Fan pini yetmiyor ne yapmalıyım ?

Bu konuyu okuyanlar

realyurtseven

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Arkadaşlar iyi akşamlar herkese, daha önce bir konu açmıştım kasayı ve güç kaynağı değiştireceğime dair ikisi de geldi az önce montajladım hepsini yeni kasaya. Ancak bir problemim var yeni gelen kasamda 2 ön 2 üst 1 arka olmak üzere 5 adet kasa fanı bulunuyor. Ancak benim ana kartımda 2 tane 4 girişli pin var 1 tanesi işlemci fanı diğeri ise kasa fanı. Montaj ettiğim fanlardan şuan sadece bir tanesini çalıştırabiliyorum. Diğerlerini çalıştırmak için ne yapabilirim internette çoklayıcı gibi şeyler var bunlar sağlıklımı yoksa başka bir çözümü var mı ? desteklerinizi bekliyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Birde elimde fan argb kontrolcüsü var fanları bu kontrolcüye bağladım ışıkları yanıyor ama dönmüyorlar 3 pinli bir soket var denetleyici üzerinde boş kalan galiba bunu anakarta bağlamam gerekiyor ama ana kartımda 3pinli fan girişi yok.

Arjinn

Profesör
Reaksiyon puanı
660
Arkadaşlar iyi akşamlar herkese, daha önce bir konu açmıştım kasayı ve güç kaynağı değiştireceğime dair ikisi de geldi az önce montajladım hepsini yeni kasaya. Ancak bir problemim var yeni gelen kasamda 2 ön 2 üst 1 arka olmak üzere 5 adet kasa fanı bulunuyor. Ancak benim ana kartımda 2 tane 4 girişli pin var 1 tanesi işlemci fanı diğeri ise kasa fanı. Montaj ettiğim fanlardan şuan sadece bir tanesini çalıştırabiliyorum. Diğerlerini çalıştırmak için ne yapabilirim internette çoklayıcı gibi şeyler var bunlar sağlıklımı yoksa başka bir çözümü var mı ? desteklerinizi bekliyorum.
çoklayıcı ya da çözümü bilmiyorum am yardım eden çıkıcaktır

son çare olarak psuyu iade edip iyice arştırarak tam uyan bir psu alırsınız

realyurtseven

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
çoklayıcı ya da çözümü bilmiyorum am yardım eden çıkıcaktır

son çare olarak psuyu iade edip iyice arştırarak tam uyan bir psu alırsınız
Sorun psu değil sorun benim anakartımda 3 girişli pin olmaması bende yeni anakart almak yerine 4 adet sistem fanını bir adet kabloya toplayıp yani 4 pinli bir girişe bağlayıp hepsini anakart üzerinden tek soketle çalıştırmak istiyorum tabi bu ne kadar zararlı olur bilmiyorum şu tarzda çoklayıcılar var ne kadar faydalı bilgim yok. Alfais 4303 4 Pin Fan Çoklayıcı Y Pwm Çoklayıcı Splitter Kablosu | Trendyol

Tryfare

Öğrenci
Reaksiyon puanı
50
Sorun psu değil sorun benim anakartımda 3 girişli pin olmaması bende yeni anakart almak yerine 4 adet sistem fanını bir adet kabloya toplayıp yani 4 pinli bir girişe bağlayıp hepsini anakart üzerinden tek soketle çalıştırmak istiyorum tabi bu ne kadar zararlı olur bilmiyorum şu tarzda çoklayıcılar var ne kadar faydalı bilgim yok. Alfais 4303 4 Pin Fan Çoklayıcı Y Pwm Çoklayıcı Splitter Kablosu | Trendyol
zararlı olduğunu düşünmüyorum açıkçası

Arjinn

Profesör
Reaksiyon puanı
660
inceleme videosu varsa kesinlikle bir bakın

bence bir sıkıntı çıkmayacaktır yorumlardaki kişiler memnun

Ürün 1 günde elime ulaştı. Anakartım da tek fan yuvası olduğu için 1 adet fan bağlayabiliyordum. Ürünü anakata fanlarımı da ürüne bağladım sıkıntısız tam hızda çalışıyorlar. Tek sıkıntı yuvalardan 2 tanesi 4 pin, 1 tanesi de 3 pinli geliyor. Teknik sıkıntı mı yoksa üretimi mi öyle bilmiyorum o yüzden 1 puan kırdım ama sıkıntısız şekilde çalışıyor.

kullanıcı yorumlarından biri

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Fanlar 1-2 watt çeker. Çoklayıcı al kullan, hiç bi şey olmaz.Millet o anakarttaki soketlere sıvı soğutmaların pompasını bağlıyor.Zaten başka seçenekde yok. Ki, o pompalarda 4-5 wattan aşağısını çekmez.

realyurtseven

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Arkadaşlar çoklayıcı konusunda şöyle bir sorunum ortaya çıktı. Piyasadaki çoklayıcalar da 4 pin girişi 1 adet var mesela 3 e çoğaltan bir kablo da 2 tanesi 3 pinli 1 tanesi 4 pinli yani benim işimi görmüyor. Bir önceki kasada önde bulunan 3 adet sistem fanını ve arkada bulunan fanı molex kablo ile birbirine toplayıp 3 pinli çıkışa dönüştürüp direkt olarak power a bağlamışlardı nasıl yaptılar bilmiyorum.