Bu konuyu okuyanlar

bilicimustafa12

Müdavim
Katılım
24 Mayıs 2017
Mesajlar
7,164
Reaksiyon puanı
626
Puanları
113
Yaş
25
640x360_b6232cad-bac3-4bc0-b9eb-201390c11007.jpgSon olarak forvet transferinde Andre Ayew'i kiralayan Fenerbahçe'de gözler stoper mevkisine çevrildi. Sportif direktör Damien Comolli, Chelsea ile masaya oturup Zouma transferini bir an önce bitirmek için kolları sıvadı.


Fenerbahçe, Benfica eşleşmesinin ardından transferde gaza bastı.

Sarı- Lacivertliler'in en sorunlu bölgesi forvet hattıydı. Hem Vincent Janssen hem de Andre Ayew'in kiralanması konusunda anlaşma sağlandı. İki futbolcunun da hafta sonuna kadar İstanbul'a gelerek sözleşme imzalaması bekleniyor.

Damien Comolli, bu ikilinin ardından gözünü savunma takviyesine çevirdi. Skrtel, Neustadter ve Yiğithan dışında stoper yok.

Sıcak bakıyor

Fransız sportif direktör, bu bölge için 1 numaralı aday olan vatandaşı Kurt Zouma'ya yoğunlaştı. 23 yaşındaki savunmacı, Chelsea'nin Avustralya kampına götürülmedi ve tamamen gözden çıkartıldı.

Zouma, geçtiğimiz sezon Stoke'a kiralanmış ve ligden düşme üzüntüsünü yaşamıştı. Bu kez daha iyi bir takımda şampiyonluk ve Avrupa kupası heyecanı yaşamak isteyen Fransız stoper, Fenerbahçe'ye sıcak bakıyor.

Maaşı uygun

Sarı-Lacivertliler için de maaşı yaklaşık 2 milyon Euro olan, genç yaşına rağmen 186 resmi maça çıkan Zouma, ideal tercih konumunda.

Damien Comolli, İngiliz ekibinin yetkilileriyle yaptığı görüşmeleri sıklaştırarak bu transferi en kısa sürede bitirmek istiyor.

Kaynak: Güneş
 

mttzn

Doçent
Katılım
28 Kasım 2013
Mesajlar
872
Reaksiyon puanı
459
Puanları
63
Yaş
31
Chelsea'de beklediğim kadarıyla ama FM 15'de en iyi "Wonderkids" savunmacısıydı.
 

kaanunlu

Öğrenci
Katılım
20 Temmuz 2018
Mesajlar
7
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Yaş
30
Kaliteli bir stoper.Gelirse kesinlikle faydalı olur. Ancak ben sol bek için takviye bekliyorum. Umarım oraya da yapılır.
 

bilicimustafa12

Müdavim
Katılım
24 Mayıs 2017
Mesajlar
7,164
Reaksiyon puanı
626
Puanları
113
Yaş
25
Kaliteli bir stoper.Gelirse kesinlikle faydalı olur. Ancak ben sol bek için takviye bekliyorum. Umarım oraya da yapılır.
Ben pek birşey beklemiyorum. Bknz; 1.2 milyar tl borcun bir yıl içinde ödenmesi lazım.
ali-koc-234_16_9_1532457122-880x495.jpg

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, FB TV'de 'Camiaya Sesleniş' programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Sarı lacivertlilerin mali tablosunu tek tek açıklayan Koç, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün borcunun 31 Mayıs 2018 itibarıyla 621 milyon Euro (3.2 milyar TL) olduğunu açıkladı.

