Filme altyazı gömmek ve ayarlamaları

Million

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Meraba konu yanlış yerde açmış olabilrm,taşıyabilrisniz.Benim sorunum filme altyazı gömmek istiyorum ama bildiğiniz gibi genelde hep bu işlem filmin alt kısmına yapılıyor.Bunu üste nasıl çekerim.Yani filmin üstünde altyazılar geçecek yardımcı olur musunuz?

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Konu taşındı.
Aynı konuyu farklı kategorilere açmaktan kaçınalım arkadaşlar.

angel75

Dekan
Reaksiyon puanı
18
sırası ile
Ayarlar (preferences)
Altyazı (Subtitle)
Pozisyon ve Aralık (position & spacing) bastıktan sonra burada rakamlar girerek alt yazıyı istediğin sıraya getirmen lazım..

bir dene bakalım...

Million

Asistan
Reaksiyon puanı
1
sırası ile
Ayarlar (preferences)
Altyazı (Subtitle)
Pozisyon ve Aralık (position & spacing) bastıktan sonra burada rakamlar girerek alt yazıyı istediğin sıraya getirmen lazım..

bir dene bakalım...
Ben herhangi bir video oynatma programında yapmayı biliyorum zaten fakat ben gömeceğim altyazıyı nasıl üst kısma taşırım ve gömerim,bunun merakı içerisindeyim.

Felix Dzerjinski

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Konuyu takipteyim.
Özellikle S3 için altyazıyı filme taşıma sorun oluyor.
Bununla ilgili altyazıyı filme gömüp öyle izlemek daha mantıklı geliyor.
Var mıdır böyle bir işlemi yapacak program bilen?

Million

Asistan
Reaksiyon puanı
1
He bir sorun daha çıktı subtitle work. de video ters çıkıyo var mıdır çözüm yolunu anlatacak ?

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
Aviaddxsubs.

Altyazıyı istediğin bölüme istediğin renk ve fontta kullanabilirsin çok kaliteli gömme bekleme.Mkv formatı desteklemiyor diye biliyorum.Bunun dışında avi recomp ve mkvtoolnix yazılımlarına bakabilirsin.

Million

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Aviaddxsubs.Altyazıyı istediğin bölüme istediğin renk ve fontta kullanabilirsin çok kaliteli gömme bekleme.Mkv formatı desteklemiyor diye biliyorum.Bunun dışında avi recomp ve mkvtoolnix yazılımlarına bakabilirsin.
Aviaddxsubs tam istediğim gibi fakat tüm ayarlamalrı yapıp start a basınca 'video stream not found' uyarısını alıyorum ilginçtir,var mı çözümün ?

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
Aviaddxsubs tam istediğim gibi fakat tüm ayarlamalrı yapıp start a basınca 'video stream not found' uyarısını alıyorum ilginçtir,var mı çözümün ?

Az kullanmıştım ama o hatayı vermemesi gerek video yerini doğru gösteriyorsan.

Reaksiyon puanı
2,146
Nası gömdüm?
GSXd3.jpg

Million

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Şu an mobilim bilmiyorum filme mi gömdün ama basit bir .jpeg'e yazı eklemiş de olabilirsin.Ekran görüntüsünü video alt seçenekleri de alıcak şekilde yapsaymışsın daha tatmin edici olurmuş.Neyse hangi program anlatım filan var mıdır?

Az kullanmıştım ama o hatayı vermemesi gerek video yerini doğru gösteriyorsan.
Abi video yeri meri her şey doğru .avi formatlı bir video göstermiştim.Son sürümde mi gömme işlemlerini yaptın yoksa v7.4 mü?

Reaksiyon puanı
2,146
Şu an mobilim bilmiyorum filme mi gömdün ama basit bir .jpeg'e yazı eklemiş de olabilirsin.Ekran görüntüsünü video alt seçenekleri de alıcak şekilde yapsaymışsın daha tatmin edici olurmuş.Neyse hangi program anlatım filan var mıdır?

Böyle diyebilirsin diye video da koydum.

Yöntem benim bi yerde anlatımı yok. Anlatımını yaparım.

Million

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Mobil olduğum için link açılmıyo flash uzantısından dolayı da.Bana açıklamalı anlatım ya da resimli yapar mısın? Mesaj atabilirsin orada açıklayabilirsin.Ya da merak edenler için buradan yap.Nasıl eserse...

Reaksiyon puanı
2,146
Burada yapacağım tabi de videolu mu yoksa normal anlatım mı yapsam daha kolay olur onu düşünüyorum :)

Million

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Videolu tercihimdir ama açıklayıcı bir şekilde yapabileceksen normal anlatım da olur :)

Ha normal yapıcaksan hangi programı kullanıyosun ne biliyim indirme linki vs. Şeklinde olursa sevinirik :D

Reaksiyon puanı
2,146
Neyse yazıyla yapayım.

En geniş seçenekli altyazı türü .ass dosyalarıdır. Buradan ne kadar geniş olduğuna bakabilirsin. Anime fansubları genelde böyle yapılır. Altyazının üstte çıkması seçeneği de playerin seçenekleriyle oynamadan altyazıya kod olarak girilebilir.

Önce altyazını .ass altyazı türüne çevir. Subtitle workshopla bunu yapabilirsin. Farklı kaydetten 2. sırada duran Advanced SubStation Alpha seçeceksin.
Altyazıyı çevirdikten sonra stili biraz çirkin oluyor şu şekil.
gRLWA.jpg

Altyazıyı düzenlemeyi açarsan şu satır stil satırıdır.
Kod:
Style: Default,Tahoma,24,&H00FFFFFF,&H00FFFFFF,&H00FFFFFF,&H00C0C0C0,-1,0,0,0,100,100,0,0.00,1,2,3,2,20,20,20,1

Bu şekilde düzenlersen daha normal bi görüntü alırsın.
Kod:
Style: Default,Arial,18,&H00FFFFFF,&H00FFFFFF,&H00000000,&H00000000,-1,0,0,0,100,100,0,0.00,1,2,3,2,20,20,20,1
NZVz3.jpg

Şimdi altyazıyı üste nasıl alırız, burası biraz hamallık istiyor tüm satırlara tek tek girmen gerek çünkü.
Konuşmaların önüne şunu eklemelisin;
Kod:
{\an8}

Örnek;
Kod:
Dialogue: 0,0:01:38.79,0:01:42.19,Default,,0000,0000,0000,,Kanka, ben ciddiyim.\NBirbirinize çok yakışacaksınız.
satırını
Kod:
Dialogue: 0,0:01:38.79,0:01:42.19,Default,,0000,0000,0000,,{\an8}Kanka, ben ciddiyim.\NBirbirinize çok yakışacaksınız.
şeklinde değiştireceksin.

GGhef.jpg

Altyazın hazırsa şimdi videonu AVI yapman lazım. Format Factory kullanabilirsin, programı kurarsan videoya sağ tıkla > gönder > Format Factory > Tümünü AVI seçeneğini seçebilirsin.

Videoyu AVI yaptıysan artık gerisine yukarda [MENTION=279364]İSS[/MENTION] arkadaşın anlattığı yöntemle devam edebilirsin.

Million

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Tek anlamadığım altyazıyı düzenlemeyi açıp o kodlara nasıl erişcez? Yani altyazı düzenlemeyi nerden açıcaz :D Notepad le mi?

Million

Asistan
Reaksiyon puanı
1
pc ye geçince deniycem şu an mobil yazmak durumundayım da olmazsa ya da sorunlarımda buraya yazarım

Reaksiyon puanı
2,146
.ass altyazı biçimini VobSub çalıştırabilir, sen .srt diye kaydetsen de o .ass'tir.

Media Player Classic ile aç videoyu, MPC VobSub ile çalıştığından altyazıyı o anlar. AVIReComp programı da VobSub ile gömdüğü için o da anlar.

Million

Asistan
Reaksiyon puanı
1
.ass altyazı biçimini VobSub çalıştırabilir, sen .srt diye kaydetsen de o .ass'tir.

Media Player Classic ile aç videoyu, MPC VobSub ile çalıştığından altyazıyı o anlar. AVIReComp programı da VobSub ile gömdüğü için o da anlar.
Avi Recomp pcmde xvid codec bulamadığı yönünde uyarı veriyor oysaki xvid codec var ne yapmalıyım ?