Filmleri Kaliteli İzlemek için ne Yapmalıyım?

i.am.kira

Asistan
Reaksiyon puanı
2
merhaba arkadaşlar,
benim elimde acer 5920g modeli 8600m gs ekran kartlı laptop var. Bu aralar kafaya ciddi halde film arşivciliğini taktım. ancak kafamı kurcalayan bazı sorular var:
1- filmlerden kimi x264, kimi h264 ile kodlanmış(ya da ne deniyorsa), kimi avi, kimi mkv ya da mp4 formatında. bunlardan hangisi en yüksek kaliteyi en az yer kaplayarak sağlıyor? (yer olayı film başına 6 gb a kadar mühim değil)
2- benim ekran kartı h264 ile kodlanmış filmleri donanımsal olarak hızlandırıyormuş. yada böyle birşey. bilemiyorum bu konuya yabancıyım. ekran kartımdan maksimum video performansı ve kalitesi alabilmem için ne yapmam, hangi programları yüklemem gerekiyor.
3- coreavc diye birşey var. bunu çok övüyorlar. kullanan arkadaşlar ne gibi bir fark var acaba? çok fark ediyorsa k-lite i kaldırıp onu yükleyecem o zaman.

bu işlerin piri olan arkadaşlardan ricam. biraz ayrıntılı biçimde hangi program ve hangi ayarlar, ve film arşivi konusunda hangi format tercihi yaptıklarını paylaşırlarsa çok sevinirim...

esrarlıgozler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadsım internetten film izlemek içn dıvx kalitesinde film veren siteler war...
bide pc deki videolar içinde gom player indir..deişm olursa ne mutlu sna..

adoen

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Benim bildiğim kadarı ile şuan en iyisi mkv formatlı olanlar 720p bir filmi 4gb boyutta bulabilirsin

Film izlemek için ise ben vlc player kullandığım için sana rahatlıkla önerebilirim basit ve kullanışlı bir program fazlasıyla işini görecektir.

i.am.kira

Asistan
Reaksiyon puanı
2
yok esrarlıgozler arkadaşım divx falan aştık o işleri :)
şimdi moda bdrip,hdrip,vs... ben böyle filmleri izliyorum artık divx te kesmiyor. ama çok muazzam da kalite farkı var.
birde m2ts diye ps3 için film formatı var. onların kalitesi nasıl bilen arkadaşlar söyleyebilir mi?

Lykan

Asistan
Reaksiyon puanı
4
700 mb Divx filmler kalitelidir artı bluray'dan rip'lenmiş filmler de senin için idealdir, mkv uzantılı filmler zaten çoğu kalitelidir 720p olanları daha az yer kaplar. Oynatıcı için ise ne VLC ne de GOM; bunların ikisinden de daha iyi olan KMPlayer kullan, eminim pişman olmazsın.

i.am.kira

Asistan
Reaksiyon puanı
2
bu arada ben bu DXVA olayını aktif etmeye çalışıyorum. böylelikle işlemciden çok az yiyip ekran kartına yükleniyormuş film izlerken bir türlü beceremedim. bu konuda bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardımcı olun.