Fan Ayarlarını Gurcukladım Sorun Yaratır Mı??

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Arkadaşlar fanlardan çıkan sesler illallah ettirmeye başlamıştı. Ben de biosu gurcuklama yaparak devir sayısını düşürdüm şimdi ses kafa ütüleyici şekilde değil :) Birazdan kontak cılasını fanlara sıkarım belki hiç ses kalmaz :) Her neyse sizce sorun yaratır mı??
smiles20.gif

Ayar Yapmadan Önce

adsz3d.png

Ayar Yapdıktan Sonra

adsz4k.png

Evet arkadaşlar resimlere göre yorumlarınızı bekliyorum :)

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Eğer oyun filan oynamıyorsan sorun olmaz. Ama arada sırada sen ne olur ne olmaz bak sıcaklıklara.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Bu sıcakta iyi bir fikir değil bence. Çok düşürmüşsün hem.
devir sayısının o kadar düşmesi otomatik oldu :) işte yaptığım ayar :)
15082010077.jpg

Eğer oyun filan oynamıyorsan sorun olmaz. Ama arada sırada sen ne olur ne olmaz bak sıcaklıklara.

oyun oynamıyorum :) her kullanıcı gibi genelde internet, download :D arada videodan mp3 çevirme ya da çok nadir ripleme yapıyorum :D kullandığım en ağır program autocad ama onuda şimdi kullanmıyorum :mrgreen:

Reaksiyon puanı
188
Performans açsından fan'ın 4000 RPM'in altına düşürülmesini tavsiye etmem...

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Galiba otomatiğe almış. Yani bir oyun açıp değerlere bakınca 4000 e çıkacak gibi ? Dener misin ?

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
O zaman duruma göre fan hızı ayarlanıyor. sorun yok bence :)

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
devir sayısının o kadar düşmesi otomatik oldu :) işte yaptığım ayar :)
15082010077.jpg

oyun oynamıyorum :) her kullanıcı gibi genelde internet, download :D arada videodan mp3 çevirme ya da çok nadir ripleme yapıyorum :D kullandığım en ağır program autocad ama onuda şimdi kullanmıyorum :mrgreen:

Dostum ilk mesajdaki resimlerde yanlış görmediysem ayardan sonra sıcaklıklar artmış gibi...

Bir de sanırım anakartın asus. O radaki q-fan kontrolünden profil modunu optimal değil de turbo yap, chasis fan yazan kısmı da ignore'den değiştir böyle resimdeki gibi olunca kasa fanını iptal etmiş oluyorsun. son olarak ta rpm hızında 2220 yazan yeri auto seçeneği varsa onu seç böylece fanlar yüke göre hızlanıp ses te yapmayacaktır, gerektiği zaman soğutma yapacaktır.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Dostum ilk mesajdaki resimlerde yanlış görmediysem ayardan sonra sıcaklıklar artmış gibi...

Bir de sanırım anakartın asus. O radaki q-fan kontrolünden profil modunu optimal değil de turbo yap, chasis fan yazan kısmı da ignore'den değiştir böyle resimdeki gibi olunca kasa fanını iptal etmiş oluyorsun. son olarak ta rpm hızında 2220 yazan yeri auto seçeneği varsa onu seç böylece fanlar yüke göre hızlanıp ses te yapmayacaktır, gerektiği zaman soğutma yapacaktır.

hocam evet sıcaklı 3-5 derece arttı :) yanlız kasa fanlarını kontrol ettim çalışıyor :) optimaldan başkasını seçince ve ignore seçmeyince fanlar uçuyor :) + rpm yazan yerde disable var auto yok :(

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
hocam evet sıcaklı 3-5 derece arttı :) yanlız kasa fanlarını kontrol ettim çalışıyor :) optimaldan başkasını seçince ve ignore seçmeyince fanlar uçuyor :) + rpm yazan yerde disable var auto yok :(

Hmm benim biosa da bir baktım, dediğim gibi turbo seçeneğinde.

Peki hocam senin kasanın fotoğrafı var mı acaba? Ya da kasadaki fanların konumu nasıl (üstte,altta, önde vs.)?

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Yanlış görmüyorsam işlemci 90 derece :)
Bu işlemci ne model prescoot mu ?

as66

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Bence eskiye tekrar dön biosdaki sayfanda gördüğüm kadarıyla cpu sıcaklığın 90 dereceye çıkmış bir işlemci için 75 den sonrası tehlikeli.

