Facebook ve Twitter utanmayı unutturuyor

amidi

Doçent
Reaksiyon puanı
8
UHİM'in hazırladığı raporun sonucu: Facebook ve Twitter utanmayı unutturuyor.

İnternet kullanıcıları arasında giderek yaygınlaşan sosyal paylaşım siteleri masaya yatırıldı.

Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi'nin (UHİM) hazırladığı rapora göre, insanlar artık gerçek yaşamını sanallaştırmanın eşiğinde hayat sürüyor. Sosyologlardan yazarlara, gazetecilerden aktivistlere kadar birçok kişinin analizlerinin yer aldığı raporda, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri, bireysel ve toplumsal değerlerin yitirilmesine zemin hazırlıyor ve insanların kontrol duygularında eksilmelere yol açıyor. Raporun başlangıcı ABD'li psikoloji profesörü Rowland Miller'ın 'Bu siteler, utanmayı unutturuyor' tespitine dayanıyor. UHİM'in başkanı Ayhan Küçük, günümüz toplumlarının her türlü teknolojik gelişmeyi herhangi bir süzgeçten geçirmeden kabullendiğini söylüyor. Bu sitelere eklenen resimlerde narsistik pozların fazlasıyla göze çarptığını, yapılan yorumların daha açık, daha cüretkar ve daha mahrem konular olduğuna işaret eden Küçük, "Varoluşsal bir duygu olan ve kişinin sosyal çevresiyle uyumunu olduğu kadar öz-saygısını korumasını da sağlayan utanç duygusu giderek azalacağı gibi, ben-merkezcil duygular, istekler giderek artmakta." diyor.
Sosyalleşmek mi? asosyalleşmek mi?
Sosyolog-yazar Fatma Barbarosoğlu, sosyal paylaşım ağlarının aslında insanları asosyalleştirdiğine değiniyor. Barbarosoğlu, kendisiyle yeteri kadar ilgilenilmediğini düşünen insanların sürekli olarak 'Bilin bakalım ben şimdi ne yapıyorum?' sorusunun cevabını sanal âlemden hiç tanımadığı insanlarla paylaşarak kendini 'önemli' kılmaya çalıştığını dile getiriyor. Psikiyatrist Prof. Dr. Kemal Sayar ise yalnızlığını veya özgüven eksikliğini gidermek için sosyal ağları kullanan insanların yorumlarını, düşüncelerini diğer insanların beğenisine sunduğunu ifade ediyor. Ancak Sayar'a göre bu durum insanlarda özgüven eksikliğinin artmasına ve ben merkezli insan olmaya yol açıyor.

zaman

Sidre-i Munteha

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
malesef doğru...

Modern çağın getirileri işte daha da fena olacak gibi görünüyor.

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Bunun için güzel atasözleri var da şimdi burada yazamayacağım :)

İnsanın içinde olduktan sonra Facebook, Twitter bahane. Benim çevremde de yüzlerce insan var sabah akşam Facebook'ta dolaşan ama hiçbirininde utanma duygularını kaybettiklerini, edepsizlik yaptıklarını görmedim. Bu tür siteler sadece o kişilerin benliklerinde olan yönlerini açığa çıkarmalarını sağlıyor bence.

Caqatayy

Asistan
Reaksiyon puanı
1
[MENTION=66603]virusizmir[/MENTION] aynen haklısın kardeşim aziz nesinin sözü var türklerin %60ı salaktır diye siyasi amaçla söylenmiş ama ben bu konuda günümüz gençleri için söylüyorum bu sözü.

kuntakinte

Profesör
Reaksiyon puanı
8
bende şöyle bi şey oluyo :) nette konuştuğum kişilerle samimi konuşuyorum normal yüz yüze olsak o kdr rahat konuşmam imkansız ama sanki kırk yıllık arkadaşım herkes :D yani arkadaş olarak, yanlış anlaşılma olmasın

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
bu araştırmaya katılabilirim.ancak olumlu yönleri de var çekingen çocuk olayının sonu olabilir bu sosyal ağlar.

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
bence bu kayit altina alinan sapik cocuklarin sayisiyla alakali.degisen sey kayit altina alinabiliyo olmasi facebook gibi sistemlerden. normalde adam oldurseler kimsenin haberi olmuyodu. ancak bilgisayarlar sayesinde ister 10 yil once olsun ister iki dakika once tum dunya iki tikla dunyanin verisine ulasiyo . herseyi mi ogreniyo henuz degil tabi. ancak bu kotuye gidisat vardir belki ama gorunen sey daha cok su yuzune cikan zeten olan seyler bence :p

halil413

Profesör
Reaksiyon puanı
0
cok gereklı bır arastırma degıl bana gore,zaten herkez bılgısayar kullanırken sorunlarını bılıyor

k3kin

Asistan
Reaksiyon puanı
1
zamanın yazdığı bir yazıyı dikkate alıp üstüne yorum yapılıyor olması bile komik. insanları korkutarak bişiler yaptırmaya yada yaptırmamaya çalışan bu tip yazılar ancak karalama niteliğindedir. insan kendini bildikten sonra facebook gibi bişeyle mi bozulacak kişiliği. pehhh..........

WolfeXtreme

Asistan
Reaksiyon puanı
1
sadece facebook ile twitterla sınırlandırılamaz. koskoca internette kimin ne olduğu anlaşıldı. internet aracılığıyla insanlar iç dünyalarını dışa vuruyor. yani olan bir şey açığa çıkıyor.

221BSHERLOCK

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Söyle denebilir: Siz kendi kendinizi ele veriyorsunuz, ne gizli saklınız kalıyor ne de bilinmeyen yönleriniz diğer insanların da böyle olması sizin bu davranışınızı, duygularınızı pekiştiriyor utanmıyorsunuz durum bu. Bu basit insanlar için geçerli tabi.

Bir insanın kişiliği sağlam ise onu ne Facebook ne de başka birşey bozabilir.