Filistin Meselesini Dert Eden Müslümanlara Bir Önerim Var...

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Atış yaptıkları binlerce füzeyle öldürmek istemiş olabilirler. İsrailin hava savunma sistemi olmasaydı, binlerce insan ölecekti.
Mescidi Aksa'da yapılana karşılık olarak roket fırlattılar. Ayrıca hava savunma sistemini aşmak için o kadar roket attılar. Yoksa hava savunma sistemini aşamazlar ve hepsi imha olurdu. Ayrıca o roketlerde ölen İsrailli sayısı 5 kişi. Ama Filistinli sayısı ise 100 kişi ve bunun yarısı çocuk ve kadın.

Elinizi vicdanınıza koyun lütfen.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Her zaman söylerim savaş kötüdür. Savaşta mermiler yaşa, cinsiyete, inanca bakmaz. Önüne çıkman yeterli..

Objektif olmak isteyenlerde "Biz yaparsak kılıç hakkı, başkası yaparsa mağduruz" edebiyatını bırakması gerekli.

Halkımızın çoğunluğu müslüman olduğu söyleniyor. Halkımız Filistin tarafını tutup devletimiz askerimiz Filistin e girmeli dese bile devlet laikligini ve kendini çıkarlarını korumayı bilmeli. Devleti yönetenler hangi inanca mensup olursa olsun bunu veya halkın taleplerini bahane gösterip asker çıkarmak gibi ciddi bir somut adım atmamalı. Yöneten insanlarında böyle bir şey yapmayacaklarına fazlasıyla inanıyorum. Yoksa Vikinglerden farkımız kalmaz. ?

Bunlar haricinde bir şey beklemek ne kadar devlet biçimine veya çıkarına uygun ?

Ayrıca savaşlarda iki tarafında eşit olması gerekmez. Ne kadar parası olduğu ne kadar güçlü olduğu önemsizdir.
Basit bir örneği yakın zamanda oldu. Türk'ün Türk ten başka dostu yoktur veya Müslüman kardeşimiz diyerek arkasında bile durduk. Azerbaycan Ermenistan olayı.
Azerbaycan tarafına asker yolladık mı ? Hayır.
Azerbaycan güçsüz olduğu için mi tuttuk? Hayır.

Kimin yeri kimin toprağı konusuda ayrı bir tartışma konusu. Bu tartışmalarda asla bitmez sonuçta neredeyse her millet zamanla yer değiştirip durmuş. Güçlüler güçsüzleri kovalamış durmuş. Hani bunun ilk sahibi dersek ilk yazılı metinlere göre sonuca bağlamak gerekli.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Mescidi Aksa'da yapılana karşılık olarak roket fırlattılar. Ayrıca hava savunma sistemini aşmak için o kadar roket attılar. Yoksa hava savunma sistemini aşamazlar ve hepsi imha olurdu. Ayrıca o roketlerde ölen İsrailli sayısı 5 kişi. Ama Filistinli sayısı ise 100 kişi ve bunun yarısı çocuk ve kadın.

Elinizi vicdanınıza koyun lütfen.
Ben herhangi bir tarafı tutmuyorum. Savaştan zaten sadece masum insanlar zararlı çıkar. Hava savunma sistemi olmasaydı, binlerce kişi ölecekti. Filistin'in imkanı olsa çocuk-kadın vs. ayıracak mı sanıyorsun? Türkiye olarak bir tarafı desteklemek zorunda değiliz. Çıkarımıza uyan şeyi yapmalıyız sadece.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Ben herhangi bir tarafı tutmuyorum. Savaştan zaten sadece masum insanlar zararlı çıkar. Hava savunma sistemi olmasaydı, binlerce kişi ölecekti. Filistin'in imkanı olsa çocuk-kadın vs. ayıracak mı sanıyorsun? Türkiye olarak bir tarafı desteklemek zorunda değiliz. Çıkarımıza uyan şeyi yapmalıyız sadece.
Zaten hava savunma sistemi olduğu için füzelerin tamamına yakınının imha olacağını Filistin de biliyordu. Hava savunma sistemi olmasa zaten o kadar füze atmazlardı. Yani binlerce kişi ölmesi gibi bir ihtimal hiçbir zaman olmayacaktı. Binlerce kişi ölse İsrail için meşru bir savunma hakkı doğar zaten. Bu gerekçe ile Filistin'i yok ederdi. Filistin de bunu göze almazdı.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Zaten hava savunma sistemi olduğu için füzelerin tamamına yakınının imha olacağını Filistin de biliyordu. Hava savunma sistemi olmasa zaten o kadar füze atmazlardı. Yani binlerce kişi ölmesi gibi bir ihtimal hiçbir zaman olmayacaktı. Binlerce kişi ölse İsrail için meşru bir savunma hakkı doğar zaten. Bu gerekçe ile Filistin'i yok ederdi. Filistin de bunu göze almazdı.
Filistin, İsrail'in gücüne sahip olsaydı ne yapardı sence? Objektif düşün lütfen.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
En azından adil/ eşit koşullarda bir savaş yapabilirlerdi.
Ben buna kesinlikle katılmıyorum. Maalesef mesajınızı samimi bulmadım.