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Sen fan hızları ile oynamadan önce kasanı al bir temizle , ses yapmasının temel nedeni bu bence. Orjinal blok fanlar bile böyle bir sıcaklık değeri oluşturmaz.İşlemcinin üstündeki termal malzemeyi kazı yenisini sür. Bence aralık olduğundan temas etmiyor. Hadi Kasa havasız bir yerde başka fanlarla destekle. 90 derece çok yüksek bir değer. Benim otomatik kapanma sıcaklığım 70 derece.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Yanlış görmüyorsam işlemci 90 derece :)
Bu işlemci ne model prescoot mu ?

evettttt :)

adsz5gi.png

Sen fan hızları ile oynamadan önce kasanı al bir temizle , ses yapmasının temel nedeni bu bence. Orjinal blok fanlar bile böyle bir sıcaklık değeri oluşturmaz.İşlemcinin üstündeki termal malzemeyi kazı yenisini sür. Bence aralık olduğundan temas etmiyor. Hadi Kasa havasız bir yerde başka fanlarla destekle. 90 derece çok yüksek bir değer. Benim otomatik kapanma sıcaklığım 70 derece.

eski değerlerle 5 derece aşağı seyerediyor :)

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Belli zaten sıvı soğutma bile yapsan , çekirdek ısın 45 50 derece arasında olucaktır. Ama 90 derece uçuk bir rakam

berckai

Profesör
Reaksiyon puanı
9
önce kasanın soğutma ayarlarını ayarlamadan önce kasayı temizle sonra fan ayarlarını ayarla eğer bilmiyorsan da bence hiç uğraşma oyun sorunum pek yok diyorsan fazla cazırtı yapmaz ama önce temizlik sonra tedbir sonre el tevekkül :)

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
önce kasanın soğutma ayarlarını ayarlamadan önce kasayı temizle sonra fan ayarlarını ayarla eğer bilmiyorsan da bence hiç uğraşma oyun sorunum pek yok diyorsan fazla cazırtı yapmaz ama önce temizlik sonra tedbir sonre el tevekkül :)

temizlemeyi geçen hafta yaptım :)

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Bu işin çözümü belli işte çözümler ; İşlemciyi çıkar termal pasta yenile , Pc için klima , işlemcini değiştir, Kaliteli bir işlemci soğutucu al. Pc'yi hiç açma.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Bu işin çözümü belli işte çözümler ; İşlemciyi çıkar termal pasta yenile , Pc için klima , işlemcini değiştir, Kaliteli bir işlemci soğutucu al. Pc'yi hiç açma.

benim termal pasta etkisini kaybetmiş olabilir :( hemen alayım bir tane bari sıcaklığa etkisi baya varmış :) her bilgisayarcıda satılır mı?? bu pasta :mrgreen:

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Çoğu ne işe yaradığını bilmediğinden ve etkisine inanmadığından bulunmaz.
Her zaman bunu kullanırım tabi daha uygun ve marka çeşitliliği var.

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
benim termal pasta etkisini kaybetmiş olabilir :( hemen alayım bir tane bari sıcaklığa etkisi baya varmış :) her bilgisayarcıda satılır mı?? bu pasta :mrgreen:

yakınlarda vatan bilgisayar varsa 10-15 lira arası fiyata en iyilerinden bulursun termal macunlardan ama yapması zordur bilen birine yaptır.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
yakınlarda vatan bilgisayar varsa 10-15 lira arası fiyata en iyilerinden bulursun termal macunlardan ama yapması zordur bilen birine yaptır.

sorun orada zaten uşak'ta vatan bilgisayar yok:mrgreen: her neyse tanıdık bir bilgisayarcı var ona sorayım yoksa teknosaya giderim o da olmadı sipariş veririz artık :mrgreen:

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13

Termal macun işi kolaydır da , bu montaj işlerine uzaksan zor tabi.

Burada az bir eğitimi var. Biraz reklamlı ama :laugh:

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Termal macun işi kolaydır da , bu montaj işlerine uzaksan zor tabi.

Burada az bir eğitimi var. Biraz reklamlı ama :laugh:

reklamlı olması sorun değil :) daha önce söküp geri takmıştım işlemci fanını :D herhalde sökmekte zorlanmam :mrgreen:

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
bnm işlemci :D:D ahaha:D

yüksüz 61-62 derece bnm
yük altında 80-90 uçuyor :D

oguzhan432

Asistan
Reaksiyon puanı
4
işlemci sıcaklığının 60-65 dereceyi geçiyor olması sağlıklı değil.İşlemcinin ömründen çalarsın.

Bu resimleri umarım pc yük altındayken çekmissindir.Bir de ben fan controlünü otomatik yaptım pc kasılınca fan çoşuyor boştayken dönmeyecek gibi oluyor.Bence sende öyle yap