Facebook'ta kafa kesme videolarına izin!

AliA

Ordinaryüs
Katkıda Bulunan
Reaksiyon puanı
530
Dünyanın en büyük sosyal medya ağı Facebook, çok tartışılacak bir karar aldı. Kullanıcı sayısı 1.150 milyarın üzerine çıkan Facebook, ‘kafa kesme görüntülerinin yasaklandığını ancak şiddeti kınamak için yeniden izin verileceğini’ belirtti.

131022_facebook.hlarge.jpg

Facebook, kısa bir süre önce yasakladığı kafa kesme içerikli video görüntülerine sessiz sedasız yeniden yer vermeye başladı. BBC’nin dün yer verdiği haberin ardından açıklama yapan Facebook, ‘kafa kesme eylemi içeren video ve fotoğrafların, kullanıcılar tarafından kutlama değil ama kınama amaçlı konması halinde yasaklanmayacağını’ açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada, “Facebook, uzun süredir kullanıcıların tecrübelerini paylaştıkları bir ortam oldu. Özellikle insan hakları ihlallaleri, terör eylemleri ve diğer şiddet olaylarıyla bağlantılı olayla paylaşımlarda öne çıktı” denildi. Açıklamanın devamında, “Kullanıcılar, şiddet eylemlerine ait videoları kınama amaçlı paylaşıyor. Eğer bu görüntüler kutlanıyor veya paylaşımları teşvik ediliyor olsaydı, başka türlü daranırdık” ifadesi kullanıldı.

Sosyal ağ, kullanıcıların paylaştığı ve görecekleri içerikleri kontrol etmeleri için de yeni mekanizmalar konulacağını belirtti. Bunlar arasında, görüntülere bakılmadan önce belirecek uyarılar yer alıyor.

TEHDİTLER YASAKLANMIŞTI

BBC’nin dün yer verdiği haberde, Facebook kullanıcılarının Meksika’da yaşanan bir cinayete ait videonun gösterilmesi hakkında bulunduğu şikayet dile getirildi.

Facebook, 2013 başlarında şiddet içerikli videoları geçici olarak kaldırma kararı almıştı. Ayrıca, tehdit, nefret söylemi ve cinsellik içeren paylaşımlar yasaklamıştı.

Geçmişte belli suçlar işlemiş kişilerin Facebook’ta profil açmasına izin verilmezken, ‘sadit zevkler’ amaçlayanlara karşı da yasak getirilmişti. Öte yandan 18 yaş altı gençlerin profillerinin yabancılar tarafından görülebilmesine izin veren sosyal ağ, siber zorbalık sorunlarına karşı da önlem almış değil.

ntvmsnbc

FullScreen

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Hergün oturup kafa kesme videosu izliyorum ben de.

AliA

Ordinaryüs
Katkıda Bulunan
Reaksiyon puanı
530
Racon kesmiyoruz, kafa kesiyoruz!

[video=youtube;eIRgdAQdUSc]http://www.youtube.com/watch?v=eIRgdAQdUSc[/video]

ProRat`

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Yakında Cinsel içerik içeren paylaşımların yasaklarını da kaldırır Facebook, hiç şüphem yok.

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Şiddeti kınamak için kafa kesme videolarına izin veriyorlarmış. Hiç kınamasalardı iyiydi.

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
Yakında Cinsel içerik içeren paylaşımların yasaklarını da kaldırır Facebook, hiç şüphem yok.

popülerlik düştükçe.Her haltı yapacak. böyle yaparak bu süreci hızlandırıyor.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

ve sonunda yerin dibini boylucak. :D

facebook-hisseleri-eriyor.jpg

AliA

Ordinaryüs
Katkıda Bulunan
Reaksiyon puanı
530
Bir şey olmaz. :)

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Bu dediklerinizi serbest bıraktıkça bence Facebook'un popüleritesi artar..

MyNickname

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Popüler kültür kullanır, eskitir ve bir daha yüzüne bakmaz. Bunu şarkıdan tut teknolojiye kadar her alanda görüyoruz

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Mesenger de batmaz diyorduk sonuç facebook facebook batacak başka bir şey çıkacak yerine

MertKARA

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Facebook'u bana göre artık cahil kesim kullanıyor. Eskisi kadar popüler değil. Çoğu eşimin dostumun Facebook'u kapatıp twitter kullandığını gördüm :D Ve kafa kesme olayına gelirsek, her gün en az 1-2 kere denk geliyorum.. İğrenç bir durum..

