Fazıl Say'a 10 ay hapis

Bu konuyu okuyanlar

komoon

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Eğer adaletten bahsediyorsanız bir kimse yargılanırken makam, mevki, şan, şöhret, meslek, yetenek gözetilmez.... herkes eşit ve aynıdır...
bu koşullarda cümleler kurarken "sanatçı" v.s. ön kelimelere gerek yok.. sadece Fazıl Say demek lazım.. "Sanatçı" olduğu için imtiyaz gözetmemek lazım...
ha bu olay ceza gerektirirmi ? gerektirmez mi ? bunu tartışabiliriz bence biraz ileri gitmiş... ve bunun düşünmek ile ilgisi yok... hakaret düşünmek değildir...
mesleğe göre bir ayrıcalık olacaksa kast sistemi olur..

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Benim Kutsal'ım ile alay ediyorsa O sanatçı Benim Sanatçım değildir.Onun Özgürlüğü,Benim Özgürlüğümün Başladığı yerde biter.Mahkemede yerinde bir karar vermiş.Umarım Akıllanırda bir daha böyle şeylere kalkışmaz.

Benim Kutsal'ım ile alay ediyorsa O sanatçı Benim Sanatçım değildir.
Çok doğru zaten sanatçının herkese hitap etme gibi bir derdi yoktur.

Onun Özgürlüğü,Benim Özgürlüğümün Başladığı yerde biter.
Senin özgürlüğün de onun (düşünce)özgürlüğünün başladığı yerde biter!!

- - - Mesaj Güncellendi - - -

@karacaercNe alaka.Senin Kutsalınla dalga geçilse ne düşünürsün merak ettim.Yine kanın mı donardı acaba.

Bir senin kutsalın mı var? Kutsal olan şey sadece senin inancın mı? O arkadaşın da kendi kutsalları olamaz mı? Siz onun kutsalları ile dalga geçiyor, yok ediyor, ayaklar altına alıyor olamaz mısınız?

Vatan ve insan hayatı da kutsal olamaz mı? TV lerde imralıda, meydanlarda hergün başkalarının kutsallarını ayaklar altına alırlarken niye susuyorsunuz?

Bulunabilir diye düşünüyorum sonuçta yazdığı hakeret ler yüzlerce site ve bloglara haber konusu oldu artı bu cezayi hak ediyordu güya sanatçı güya ileri görüşlü ama kendi zihniyetin den başka hiç kimseye yaşam hakkı tanımayan bir insan evladı biri kalkıp Onun değerlerine alenen Hakaret etse bir saat sonra soluğu mahkemede alır ama o bu Dünyada yaşayan bir milyar insanın değeri ile dalga geçiyor ve yaptıgi ile gurur duyup bunu alenen paylaşıyor .

Kendi zihniyetinden başka kimseye yaşam hakkı tanımayacak bir gücü elinde bulundurduğunu sanmıyorum, sadece eleştiriyor ve tek bir kişi. Tek gücü beğenir yada beğenmezsiniz fikirleri, arkasında ne medya, ne cemaat, ne silahlı güç, nede para babası var.

Asıl kendi zihniyetinden başka hiç kimseye yaşam hakkı tanımayanlara bakacak olursak;
fazıl sayda olmayan ne varsa onlarda var: medya, cemaat, silahlı güç, para.
fazıl sayda olan ise onlarda yok: fikir!

aynen inanmayabilirsin sevmeye bilirsin ama sen bir sanatçısın toplum sizi örnek alıyor ama onların yaptığına bakın

Bu ülkede kim çıkıp da bir sanatçıyı örnek almış :) Polat Alemdar'ın fenomen ve idol olduğu bir toplumdan bahsediyoruz.

Valla ne yalan söyleyeyim ben memnun oldum. Bari 5 yıl sesi çıkmaz da kimseyi alt tabaka sıfatı yakıştırmaz. Bu değilmiydi Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşamak istemeyen. Gitsin işte nerde yaşıyorsa yaşasın. Ordan istediği kadar anırsın.

