Fazıl Say'a 10 ay hapis

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Bildiğin ertuğrul özkek yazısı işe :)
İşine gelmedimi salyalar dışarda.

Ancak şunu söyleyebilirim
Fatih Altaylı da davayı ve sonucunu eleştirmiş
ama gayet mantıklı.
Bencede Dava gereksiz ve sonucuda saçma.

Fazıl Say daha fazlasını hak ediyor ancak bu davanın açılması bile ağır bir karar bence.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Mesajı düzenleyemiyorum
Yanlışlıkla ''özkek'' yazdım kusura bakılmasın.

Adam köşe yazarı ne yapmasını bekliyorsun, yazısında hiçbir hakaret ve salyalı durum yok, kendince eleştirmiş kararı. Yazdıkları senin işine gelmemiş olmalı ki adamın karakterine saldırıyorsun, sözlerini itibarsızlaştırmak istiyorsun.

BeyaZayeB

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Adam köşe yazarı ne yapmasını bekliyorsun, yazısında hiçbir hakaret ve salyalı durum yok, kendince eleştirmiş kararı. Yazdıkları senin işine gelmemiş olmalı ki adamın karakterine saldırıyorsun, sözlerini itibarsızlaştırmak istiyorsun.

Adamın karekteri olmadığını zaten biliyorum :)
Biz geçmişte onun ve onun gibilerin bu ülkede nasıl at koşturduğunu neler yaptığını gayet iyi biliyoruz.
Yazıdan salya görmek zordur tabi. Hele bir de işine gelmiyorsa hiç göremezsin hocam :)
Kendince eleştirmiş ama bence becerememiş. Ona yakışmamış demokrasi demokrasi, en azından geri demokrasi diye söylenmek !

Vakit bulunca grup toplantılarını izlerim senin hatrın için :)

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
1) Twitini değiştirip ''Allahçı'' yerine ''Atatürkçü'' diye yazsaydı (ki o zaman da benden eleştiri alırdı zira hakkı yok) aynı özgürlükçüler aynı tepkileri verir miydi ?
2) Acaba diyorum Türkiye'de piyano çalma işine mi girsek akarı yok kokarı yok temiz iş.
3) Bir ara ülkeyi terk edeceğini söylüyordu uygun ev mi bulamadı acaba ?

rashoaga

Asistan
Reaksiyon puanı
2
"ŞAMİL TAYYAR'DAN SERT YANIT

Ak Parti Milletvekili Şamil Tayyar da Fazıl Say için Twiter'da şu sözleri yazdı:

-Kızanlara söyleyim; o zat Kuran'daki cennet için kerhane veya meyhane mi diye soruyor. Ben de ona soruyorum nerde doğdun kerhanede mi?

-Kuran'ın secmeli ders olmasına içerleyip kutsal kitabımız ve ezana küfreden insan kılığındaki Fazil Say, hangi kerhanede dünyaya geldi?"

Kaynak

Sayın Milletvekili fazıl say'a gerekli cevabı vermiş, ağzına sağlık...

hamza5806

Profesör
Reaksiyon puanı
22
terbiyesiz herif neyseki bunun gibilerini artık kimse adamdan saymıyor

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Adamın açıklamalarından belliki pisikolojik sorunları var. Hapisten çok tedaviye ihtiyacı var gibi.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Türk Ceza Kanunu MADDE 216: Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama (1) Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (2) Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (3) Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Olay bu kadar basit arkadaslar.

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bir Budisti git Hindistan'da eleştirde göreyim seni.
Yada Yahudiliği eleştir israil'de.
Fazıl Say gibi şanslı olmazdın herhalde.Burada en azından bir Hoşgörü var,sadece Mahkemeye verilmiş,Kanun çerçevesinde cezası kesilmiş.Oralarda canına kastediliridi İnsanların Herhalde.
Evet onların Dini Hak Din değildir.Biz bUna İnanırız.Buna İman Ederiz.
Ama kalkıpta saldırmayızda onların Kutsalına.

Yahu ben olması gerekenden bahsediyorum zaten,Hindistanda durum böyle Türkiyede niye böyle demiyorum.Her şey eleştirilebilir başka bir arkadaş dalga geçemezsin falan demiş ona cevap bile yazmıyorum zaten,dalga geçmek doğru yazmadım hiç bir yere.