AliA

Ordinaryüs
Katkıda Bulunan
Reaksiyon puanı
530
Facebook, kafa kesme videoları hakkındaki kararını bir gün içinde değiştirdi. Sosyal ağ, dün yaptığı ve şiddet içerikli videoların kaldırılmayacağı yönündeki açıklamasının ardından, fikrini değiştirdi ve ‘paylaşılan içerikler hakkındaki politikasını güçlendireceğini’ belirtti. Şirket, tartışmaları başlatan videoyu da kaldırdı.

Facebook, kafa kesme videolarına izin verileceğini belirtmesinden bir gün sonra fikrini değiştirdi. Meksika’da bir kadının kocası tarafından başının kesildiği videonun viral olmasının ardından, Facebook kullanıcıları sosyal ağa tepki yağdırmış ve bu tür videolara izin verilmemesini istemişti. Facebook, ‘şiddet içerikli videoların kınama amaçlı olarak siteye konabileceğini’ belirtmiş ve yasak uygulanmayacağını açıklamıştı. Meksika’da altı ay önce yaşanan olayın videosunun yayınlanması, ifade özgürlüğü, sansür ve şiddet içerikli paylaşımlar konusunda büyük bir tartışma başlatırken, Facebook kararından döndü ve sansür uygulamasına gidileceğini duyurdu.
Sosyal ağ, Meksikalı kadının vahşice öldürüldüğü videoyu da kaldırdı.

FACEBOOK’UN YENİ KARARI

AllThingsD sitesine açıklama yapan Facebook, ‘paylaşımlar konusundaki politikasını güçlendireceğini’ açıkladı.

AllThingsD’nin haberine göre, Facebook’un atacağı adımla şu şekilde:

“İlk olarak, kullanıcıların bildirdiği içerikler gözden geçirilecek. İçerik bütünüyle incelenecek ve şiddetin öne çıkarıldığı, teşvik edildiği kararı verilirse çıkarılacak... İkinci olarak, görüntü veya videoyu paylaşan kişinin paylaşımı üzerindeki sorumluluğu, yaptığı uyarı, yaşı gibi hususlar incelenecek... Bu standartlara bağlı olarak, geçmişte tepki çeken bazı içerikleri tekrar değerlendirdik ve uygunsuz, aynı zamanda sorunmsuzca şiddetin önce çıkarıldığı içerikleri kaldırdık.”
Yapılan açıklamadan anlaşıldığı gibi, Facebook şiddet içerikli videolara izin vermeye devam edecek ancak kaldırılıp kaldırılmayacağına kendisi karar verecek. Şirket, dün yaptığı açıklamada ‘paylaşımların özellikle tartışmalı konularda kullanıcı tecrübesinin bir parçası olduğunu’ belirtmişti.

Facebook, yine dün yaptığı açıklama kapsamında, şiddet içerikli paylaşımların ‘kınama’ amaçlı olması gerektiğini belirtti.

ntvmsnbc

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
"Facebook, yine dün yaptığı açıklama kapsamında, şiddet içerikli paylaşımların ‘kınama’ amaçlı olması gerektiğini belirtti."

Her türlü yoruma ve art niyete açık kapı bırakılmış.. :)

Reaksiyon puanı
16,125
facebook hesabı nasıl silinir? konuları çok yakında...
*how to delete facebook account? that soon...
* provides google translation .

KlpRnS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Facebook'u bana göre artık cahil kesim kullanıyor. Eskisi kadar popüler değil. Çoğu eşimin dostumun Facebook'u kapatıp twitter kullandığını gördüm :D Ve kafa kesme olayına gelirsek, her gün en az 1-2 kere denk geliyorum.. İğrenç bir durum..

Sen twitter kullandığın için alim mi oldun? Yoksa bu yazdığınla cehaletine cehalet mi kattın?

KlpRnS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İyi okuduysan "BANA GÖRE" yazıyor orada. Kişisel fikrim. Zoruna gidenler var sanırım.

Zoruna gitmekle alakası yok. Madem dorumda bir yorum yaptım cevap gelmesine alışman gerek. Bu arada evet gayet iyi okudum. Sen kendi görüşünden farklı şeyler düşünenleri cahil yerine koydun. Bende bu sebeple sen ne yaptında alm oldun diyorum.

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
hani silmicekti.bazıları fırça atınca hemen u dönüşü yapmış.mark.:D

Facebook'ta yayınlanan bir "kafa kesme" videosu, İngiltere Başbakanı David Cameron'un sosyal deve çıkışmasının ardından kaldırıldı.

MertKARA

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Zoruna gitmekle alakası yok. Madem dorumda bir yorum yaptım cevap gelmesine alışman gerek. Bu arada evet gayet iyi okudum. Sen kendi görüşünden farklı şeyler düşünenleri cahil yerine koydun. Bende bu sebeple sen ne yaptında alm oldun diyorum.

Öyle bir düşüncem yoktu beni yanlış anlamışsın