Zaten amaç da o, 5 yıl susturmak.

Reaksiyon puanı
10,325
fazıl sayda olan ise onlarda yok: fikir!
[MENTION=142972]tambjk[/MENTION], yukarıda söylediklerinin hepsine ayrı ayrı cevap yazmak istediydim; ne ki, bu son cümleni görene kadar!
ve yukarıdakilerden vazgeçtim.

ve öyle bir cümle kurdun ki, doğrusu senin gibi her zaman -farklı düşünsek bile- adaletine inandığım birine hiç yakışmadı.
çünkü burada çok açık bir şekilde, nefret-muhabbet paradoksundan beslenen bir dilemma var, sana yakıştıramadığım da bu işte.

ne yani şimdi islâmi değerlere her ağzını açtığında hakaret etmek fikir mi oluyor?
sahiden bu mudur yani?

piyanonun tuşlarına maharetle dokunma becerisi gösteriyorsun diye bu seni ayrıcalıklı mı kılıyor?

Allah'a inanmadığını, ateist olduğunu söylediğinde ona saygı duymuştum. hatta ona kızanlara dahi ilk karşı gelenlerden biriydim vaktiyle...

kişinin inançsız olması, Allahı tanımaması, ateist olması vs. bizim ilgi alanımız dışındadır, ilgilendirmez bizleri... fakat sen her ağzını açtığında yok bilmem Allahçılar, falancı filancı diye sürekli salyalar akıtırsan bu olmaz işte, kimse sana bu hakkı vermez. benim senin ateistliğine söz etme hakkım olmadığı gibi senin de benim inançlarıma söz etme hakkın olmamalı...

yalnız şöyle bir şey var, bu adam bir sabetaist. sıradan bir piyanocunun dünyaya büyük sanatçı diye lanse edilmesi de, sözlerinin sürekli tartışılması, olay olması da hep bu özelliği yüzündendir. Atilla Dorsay'ların falan şok! olması gibi durumlar da keza yine aynı milletten oluşları vesilesiyle oluşturdukları bir "tandem" birlikteliğidir.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
[MENTION=129454]|SeYYaH|[/MENTION] ,

Hocam, bana yakıştırırsın, yakıştıramazsın senin takdirin.

Savunduğum şey Fazıl Say değil, kendisini pek sevmem ve fikirlerine katılmam da. Savunduğum şey düşünce özgürlüğü. İnsanı öyle noktalara getiriyorsunuz ki sevmediğini de savunmak durumunda bırakıyorsunuz.

Sen onun ateistliğine laf etmiyor olabilirsin ama laf edenlerin yorumlarını beğenmeni ve laf eden milyonların olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz.

cuhadar

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Düşünce özgürlüğü diye aklıma gelen her fikri söverek empoze edeyim o zaman bende. SDN sanal bir ortam ve ben de düşüncelerimi küfürle yapabilirmiyim. Ben o şahsın burdaki binlerce üyeden çok daha eğitimsiz olduğu kanaatindeyim. Ki zaten de öyledir. Onun iyi piyano çalması başkla bir yetenektir. Zaten zeki olsa bir inanca veya kitleye direk hakaret etmezdi. Senin aklın var ve burda edebinle tartışıyorsun. Bari aklı olmayan adamı savunma

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
Düşünce özgürlüğü ve hakaret ne kadar zıt şeyler.

Biri gelse Atamızla ilgili bu lafları etse, yıkılır ortalık.

Hemen Face de Twette ismin başına bu defa "gazi", "TC", "Paşam" gibi ibarelerle dolar taşardı.