ve

Savaşın eşiti falan olmaz. Güçlü olan kazanır. Olan masum insanlara olur. Eşit olsa kazanan olmazdı. Devlet işleri romantikliğe gelmiyor maalesef. Rasyonel düşünmek lazım fazlasıyla.

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702
En azından adil/ eşit koşullarda bir savaş yapabilirlerdi.
Sultan-ı İklim-i Rum I. Bayezid de Timur ile savaşırken savaşın eşit olması için Emir Timur'un ordusu yorgun iken ordusuna saldırmadı, istese baskın yapıp saldırabilirdi ve kazanabilirdi de. Adalete eşitliğe gelmez, savaş bu savaş.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Ben buna kesinlikle katılmıyorum. Maalesef mesajınızı samimi bulmadım.

ve

Savaşın eşiti falan olmaz. Güçlü olan kazanır. Olan masum insanlara olur. Eşit olsa kazanan olmazdı. Devlet işleri romantikliğe gelmiyor maalesef. Rasyonel düşünmek lazım fazlasıyla.
Ben de sizi samimi bulmadım. Mısır-İsrail mücadelesi ile İsrail-Filistin mücadelesi aynı mı olur sizce?
Diyorsunuz ya Filistin İsrail'in gücüne sahip olsa neler yapardı, diye. Yani İsrail zayıf (şimdiki Filistin gibi) Filistin güçlü (şimdiki İsrail gibi) olsa ne olurdu? Cevap: Hiçbir şey. Çünkü Müslümanların yahudilere böyle bir zulm ve katliam yapmasına hiçbir ülke tolerans göstermez ve müsaade etmezdi ve DEAŞ'a operasyon yapıyor gibi koalisyon kurup sömürgeci devletler yine Filistin'i bombalardı.

Savaşta güçlü olan değil, arkası güçlü olan kazanır. Mesela DEAŞ da çok güçlüydü Suriye'de. Ama YPG'ye destek ola ola zayıf tarafa savaşı kazandırdılar. İkisi de terör örgütü ayrı mesele.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Çünkü gündem değiştirme çabaları hiç bitmeyecek.
Hatta seçimlere kadar artarak devam edecek.
İnsanlar çocuklarının rızkını kazanmakta zorlanırken, fakirlik alıp başını gitmişken, mafya elemanları ortalıkta racon kesiyorken, alım gücü günden güne eriyip düşmüşken, insanlar fakirlikten intihar ediyorken dikkat dağıtmak için bunlar hariç herşeyi konuşacaklar.
Çünkü bu taktikleri geçen yıllarda işe yaradı
Lakin artık işe yaraması imkansız bunu anlamaları lazım bir insan düşünün kanlar içinde acılarla kıvranırken onun dikkatini başka yere dağıtamazsın
Tek yapman gereken öncelikle o ağrının kaynağını bulup iyileştirmek
Lakin bunu yapamazlar çünkü bu fakirliğin kaynağı bizzat yine kendileri
Adaletsizce kurumların başına geçirilmiş hak etmeyen ve yolsuzluk yapan onların atadığı yöneticiler başta olmak üzere saymaya kalksan sayamayacağın kadar birçok neden ve bu nedenlerin hemen hepsinin ucu doğrudan yahut dolaylı olarak onlara çıkıyor
Eskiden o insanın başı ağrıyorken başarıyorlardı ama durum artık öyle değil
Ben hep diyorum en büyük hamleleri Ayasofyaydı ama o bile insanlar her gün gitgide fakirleşiyorken etki etmedi

Son düzenleme:

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Ben de sizi samimi bulmadım. Mısır-İsrail mücadelesi ile İsrail-Filistin mücadelesi aynı mı olur sizce?
Diyorsunuz ya Filistin İsrail'in gücüne sahip olsa neler yapardı, diye. Yani İsrail zayıf (şimdiki Filistin gibi) Filistin güçlü (şimdiki İsrail gibi) olsa ne olurdu? Cevap: Hiçbir şey. Çünkü Müslümanların yahudilere böyle bir zulm ve katliam yapmasına hiçbir ülke tolerans göstermez ve müsaade etmezdi ve DEAŞ'a operasyon yapıyor gibi koalisyon kurup sömürgeci devletler yine Filistin'i bombalardı.

