Fan hızını nasıl azaltabilirim?

Treajen96

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Hp g62 b01et kullanıyorum. SpeedFan ve MSI After Burner denedim ama ikisindede fan hızımı ayarlayamadım. Fan hızımı nasıl kolayca azaltabilirim?

alcasar

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Fan kasa içinin havalanması içindir. Ses yapıyosa çıkar ve temizle yada bi uzmana temizlet. WD40 gibi pas sökücüleri deneyebilirsin. Olması sessiz çalışan bir fan al. Fan bilgisayar için gereklidir sesin çok olması hızlı çalıştığı için değil içinin kirlendiği için büyük ihtimalle.

Treajen96

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Fan kasa içinin havalanması içindir. Ses yapıyosa çıkar ve temizle yada bi uzmana temizlet. WD40 gibi pas sökücüleri deneyebilirsin. Olması sessiz çalışan bir fan al. Fan bilgisayar için gereklidir sesin çok olması hızlı çalıştığı için değil içinin kirlendiği için büyük ihtimalle.
Daha dün temizlettirdim.

Death Mark

Emektar
Emektar
Reaksiyon puanı
15,413
MSI after burner ile oluyor diye biliyorum yanlış hatırlamıyorsam
--- Gönderi Güncellendi ---
Fan izleme bölümünü aktif ettiniz mi orada oldukça ayar var

Reaksiyon puanı
16,118
zaten çok ateşli bir notebook o hp g6 serisi fanın yavaşlatma opsiyonu yok o yüzden kimi hızlandırmak isterken tersini istemen garip onun fıtratında fanın yavaşlaması yok.

Death Mark

Emektar
Emektar
Reaksiyon puanı
15,413
Düzgün okusan keşke :D Denedim ama fan hızının olduğu yer kapalı yani değiştiremiyorum.

Doğru ayarı yapamamışsın küçük bir dişli anahtar bölümü var Fan speed % yazan yerde onu aktif et sonra büyük dişliye tıkla fan ayarlarına gel sonrasını yaparsın

Reaksiyon puanı
16,118
hp daha önce o yazılımlar yüzünden yanan modelleri yüzünden onları engellemiş olabilir.

Halktan Biri

Emektar
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Sessiz fan al o zaman başka çare kalmıyo. Pahalı olur ama iyi olur.
Laptop için sessiz fan gibi bir seçenek var mı ki? Laptop soğutucusundan bahsetmiyorum laptobun içerisindeki fanlardan bahsediyorum. :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Daha dün temizlettirdim.
Aynı sorun benim laptobumda da var. Ben de laptobu ne kadar temizlersem temizleyeyim fan sesi problemi oluyor.

Bu soruna sebep olduğu kanısına vardığım üç şey var.
  1. Laptobun tasarımı
  2. Fan ve soğutma yapısı
  3. İşlemci kullanımı
Bu sorunu güç seçeneklerini ayarlayarak kısmi olarak çözebiliyorum. Underclocking yani işlemcinin saat hızını düşürme işlemi sayesinde işlemcinin çalışacağı max. saat hızını(GHz) düşürebilmek mümkün. Bu işlemi uygulayınca laptobun fanından rahatsız edici miktarda ses duymuyorum.
Hatta hiç ses duymuyorum da diyebilirim. :)

Size önerim güç seçeneklerinden "dengeli" güç seçeneğini seçin. Oyunlarda ya da işlemci gerektiren programlarda ise güç seçeneklerinden "yüksek performans" seçeneğini seçin.