O zaman düşünce örgürlüğü denmezdi %100.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
AntiFazılcı gibi baktm olaya olmadı, Fazılcı gibi baktım hiç olmadı. Herkesin bir hatası var benim gözümde. İnsanlar, gerçekleri kendilerine yarayacak şekilde yontuyorlar yapacak bir şey yok.

Ayrıca günümüzde her şeyi konuşabilmemizle övünmüyor muyuz? Demek ki Fazıl'ın da konuşmaya, akil adam olmaya hakkı vardır.

cuhadar

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Fazıl akil adam olabilir. Olsun da sonuçta 45000 TL kötü bir para değil. ( Şayet veriliyorsa ) Ancak akil adamlık yaparken belirli bir kesim için akil olmasın.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16

Hemen Face de Twette ismin başına bu defa "gazi", "TC", "Paşam" gibi ibarelerle dolar taşardı.

Aç bak medyaya, sosyal medyaya, forumlara başka yerlere Atatürk için neler deniyor oku.

Fazıl Say'ın fikirlerini beğenmiyorsanız sizde face yada hernerede yapacaksanız anti-propagandanızı yapın, bu gayet doğal fakat fikirlerinden dolayı hapse atmak da neyin nesi?

django

Doçent
Reaksiyon puanı
0

Güzel abim düşünce özgürlüğü sıkıntısıda şu anda bu zaten vatanmı kaldı atamı kaldı bayrakmı kaldı kim ceza aldı kimse

yakında toprakda yavaştan gidicek zaten onada eyvallah ama devletin görevi ne millet ,miiletin görevi ne vatan , vatan = toprak bayrak ulus

hee madem bu adama ceza vericeksin o zaman senin karına kızına küfür edip askerini öldüren bayrağını yakan malını yağmalayan adamın elini öpmüceksin

Allah'ın adaleti zaten tek fazıl say adisi bırak ahirette ödesin cezasını bu milleti kandırmak bu kadar kolay bu adama ceza verdi

hehh dinimizi koruyo ne dini koruması parasını servetini gücünü koruyo işte aradaki ince çizgi bu

nantenami

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu adamı sevmek zorunda değilsiniz ama fikirlerine saygı duymalı ve yargılamamalısınız...bize ters gelsede adam çıkmış mertçe demişki ben inanmıyorum kardeşim size ne .. din tüccarlığı yapan zihniyet hemen ayaklanmış vurun kahpeye durumu olmuş ... benim nazarımda bir insanın hapis cezası aldı diye sevinen zihniyetle madımaktaki zihniyet aynıdır ,
nedir bu kin kusma ,kızgınlık nefret ,,

efka_vasi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Düşünce özgürlüğü, düşünce özgürlüğü.. Arkadaş istediğini düşünürsün engelleyen yok ama bunu dışa vurunca işte o zaman sorun çıkar. Kuranda ve hadislerde de var olan birşey de şudur; İnsan aklından geçenlerden dolayı sorumlu olmayacak aksine düşündüğü şey dilinden çıkarsa o zaman sorumluluk doğacaktır ki eğer bu dedikodu iftira tarzı bir şey ise bu durumda ölmüş insan eti yemekle bir tutulmuştur.. Fazıl Say da Hayyam'a ait olduğunu söylediği bir beyiti paylaşmış ama altına yazdığı yorumu aklından geçirdiğinde sorun çıkmaz ama paylaştığı zaman ortaya çıkan sorumluluğu alması gerekir.. Unutmayın ki herkes mutlaka bir şekilde küfür etmiştir ve edecektir ama bunu karşısındakine küfür etmesi "aklından geçirmesi dışarı vurmaması" durumunda karşı taraftan bir tepki almayacaktır. Ama sesli düşünürse olacaklara katlanması gerekir. Fazıl Say'ın düşüncelerine itirazım yok ancak yorum yaparken dikkate alması gereken şeyler olduğunu unutmamalı. Şimdi ben Mustafa Kemal Paşa hakkında atıp tutsam ağzıma geleni söylesem başıma neler gelir bi düşünün bakalım.. Hani nerede düşünce özgürlüğü..

