 3 ve Açılan Yer imi Adresleri Sorununa Çözüm (Smart Location Bar İptal)

Intpv6

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Firefox 3'le birlikte gelen ve bazı kullanıcıların işlerini kolaylaştıran yeni özelliğin adı "Smart Location Bar" bu özellik sayesinde gitmek istediğiniz adresi yazarken yer imlerinizden ve tarayıcını geçmiş bilgilerinden yaralanarak tüm adresi yazmak yerine açılır menüden giderek zaman zaman kazanabilirsiniz.

awesomebarwindowey0.png

Fakat benim gibi bazı firefox kullanıcıları bu özelliği beğenmemişler ve bazı çözümler bulmuşlar.
İşte çözüm yoları :

1. Yöntem Hide Unvisited Eklentisi
Bu eklenti sayesinde yer imileriniz siz adres çubuğuna birşeyler yazmaya başladğında çıkmıyor. Firefox 3'ün Smart Loc. Bar özelliğini iptal etmenin en basit yolu. Tek yapmanız gereken buradan eklentiyi yüklemeniz.

2. Yöntem chrome.css dosyası hazırlama
Bu yöntemde Firefox 3'le biraz dans ediyoruz. Firefox'un bazı yapılandırma bilgilerini barındıran chorme.css dosyasını düzenleyerek sorunumuza çözüm bulacağız.
Firefox profil dizinimizin içinde yer alan chrome klasörünün içinde chrome.css isimli bir doysa oluşturacağız ve içine aşağıdaki bilgileri gireceğiz:

richlistitem[type="bookmark"]
{
display: none !important;
}

Not: Firefox profilinizi, nerede bulacaksınız; (C:\Documents and Settings\Your user name\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\xxxxxx.yyy)

C: Windows kurulu sürücünüzü, xxx.yyy ise örnek profil ismini temsil etmektedir.

3. Yöntem Otomatik Tamamlama Özelliğinin İptali

Bu yöntem otomatik adres tamamlama özelliğini tamamen kapatır.

1. Adres çubuğuna about:config yazın ve giriş yapın
2. browser.urlbar.maxRichResults anahtarını bulun
3. Bu anahtarın üzerine çıft tıklayın ve değerini -1 yapın
4. Firefox'u yeniden başlatın

Kaynak

must

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çok teşekkürler 1. yöntem en iyisi gibi gözüküyor.

ta2ccc

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Arkadaşlar hepinize kolaylıklar dilerim.Ben 68 yaşında bir ağabeyiniz olarak ve sitenizi senelerdir devamlı takip eden biri olarak bir problemimden dolayı üye olmak zorunda kaldım.

Firefox 3.0 Türkçe yazılımını indirip kurdum fakat bir eksiklik var birtürlü olayı halledemedim.Şöyleki üst barda sayfa yenileme butonunun yanında sayfayı ileri-geri alma butonu bende görünmüyor.O kadar araştırdım ve çareyi size sormakta buldum.Bu eklenti İng.versiyonunda görünüyor ama Türkçe yazılımında yok.

Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.Yoksa yine 2.0.014 versiyonuna dönmek zorunda kalacağım.Teşekkürler ederim.Sevgi ile kalın.

screenhunter01jun191129ef9.jpg

ta2ccc

Asistan
Reaksiyon puanı
16

Arkadaşlar olayı hallettim.

Görünüm->Araç çubukları->Özelleştir->Açılan pencereden istediğiniz ikonu seçip sürükleyip bar üzerindeki yerine yapıştırıyorsunuz.

Belki birilerine gerekir.Sevgi ile kalın. :)

Reaksiyon puanı
1
Mehaba arkadaşlar benimde firefoxun adres çubuğunda sorun var yani adres çubuğuna yazıp ziyaret ettiğim siteleri adres çubuğuna kaydetmiyor kaydetse bile sırasıyla kaydetmiyor.Adres çubuğunu kullanmadan girdiğim siteleride adres çubuğuna ekliyor.Sorunu nasıl çözebilirim billemedim. :S :(

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Çok işe yarar bi eklenti, adres çubuğunun bu kadar akıllısı zarar.en güzeli 3. çözüm.

Intpv6

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Prisoner_December dedi ki:
Mehaba arkadaşlar benimde firefoxun adres çubuğunda sorun var yani adres çubuğuna yazıp ziyaret ettiğim siteleri adres çubuğuna kaydetmiyor kaydetse bile sırasıyla kaydetmiyor.Adres çubuğunu kullanmadan girdiğim siteleride adres çubuğuna ekliyor.Sorunu nasıl çözebilirim billemedim. :S :(

Bildiğim kadarıyla firefox adres tutma işini alfabetik sıraya göre değilde zamana göre ayarlıyor yani daha önce girdiğin adresi yazarken daha önce görüyorsun. Diğer sorunun içinse hiçbir bilgim yok malesef. :(