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, son günlerde merak edilen bir çok konuya açıklık getirdi. Fenerbahçe TV’de canlı yayına katılan Koç, yaklaşık 3 saat süren programda birbirinden önemli açıklamalarda bulundu.
İŞTE ALİ KOÇ’UN AÇIKLAMALARI:
”Camiaya Sesleniş adıyla yaptığımız programın devamı ayda bir veya en geç iki ayda bir yapılacaktır. Geçen sürede son toplantıdan itibaren konuşulanları paylaşacağız.”
“Fenerbahçe tarihi bir seçim yaşayacak demiştik. Katılım oranlarıyla, sandık sayısıyla, statta yapılmasıyla ve rekabetçi geçecek olmasıyla. Fenerbahçe camiasının sadece Fenerbahçe’yi sevenlere değil Türkiye’nin büyük bir kısmına hitap ettiği bir seçim süreci oldu.”
“Seçimdeki fark, camianın aslında ciddi bir felsefe değişikliğine duyduğu arzuyu gösteriyordu. Bunu çok önemli buluyorum. 20 yıldır süregelen bir lider, başkanlık, olumsuz olumsuz çok şeyler söyleyebiliriz ama Fenerbahçe camiası değişiklik istiyordu.”
“Bu değişimin ihtiyaç olduğunu ve Fenerbahçe’nin bu çağın gerekleriyle yönetilmesi gerektiğini söylemiştik. Baştan aşağı bir felsefe değişikliğinden bahsediyoruz.”
“Doğru yolda olduğumuzu düşünüyorum. Sadece Fenerbahçe değil, Türk futbolunun içinde bulunduğu durum mali olarak sürdürülemez bir durum. Günü kurtarma yaklaşımıyla sürdürülemez. Biz, toz pembe bir dünya beklemiyorduk. İyi olmadığını bilerek bu göreve talip olduk.”
”Haciz tehditleri gelmeye başladı. Sportif faaliyetlerde pek çok branşta ödemeler yapılmadığını gördük. Bankalar kapımıza geldi. Pek çok sorunla karşı karşıya kaldık. Dediğim gibi toz pembe dünya beklemiyorduk ama bu kadarını da beklemiyorduk.”
“Camiamızın bize ses verdiğimizi ve beklentilerimizi karşıladıklarını görüyoruz. İnşallah sizlere layık olacağız ve sizler de bize inanmaya devam edeceksiniz. Bir seferberliğe girmezsek içinden çıkamayız dedik. Umarım seferberlik diğer kulüplerimize de örnek olur”
spor-1024x577.jpg

”Bunlar sadece Futbol A.Ş.’nin rakamları. Bu rakamlara dernek rakamlarını da eklediğiniz zaman rakamlar çok daha olumsuz istikamette gidiyor. Burada denetçi görüşüne de yer verilmemiştir. Borca batık bir durumla karşı karşıyayız.”
”Borç durumunun 400 milyon Euro olduğu söyleniyordu. Bizim 31 Mayıs 2018 itibarıyla toplam borcumuz 621 milyon Euro (3.2 milyar TL). 3,2 milyar TL’lik borcun 2,2 milyar TL’si kısa vadeli. Yani bu borcun bir yıl içinde ödenmesi gerekiyor.”
”Bizden önceki yönetim 400 milyon euro borcumuz olduğunu ifade ediyordu. Ortada %54’lük bir fark var. Borçlara daha derinlemesine bakarsak, 2,2 milyar TL’lik bir yılda ödenmesi gereken borcun, 820 milyon TL’lik kısmı Haziran – Eylül ayları arasında ödenmesi gerekiyordu. Ürkütücü değil mi?”
borr.jpg
“Geldiğimizden beri bağımsız mali ve hukuki denetim başlattık. Hukuki denetim tamamlandı, mali denetim ise ekim sonunda altına imzamızı atabileceğimiz şekilde teslim edilecek.”
“UEFA’dan temyiz kağıdı alabilmek için 30 Haziran 2018 itibariyle A takım futbolcularımıza olan 15.5 milyon TL olan borcu ödedik.”
”Ülker Stad İsim Hakkı, Ülker Arena Üst Kullanım Hakkı, Reklam ve Tribün İsim Hakkı ve diğer olmak üzere toplam 397 milyon TL peşin olarak tahsil edilmiş gelir var. 397 milyon TL’lik bu gelir, geldiği ilk sene olduğu gibi harcanmış.”
“2021 yılına kadar veya ₺180M’u bulana kadar tüm bilet ve kombine gelirlerimiz temlik edilmiş. Loca, TFF yayın, Spor Toto gelirleri, Fenerium alacakları ve muhtelif reklam gelirleri de 2023 yılında dek temlikli.”
“Şurada gördüğünüz yaklaşık 400 milyon TL’lik kalemler daha alındığı ilk sene harcanmış. Sponsorluk anlaşması bitene kadar gelirimiz yok buradan. Hepsi geldiği yıl tüketilmiş.”
kalemm.jpg

