Fener'e şike suçlaması!

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
Tahkim Kurulu’nda Oğuz Dağlaroğlu ile Gaziantepspor arasında gerçekleşen duruşma, taşları yerinden oynattı. Antep Başkanı, Fenerbahçe’yi 'iki eski kalecisini ayartmakla’ itham etti.

“Oğuz’un bizde olduğu dönemde her F.Bahçe mücadelesi öncesi Hasagiç kırmızı kart görür ve kaleye Oğuz geçerdi. O da oynadığı her maçta Fener’den 5 gol yedi”

20 Ocak 2008’de Oğuz, altyapısından yetiştiği Fenerbahçe’ye karşı Gaziantepspor’un kalesini korumuş, Kamil Ocak Stadı’ndaki mücadele Sarı-Lacivertli ekibin 5-0’lık galibiyetiyle sonuçlanmıştı. Bu maç, G.Antep Başkanı Kızıl’ın suçlamalarının çıkış noktası oldu.

Gaziantepspor ile eski kalecisi Oğuz Dağlaroğlu arasındaki ‘alacak davasıyla’ ilgili Tahkim Kurulu duruşmasında, Antep Başkanı İbrahim Kızıl, “Fenerbahçe kalecilerimiz Oğuz ve Hasagiç’i ayartıyordu” iddiasında bulundu.

Eskişehirspor-Fenerbahçe maçı sonrası Aziz Yıldırım’ın birbirinden sert açıklamaları içinde ‘parantez arasında kalan bir ifade’ dikkat çekmişti. F.Bahçe Başkanı’nın, “TFF ile ilgili konuşmam gereken başka konular da var” sözleri ‘bilmece’ gibiydi... Yıldırım’la TFF arasında ipleri kopartan olayın şifrelerini HABERTÜRK çözdü.

Olay geçtiğimiz hafta perşembe günü gerçekleşen haftalık olağan Tahkim Kurulu toplantısında patlak verdi. Kurulun gündemi, Gaziantepspor Kulübü ile eski futbolcusu kaleci Oğuz Dağlaroğlu arasındaki ihtilaftı. 670 BİN TL’LİK DAVA Uyuşmazlık Çözüm Kurulu (ÇK) G.Antepspor’un Oğuz’a 670 bin TLödemesine karar vermiş, konu Tahkim Kurulu’na taşınmıştı...

Ve duruşma başladı… Toplantıda, G.Antepspor Başkanı İbrahim Kızıl, Futbol Şube Sorumlusu Mehmet Kızıl, kulübün muhasebe müdürü, kulübün avukatı Ramazan Çakmak, kaleci Oğuz Dağlaroğlu ve avukatı Sezgin Güraslan, Tahkim Kurulu Koordinatörü Serap Amasya ve sekreter Güliz Demir hazır bulundu. Tahkim Kurulu’nun 6 üyesinin katıldığı duruşma, başkan Adnan Türkkan’ın oturumu açan konuşmasıyla başladı, ilk söz G.Antepspor avukatı Ramazan Çakmak’a verildi. Çakmak’ın 3-5 dakika süren konuşması, başkan İbrahim Kızıl’ın söz istemesiyle kesildi.

‘YARGIYA MÜDAHALE ETTİ’

Kızıl, “Sayın başkanım müsaade ederseniz ben de bazı açıklamalar yapmak istiyorum. Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Bu Oğuz’un bizde olduğu dönemde her Fenerbahçe maçı öncesinde kalecimiz Hasagiç kırmızı kart görür ve her Fenerbahçe karşılaşmasında da kaleye Oğuz geçerdi. Ve Oğuz da oynadığı her mücadelede Fener’den 5 gol yedi. Bizim o maçlarda F.Bahçe’ye yenilişimiz hep bu şekilde olmuştur. Hatta bir defasında, Fenerbahçe karşılaşması sonrası bazı taraftarlar, tinerciler filan kulübü basarakbenden Oğuz’u istediler. Ben ise Oğuz’u onlardan korudum. Şimdi şunu anlatmak istiyorum. Biz aslında kaleci Oğuz’la ilgili bu davayı kazanmıştık.