Savaşta güçlü olan değil, arkası güçlü olan kazanır. Mesela DEAŞ da çok güçlüydü Suriye'de. Ama YPG'ye destek ola ola zayıf tarafa savaşı kazandırdılar. İkisi de terör örgütü ayrı mesele.
Diğer ülkelerin bir çıkarı olmazsa sana arka çıkmazlar bu kadar basit. En büyük çıkar ekonomik çıkardır. Ekonomik olarak güçlü olan ülkelerin arkası tabii ki sağlam olur. Dediğim gibi bu işler romantiklikle olmuyor, herkes kendi çıkarına bakıyor.

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252
Tıpkı bir yahudi gibi konuşuyorsun. Doğruyu söylemek için müslüman olman da gerekmiyor. İnsan olmak yeterli. Senin dediğin eşit güce sahip olanlar içindir. Bir tarafta dünyanın en büyük terör örgütü İsrail askeri, diğer tarafta evini, barkını, çoluk çocuğunu, mabedini korumak isteyen Allahtan başka gücü, sahibi olmayan mağdur ve mazlum insanlar.

Hangi Filistinli bile isteye bir yahudi çocuğunu, masumunu öldürmüştür? Allahtan kork yahu!

En azından "Zulüm bizdense ben bizden değilim!" diyen yahudi kızı Rachel Corrie kadar objektif ol.
Zulümse zulüm, burada dini fanatikleşme olduğu için iki tarafında ahlaki değerlerini kıyaslamak doğru değil. İsrail'in sahip olduğu desteğe, teknolojiye, silahlara Filistin sahip olsa 1 hafta içerisinde Yahudileri canlı canlı yerler, Hitler'in yaptığından daha beter yaparlar belki de. Yahudilere göre de o topraklar onlara ait, tarihte de onların uzun süre Filistin topraklarında yaşadığı gösteriyorlar. Filistin de çoluk çocuk demeden bombalı saldırı yapıyor ve üstüne üstlük mağdur edebiyatı da yapıyorlar. Siz olayları karşı tarafın penceresinden görmeye çalışmadıkça dış politikada bir adım dahi ilerleyemeyiz. Ahlaki değer kıyaslayacaksak düşünmemiz gereken şey neden Filistinliler savaş olmasına rağmen 5-6 çocuk yapıp üremeye devam ediyorlar, bu dünyaya başka ruhları da hapsediyorlar? Dediğim gibi eğer dini fanatikleşme varsa ahlaktan, vicdandan söz edilemez.

Son düzenleme:

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Ahlaki değer kıyaslayacaksak düşünmemiz gereken şey neden Filistinliler savaş olmasına rağmen 5-6 çocuk yapıp üremeye devam ediyorlar, bu dünyaya başka ruhları da hapsediyorlar?
Düşünülmesi gereken nokta Filistinlilerin yaptıkları çocuk sayısı mı?

Sömürgeci ülkeler Türkiye'yi işgal etse çocuk yapmayacak mı millet? Bu bir stratejidir. Demografik yapıdaki gücünü korumak veya arttırmak için nüfus olarak çoğalmaya devam edersin. PKK terör örgütü elebaşı Öcalan'ın "ya silaha ya da karına sarıl” sözü de aynı mantığa dayanıyor. En az 4-5 çocuk yaparak nüfuslarını arttırıyorlar.

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252
Düşünülmesi gereken nokta Filistinlilerin yaptıkları çocuk sayısı mı?

Sömürgeci ülkeler Türkiye'yi işgal etse çocuk yapmayacak mı millet? Bu bir stratejidir. Demografik yapıdaki gücünü korumak veya arttırmak için nüfus olarak çoğalmaya devam edersin. PKK terör örgütü elebaşı Öcalan'ın "ya silaha ya da karına sarıl” sözü de aynı mantığa dayanıyor. En az 4-5 çocuk yaparak nüfuslarını arttırıyorlar.
Kendin diyorsun işte, bu adamlar bencilce savaşı devam ettirmek için bu dünyaya başka ruhları da hapsediyorlar. Demekki merhametli değiller çünkü savaşlarını devam ettirmek için başka ruhları da hapsediyorlar bu dünyaya. Sorman gereken soru şu İsrail'in yerinde Filistin'li müslümanlar olsa yahudilere merhamet gösterirler mi?