Neyse bu tartışmadan birşey çıkmaz pek bundan sonra yorum atmayacağım nasılsa devir onların devri yapsınlar bakalım istediklerini,elbet bu devir de geçer gider.

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
İkisi aynı şey değil arkadaşlar yasalara bakınca Atatürk'ü koruma kanunu var. Ama dinimizi koruma yok. Adam Cennet-i Alayı k.rane ye benzetiyor. Bunun da fikir ile de alakası yok kusura bakmayın. Bu Atatürk de olsa ayı şey geçerli.

Kısa bir döneme bakınca Fazıl Sayın hapse görmesini garip görebilirsiniz. Ancak unutmayalım ki düne kadar bu ülkede kendinin değil bir şairin şiirini okudu diye hapse atıldı. Ve hala böyle bir nedenle hapse girse zil takıp oynayacak insanlar da hala var.

Geçmişte ya da şimdi, yapılan siyasi yargısal yanlışlar, hatalar yapılan doğrulara emsal teşkil etmemeli. Ederse hiç bir işi çözemeyiz.

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
O değil de adamceğiz hapse girmeden mağdur oldu gitti iyi mi ? :)

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Arabistandaki Kuran ile Buradaki Kuran aynıdır.Oradaki Dinle Buradaki Dinde Aynıdır.
Dinle vahiyi ayırmak işte Çelişki budur?
kuran aynı evet ama arabistandaki islamla buradaki sanki iki farklı din gibi birbirinden farklıdır. araplar vahabidir, ve türkiyede vahabilik neredeyse kafirlik olarak görülür..

- - - Mesaj Güncellendi - - -

İkisi aynı şey değil arkadaşlar yasalara bakınca Atatürk'ü koruma kanunu var. Ama dinimizi koruma yok. Adam Cennet-i Alayı k.rane ye benzetiyor. Bunun da fikir ile de alakası yok kusura bakmayın. Bu Atatürk de olsa ayı şey geçerli.

Kısa bir döneme bakınca Fazıl Sayın hapse görmesini garip görebilirsiniz. Ancak unutmayalım ki düne kadar bu ülkede kendinin değil bir şairin şiirini okudu diye hapse atıldı. Ve hala böyle bir nedenle hapse girse zil takıp oynayacak insanlar da hala var.

Geçmişte ya da şimdi, yapılan siyasi yargısal yanlışlar, hatalar yapılan doğrulara emsal teşkil etmemeli. Ederse hiç bir işi çözemeyiz.
fazıl say bu dizeleri kendisi yazmamıştır, bu dizeler ömer hayyama ait bir şiirdir. kaldı ki fazıl zay o tweeti kendisi de yazmamıştır. o tweet başkasına aittir fazıl say sadece paylaşmıştır. o tweet i yazan kişi ceza almadı ama paylaşan fazıl say ceza aldı. şimdi bir şiir yüzünden hapis yatan başbakan mağdurda bir şiir yüzünden hapis alan sanatçı suçlu mu?

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
fazıl say bu dizeleri kendisi yazmamıştır, bu dizeler ömer hayyama ait bir şiirdir. kaldı ki fazıl zay o tweeti kendisi de yazmamıştır. o tweet başkasına aittir fazıl say sadece paylaşmıştır. o tweet i yazan kişi ceza almadı ama paylaşan fazıl say ceza aldı. şimdi bir şiir yüzünden hapis yatan başbakan mağdurda bir şiir yüzünden hapis alan sanatçı suçlu mu?

Arkadaşım tüm tarihçiler başta Murat Bardakçı da dahil bu sözlerin Ömer Hayyam a ait olmadığını belirtti.

Kaldı ki mahkeme bu sözde şiirden değil Fazıl Say ın direk şu sözlerinden dolayı ceza verdi. "bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi allahçı, bu bir paradoks mu?"

