FIFA 16'nın demosunu oynarken fark ettiğimiz 14 değişiklik

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
FIFA 16'nın demosu çıktı, indirdik, oynadık. 14 tane değişiklik fark ettik, dahasıyla ilgili ise tonlarca fikir edindik. Gördüğümüzü yazdık!

fft107_mf5828709.Jpeg

Malum, FIFA 16'nın demosu çıktı geçtiğimiz günlerde. Biz de bir süredir başında vakit geçiriyoruz. Önümüzde defter, karşımızda ekran, elde olan minik sayıda takımlarla maç döndürüyor, kadın futbolunun ne kadar yakıştığını konuşuyor, bir farklılık sezdik mi de not alıyoruz. Şimdiden söyleyelim, burada sadece oynanış değişikliklerinden söz ediyoruz. Yani FUT puanları değişmiş, grafikler abarmış, üç takım gelmiş beş takım gitmiş, kadın futbolu eklenmiş gibi şeylerin peşinde değiliz. Bir de, burada sadece olumlu değişiklikleri de almadık. Farklı gelen ne varsa koyduk, yorumumuzu da alta iliştirdik. Tamam mıyız?

Buyurun o hâlde!

1. Defans Açık Kapatıyor

201509161929_FIFA%2016%202.jpg

FIFA 14-15 neslinin en büyük problemi buydu muhtemelen. Savunma hattından bir oyuncuyu pres yapmak için ileriye çıkartırsanız, bedelini arkada kocaman bir açık vererek ödüyordunuz ki; bu da genelde presi "Engine" vasıflı bir merkez orta saha oyuncusuna yıkmanıza, yük eşeği gibi sağa sola onu koşturmanıza sebep oluyordu. Artık bekler kademeye giriyorlar. Temel, ama gerekli bir değişiklik.

2. Genel Olarak Pozisyon Alma Çalışılmış

201509161929_FIFA%2016%201.jpg

Sadece defans oyuncuları değil. Tüm oyuncular saha dizilimlerindeki yerlerini kaybettiklerinde ana pozisyonlarına daha rahat dönüyorlar. Önceki FIFA'larda biraz lakayıtlardı bu konuda, böylece topu kanatlar arasında döndürüp rakip takımın dengesini follofoş etmek mümkündü. Bu sefer biraz daha dengeli kalmaya devam ediyorlar. Ki zaten, lafı açılmışken...

3. Hava Topu İndirme Daha Akil...

201509161929_FIFA%2016%204.jpg

FIFA 15'te oyun kurmanın en geçerli yöntemlerinden biri beklerden başlayarak topa kanat değiştirmekti. Zira oyuncular öteki taraftan ayaklarına gelen yüksek topları otomatiğe yakın bir şekilde alıyorlardı önlerine. Artık buradaki mekanik, yerden pasları alışa benzetilmiş. Bir de...

4. Kesinlikle Yeteneğe Göre Değişiyor

201509161929_FIFA%2016%203.jpg

Eğer top kontrolü yüksek bir bekiniz yoksa, ya da topun dibine iyi giren kanat oyuncularına sahip değilseniz sık sık yön değiştirmeyi unutun. Zira FIFA 15'e kıyasla elimizdeki minnoş kokulu yeni oyunumuzda uzun toplarla kanattan kanata adresi bulmak, kesinlikle oyuncunun meziyetine bakıyor. Hem kaldırma, hem de indirme anlamında.

5. Artık Rüştü'lük Mümkün

201509161929_FIFA%2016%205.jpg

FIFA yavaş yavaş oyuncuların top almalarında daha organik bir sürece evriliyordu zaten. Eskisi gibi topun önceden belirlenmiş bir rotada güdümlü gibi hareket ettiği tek alan, yan toplar kalmıştı. Artık FIFA 16'larda kalecinin kol mesafesine giren her top eldivenleri bulacak diye bir kaide yok. Bunu biliyorum, çünkü yukarıdaki pozisyon kalecimin topu tutamayıp kendi kalesine gol atmasıyla sonlandı.

6. Artık Volkan'lık Da Mümkün

201509161929_FIFA%2016%206.jpg

Ülkemizin güzide iki kalecisine cahil cesaretiyle keseden -ve şakadan- gömüyorum ama, geri pas alırken kalecilerde genel bir tedirginlik de var. FIFA 15'e 200 saat gömmüş ben, sadece bir kez geri pas hatasından gol bulmuştum, FIFA 16'nın demosunda geçirdiğim bu sayıyı dörde katlayacak fırsatım oldu. Görebildiğim kadarıyla bu tedirginlik puanı düşük kalecilerde daha sık görülen bir durum.

7. Arapaslar Daha Sert

201509161929_FIFA%2016%207.jpg

Deneyimleyebildiğim kadarıyla, arapasların hızını ayarlama -en azından FIFA 16 demosunun kendiliğinden gelen opsiyonlarında- çok daha mekanik artık. Bundan kastım, işin içindeki yetenek gereksinimi biraz eritilmiş. Puanı yüksek oyuncular hedeflerini çok daha akıllı bir şekilde buluyorlar artık.

8. Ayağın Yeri Önemli Yeri!

201509161929_FIFA%2016%208.jpg

Şut çekerken de ortada çok acayip yeni bir mekanik var. Artık futbolcunun ayağına o topun oturup oturmadığı, sormanız gereken birinci soru. Açı, boşluk ve yetenek kadar, topa vuruş zamanlamanız da önemli, zira zamanlamanız topa vurduğunuz yeri belirliyor. İlk aşamada biraz rastgele geliyor, ama sonlara doğru oturuyor kafanızda. Uzaktan golleri kolaylaştırabileceği gerçeği dışında bir sıkıntısı yok.

9. Yapay Zeka Yeni Yetenek Öğrenmiş, Göstermeden Edemiyor

201509161929_FIFA%2016%209.jpg

Zorluk seviyesi ne olursa olsun, sahada kim oynarsa oynasın bir şey değişmedi: rakip takımın kanat oyuncuları ikili mücadeleye maruz kalacaklarını düşündükleri an topu ayaklarından açtılar. Bu o kadar tatlı top çalmama sebep oldu ki milletten, ilk on sekiz seferden sonra tüm eğlencesi gitti. Açık alan buldukları an topu hunharca önlerine açıyorlar. Kademeye bir stoper sokabilirseniz, kontra falan yemeniz mümkün değil.

10. Oyuncular Toptan Daha Bağımsız

201509161929_FIFA%2016%2010.jpg

Bu ayaktan açma meselesinin altında muhtemelen FIFA 16'da artık oyuncular ve topun çok daha bağımsız olması yatıyor. Özellikle topu almadan önce çok daha özgürsünüz, topu aldıktan sonra da sağ gösterip sol vurma tipi hareketler çok daha kolay geliyor. Yalnız yine alışana kadar biraz zorluyor, o kadarını söyleyelim.

11. Oyun Biraz Kibarlaşmış

201509161930_FIFA%2016%2011.jpg

Bu bağımsızlığın yaratabileceği problemlerin başlıcası olarak milletin birbirine çarpışan araba gibi girmesini görmüş olacak ki sevgili EA Sports hakemlere "Daha kolay düdük çalın" demiş. Ve onlar da çalıyorlar. İnanılmaz sinir bozucu derecede şarj faulü oluyor oyunda, özellikle FIFA 15'te topu almanın en geçerli yönteminin bu olduğunu düşünürsek.

12. Ama Nasıl Çalmasınlar, Ayan Beyan Ortada?

201509161930_FIFA%2016%2012.jpg

Önceki oyunlarda da hiç fena değildi açıkçası, ama burada gerçekten çok güzelleştirmişler. Durdurup durdurup birbirini çeke oyunculara bakıyorum resmen. Bunun oynanışı ilgilendiren kısmı, oyuncunun gözüne daha net sokuluyor olması. Böylece ikili mücadelede kantarın topuzunu kaçırmamak biraz daha fazla mümkün.

13. Seyircilerin Tepkileri Daha Organik

201509161930_FIFA%2016%2013.jpg

Ses kalitesinde bir artış sezemedim açıkçası, ama seyircilerin verdiği tepkilerin çeşitleri çok daha gerçekçi ve organik duruyor. Olmayan arapaslar, cezaalanına girmek üzereyken kesilen toplar da artık seyirciler tarafından bir tepkiye layık görülüyor. Ve son olarak...

14. FUT Draft Evladiyelik Müthiş

201509161930_FIFA%2016%2014.jpg

Demoda tek maçlık bir FUT Draft şansı da var ki, şöyle diyeyim, tek maçlık olmasaydı zaten kimse FIFA 16 falan almazdı. Şahaneler ötesi olmuş resmen bu mod, çıksa da oynasak...

Radikal

Burk.Clik

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Efsanevi zorluk derecesi artık daha mantıklı oynuyor. Fifa 15 te yaptıkları pasları takip edeceğim derken gözlerim yoruluyordu. Şimdi daha mantığa sığan, gerçeğe yakın bir oyun sergiliyor. Defansı çalım atarak geçmek oldukça zorlaşmış. Oyuncular daha çabuk yoruluyor ve bunu oyunda daha çok hissediyoruz. Kaleciler daha kolay gol yiyor. Hakem yine aynı hakem. 190 saat fifa 15 oynamışım 180 saatini kuzenle maç yaparak geçirdim, oynadığımız maçlarda oldukça fazla düdük çalıyordu 16 da değişmeyecek gibi. Ayrıca %8 lik hata payı olması lazım ama çok fazla yanlış karar veriyormuş gibime geliyor. Bir iki kere ofsayt olan pozisyonu devam ettirdiği bile olmuştu.

Onur89TR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oyuncular ya küçülmüş, ya da kamera açısı değişmiş bir önceki yıla göre. Ha, bir de taraftarların her top kaybedişimde oooovvv, aaaaa gibi uyuz replikleri, yerini daha gerçekçi tepkilere bırakmış. Bunlar da benden olsun.

nailasmu

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Hız azalmış en gereklisi buydu bana göre, pese benziyordu neredeyse 15

Burk.Clik

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Hız azalmış en gereklisi buydu bana göre, pese benziyordu neredeyse 15

Hız biraz daha azaltıla bilirmiş hocam. Şuanki de yeterli ama ceza sahasına girince çoğunlukla gol oluyor pozisyonlar. Kaleciler biraz daha kötü gibi demoda kaleciler beni etkileyemedi. 15 oynarken çok gol pozisyonuna giriyorduk ama kaleciler muhteşem işler çıkartıyordu.

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
380 saat Fifa 15 oynamışlığım var 16 almadan edemem. Oyun budur. Artık yavaş defans oyuncusunu oyundan çıkarmak zorunda değiliz çünkü defansın artık hızlı koymasına gerek yok. Çok iyi pozisyon alıyorlar deneyimli oyuncular. Çalımlar oldukça zorlayıcı ve uzaktan şutlar çok daha eğlenceli. Ultimate Team modunda eğlence katlanarak artacak eminim. Gol sevinçlerini sevdim. Daha orijinal yapıyorlar. Pes çöpüne on basar demo hali bile.