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Kendin diyorsun işte, bu adamlar bencilce savaşı devam ettirmek için bu dünyaya başka ruhları da hapsediyorlar. Demekki merhametli değiller çünkü savaşlarını devam ettirmek için başka ruhları da hapsediyorlar bu dünyaya. Sorman gereken soru şu İsrail'in yerinde Filistin'li müslümanlar olsa yahudilere merhamet gösterirler mi?
Önceki mesajlarda da bahsettim. İsrail'in yerinde Filistinliler olsa hiçbir sorun olmazdı. Çünkü aynısını Müslümanlar yapmaya çalışınca tüm sömürgeciler Filistin'in tepesine çöker ve Filistin'i Suriye'ye, Irak'a, Libya'ya çevirirlerdi. Bu yüzden yahudilere zulmedemezlerdi.

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252
Önceki mesajlarda da bahsettim. İsrail'in yerinde Filistinliler olsa hiçbir sorun olmazdı. Çünkü aynısını Müslümanlar yapmaya çalışınca tüm sömürgeciler Filistin'in tepesine çöker ve Filistin'i Suriye'ye, Irak'a, Libya'ya çevirirlerdi. Bu yüzden yahudilere zulmedemezlerdi.
Nasıl hiçbir sorun olmazdı? İsrail'in tepesine kimse çökmüyor, bu adamlar Yahudilere düzgün muamele yapmaz, dini savaşlar, sömürge savaşlarından daha da beterdir. İki tarafta birbirini insan yerine koymaz. İsrail kendi başına ABD'nin HSS sistemiyle yarışıyor, ABD'yi vurmuşlardı hatta. Filistinliler, İsrail'inki gibi desteğe, silaha, teknolojiye sahip olsa anında katliam yaparlar.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Nasıl hiçbir sorun olmazdı? İsrail'in tepesine kimse çökmüyor, bu adamlar Yahudilere düzgün muamele yapmaz, dini savaşlar, sömürge savaşlarından daha da beterdir. İki tarafta birbirini insan yerine koymaz. İsrail kendi başına ABD'nin HSS sistemiyle yarışıyor, ABD'yi vurmuşlardı hatta. Filistinliler, İsrail'inki gibi desteğe, silaha, teknolojiye sahip olsa anında katliam yaparlar.
Hiçbir şey yapamazlardı. Çünkü izin vermezlerdi. Mesela İran o kadar tehdit ediyor İsrail'i. Bir şey yapabiliyor mu? Hayır. Hele bir yapsın. Nasıl tepesine çökerler o zaman.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Filistinliler, İsrail'inki gibi desteğe, silaha, teknolojiye sahip olsa anında katliam yaparlar.
Seni müslümanlara kim bu kadar düşman etti bilemem.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Atış yaptıkları binlerce füzeyle öldürmek istemiş olabilirler. İsrailin hava savunma sistemi olmasaydı, binlerce insan ölecekti.
Yahu azıcık Allahtan korkun, bu kadar taraflı olmak zorunda bırakan ne sizi, anlıyamıyorum. Tam bir asırdır sen bu insanları katlettin, yerini, yurdunu, topraklarını gaspettin, binlercesini sakat bıraktın, kadın demeden, çocuk ayırmadan habire öldürdün. Ve hala da en acımasız şekilde öldürmeye devam ediyorsun.

Adamlar ordan burdan binbir güçlükle temin etmeye çalıştığı pıt pıt türü bir şeyler atıyor, kalkmış burda katliam yapacakmış diye üfürüyorsun. Ne katliamı yahu, bir yahudinin burnu kanasa bin misliyle cezalandırıyor zalimler.

İstiyorsun ki yahudi gitsin, öldürsün, dilediği gibi katletsin ama zavallı Filistinli elini kolunu bağlayıp kurbanlık koyunlar gibi hiçbir yahudinin burnunu bile kanatmaya tevessül etmesin, kuzu kuzu teslim olsun.

Anladık, müslüman değilsiniz, anladık yahudileri çok seviyorsunuz... Da, azıcık da insan gözüyle bakmayı deneyin yahu. Senin de, senin gibi burada yorumlar yazan birçok yahudi sevdalısının da yorumları müslümanlığın çok ötesinde insan olanın, zerre kadar vicdan taşıyanın yüreğini kanatıyor.

