Fiber İnternet Ve Adsl2+ Modem Router

Bu konuyu okuyanlar

birbenbulut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar yaklaşık 20 senedir Türk Telekom kullanıcısıyım, Modem'im TD-W8961n ve ev büyük olduğundan dolayı Xiaomi Mi Wifi Pro Repeater kullanıyorum, ayrıca internet hızım 16 mbps. Temmuz 2020'de binamıza fiber altyapı döşendi, evin içerisine kadar fiber kablo geliyor. Çevremizdeki herkes fiber altyapı gelmesinden sonra Turknet'e geçti. Benim taahhütüm Aralık 2021'de biteceğinden dolayı beklemeyi düşündüm. İnterneti kimse kullanmamasına rağmen ders sırasında zoom üzerinden sıkça atılıyorum, mobil internetimi bilgisayara bağlayarak kullanmak zorunda kalıyorum ve bu durum beni aşırı derecede sıktı artık. Fiber altyapı sonradan kurulduğu için yeni abone olarak Mayıs ayının başında Turknet'e başvuruda bulunmayı düşünüyorum. Modem'in kurulacağı yer ile repeater ile dağıtmak istediğim yer arasında cat kablo var. Gpon altyapısıyla kurulan interneti fiber modemden köprü ile bu cat kablosuyla eski modemim olan TD-W8961n ADSL2+ ile dağıtabilir miyim? Dağıtımın 2.4 ghz olması sıkıntı değil zaten elimdeki xiaomi repeater da 2.4 yayın yapacaktır. Elinde zaten repeater var neden eski modemi kullanmaya çalışıyorsun diyenler olabilir, bu ürün ihtiyaçlarımı karşılamadı, sürekli hız düşüşleri yaşıyorum, modemde 1.5-1.7 mbps arası alırken, xiaomi repeater'da 600 kbps yi aşamıyorum. Cat ile köprü yaparsam hız kaybı yaşamayacağımı düşünüyorum. Bu konuda görüşleriniz nedir?

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Cihazınızda Router özelliği yoksa bildiğim kadarıyla bu işlem yapılamıyor. Ancak zaten yeni aboneliğiniz dahilinde size güncel bir modem sağlayacaktır Türknet. Bu sayede eski modeminize ihtiyaç duymazsınız. Gpon ile modemi yanyana kurdurmayıp yeni gelecek modemi bahsettiğiniz bölgeye kurdurursanız aradaki cat kablo ile, sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.