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
[MENTION=142972]tambjk[/MENTION]
Ben Yukarıda yazdıklarımda Farklı bir şey yazmadım.
Herkesin Kutsalı kendine,Kimsenin diğerinin Kutsalına laf söyleme Hakkı yok.Olamaz da.
Herkes neye nasıl inanıyorsa yaşasın inancını yada İnançsızlığını.
Bi şair müsveddesinin şiirinin arkasına saklanarak bana saldırmasın.
Bu gün Fazıl say denince akla bu tip olaylar geliyor nedense.Hiç Sanatı ile anılmıyor.
Buda onun böyle açıklamalarının nedeninin gündemde kalmak olduğunu ispat ediyor.
Sizlerde bunlara alet oluyorsunuz.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
@tambjk
Ben Yukarıda yazdıklarımda Farklı bir şey yazmadım.
Herkesin Kutsalı kendine,Kimsenin diğerinin Kutsalına laf söyleme Hakkı yok.Olamaz da.
Herkes neye nasıl inanıyorsa yaşasın inancını yada İnançsızlığını.
Bu gün Fazıl say denince akla bu tip olaylar geliyor nedense.Hiç Sanatı ile anılmıyor.
Buda onun böyle açıklamalarının nedeninin gündemde kalmak olduğunu ispat ediyor.
Sizlerde bunlara alet oluyorsunuz.

Benim karşı çıktığım nokta fikirlerinden ötürü cezalandırılması. Yarın öbürgün bu fikir özgürlüğü sana da bana da lazım olacak.

Fazıl Say için yapılabilecek belkide en yanlış yorum onu birşeylerin arkasına saklanmakla suçlamak olacaktır. Birşeylerin arkasına saklanan insan gidip çok tepki göreceğini bildiği sözleri alenen söylemez, kendine ateşe atmaz. Fikirlerine katılırsınız katılmazsınız ama adam cesur, herkesin aksine rüzgara ve tüm güç odaklarına ters gidiyor çünkü.

Ama forumda bazı arkadaşlar yine adı Fazıl olan başka bir yazarın sözlerinin arkasına saklanarak kendileri gibi olmayan insanlara çok güzel saldırıyorlar.

redyellow

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Benim karşı çıktığım nokta fikirlerinden ötürü cezalandırılması. Yarın öbürgün bu fikir özgürlüğü sana da bana da lazım olacak.

Fazıl Say için yapılabilecek belkide en yanlış yorum onu birşeylerin arkasına saklanmakla suçlamak olacaktır. Birşeylerin arkasına saklanan insan gidip çok tepki göreceğini bildiği sözleri alenen söylemez, kendine ateşe atmaz. Fikirlerine katılırsınız katılmazsınız ama adam cesur, herkesin aksine rüzgara ve tüm güç odaklarına ters gidiyor çünkü.

Ama forumda bazı arkadaşlar yine adı Fazıl olan başka bir yazarın sözlerinin arkasına saklanarak kendileri gibi olmayan insanlara çok güzel saldırıyorlar.

İnançlara, değerlere, kutsallara hakaret etmek, alay etmek fikir özgürlüğü olmaz, olmamalı. FİKİR ayrı bir şeydir hakaret etmek ayrı bir şeydir.

Fazıl say veya bir başkası Allaha inanmayabilir, cennete vs. inanmayabilir ama asla ve asla alay edemez, dalga geçemez, bunları yapmamalıdır.

Fikir ile hakareti iyi ayırt edelim lütfen.