“3.2 milyar TL (621 milyon euro) borcumuz var”
– Borç durumunun 400 milyon euro olduğu söyleniyordu. Bizim borçlarımız 31 Mayıs 2018 itibariyle 3.2 milyar TL. O günün kuruyla bu rakam 621 milyon euroya denk geliyor. 1 yıl içerisinde ödenmesi gereken borç ise 2.2 milyar TL. 2.2 milyarlık TL’lik 1 yılda ödenmesi gereken borcun biz geldiğimiz dönemde 820 milyon TL’lik kısmı haziran ve eylül ayları arasında ödenmesi gerekiyordu. 820 milyonun 270 milyonu biz gelir gelmez haziran ayında ödenmesi gereken borçlardı. Ürkütücü değil mi?
“Tüm spor dallarındaki toplam borcumuz 198 milyon TL”
– En büyük borcumuz finansal borçlarımız. Sportif faaliyetlere olan borçlar var. Devlete olan borçlarımız var. Geldiğimiz gün 198 milyon TL’lik bir sportif borç vardı, tüm spor dallarındaki toplam borcumuz. Bize futbolculara borcumuz olmadığı söyleniyordu ama futbol şubesine 141 milyon TL borç vardı. Obradovic’e mahcubum, basketbol takımının borçlarını daha önce ödeyeceğimizi söylemiştik ama henüz ödeyemedik.
“2021 yılına kadar bütün tribün gelirlerimiz bir finans kuruluşuna temlik edilmiş”
– UEFA’dan temyiz kağıdı alabilmek için 30 Haziran 2018 itibariyle A takım futbolcularımıza olan 15.5 milyon TL olan borcu ödedik. 2021 yılına kadar bütün tribün gelirlerimiz bir finans kuruluşuna temlik edilmiş. Tribün gelirlerimiz, kombine gelirlerimiz, yayın gelirlerimiz, Spor Toto gelirlerimiz, Fenerium’un alacakları, hepsi finans kuruluşlarına temlik edilmiş. Gelen paralar oralara gidecek.
“Neredeyse bütün gayrimenkullerimiz bankalara ipotek verilmiş”
– 1.36 milyar TL’nin yaklaşık 400 milyon TL’si 2018-2019 sezonu gelirleri. Ama bu gelirler temlik edildiği için bu sezon bir nakit girişi olmayacak. Neredeyse bütün gayrimenkullerimiz bankalara ipotek verilmiş. Toplamda 1.4 milyar TL’lik ipotek edilmiş gayrimenkullerimiz. Fenerbahçe Futbol A.Ş’nin sahip olduğu hisse oranı %67,07 ancak bunun %38.83’lük kısmı bankalara rehin edilmiş. Futbol A.Ş.’nin hissesi şu an %36,24. Bankalara temlik edilen borçları ödeyemezsek Fenerbahçe hakim hissedar olamayacak.
hipotek.jpg