Ama F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım, asbaşkanı Şekip Mosturoğlu vasıtasıyla Oğuz’la ilgili bu davamıza müdahale etti ve biz bu davayı kaybettik. Aslında bu dava G.Antepspor’la F.Bahçe arasındadır. Yani İbrahim Kızıl’la Aziz
Yıldırım arasında bir davadır” dedi.

‘SÖYLEMEZSEM ÖLÜRÜM’

Kızıl’ın bu sözleri, odada herkesi şok etti. Bu anda söze Tahkim Kurulu avukatlarından üye Mehmet Doğan girdi. Doğan, Tahkim Kurulu Başkanı Adnan Türkkan’ı “Böyle konuşulmasına müsaade etmemiz yanlış, bunların
konuyla alakası yok. Burada taraf olmayan bir kulüp töhmet altında bırakılıyor, lütfen müdahale edin” diye uyardı. Ancak “Benim şekerim var, tansiyonum var. Bunları söylemezsem ölürüm” diye cevap veren G.Antepspor Başkanı Kızıl, konuşmasına devam etmek istedi. Ancak üye Doğan’ın ikinci kez ve öncekinden daha sert bir şekilde başkan Türkkan’a “Bu açıklamaların yeri burası değil, bunun davayla ilgisi yok. Böyle bir oturumda buna nasıl müsaade ediliyor?” diye çıkışmasıyla, İbrahim Kızıl da fren yapmak durumunda kaldı.

OĞUZ KURULDA SUSTU

Tahkim Kurulu Başkanı Türkkan, Kızıl’ın sözleri sonrası bu kez kaleci Oğuz Dağlaroğlu ve avukatı Sezgin Güraslan’a döndü ve “Siz neler söyleyeceksiniz?” dedi. G.Antepspor’dan alacaklarını tahsil edemediklerinin altını çizen Oğuz’un avukatı Güraslan “670 bin TL’lik alacağımızı talep ediyoruz” derken, kaleci Oğuz avukatının uyarısı üzerine kendisine yöneltilen ‘şike’ suçlamasına cevap vermeyeceğini bildirdi. Tahkim Kurulu, bu gergin dakikalar sonrası toplantıya nokta koydu. Ancak olay, Fenerbahçe açısından ‘nokta’lanmamış, aksine yeni başlamıştı.

OĞUZ SAVCILIĞA ŞİKAYET EDECEK

Gaziantepspor’dan sonra Kartalspor’da futbol hayatına devam eden Oğuz’un avukatı Sezgin Güraslan, müvekkilinin savcılığa suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. Güraslan, “İbrahim Kızıl müvekkilimi şike
yapmakla suçluyor. Buna duyarsız kalınmaz. Zaten kendilerinin daha öncesinden de bizi üstü kapalı tehditleri olmuştu. Sayın Kızıl’ın yaklaşık 15 kişinin duyduğu bir şeyi yarın inkar edeceğini sanmıyorum” dedi. Güraslan, “Bu suçlamaya Oğuz neden cevap vermedi?” sorumuza ise “Ben bir tahrik olacağını bekliyordum. Bu nedenle duruşma öncesi Oğuz’u uyarmıştım. ‘Tahrik edebilirler sakın cevap verme’ dedim. Bu yüzden sessiz kaldı” cevabını verdi.

KAYNAK

Fenerbahçe'den bir açıklama geldi:

11 Aralık Cuma günü Habertürk gazetesinde "Fener bizi hep böyle yendi" ve "buna nasıl işlem yapılmaz" başlıklı haberler üzerine kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur.

Gaziantepspor Kulübü başkanı İbrahim Kızıl'ın habere konu olan, Tahkim Kurulu'nda Fenerbahçe Spor Kulübü'nü itham eden konuşmaları tarafımızca öğrenilmiş ve derhal TFF'ye yazılı bir dilekçe gönderilmiştir.