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Ona karşı Haksızlık yapılmadı.Bir laf etti,Senin tabirin ile İnanan birinin kutsalına saldırdı.O kişilerde gitti Mahkemeye verdi.Mahkemede gereken cezayı verdi.
Kuran kime Hayvan demiş,ve öldürülmesini emretmiş.Olayları bir sanatçı dediğimiz bir adam nasıl buralara çekebiliyor.
Bence bunlar gündemde kalmak için yapılan açıklamalar,ama hakikaten haddini aşan açıklamalar.
Zira Kuran-ı Kerim'e İnanır inanmazsın,ama eleştiremezsin.Hele ki Dalga geçemezsin.
Allah İnsanı Kusursuz yaratmışdır.Ben Fazıl Say'ın fiziki görünüşü ile alay ediyormuyum.Hayır.
Çünkü o eleştirdiği Kuran'da buda yazar.Yaradılan Her şey RABBİMİZİN Eseridir.Her şeyi en güzel şekilde Yaratmıştır.
Bunca Buna İman etmiş insanların Kutsalına laf söylediğinde bu Eleştiri değil,Apaçık saldırıdır.
Gitsin Sanatı ile olsun Gündemde.Bildiği en iyi işi yapsın.
Bu Ülkede Bir iki birşeyler dıngırdatan,biraz top oynayabilen bu konulara girme ihtiyacı duyuyor bende bunu anlamıyorum.
yahudilerin, hristiyanların yada budistlerin kutsalına hakaretler edebiliyorsunuz, onlarla alay edebiliyorsunuz hatta bunu kendinize hak görüyor yada bunun cihad olduğuna inanıyorsunuz. şu forum sitelerinde islam dışında herhangi bir dine karşı yapılan saldırılar yada hakaretler cezalandırılsa hoşunuza gider mi? gitmez tabi çünkü bu suçu bir çoğunuz işlediniz..

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
yahudilerin, hristiyanların yada budistlerin kutsalına hakaretler edebiliyorsunuz, onlarla alay edebiliyorsunuz hatta bunu kendinize hak görüyor yada bunun cihad olduğuna inanıyorsunuz. şu forum sitelerinde islam dışında herhangi bir dine karşı yapılan saldırılar yada hakaretler cezalandırılsa hoşunuza gider mi? gitmez tabi çünkü bu suçu bir çoğunuz işlediniz..
Kim kimin Kutsalına Saldırmış.Hakaret etmiş.
İslam'da Cihat Kavramı Hakkındada bilgin yok demek ki.Burayı bir oku derim.
Ayrıca Saldıran o,cezasınıda çekecek olan o.
O dediğin dinlere o kadar art niyetli olsaydı Benim Atalarım, şu an o saydığın Din ve Milletlerinde hiç biri yoktu ayrıca.
Forum sitelerini bilmemde, SDN''de bu söylediklerin hiç olmadı olmazda.Kimseye Dinime,Kutsalıma Küfrettirmem.Başkasınınkinede bunu yapılmasını izin vermem.
Kişi ne ise karşısındakinide öyle görürmüş ya.Bu Ruh Halindesiniz şu an.

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Ona karşı Haksızlık yapılmadı.Bir laf etti,Senin tabirin ile İnanan birinin kutsalına saldırdı.O kişilerde gitti Mahkemeye verdi.Mahkemede gereken cezayı verdi.
Kuran kime Hayvan demiş,ve öldürülmesini emretmiş.Olayları bir sanatçı dediğimiz bir adam nasıl buralara çekebiliyor.
Bence bunlar gündemde kalmak için yapılan açıklamalar,ama hakikaten haddini aşan açıklamalar.
Zira Kuran-ı Kerim'e İnanır inanmazsın,ama eleştiremezsin.Hele ki Dalga geçemezsin.
Allah İnsanı Kusursuz yaratmışdır.Ben Fazıl Say'ın fiziki görünüşü ile alay ediyormuyum.Hayır.
Çünkü o eleştirdiği Kuran'da buda yazar.Yaradılan Her şey RABBİMİZİN Eseridir.Her şeyi en güzel şekilde Yaratmıştır.
Bunca Buna İman etmiş insanların Kutsalına laf söylediğinde bu Eleştiri değil,Apaçık saldırıdır.
Gitsin Sanatı ile olsun Gündemde.Bildiği en iyi işi yapsın.
Bu Ülkede Bir iki birşeyler dıngırdatan,biraz top oynayabilen bu konulara girme ihtiyacı duyuyor bende bunu anlamıyorum.