Demişsiniz bu sözler ona ait değil. Bu sözleri paylaşan söyleyen kadar gibi sorumludur. İnsanlar nerden neyi alıntı yaptığını iyi bimeli. Yoksa böyle başına iş alırsın.

storm61

Profesör
Reaksiyon puanı
12
[h=1]Twitter davalarından kurtulmanın en kolay yolu[/h][h=2]Fazıl Say, Twitter'da paylaştığı ifadeler yüzünden açılan davadan ceza almadan kurtulabilirdi..[/h]
twitter_davalarindan_kurtulmanin_en_kolay_yolu_7744.jpg
fazil_say_2414.jpg

Ünlü piyanist Fazıl Say, Twitter'da Ömer Hayyam'a ait olduğu iddia edilen bir ifadeyi yeniden paylaşmış, suç duyurusu üzerine yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Karar, Say'ın 5 yıl içinde böyle bir suçu tekrar işlememesi şartıyla ertelenmişti.
[h=4]TWITTER DAVALARINDAN KURTULMANIN EN KOLAY YOLU[/h]Sosyal medyanın hayatımızı bu kadar etkilediği bir dönemde twitter davalarından kurtulmanın basit bir yolu var. Bugüne kadar birçok ünlü twitter'daki ifadeleri yüzünden hakim karşısına çıktı. Hürriyet Kelebek yazarı Cengiz Semercioğlu, bu davalardan kurtulmanın en kolay yolunu bugünkü köşesinde paylaştı.
[h=4]"BEN YAZMADIM BAŞKASI YAZMIŞ" DESE KURTULACAK[/h]Fazıl Say'a hapis kararı sonrası Semercioğlu, "İstediğinize en ağır hakareti edin, istediğinize küfürler savurun, "Ben yazmadım, benim adıma açılan hesaplardan başkası yazıyor" dediğiniz anda ceza almaktan kurtuluyorsunuz. Yasal yollara başvurup, Amerika'dan yazanın IP adresini tespit etmeye çalıştığınızda ise "Kullanıcıların IP adreslerini vermemiz mümkün değil" yanıtıyla karşılaşıyorsunuz. Twitter yüzünden hakkında en çok dava açılanların savunmalarına dikkat edin, her seferinde kendilerinin yazmadıklarını söylüyorlar. Kendi adına açılan hesaplardan başkalarının yazdığı savunmasını yapıyorlar. Fazıl Say da 'Bunu ben retweet yapmadım' deseydi 10 aylık hapis cezası almayacaktı.' dedi.

Kaynak:http://www.ensonhaber.com/twitter-davalarindan-kurtulmanin-en-kolay-yolu-2013-04-17.html

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
AİHM NE DİYOR?

İnanç hürriyetiyle fikir hürriyetinin çatışması konusunda AİHM'nin 13 Eylül 2005 tarihli içtihadı önemlidir. Fikir hürriyeti adına "büyük hayranlık ve saygı duyulan dinin hedef alınarak aşağılanmasını" AİHM prensip olarak özgürlük saymamış; baktığı somut dava dosyasında "İslam dinindeki Peygamber'in kişiliğine hakaret dolu" bir yazının suç sayılmasını "sosyal ihtiyaca uygun" bulmuştur.

Kaynak

passkeys

Asistan
Reaksiyon puanı
2
"özgürlük" kelimesine oldum olası karşıyımdır.islama göre özgür olan sadece Allah tır. istediğini yapma gücüne sahiptir , insan acizdir , seçimleri özgür olsa bile sonucuna katlanacaktır ! benim düşüncem bu ...

Fazıl Say bunları söyleyince özgür oluyorda şimdi ben burda bu adamın şahsına hakeret edince gerici oluyorum :D resmen komedi :D

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Twitter davalarından kurtulmanın en kolay yolu

Fazıl Say, Twitter'da paylaştığı ifadeler yüzünden açılan davadan ceza almadan kurtulabilirdi..

twitter_davalarindan_kurtulmanin_en_kolay_yolu_7744.jpg
fazil_say_2414.jpg

Ünlü piyanist Fazıl Say, Twitter'da Ömer Hayyam'a ait olduğu iddia edilen bir ifadeyi yeniden paylaşmış, suç duyurusu üzerine yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Karar, Say'ın 5 yıl içinde böyle bir suçu tekrar işlememesi şartıyla ertelenmişti.
TWITTER DAVALARINDAN KURTULMANIN EN KOLAY YOLU

