Fan hızı düşükken FPS düşüşü, Fan hızı yükseldiği gibi yükseliyor.

Zafer Computer

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Merhaba. i3 330m işlemcili gt320m 1 GB ekran kartlı bir laptopum var. Oyun oynarken ki çok zorlayıcı oyunlar değil LoL, Robocraft vs. ilk 13-14 dakika 60 FPS alırken 15 dakika sonunda FPS 20'den yukarı çıkmıyor, ayarları ne kadar indirsem de değişmiyor. Ama eğer ki fan en yüksek hızda ya da bi altında çalışmaya başlarsa FPS anında 60'a yükseliyor. Fan hızını en yükseğe çekebileceğim programlardan SpeedFan'ı denedim fanları görmüyor. BIOS Update yaptım. Önceden windows 7 çalıştırıyordu yine aynı sıkıntı vardı farklı bir windows 7 iso'su ile kurdum tekrar aynı, şu an Windows 10 Pro kullanıyorum yine değişiklik yok. BIOS'ta ayar yok. BIOS update yaparken önümdeki komut isteminde turning on fans yazdı ve fanlar %100 hızda çalışmaya başladı bi yolu olmalı diye düşünüyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Fan temizliği yaptınız mı?
Termal macunu yenilediniz mi?

osos11

Asistan
Reaksiyon puanı
124
İşlemciler fazla ısındığında kendine zarar vermemek için frekans düşürerek ısınmayı engeller. Yani fanlar yüksek devirde çalıştığı için değil işlemci soğutularak yüksek frekanslara çıktığı için performans artıyor. Sizin fan ayarlarınızda ya da güç yönetiminde sıkıntı olabilir. Normalde işlemci frekans düşürmeden önce soğutmanın devreye girmesi gerekir. Böylece işlemci frekans düşürmez ve performas düşüşü olmaz.
Genede bi temizleyin derim.

Reaksiyon puanı
16,118
oda mümkün ama termal macunu kesin özelliğini kaybetmiş ve toz manyağı olmuştur o zor açılıyor diye.

Zafer Computer

Doçent
Reaksiyon puanı
9
İşlemciler fazla ısındığında kendine zarar vermemek için frekans düşürerek ısınmayı engeller. Yani fanlar yüksek devirde çalıştığı için değil işlemci soğutularak yüksek frekanslara çıktığı için performans artıyor. Sizin fan ayarlarınızda ya da güç yönetiminde sıkıntı olabilir. Normalde işlemci frekans düşürmeden önce soğutmanın devreye girmesi gerekir. Böylece işlemci frekans düşürmez ve performas düşüşü olmaz.
Genede bi temizleyin derim.
Evet ben de biliyorum işlemciler kendini soğutamadığı zamanlarda frekans düşürüyorlar. İşte garip olan da o. İşlemci kendini soğutmaya çalışmak yerine frekans düşürüyor.
Fan ayarları gibi bir şey yok malesef. Anakartım desteklemiyor sanırım. Sırf bu yüzden BIOS güncellemesi yaptım. Pil de ölü olunca windows üzerinden yapmaya izin vermedi çok stresli bir şekilde DOS ile yapmak zorunda kaldım. Ama değişiklik olmadı.

Reaksiyon puanı
16,118
bir havlu ve iki buz kaseti ile dene ne oluyor?
buz kasetleri ile arada havlu olsun.