Eleştirmeme kısmına katılmıyorum.100 müslümandan 99 u budistlerle dalga geçer,salaklar ineğe tapıyorlar der.Diğer dinler yalan der ki bunu sizde dersiniz normal olarak hristiyanlık ve yahudilik için bozulmuş kitaplar dediğinizde onların dinini eleştirmiş hatta küçük görmüş olmuyor musunuz ? Kutsallık bireye özgüdür bence bunu kavramanız lazım.

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Eleştirmeme kısmına katılmıyorum.100 müslümandan 99 u budistlerle dalga geçer,salaklar ineğe tapıyorlar der.Diğer dinler yalan der ki bunu sizde dersiniz normal olarak hristiyanlık ve yahudilik için bozulmuş kitaplar dediğinizde onların dinini eleştirmiş hatta küçük görmüş olmuyor musunuz ? Kutsallık bireye özgüdür bence bunu kavramanız lazım.
Bir Budisti git Hindistan'da eleştirde göreyim seni.
Yada Yahudiliği eleştir israil'de.
Fazıl Say gibi şanslı olmazdın herhalde.Burada en azından bir Hoşgörü var,sadece Mahkemeye verilmiş,Kanun çerçevesinde cezası kesilmiş.Oralarda canına kastediliridi İnsanların Herhalde.
Evet onların Dini Hak Din değildir.Biz bUna İnanırız.Buna İman Ederiz.
Ama kalkıpta saldırmayızda onların Kutsalına.

conquistador

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Genel geçer bir kuraldır ki insanlar savundukları fikirlere herhangi bir kanıt bulamadıklarında hemen ortaya delili olmayan, ispatlanamayan istatistikler atarlar. İnandırıcılığı artırdığı düşünülür. Ama hele ki saçmalama derecesine geldiyse bu o zaman işin rengi değişiktir tabi. Gerçek bir müslüman hiçbir inançla dalga geçmez dahası geçilmesine de müsade etmez. Hristiyanlığın kutsal kitabı bozulmuş demek dalga geçmek değildir bu inançtır dahası lojik ve tarihi temelleri olan bir olgudur. Ama gidip bir hristiyana sizin değerleriniz bozuk demek dalga geçmektir. Düşünmek farklı, düşünceyi dil ile ifade farklı, düşüncemi ifade edeyim derken saçmalamak ve olmayan bir metnin arkasına sığınmak farklı şeylerdir. Dahası siz şu anda dalga geçiyorsunuz çünkü Budistler ineğe falan da tapmazlar. Öyle bir istatistik atayım derken kırdığınız potların sayısını karşılamadı fikrinize katmaya çalıştığınız inandırıcılık.

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
bir din bir akımdır. her din yeni fikirlerle gelir. her fikir ve akım ise eleştirilebilir. fazıl say ömer hayyamın eleştrirel bir dizesini paylaşmıştır. eleştiri yapmak ile hakaret etmek ayrı şeylerdir.

Nemre

Profesör
Reaksiyon puanı
29
bir din bir akımdır. her din yeni fikirlerle gelir. her fikir ve akım ise eleştirilebilir. fazıl say ömer hayyamın eleştrirel bir dizesini paylaşmıştır. eleştiri yapmak ile hakaret etmek ayrı şeylerdir.

Gerçek Tevratın-İncilin Fikri İle İslamın Fikri Aynıdır.Yeni bir fikir falan yok ortada. Dini Eleştirmek Kimin Haddine düşer bilirmisin ?

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Ertuğrul Özkök çok güzel demiş, "Piyanonu bırak sınır dışına çekil".

[h=1]Piyanonu bırak sınır dışına çekil[/h]
Eminim bu haberi duyan ve içinde bir damla adalet duygusu olan herkes aynı tepkiyi vermiştir:

“Yok artık…”
Tweet bile değil. Retweet…
Bir retweete 10 ay hapis.
Yok artık dediğimiz, devenin nalı dediğimiz, ilk celsede beraat eder dediğimiz davada 10 ay hapis çıktı…
İyi mi…
'Hayret' kelimesinin Türkçe'deki karşılığı artık 'normal'dir.
“Kaybedenler kulübünde” hayret kelimesinin karşısında “Standart yani” cümlesi yazar.
Çünkü burası “İleri demokrasidir…”
İleri adalettir.
'Barış'tır.
Sivil 'anayasa’dır…
'Vesayet sistemine son’dur.

Bunlar mı yani…
Arkadaş;
Levent Yüksel’in şarkısını koy ve avaz avaz haykır….
Geç bunları anam babam; Geç bunları..
Arkadaş; ilerisinden vazgeçtik, gerisine razıyız.
Geri demokrasiye…
İçinde zerre kadar demokrasi, bir katre adalet, bir lokma vicdan, bir damla hürriyet olan bir ülke…
Onu istiyoruz.
Ey dünya duyduk duymadık demeyin.
Mozart’ın en büyük icracılarından birine bir retweet için 10 ay hapis verildi.
İbreti alem bilsin ki; durumumuz şudur:
PKK’yla barış; sanatçıyla savaş.
Çünkü onun elinde silah yok…
Yok ki masaya oturasın; ona da bu ülkede yaşama şansı veresin.
Akil insanlara sesleneyim desen; aralarında onu seven ya üç ya dört kişi bulursun.
Fazıl kardeşim;
En iyisi kendin akıllı ol.
Kendi barışını kendin yap.
Piyanonu burada bırak ve sınır dışına çekil.…
Söz askere talimat verilecek, sen piyanonu gömüp çekilirken kimse sana dokunmayacak…
Hoş o da o kadar kesin değil…
Ama bil ki; bu ülke sana dar edilecek…
Çünkü parmakların tetiğe değil, tuşlara dokunuyor.
Burası Ortadoğu;
Yani kimse seni takmaz arkadaş…

Ertuğrul ÖZKÖK

KAYNAK

BeyaZayeB

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Söyleyene de bak hele :)
Ondan da ancak böyle bir yazı beklenirdi zaten.
411 el kaosa kalktı diye başlık attığında biz onun ne kadar ileri demokrat olduğunu çözmüştük zaten.

Yanlız korkar Fazıl, Ertuğrul abisi de ona eşlik etsin !

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Bu da Fatih Altaylı'nın yazısı...

[h=1]Kör adalet tuttuğunu mahkûm eder[/h]
EVET, adalet kördür.
Adaleti simgeleyen kadın heykelinin elinde terazi vardır ve gözleri bağlıdır.
Bunu hepimiz biliriz.
Adalet kör olmalıdır elbette ama bu kadar da "KÖR" olmalı mıdır!
Lafı Fazıl Say'a verilen hapis cezasına getireceğimi tahmin etmişsinizdir.
Evet, lafı oraya getirmeye çalışıyorum.
Fazıl Say'a verilen hapis cezasına.
Fazıl Say, Ömer Hayyam'a ait olduğu söylenen ama Ömer Hayyam'a ait olmayan fakat yıllardır öyle zannedilen bir "şiiri" retweet ederek takipçilerine ulaştırdığı için bazı işgüzarlar tarafından "şikâyet edildi".
Yargı şikâyeti incelemeye aldı ve Türk Ceza Kanunu'na göre suç teşkil ettiğine karar vererek Fazıl Say'a 10 ay hapis cezası verdi.
Cezayı tartışmak gibi bir niyetim yok.
Belki bu cezaya neden olan yasaları tartışmak lazım.
Ya da bu cezaya neden olan yasaların "kime ne şekilde uygulandığını".
Daha doğrusu "her inanca hakarete" bu cezanın uygulanıp uygulanmadığını.
Çünkü inançsızlığa veya farklı inanca hakaretin bini bir para olduğu bir ülkede yaşıyoruz ve neyin inanç neyin inanç olmadığı da ne yazık ki sübjektif kriterlerle değerlendiriliyor.
Ama asıl derdim o değil.
Asıl derdim adaletin gözündeki bağla ilgili.
Fazıl Say, ceza almasına neden olan şiirin de, twit'in de yazarı değil.
O sadece bunu "retweet" etmiş.
Yani kendisine ulaşan bir twit'i kendi takipçilerine de iletmiş.
Şiiri beğendiği, fikrine katıldığı için yapmış belki.
Ama mahkeme öyle düşünmüş ki, cezayı vermiş.
Peki Fazıl Say'a bu retweet'inden ötürü ceza veren adalet, bu twit'i ilk yazana ve diğer retweet edenlere ne yapmış?
Hiiiiç.
Hiçbir şey yapmamış.
Aynı suçu işleyen belki 500 kişiden sadece Fazıl Say yargılanmış ve sadece Fazıl Say ceza almış.
Bunun adı adalet.
Ama bu kadar körlük fazla.
Baksanıza tuttuğunu mahkûm ediyor.

Söyleyene de bak hele :)
Ondan da ancak böyle bir yazı beklenirdi zaten.
411 el kaosa kalktı diye başlık attığında biz onun ne kadar ileri demokrat olduğunu çözmüştük zaten.

Yanlız korkar Fazıl, Ertuğrul abisi de ona eşlik etsin !

Eğer bir itirazın varsa bunu yazının içeriğine yapmalısın, burada yazarını tartışmıyoruz :)

BeyaZayeB

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Fatih Altaylının yazısı daha mantıklı ve açıklayıcı olmuş.

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Gerçek Tevratın-İncilin Fikri İle İslamın Fikri Aynıdır.Yeni bir fikir falan yok ortada.
kendinle çelişerek ironi mi yapmaya çalıştın anlamadım:D vahiyler inananlar için eleştirilemez, ancak dinler eleştirilebilir. çünkü dinler sadece vahiyden ibaret değildir, öyle olsaydı arabistandaki islam ile türkiyedeki birbirinin aynı olurdu.

BeyaZayeB

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Bu da Fatih Altaylı'nın yazısı...

Eğer bir itirazın varsa bunu yazının içeriğine yapmalısın, burada yazarını tartışmıyoruz :)

Bildiğin ertuğrul özkek yazısı işe :)
İşine gelmedimi salyalar dışarda.

Ancak şunu söyleyebilirim
Fatih Altaylı da davayı ve sonucunu eleştirmiş
ama gayet mantıklı.
Bencede Dava gereksiz ve sonucuda saçma.

Fazıl Say daha fazlasını hak ediyor ancak bu davanın açılması bile ağır bir karar bence.

Mesajı düzenleyemiyorum
Yanlışlıkla ''özkek'' yazdım kusura bakılmasın.

Nemre

Profesör
Reaksiyon puanı
29
kendinle çelişerek ironi mi yapmaya çalıştın anlamadım:D vahiyler inananlar için eleştirilemez, ancak dinler eleştirilebilir. çünkü dinler sadece vahiyden ibaret değildir, öyle olsaydı arabistandaki islam ile türkiyedeki birbirinin aynı olurdu.

Arabistandaki Kuran ile Buradaki Kuran aynıdır.Oradaki Dinle Buradaki Dinde Aynıdır.
Dinle vahiyi ayırmak işte Çelişki budur?