di5koydwsaih_rz-1024x574.jpg

“Fenerbahçe’yi kapı kapı dolaşıp sponsor arayan değil sponsorların kapısına geldiği bir kulüp yapmak istiyoruz demiştik.”
“Formada şortta, çorapta, göğüste ana sponsorluk yok, sırtta da 3 yıl önce almışız ve harcamışız. Çok daha uzun vadeli, kazan-kazan ilişkileri üzerine sponsorluk inşa etmek istiyoruz.”
“20 milyon dolarlık sponsorluğu garantiledik. Bunları yakında açıklayacağız. Aldığı sponsorluklar çerçevesinde, dünyada en çok sponsorluk alan 25. futbol takımıyız. Bizim hedefimiz 15. sıraya gelmek. Günü kurtarmayı tenkit ediyordum, şimdi günü kurtarmaya çalışıyoruz.”
”Türk futbolunda transfer yatırımları ‘Bu sene şampiyon olayım, bakarız’ şeklinde. Bu sarmaldan çıkan Beşiktaş oldu. Oyuncu satışında iyi işler yapıyorlar. Bizim son 13 yılda transfer ettiğimiz futbolcular, kulüpte bulundukları süre boyunca %33 değer kaybına uğramışlar.”
“Son 13 yıldaki oyuncu alış-satışında ve transfer yatırımlarımızda €181M net zararımız var. Kredilerle bu transferleri finanse etmenin maliyeti €105M, toplam transfer zararı €286M’a çıkıyor.”
“Piyasa değerimiz en fazla €195M’a çıkmış(15/16 sezonu) ancak 13 yıl önce €90M olan piyasa değerimiz 13 yıl sonunda €60M’a inmiş ve bu süreçte €286M zarar etmişiz.”
“Bizim satılabilir kombine sayımız 40 bin 444. Bugün geldiğimiz noktada bu biletlerden 38 bin 716’sını sattık. Geçen sezon, 46.8 milyon TL’lik kombine gelirimiz vardı, bu sezon 102.3 milyon TL’lik gelir elde ettik.”
“Yönetim kurulunun kefil olduğu 50 milyon dolarlık bir kredi alıyoruz”
– Sermaye artırımı sonrası kaynak girdisi bize sadece nefes aldıracak. Bu kesinlikle tüm problemleri çözmeyecek. Seferberlik ilan edeceğimizi, hep beraber çözeceğimizi söylemiştim. Gemiyi yüzdürebilmek için ilave kaynaklar da gerekiyor. Acil ihtiyaçlar için yönetim kurulu kefaleti ile 50 milyon dolar kredi ve kredileri yeniden yapılandırmak için Türkiye’den bir bankadan alınacak çok düşük faizli 50 milyon dolar kredi hazır. Bu 1 yıl ödenmeyecek bir borç.
– Diğer ikisi kadar %100 diyemeyeceğim ancak %50’nin üzerinde olma olasılığı bulunan çok daha düşük faizli 120 milyon dolarlık krediden bahsediyoruz, üzerlerinde çalışıyoruz. Kulübümüz günü kurtarma mantığıyla yönetildiği için alınan borçlar iyi şartlarda alınmamış, alelacele alınmış, iyi pazarlıklar yapılmamış. İşi bilen insanların pazarlıklarıyla durumu daha iyiye getireceğimize inanıyorum, krediler azalmayacak ama maliyeti düşecek.
“Sponsorluk olarak dünyada 25. futbol kulübüyüz”
– 20 milyon dolarlık bir sponsorluğu garantiledik diyebilirim. Kısa zamanda açıklanacak. Sponsorluk olarak dünyada 25. futbol kulübüyüz. Kombine ve yayın gelirleri dışında 25 fena değil ama hedefimiz üç sene içinde 15’e getirmek. Burada hızlı koşmak lazım çünkü diğer takımlar da hızlı koşup çok hızlı gelişiyorlar. Formada şortta, çorapta, göğüste ana sponsorluk yok, sırtta da 3 yıl önce almışız ve harcamışız. Çok daha uzun vadeli, kazan-kazan ilişkileri üzerine sponsorluk inşa etmek istiyoruz.
– Fenerbahçe’yi kapı kapı dolaşıp sponsor arayan değil sponsorların kapısına geldiği bir kulüp yapmak istiyoruz demiştik. Biz şu an Avrupa’nın en yaşlı ligiyiz, en yaşlı yabancıların oynadığı ligiz. En az özkaynağından oyuncu yetiştiren bir ligiz. Bu hiçbir şekilde sürdürülemez. Fenerbahçe bu sarmalın içinden çıkmalıdır. Son 13 yıldaki oyuncu alış-satışında ve transfer yatırımlarımızda 181 milyon net zararımız var. Kredilerle bu transferleri finanse etmenin maliyeti 105 milyon euro, toplam transfer zararı 286 milyon euroya çıkıyor.
“38 bin 716 kombine sattık, 1728 satılabilir bilet kaldı”
– Piyasa değerimiz en fazla 195 milyon euroya çıkmış (2015/2016 sezonu) ancak 13 yıl önce 90 milyon euro olan piyasa değerimiz 13 yıl sonunda 60 milyon euroya inmiş ve bu süreçte 286 milyon euro zarar etmişiz. Stadımızda 48 bin 30 koltuk var, kontenjanları düştüğümüz zaman satılabilir bilet sayımız 40 bin 444. Biz 38 bin 716 kombine sattık. 1728 satılabilir bilet kaldı, 1489 tanesi öğrenci tribününde, öğrenci tribününü çok önemsiyoruz, hala biletlerimiz var burada. Tüm bunların dışında tüm statta satabileceğimiz 239 adet koltuk kalmıştır. Ne bir transfer yaptık, ne bir başarı var ama zaman zaman geceden kuyruğa girip bunu başaran taraftarımıza çok çok teşekkür ediyorum bir kez daha.
– En kısa zamanda ligin ilk haftalarından birinde öğrenci tribününde yönetim kurulumuz olarak maç izleyeceğiz. Öğrenci tribününün üzerindeki 100-110 kişilik bir grubun öğrenci tribününü tehdit ettiği konusunda öğrenciler bize geldiler. Bu konuyu çok önemsiyorum. Bu kesinlikle devam etmeyecektir, bilmelerini istiyorum. Biz örnek kulüp olup yenilikler getirmek istiyoruz. Geçen yıl ilk 5 günde 20 bin 20 forma satmışken bugün ilk 5 günde 41 bin 44 forma sattık. Ayrıca üç ayrı iş insanımızdan 20 binlik siparişimiz var ancak dahil etmedik, henüz faturaları kesmedik, oraya 61 bin de diyebilirsiniz. Bileklik satışlarında da %500’lük bir artışımız olmuş.


Kaynak: AMK
 

kaanunlu

Öğrenci
Katılım
20 Temmuz 2018
Mesajlar
7
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Yaş
30
Aslında keşke kameni ve Dirar gibi oyuncuları satabilsek .
 

Son mesajlar

Üst