Başvuruda Kızıl'ın asılsız iddia ve ithamlarıyla ilgili gerekli soruşturmanın yapılmasını kulübümüz , TFF'den ivedilikle talep etmiştir.

Başkanımız Sayın Aziz Yıldırım'ın konuyla ilgili TFF başkanı Sayın Mahmut Özgener'i geceyarısı telefonla aradığı bilgisi gerçeği yansıtmamaktadır.

Kulübümüzün Gaziantepspor Başkanı Kızıl'ın iddia ve ithamlarının soruşturulmasıyla ilgili yaptığı yazılı başvuru dışında herhangi bir talebi olmamıştır.

Kamuoyuna duyurulur

Fenerbahçe Spor Kulübü

Federasyondan da bir açıklama geldi:

Bugün bir ulusal gazetede; Gaziantepspor Kulübü Başkanı Sayın İbrahim Kızıl'ın TFF Tahkim Kurulu duruşması sırasında, Fenerbahçe Spor Kulübü'nü şike yapmak ile suçlayan ifadeler kullandığı, bu ifadelerin Federasyonumuzca takipsiz bırakılarak gerekli işlemin yapılmadığı ve konunun TFF Disiplin Kurulu yerine TFF Etik Kurulu'na sevkinin yanlış olduğu belirtilmiştir.

Bu konu hakkındaki gelişmeleri ve doğru bilgileri kamuoyu ile paylaşmak isteriz:

Gaziantepspor Kulübü Başkanı Sayın İbrahim Kızıl'ın, 3 Aralık 2009 tarihindeki Tahkim Kurulu duruşması sırasında sarf ettiği sözleri ile ilgili olarak Tahkim Kurulu Başkanı Sayın Adnan Türkkan duruşma sonrasında ivedilikle TFF Başkanlığı'nı bilgilendirmiştir.

Tüm bu gelişmeler ışığında; TFF Hukuk Müşavirliği, Gaziantepspor Kulübü Başkanı Sayın İbrahim Kızıl'ın beyanlarıyla ilgili incelemeyi derhal başlatmış olup, konuya ilişkin hukuki mütalaasını TFF Genel Sekreterliği'ne sunmuştur. TFF Hukuk Müşavirliği'nin mütalaası doğrultusunda, bu konu 16 Aralık 2009 tarihinde yapılacak 64 no.lu TFF Yönetim Kurulu gündemine daha önceden de alınmış bulunmaktadır.

2 Aralık 2009 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren TFF Etik Kurulu Talimatı'nın 7.maddesinin 1.fıkrası hükmünce: Futbolda "Şike" iddiaları konusunda araştırma yapma görevi TFF Disiplin Kurulları'nda olmayıp sadece TFF Etik Kurulu'ndadır. TFF Etik Kurulu'na sevk yetkisi de TFF Yönetim Kurulu'ndadır.

TFF Etik Kurulu tarafından yürütülecek soruşturmada "Şike" iddialarının ispat edilmesi durumunda konunun muhatapları hakkında gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi ya da iddiaların ispatlanamayıp sadece ithamdan ibaret olduğu sonucuna varılması halinde ise iddiaların sahibi Sayın İbrahim Kızıl hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması için yetkili kurullara sevki hususu da 16 Aralık 2009 tarihinde yapılacak olan 64 no.lu TFF Yönetim Kurulu gündeminde yer almaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Türkiye Futbol Federasyonu

ATmaCA53

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
ne kadar komik bir durum ya yine böyle asılsız haberler ile fenerbahçeyi yıpratmaya çalışıyorlar tek kelimeyle yazıklar olsun, ederasyon uyuma türk futboluna sahip çık.

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
Haydi federasyon göreyim seni. Varsa bir şeyler çıkart ortaya. Yoksa şu İbrahim Kızıl'a güzel bir ceza ver.

zeroaxa

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Birde her fırsatta federasyon fenerli yok hakemler fenerli,öyle maç alıyosunuz,öyle şampiyon oluyosunuz diye ortaya çıkanlar yokmu:hammer: