Fatih Terim'in Top Bizde'de yaptığı açıklamalar...

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Spor Toto Süper Lig'in bitimine iki hafta kala şampiyonluğunu ilan eden Galatasaray'ın teknik patronu Fatih Terim, Kanaltürk televizyonunda yayınlanan 'Top Bizde' programında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

fatih-terim_49725675-24a4-4b08-ad4a-50fa315c7b2b_4_7fca4203-8f0a-4e6b.jpg

Spor Toto Süper Lig'in bitimine iki hafta kala şampiyonluğunu ilan eden Galatasaray'ın teknik patronu Fatih Terim, Kanaltürk televizyonunda yayınlanan 'Top Bizde' programında şampiyonluk serüvenini ve gündemdeki diğer konuları değerlendirdi.

Deneyimli teknik adam Fatih Terim'in açıklamalarından satır başları şu şekilde;

* "Yabancı oyuncular İngiltere'deki gibi serbest bırakılsın"

* "Gençlerbirliği maçının ardından istifa etmeyi düşünmedim"

* "Tek tesellim disiplin ve tahkim kurulunun doğru kararlar vermesidir."

* "Cezalar ertelenmeli de, paraya da çevrilmeli."

* "Alper Potuk'a gelince, evet yöneticilerimi kendisi ile görüşüyor"

* "Muslera'ya teklif gelse de ben bırakma niyetinde değilim."

* "Stoper olarak önceliğimiz var, sol bek de bakıyoruz."

* "Messi'nin kendi sahasından top çıkardığını görüyorsak.."

* "Alkış herkesin kendi tasarrufundadır"

* "Melo konusunda şartları zorlayacağız"

* "Ben masumum demiyorum, mağdurum diyorum."

* "Ujfalisi parayı siz verin, gerekirse vermeyin dedi"

Kısa vadede planlarını gerçekleştirdiklerini belirten Terim; "İki hafta kala ilan etmek bizim için önemli bir iş. Pazartesi sabahı biraz geç kalktık. Maçtan sonra biraz geç yattık. Kalktığımızda vazifesini yapmış insanların huzuru vardı. Ailemizle güzel bir kahvaltı ettik. Oyuncularımıza izin verdik. Rejenerasyon idmanı olur normalde maçtan sonra ancak o gün izin verdik futbolculara. Biz kısa orta ve uzun vadeli planlar arasına girmiştik. Bu sene de şampiyon olmak hedeflerimizi yerine getirmek anlamına geldi diyebilirim." dedi ve ekledi "Uzun bir süredir sahaya giremiyorum. Bir zaman süreci var ortada. Şampiyonluk maçında bile 15 dakika bekledim kutlama için."

"ŞAMPİYONLUĞA YAKIŞIR BİR TOP OYNADIK"

Sahada yaptıklarının kendi karakterini yansıttığın belirten tecrübeli teknik adam, şampionluk sevinci hakkında; "Çok sevindim sahaya girince. Atkıyı da taraftara sallayarak kutladım. Rekabet içerisinde yarış veriyoruz. Önemli bir Şampiyonlar Ligi girdi araya. Son üç maçı kazanarak ilerledik. Kaybedilen, kazanılan puanlar enteresan hesaplar bu rekabet içerisinde sizi şampiyon olmaya itiyor. Kendi karakterimin bir yansımadıdır sahada yaptıklarım. Sivas maçında çok da iyi bir top oynandı. Şampiyonluğa yakışır bir top oynadı oyuncular." ifadesini kullandı.

"ASIL HEDEFİMİZ.."

"Real Madrid'e elendiğimize çok üzüldüm. Oyuncularıma şunu söyledim. elenmeyecek bir takım yoktur. Rakiplerimize de saygı duyuyoruz, Real Madrid'e de. Biz de önemli bir takımız, insanların da bize saygı duyması gerekiyor. Biraz ürkeklik, biraz çekingenlik hissettim. Bizim bulacağımız bir gol çok şey değiştirebilirdi. Ben bu kadar kolay gol yeme beklemedim açıkçası. Real Madrid'i 3-0'ın rövanşında, 1-0 öne geçip 3-1'den ilerisini kovalıyorsunuz. Asıl hedef Real Madrid'i elemek olurdu. 'Vah' 'Ah' benim değiştirdiğim özelliklerim olduğunu düşünüyordum ama yine yaptık."

terim_677777.jpg

"RONALDO'NUN GOLÜ OFSAYTTI"

Real Madrid karşılaşması öncesinde oyuncularına telkinlerde bulunduğunu belirten Terim, "Ronaldo'nun attığı ilk gol çekimserlik yarattı. Oyuncularıma 'ben size söyledim' dedim ama. Baştan hazırlanıyoruz maçlara ama üzülüyorsunuz tabii..." dedi.

Ronaldo'nun golünün ofsayt olduğunun da altını çizen Fatih Terim, "Defans giriyor, bir hücumcu çıkıyor Galatasaray'ın geri dönüşünden sonra. Teknik olarak da bize bir mesaj var. Ronaldo'nun golü ofsayttı. Biz çok derin analiz yaptık. Drogba'nın pozisyonuna ofsayt verdi mesela. Vermese ne olurdu? Buralarda hep olmalıyız ki aleyhimize bir şey oluşmasın. Buralarda hep olursanız size olan hatalar da azalır." yorumunu yaptı.

"YABANCILAR SERBEST BIRAKILSIN"

Yabancı oyuncular konusunda İngiltere'nin örnek alınması gerektiğini savunan Terim, "Benim beyanlarım bellidir. Ben Milli takım hocasıyken federasyon başkanımız vs. bana sorduğunda yabancılar serbest bırakılsın demişimdir. Hep serbest olsun dedim ama sınır olsun. İngiltere'deki gibi. Örneğin Milli takımda belirli süre oynama şeklinde. Başkaları serbest oynuyorsa biz nasıl rekabet edeceğiz. Bunu o zaman konuşurken ben bu yasağın delineceğini de söylemişimdir. Nitekim oldu, hatırlayın bazı isimler Türk yapıldı" şeklinde konuştu.

Ayrıca Terim, "Kulüplerin Federasyonların Almanya'da yabancı serbest değil mi? Milli takımda da bir şekilde serbest. İyi oyuncu hangi pasaportu taşırsa taşısın oynar. Avrupa'daki başarıda Türk oyuncuların çok daha fazla olması lazım. Biz şunu diyoruz, bazı mevkilerde genel olarak yabancı oyuncu kullandığımız için o bölgelerde oyuncu bulamıyoruz. Türkiye'de transfer çok büyük paralar veriliyor Türk oyunculara. Bütün küslükleri ve yasakları deldiği bir ortamda yeniden düşünmek gerekir. Benim bir Türk oyuncum varsa ve yabancıdan iyiyse onu oynatırım. Kanunla ve yasakla bir yere gelemeyiz. Türk oyuncusu iyiyse zaten o oynamalıdır. İspanya yabancı cenneti ama baktığınız zaman Milli takımla yine Dünya Şampiyonu. Kuklüplerle birlikte oturarak bu konularda asgari müştereklerde bir araya gelmeliyiz. Ortaya ciddi bir fikir çıkarıp ortaya koymak lazım." dedi.

MİLLİ TAKIM ÇALIŞTIRMAK KOLAY DEĞİLDİR

Milli takım kadrosunu çok fazla eleştirmenin gereksiz olduğnu söyleyen Terim, "Milli takım kulüplerin üzerinde diyoruz ama bunlar da birbirinden ayıramıyoruz. Bir kulüp bende neden yok diyor, öbür kulüp de aynı şekilde. Milli takım seyircisini geliştirmemiz lazım ilk etapta. Bu neden alınmadı diye konuşmanın yerine buna bakmalıyız. Bu yarışmaların bir arada olduğu anda bazı şeyleri yaratmak da zor. Milli takım antrenörlüğü kolay değildir. Ben zamanla orada da yeniden başarılar yakaladığına inanıyorum."

"Bizim ülkemizde Avrupa ve dünya ile yarışacak bir takımımız her zaman vardır. Oluşur da daha nerede yanlış yaptık diye konuşarak bir araya gelmemiz lazım. Abdullah hoca üzerinde bir seçim yapılmış. Abdullah'da çok uzun süredir antrenörlük yapıyor. Oralara da fazla girmemek lazım. Bunları tartışmamamız gerekiyor. Federasyon üzerine düşeni yapıp bir tercih yapmış. Bize düşen ona yardımcı olmaktır." şeklinde konuşarak Abdullah Avcı'ya destek olunması gerektiğini vurguladı.

125922960128.jpg

"İSTİFA ETMEYİ DÜŞÜNMEDİM"

Gençlerbirliği maçının ardından gündeme gelen istifa söylentilerine de cevap veren Terim, "Gençlerbirliği maçından sonra istifayı falan düşünmedim. Düşünün Burak'ın havadan bacağının arasından geçti top. Biz 1-2 maçta değişik bir huy edindik. Zora geldiğimiz zaman oyuncular olayın farkına veriyor. Sıkışınca iyi oynamak diye bişey çıktı ve ben de bunu sevmiyorum. Kayserispor karşısında mesela kolay bir galibiyet aldık. Kayserispor bu ligin en güçlü takımlarından birisi. Futbol oynamaya çalışan bir ekip hakikaten." diyere bu konuya da açıklık getirdi.

"HER ŞAMPİYONLUK ÖNEMLİDİR"

Terim ayrıca Galatasaray ile ulaştığı şampiyonluklar hakkında, "Tüm şampiyonlularım benim için aynı yerdedir. Her şampiyonlukta insanların emekleri vardır. Birbirinden ayıramam. Bir tek değişik şampiyonluk geçen sene oldu. Şampiyonluk her zaman önemlidir." yorumunu yaptı.

9 MAÇLIK CEZA HAKKINDA..

Hakeme tek kelime etmediğinin altını çizen Fatih Terim, "Biz rakiplerimizle çatışmatık geçen süre içerisinde. Rakiplerimize saygı duyduk. Böyle bir zamanda ceza yemem hoş olmadı. Ben tek kelime etmedim hakeme. Geçen sene de dahil olmak üzere tek kelime etmedim. Penaltı olan pozisyon hakkında bile konuşmadım. O yüzden beni çok üzdü. Tek tesellim geldikleri günden beri doğru kararlar veren ve adeta kuyumcu terazisi gibi ince eleyip sık dokyan ve hakkaniyetli davranan disiplin kurulu ve tahkim kurulunun vermesidir. Her kararda da doğru davranmışlardır. Bir de TFF katılınca ilk defa bir üçlü karar vermişlerdir. Bu kadar doğru karar veren kurumların doğru karar verilmesi." diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Hakemlerle olan dialoğuna da değinen Terim, "Devre arası seminerinde bizi örnek gösterirseniz hakemlerin beynine de işlenen bu olur. Ben masumum demiyorum, mağdurum diyorum. Saçmalıklar silsileler halinde hem de. Oraya giremez, buradan çıkamaz. Biz hakemlerle kenarda çok medeni şekilde konuşuyoruz. Biz aynı takımın yolcusuyuz. Olayı buralara getiren boyut çok manidar. Ben topu ters tarafa vurdum mesela. 1 maçlık ceza da kulübe verilen bir zarar." diyerek adeta sitem etti.

CEZALIYKEN ŞAMPİYONLUK GİTSEYDİ..

Aldığı 9 maçlık ceza süresinde Galatasaray'ın şampiyonluğu kaybetmesi durumunda bazı kesimlerin kendisini suçlayacağını ifade eden deneyimli teknik adam, "Ben kulübede olmadığım zaman şampiyonluk gitseydi bazı yerler bunun sorumlusunu ben olarak gösterebilir mi? Elbette gösterebilir. Bize de vardır bazı en şöhretlinin cezasını vermeye çalışmak, gözdağı vermek için. Ama bu burada olmaz..." ifadelerini kullandı.

fatih-terim-basari-sirlari-takim-calismasi.jpg

CEZALAR HAKKINDA İLGİNÇ ÖNERİ

Yetkili kurumlar tarafından verilen bu cezaların teknik adamların ve futbolcuların elinden mesleğini almak olarak değerlendiren Terim, "Cezalar ertelenmeli de, paraya da çevrilmeli bence. Çok fahiş bir hata olmadıkça bu kararları diretemezsiniz. Gaziantep, Kayseri gibi şehirlere teşekkür ediyorum. Hoca maç bittikten sonra beklemesi gerekir, kulübeye soyunma odasına giremez, herşey yasak. Stada da alma o zaman. Her zaman düzgün karar alan kurullar bu kararları verdiği için rahatım diyorum. Bir futbolcunun elinden, teknik adamın elinden mesleğini alamazsın. Hakemler için ne derler, 'Mümkünse 22 kişiyi saha içerisinde tutun' diye. Kazanma adına her şey yapılmalıdır, hala devam ediyorsa zaten cezalar var. Teknik adamın kulübeye çıkmaması kulübüne verilmiş bir cezadır. Bana değil ki. Öyle şeylerden cezalar veriyorlar ki, bunun çözümünü de onlar bulur diye düşünüyorum." dedi

"ÖZÜR DİLEMESİNİ BİLİRİM"

Gerektiğinde özür dileyeceğini de belirten Terim, "Keşke olmasaydı bu olaylar. İsteyerek bunu yaptığıma dair az kişi varsa bile cevabını ben vereyim. Böyle bir şey olamaz. Çok üzgünüm bu konuda bir kez daha söyleyeyim."

SNEIJDER'İ KAZANMAK ADINA..

Terim, Hollandalı yıldız Wesley Sneijder'in maç ve idman eksiklerinin olduğunu belirtti ve ekledi, "Sneijder, yetenekli bir oyuncu ancak 4 ay veya daha fazla gibi bir süreç bence daha fazla oynamadığı için eksik olur. Antrenman yapıyorum dese dahi. Kendisinin en formda olduğu dönem içerisinde olduğu şekilde değerlendirilirse çok yanlış olur. İlk geldiğinde biz 4-4-2 oynuyorduk ve ben onu sola koydum, olmadı. İyi bir oyuncuyu kazanmak adını orta üçlünün ortasına koydum. Seneye bizle beraber sezon başı geçirmediği için eksikti. Ama bu sezon geçirecek. Daha da iyi olacak."

Sneijder fedakarlık yapmaktan kaçınmadığı ekleyen Terim, "Sniejder iğne yiyerek oynadı örneğin. Bunları bilmek lazım. Sabrın doruklarını biraz zorlamalıyız. 18 yaşından 36-37 yaşına kadar oyuncularımız var. Herkesten bir şeyler almak istiyoruz." dedi.

MELO BELLİ DEĞİL AMA ALPER

Gündemde olan Melo ve Alper Potuk'a da değinen Fatih Terim, "Melo'nun önümüzdeki sezon olup olmayacağına bakacağız. Yöneticilerimiz komuşuyor Alper konusunda. Görüşmeler sürüyor. Oyuncu isimleri yine hızlandı. Olanı söylüyoruz, Alper Potuk için evet yöneticilerimiz görüşüyor denildi zaten. Şu anda önümüzdeki günlerde hep beraber oturacağız, bir kısım gidenler de olacak. Bu yüzden tüm transfer dengelerini takım eksikliklerini net olarak açıklarız olacaksa." diyerek Alper Potuk ile ilgilendiklerini doğruladı.

"EĞER TEKLİF GELİRSE MUSLERA.."

Muslera'yı satmak gibi bir niyetinin olmadığını söyleyen Fatih Terim, "Muslera'ya teklif gelse de ben bırakma niyetinde değilim. Bizim takımımızın önemli bir parçasıdır. Hepimizin ortak kararıdır sanıyorum. Hele kale deyince çok daha önemli. Karakteri ve insanlığıyla herkesin daha da gözü üzerinde olacaktır. Biz onu hiç bir yere veremeyiz. Barcelona bi gelsin, bir rakamlar gelsin ondan sonra görüşürüz. Kulübün menfaati doğrultusunda bir olay varsa bile vermeyi düşünmüyoruz." dedi.

ÖNCELİK STOPER!

Terim, ayrıca transfer politikalarındaki önceliklerine de değindi ve "Stoper olarak önceliğimiz var, sol bek de bakıyoruz. Ön tarafa da bakıyoruz. Melo varsa da yoksa da orta sahaya bakıyoruz. Bu sene, geçen seneki gibi ihtiyaç sahibi değiliz. Eksik yerleri önemli oyuncularla kapattığımız zaman ileriye daha da güzel bakabileceğimizi düşünüyoruz. Geçen senelere göre daha oturmuş bir kadromuz var." şeklinde konuştu.

terim1.jpg

YÖNETMEK AYRI İDARE ETMEK AYRI

Yöneticilik ile idareciliğin birbirinden farklı kavramlar olduğunu belirten Terim, "Yöneticilikle idareciliği ayırt etmek lazım. İdare etmemek lazım, yönetmek lazım. Oyuncularıma bugüne kadar inanmadığım hiç bir şeyi söylemedim. Olmayan bir şeyi kontrol edemezsiniz. Ben soyunma odasına hiç bir zaman tahammülen giremem. Olaylar doğal gelişirse soyunma odası da normal olur. Ben oyuncumu severim, bu işi yapanlara da saygı duyarım. Bazı yollarımızı ayırdığımız oyuncularımız da olmuştur ama biz nasıl saygı duyuyorsak bize de saygı duyulmasını diliyorum." diyerek sözlerine devam etti.

FUTBOLCULARINI NASIL MOTİVE EDİYOR?

Futbolcuları ile olan diyaloglarına Burak üzerinden örnek veren deneyimli teknik adam, "Burak, üç büyük takımda da oynamış ve bize gelmiş. Yetenekli bir oyuncu. Ben yetenekli oyuncularıma hep şöyle yaklaştım, 'Var olanla yetinmeyin'. Burak hep gol atar da atmış da. Hiç atmamıştı Şampiyonlar Ligi'nde 8 gol attı, kafayla hiç atmamış, kaç tane attı. Ben oyuncularımın kendisini geliştirmesi için teşvik ederim. Birebir ikazlarda, idmandan sonraki konuşmalarda vs. Daha iyiye gitmek için söylüyorum. Herkes için geçerli bu. Benim insanlarla iletişim şeklim bu. Burak fiziği müsait, hızlı, sadece savunma arkasına mı çıkıcak. Hayır olmaz dedik. Herşeyi yapması için teşvik ettik. Ben kimseden Allah'ın vermediği meziyeti istemiyorum. Yeteneklerini daha da zenginleştirmek bizim işimiz olmalı." ifadelerini kullandı.

terim3.jpg

RONALDO BİLE..

Burak'ın çok yetenekli bir futbolcu olduğunu ve yerinde saymaması gerektiğini belirten kurt hoca, "Ronaldo'nun adam kovaladığını, Messi'nin kendi sahasından top çıkardığını görüyorsak, Ibrahimovic'in her topa ayak soktuğunu görüyorsak Burak'da fazlasını yapmalı." dedi ve gelecek sezon Burak'tan farklı beklentilerini olduğunu belirtti.

"ALKIŞ HERKESİN KENDİ TASARRUFUDUR"

Camianın birleşmesindeki kilit noktaya da açıklık getiren Terim, "Galatasaray bir dünya markası olma yolunda ilerliyor. Camianın birleşmesinde şampiyonluğun da büyük katkısı var. Camianın birleşmesinin dünyaya açılmada büyü rolü vardır." dedi.

Terim, son dönemde gündemi epey meşgul eden 'alkış' konusunda gelen soruya ise "alkış herkesin kendi tasarrufundadır" yanıtını verdi.

İKİ İSİMDEN DAHA FAZLASINI BEKLİYOR

Emre Çolak ve Nordin Amrabat'ın performansları hakkında da açıklamalarda bulunan Terim, "Amrabat çok çok iyi bir çocuk ama ondan daha iyi şeyler bekliyorum. Daha iyi oynamasını bekliyorum. Birebirini daha iyi yapmasını bekliyorum. Adaptasyonlar bazen uzun sürebilir ama karakter olarak çok seviyorum, huyunu suyunu. Onu her zaman çok seviyorum."

"Emre'ye gelince Burak'ın fotokopisini Emre Çolak'a da çekebiliriz. Ben Emre'den daha çok şeyler bekliyorum. Daha çok sorumluluk alacak. Daha çok düşünecek. Yaşını da düşünürsek bunlar normal." diyerek futbolcularına adeta bir mesaj gönderdi.

terim2.jpg

"YÜREKLİ KAYIPLAR KORKAK ZAFERLERDEN DAHA ÖNEMLİDİR"

Geride bırakmak üzere olduğumuz sezonda taktiksel olarak bir pişmanlığı olup olmadığı sorusuna, ""Manchester'da belki başlarken maça oyunu tutmak için belki değişik başlayabilirdim. Real Madrid maçında acaba defansa acaba biraz daha önem verse miydim demedim diyemem. Bazen yürekli kayıplar, korkak zaferlerden daha önemlidir. 1-0 olduktan sonra kapanadabilirdin Real Madrid'e karşı ama o da benim tarzım değil." cevabını veren Terim, sezon sonunda takımdan ayrılacak oyuncular hakkında ise, "Sezon bitince nelerin olabileceğini, neler yapabileceğini. Oyuncu size gelip ben gitmek istiyorum diyebiliyor. Oyuncularla karşı karşıya gelip ne istediğimizi söyleyeibiliyoruz karşılıklı. En basiti Ujfalusi konusunda kulübümüz çok güzel davrandık. O da geldi ben seneye burada oynamak istiyorum dedi. Parayı siz verin, gerekirse vermeyin dedi. Ama bazılarıyla da yollarımız ayrılacak tabii ki." yorumunu yaptı.

"MELO AVRUPA'NIN EN İYİ ORTA SAHALARINDAN BİRİ"

Önümüzdeki sezon Galatasaray'daki geleceği belirsizliğini koruyan Melo'yu öven Terim, "Melo çıok iyi konsantre olduğu zaman Avrupa'nın en önemli orta saha oyuncularından biri. Şartları zorlayacağız Melo konusunda." dedi.

Ayrıca Eboue'nin de takım için önemini dikkat çekerek, "Eboue önemli bir bek. Hücumu defansından daha önde bir bek. İki senedir istikrarlı şekilde oynuyor. İyi de bir çocuk. Zaman zaman çıktıları indileri oluyor ama özünde iyi bir çocuk. Alırken biraz tantana oldu ama 3-3,5 milyon civarı bir para verilmişti ona ama çok istikrarlı." ifadelerini kullandı ve sözlerini noktaladı.

Sporx

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Sen bizim herşeyimizsin İMPARATOR

Naaa

Profesör
Reaksiyon puanı
3
ey koca terim ne işin var kanaltürkte git ntvspor da falan konuş.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Rıdvan'a daha geçenlerde sağlam ayar verdi adam ne işi var orada? :)

[video=youtube;iXOnof3L_Wc]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=iXOnof3L_Wc[/video]