Sosyal medyanın hayatımızı bu kadar etkilediği bir dönemde twitter davalarından kurtulmanın basit bir yolu var. Bugüne kadar birçok ünlü twitter'daki ifadeleri yüzünden hakim karşısına çıktı. Hürriyet Kelebek yazarı Cengiz Semercioğlu, bu davalardan kurtulmanın en kolay yolunu bugünkü köşesinde paylaştı.
"BEN YAZMADIM BAŞKASI YAZMIŞ" DESE KURTULACAK

Fazıl Say'a hapis kararı sonrası Semercioğlu, "İstediğinize en ağır hakareti edin, istediğinize küfürler savurun, "Ben yazmadım, benim adıma açılan hesaplardan başkası yazıyor" dediğiniz anda ceza almaktan kurtuluyorsunuz. Yasal yollara başvurup, Amerika'dan yazanın IP adresini tespit etmeye çalıştığınızda ise "Kullanıcıların IP adreslerini vermemiz mümkün değil" yanıtıyla karşılaşıyorsunuz. Twitter yüzünden hakkında en çok dava açılanların savunmalarına dikkat edin, her seferinde kendilerinin yazmadıklarını söylüyorlar. Kendi adına açılan hesaplardan başkalarının yazdığı savunmasını yapıyorlar. Fazıl Say da 'Bunu ben retweet yapmadım' deseydi 10 aylık hapis cezası almayacaktı.' dedi.

Kaynak:http://www.ensonhaber.com/twitter-davalarindan-kurtulmanin-en-kolay-yolu-2013-04-17.html

Tamam artık. Ortalık hakaretten geçilmez. Bide millete yol gösteriyorlar.

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
iyide adam "allahçı" diye tabir ettiklerine hakaret etmemiş ki? yavşak adi ve hırsız olanların "allahçı" maskesi takındıklarını söylemiş. bir yerde yanlış işler içerisinde olanların yakayı sıyırmak için hep "allahçılık" yaptığını yazmış. malum geçenlerde 14 yaşında bir kıza tecavüzden yargılanan bir yavşak vardı mahkemeye cüppe sarık ve seccadeyle gitmişti, hadi cüppeyi sarığı anladımda bre pezo mahkemede namaz mı kılacaksın da seccadeyle gidiyorsun.. işte o tweet tam da bu tip adamları tanımlıyor. bunu bir kişi kendisine yada mukaddesiyatına hakaret olarak görüyorsa bence "allahçı" lafından değil "yavşak" lafından gocunmuştur..

Valla sen iyi niyet okuma yapıyorsun. Adam ne kadar hırsız vs vs varsa müslüman diyor sen bazılarını kastediyor diyorsun. Sözleri iyi okumamışsın. İnsanlar laflarının nereye gittiğini iyi bilmeli. Hele hele sanatçı vs ise çok daha dikkat etmeli.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
@tmabjk Kendi zihniyetinden başka kimseye yaşam hakkı tanımayacak bir gücü elinde bulundurduğunu sanmıyorum, sadece eleştiriyor ve tek bir kişi. Tek gücü beğenir yada beğenmezsiniz fikirleri, arkasında ne medya, ne cemaat, ne silahlı güç, nede para babası var.

Asıl kendi zihniyetinden başka hiç kimseye yaşam hakkı tanımayanlara bakacak olursak;
fazıl sayda olmayan ne varsa onlarda var: medya, cemaat, silahlı güç, para.
fazıl sayda olan ise onlarda yok: fikir!

Bu adamın söylediklerin e karşı çıkan herkese cematci yada ismi lazım değil x partici olarak lanse ediliyor ki değil arkamızda güçte yok sivil vatandaşlarız ve bizim değerlerimize hakaret ediyor tepkimizi koyuyoruz bakın düşünce özgürlüğü değil hakaret bunun ayrımını çok net yapmak gerekiyor .

kadir_aslan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ya ben anlamıyorum bu adam ne yaptıki 10yıl yedi:( wettleri okudum her gün milyonlarca insan bu tarz seyler yazıyor:S bence başka seyler var...

arla

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ya ben anlamıyorum bu adam ne yaptıki 10yıl yedi:( wettleri okudum her gün milyonlarca insan bu tarz seyler yazıyor:S bence başka seyler var...