Son düzenleyen moderatör:

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Ekonomik olarak güçlü olduğun sürece tepene falan çökemezler.
Önce ekonomini bitirirler, sonra da tepene çökerler.
Yakın çevremizdeki İran en basit örnek. Önce yaptırımlarla ekonomisini bitirdiler. Yakında da çökerler. Bu işler böyle. Almanya da olsa aynı şekilde ABD ile ters düşerse biter.
Ekonomik olarak güçlü olmak ekonominin zayıflatılamayacağı anlamına gelmez. Huawei ne oldu? Zirveye oynarken bir anda düşmeye başladı.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Yakın çevremizdeki İran en basit örnek. Önce yaptırımlarla ekonomisini bitirdiler. Yakında da çökerler. Bu işler böyle. Almanya da olsa aynı şekilde ABD ile ters düşerse biter.
Ekonomik olarak güçlü olmak ekonominin zayıflatılamayacağı anlamına gelmez. Huawei ne oldu? Zirveye oynarken bir anda düşmeye başladı.
Huawei belki düşüşe geçti ama çalışmayla toparlamaya başladı. Kendi işletim sistemiyle beraber belki daha güçlü şekilde geri dönecek. Yavaşladı ama kesinlikle durmadı. Kendilerini geliştirmenin sonucu bu işte.

Fazla ambargo Amerika'nın da işine gelmez. Güçleri sınırsız değil sonuçta. Mesela işlemci için üretilen silikonların %70'ini üreten bir ülke olduğunu varsayalım. Ambargo uygularsa kendileri için sıkıntı olur fazlasıyla. (Veriyi sallamasyon verdim. Böyle bir ülke olduğunu duymuştum ama tam hatırlayamadığım için isim vermedim.) Gerçek hayattan örnek vereyim. Yiyorsa Çin'e büyük bir ambargo koysun? Bakalım halk nasıl ayaklanır?

2 devletin her konuda anlaşması neredeyse imkansız. Zaten gereği de yok. Herkes kendi çıkarına bakar.

İran'ın ekonomisinin bitmesinin sebebi ambargo muydu acaba? Zira hâlâ "laik" bile olmamış bir devlet. Terör örgütü kurup saldırtma peşindeler sadece. Kim bilir bu örgütlere kaç milyar dolar harcamışlardır.

Yazı dağınık olduysa kusura bakmayınız.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
@|Ⓢєччαh|, İnsanlık ölmüş bunlarda. İyi olmayı ve düşünmeyi bilmiyorlar sanırım. O kadar insana silahla saldıran, öldüren veya yaralayan zalimleri savunuyorlar. Dedikleri de güçlü olan istediğini yaparmış. Çıkarları için insanlara istediğini yapmada haklılarmış. Nasıl bir saçmalıktır bu?! Hiç mi vicdanları kalmadı?
Bunlar hitler ve stalin gibileri bile savunurlarsa şaşmam hiç. Zaten savunuyorlar israili falan. O kadar masum insana eziyet ediyor ve zarar veriyorlar. Elleri hiç silah tutmamış insanlara ve çocuklara diyoruz halen anlamıyorlar.

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252
Seni müslümanlara kim bu kadar düşman etti bilemem.

Yahu azıcık Allahtan korkun, bu kadar taraflı olmak zorunda bırakan ne sizi, anlıyamıyorum. Tam bir asırdır sen bu insanları katlettin, yerini, yurdunu, topraklarını gaspettin, binlercesini sakat bıraktın, kadın demeden, çocuk ayırmadan habire öldürdün. Ve hala da en acımasız şekilde öldürmeye devam ediyorsun.

Adamlar ordan burdan binbir güçlükle temin etmeye çalıştığı pıt pıt türü bir şeyler atıyor, kalkmış burda katliam yapacakmış diye üfürüyorsun. Ne katliamı yahu, bir yahudinin burnu kanasa bin misliyle cezalandırıyor zalimler.

İstiyorsun ki yahudi gitsin, öldürsün, dilediği gibi katletsin ama zavallı Filistinli elini kolunu bağlayıp kurbanlık koyunlar gibi hiçbir yahudinin burnunu bile kanatmaya tevessül etmesin, kuzu kuzu teslim olsun.

Anladık, müslüman değilsiniz, anladık yahudileri çok seviyorsunuz... Da, azıcık da insan gözüyle bakmayı deneyin yahu. Senin de, senin gibi burada yorumlar yazan birçok yahudi sevdalısının da yorumları müslümanlığın çok ötesinde insan olanın, zerre kadar vicdan taşıyanın yüreğini kanatıyor.
Ya kardeşim bu savaşın tarafı yok, dini fanatikleşme var sadece. Burada müslümanlar, diğer ABD, Rusya vs. ülkelerin desteğine sahip olsa, teknolojilere ve silahı da olsa anında katliam yaparlar, hiç kimseyi dinlemezler. Siz de burada Yahudilerin kellesi alınsın, kafirlere ölüm diye gezersiniz. Ortada iyi seçenek yoksa kötünün iyisin seçeceksin, en azından Yahudiler bilime ve teknolojiye önem veriyorlar, halkının refah seviyesini önemsiyor. Hatta Filistin bölgesinde hak iddia edebilirler de çünkü o bölgelerde uzun süre yaşadılar, açın tarih kitaplarını okuyun. Arapların tek yeteneği çocuk yapmak, dünyaya hiçbir faydası olmamış bir ırktan bahsediyoruz. Herkese acırsan acınacak hale gelirsin. Dış politika böyle bir şeydir. Filistinlilerin de müslüman bir toplum olduğunu sanmıyorum, bu zulüm yaklaşık 200 yıldır sürüyor, elbette Allah gelir bir yerde çıkıp dur der. Demekki bu Filistinliler dini yanlış yaşıyor, her şeyi Allah'tan bekliyorlar.

Dostum zaten dedimki dış ülkelerin desteğine sahip olsa diyorum. Sahip olmasa bile İsrail kendi kendine yetinebiliyor, çünkü hem tarım var, nüfus az, her türlü teknoloji, üretim, silah kapasitesine sahip.

Son düzenleme:

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Dostum zaten dedimki dış ülkelerin desteğine sahip olsa diyorum. Sahip olmasa bile İsrail kendi kendine yetinebiliyor, çünkü hem tarım var, nüfus az, her türlü teknoloji, üretim, silah kapasitesine sahip.
Alıntıladığın mesajı başkasına yazmıştım zaten.

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252
@|Ⓢєччαh|, İnsanlık ölmüş bunlarda. İyi olmayı ve düşünmeyi bilmiyorlar sanırım. O kadar insana silahla saldıran, öldüren veya yaralayan zalimleri savunuyorlar. Dedikleri de güçlü olan istediğini yaparmış. Çıkarları için insanlara istediğini yapmada haklılarmış. Nasıl bir saçmalıktır bu?! Hiç mi vicdanları kalmadı?
Bunlar hitler ve stalin gibileri bile savunurlarsa şaşmam hiç. Zaten savunuyorlar israili falan. O kadar masum insana eziyet ediyor ve zarar veriyorlar. Elleri hiç silah tutmamış insanlara ve çocuklara diyoruz halen anlamıyorlar.
Çocuklar ve yaşlıları kalkan açarak bir toplumu aklamıyorsun. Benim lafım Filistin toplumuna ve saçma ve kayıp bir dava uğruna başka ruhları da hapsetmeleri bu dünyaya. O çocuklara masum gözüyle bakıyoruz ama belki de o çocukları İslam adına savaşsın diye yetiştiriyorlar. Güçlü her istediğini yapar değil, ben kötünün iyisini seçiyorum. Filistin savaşı kazansa katliam yaparlar, ondan sonra sadece çocuk yaparlar, bilimle teknolojiyle hiç uğraşmazlar, yöneticiler yozlaşır vs. vs. Ben insanoğlunun kurtuluşunu düşünüyorum. Mescid-i Aksa'ya yapılan saldırıyı da kınıyorum ayrıca.

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252
İçlerinden insan ve cinlerin peygamberi Kainatın Efendisi çıkmış, o yeter.

Anladık Müslüman değilsin, katıksız Arap düşmanısın.
Dini fanatiklik yapacaksanız ben ayrılayım en iyisi, burada kim kötünün iyisi ben onu tartışıyorum. Sizde arap sevicisiniz, arap sevici olduğunuzu kabul edin.

Robert Grenee

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
972
Ben Müslümanım. Irkçılık yapmıyorum. Ayrıca benim peygamberim Arap. Bu yüzden Araplar ile ilgili aşağılayıcı bir genelleme yapmam söz konusu değil.

Sen İsrail sevicisi nasıl olunduğunu anlat, yeter.
Ben israil sevicisi falan değilim, sadece tarafsız bakmaya çalışıyorum...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...