On ay olarak düzeltmek istedim. Milyonlarcasının aynı şeyi yapması onları suçsuz yapmaz

thesavarona

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Pamuklar,fazıllar oldukça darbeye gerek yok,Kale içten fetih ediliyor zaten.

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Pamuklar,fazıllar oldukça darbeye gerek yok,Kale içten fetih ediliyor zaten.

İki ayrı uç nasıl aynı kalede duruyor ki? Biri kaleyi satmaya çalışan adam öteki kaleye senfoniler besteleyen... Gel de bu yoruma hak ver

epzq

Doçent
Reaksiyon puanı
47
Dini İslam olan bir ülkede bu tür laflar söylemek tamamen provakatörlüktür.Lafın Nereye gittiği değil verdiği mesaj önemli.Çok eşliliği grup sex olarak algılayan bir zihni ciddiye alıpta hapis cezası vermek cahilliktir.Ben hep derim bu tür adamlara karşı sert ve katı olmak ona daha çok taraf toplar.Bu tür adamlar hep çıkacak.Bu gün Fazıl say yarın ahmet.Sorunu ortadan kaldırmak değilde sorunu çözmemiz lazım.Sarfettiği sözlerin aksini ihya etmeyi unutur olduk.

aloisnebel

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Ünlü Piyanist ve besteci Fazıl Say'ın "hükmün açıklamasının geri bırakılması" kararına yönelik bir üst mahkemeye itirazı kabul edildi. Say hakkında önümüzdeki günlerde yeniden yargılama yapılarak, yeni bir karar verilecek.

130426_fazilsay640.hlarge.jpg

Piyanist ve besteci Fazıl Say'a, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan verilen 10 aylık hapis cezası hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin karara yapılan itiraz, üst mahkemece kabul edildi.

Say'ın avukatı Meltem Akyol'un, önce İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'ne sunduğu ve bu mahkemece reddedilmesinin ardından bir üst mahkeme olan İstanbul Nöbetçi 29. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilen itiraz dilekçesine ilişkin karar verildi.

İstanbul Nöbetçi 29. Asliye Ceza Mahkemesi, hakkında verilen 10 aylık hapis cezası hükmünün açıklanması, 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla geri bırakılan Fazıl Say'ın avukatının itirazını yerinde görerek, İstanbul 19. Asliye Ceza Mahkemesi'nin kurduğu bu hükmün kaldırılmasını kararlaştırdı.

Mahkeme, bu kararı, İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nin verdiği hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının Yargıtay yolunun kapalı olması, bu kararın sanığın aleyhine olması, sanığın herhangi bir suç işlemesi durumunda hapisle cezalandırılma yoluna gidileceği ve cezanın para cezasına çevrilemeyeceğini öngörerek verdi.

Yargılamada sanık Say ile ilgili verilen "hükmün açıklanmasının geri bırakılması" kararından önce sanığa haklarının ayrıntılı bir şekilde anlatılmadığını ve bu kararın sanığın aleyhine netice doğurduğunu da belirten mahkeme, bu tür usulü eksiklikler nedeniyle itirazı kabul etti.

Bu kararın ardından, hüküm kurulan dava dosyası yeniden, yargılamayı yapan İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkeme, usule göre dosyayı yeniden açarak, yargılama yapacak. Fazıl Say, yeni bir duruşma günü verilerek yargılanacak.

10 AY HAPİS CEZASI ALMIŞTI

Piyanist ve besteci Fazıl Say 15 Nisan'da verilen kararla, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak" suçundan 10 ay hapisle cezalandırılmış, bu hükmün açıklanması ise 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla geri bırakılmıştı. Sanığın avukatı Meltem Akyol, dün kararı veren mahkemeye itirazda bulunmuştu.

KAYNAK

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Sayın moderatörler bu konu niye hala silinmedi? Siyasi bir konu olarak algılanmıyor mu?
İşinize gelene siyasi, gelmeyene gündem.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
siyasetle ne alakası var? adam dine küfrediyor. adli makamlarda bu din düşmanına yasal işlem uygulamış. siyaset nerede?