Facebook AbazaN Yorumlar

Bu konuyu okuyanlar

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Abaza değil AbazaN

Abaza bir Halkın İsmidir...
AbazaN sizin demek istediğiniz Sapıklara verilen isimdir...

Bir Halkın ismini Kelimeyi Yanlış Kullanarak kötü bir anlama gelecek şekilde telaffuz etmek o halka yapılan en büyük saygısızlıktır...

Ve bu hatanın çokça yapılıyor olması onun hata olduğu gerçeğini değiştirmez...

İnsanlardan Saygı Bekliyorsanız... İnsanlara Saygı gösteriniz...

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Abaza değil AbazaN

AbazaN sizin demek istediğiniz Sapıklara verilen isimdir...

Bir Halkın ismini Kelimeyi Yanlış Kullanarak kötü bir anlama gelecek şekilde telaffuz etmek o halka yapılan en büyük saygısızlıktır...

Ben de aynı uyarıyı yapacaktım :) Ama biraz daha hafif uyarmakta fayda var :)

LWMP

Doçent
Reaksiyon puanı
3
türkçe dil kurumuna girip arastırdım her 2 sıde var yanlız senın dedıgın . Kuzeybatı Kafkasya�a yaşayan bir halk.2. Bu halka mensup olan kimse. kişi adı olarak gecıyor dıyerı ıse Cinsel istekleri istimna yoluyla gideren erkek bildigim iyi oldu Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü olarak geçiyor sanırım bakış açısına gore degısıyor bu kelime

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Senin baktığın gibi ABAZA Kuzey Kafkasya Halklarından birisi.. ve Türkiyede Hatırı sayılır derecede ABAZA Vatandaşımız var...

Bu yüzden ABAZAN kelimesini yanlış telafuz ederek ABAZA olarak kullanılması ve bunun yaygınlaşması ABAZA vatandaşlarımızı rencide edecek seviyeyi çoktan aştı...

Hani Türkiyede olmayan bu yazılanları görmeyen bir Halkın ismi olsaydı gözardı edilebilirdi...

Ancak Türkiyede bir çok ABAZA vatandaşımız varken bu kelimenin ISRARLA bu kadar Yaygın olarak gerçek Anlamı dışında kullanılmasına bir yerde dur demek gerekiyor...

LWMP

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Senin baktığın gibi ABAZA Kuzey Kafkasya Halklarından birisi.. ve Türkiyede Hatırı sayılır derecede ABAZA Vatandaşımız var...

Bu yüzden ABAZAN kelimesini yanlış telafuz ederek ABAZA olarak kullanılması ve bunun yaygınlaşması ABAZA vatandaşlarımızı rencide edecek seviyeyi çoktan aştı...

Hani Türkiyede olmayan bu yazılanları görmeyen bir Halkın ismi olsaydı gözardı edilebilirdi...

Ancak Türkiyede bir çok ABAZA vatandaşımız varken bu kelimenin ISRARLA bu kadar Yaygın olarak gerçek Anlamı dışında kullanılmasına bir yerde dur demek gerekiyor...
haklısın abaza kelimesini artık kullanmamaktan baska yapıcagım bısey varsa yapalım

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Benim yaptığım gibi gördüğümüz yerde hepimiz bir birimiz uyarırsak faydalı olur...

Kusura bakma bu gece biraz sert çıktım... ancak benim bu forumda bu kelimeyi daha önce bir kaç kez düzeltmeme rağmen olmasından kaynaklandı bu sert çıkış... Yani senin şahsınla ilgili değil durum :)

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Benim yaptığım gibi gördüğümüz yerde hepimiz bir birimiz uyarırsak faydalı olur...

Kusura bakma bu gece biraz sert çıktım... ancak benim bu forumda bu kelimeyi daha önce bir kaç kez düzeltmeme rağmen olmasından kaynaklandı bu sert çıkış... Yani senin şahsınla ilgili değil durum :)

Üstat dikkat ediyorum da bu sert çıkış sende her daim var :) Sert çıkışmak bazen ters tepip daha da kötü sonuçlar elde edebiliyor :)

LWMP

Doçent
Reaksiyon puanı
3
ben bilmiyodum bilgilendirdigin ıcın sağol benım hayatta en cok benımsedıgım sey kısılere hakaret edenlerın cezasını cekmesıdır bu olay benım gozumde bır katıl olmak kadar onemlidir...acıkcası bu olayın bılmeyenler ıcın gundeme gelmesı ve turk kanunlarında bır cezaya yer verılmesı gerekıyor

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
ben bilmiyodum bilgilendirdigin ıcın sağol benım hayatta en cok benımsedıgım sey kısılere hakaret edenlerın cezasını cekmesıdır bu olay benım gozumde bır katıl olmak kadar onemlidir...acıkcası bu olayın bılmeyenler ıcın gundeme gelmesı ve turk kanunlarında bır cezaya yer verılmesı gerekıyor

Yok artık o kadar da değil :) İnsanı bilmediği şey için yargılayamazsın ki :)

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Üstat dikkat ediyorum da bu sert çıkış sende her daim var :) Sert çıkışmak bazen ters tepip daha da kötü sonuçlar elde edebiliyor :)

Ben eskiden böyle değildim :D
Sağolsun forum yöneticilerimiz...

En yumuşak ifadelerimizde bile zaman zaman kötü olduk...

Sonra madem kötü oluyoruz o zaman kötü olalım da kötü olalım dedik kendimizi biledik keskinleştik... Olay bundan ibaret...

Yoksa eskiden üslubum çok daha yapıcı ve çift taraflıydı... :)

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Aman hocam ne olursa olsun o yapıcı ve çift taraflı halden vazgeçmemek gerekiyor :)

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
facebookun yarısı bu abazanlardan olusmakta. üniversitedeyken arkadaslarla netten cirkin bi kız resmi bulup fake profil olusturmustuk denemek icin.. yapılan yorumlari arkadaslık isteklerini anlatamam 1 saatte yüzlerce teklif yorum... memleket bunlarla dolmus o yüzden kız milletininde bi taraflari havada; avrupada dünyada böyle seyler yok o yüzden kızlarıda bizim kızlar gibi degil.

LWMP

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Yok artık o kadar da değil :) İnsanı bilmediği şey için yargılayamazsın ki :)
bilmemek değil ogrenmemek ayıp,benım gıbı bılmeyen cok ama gundeme gelmesı gerekıyor bilmeyende kalmaz,iyi ve guzel bır toplum ıstıyosak 2 ncısı hakaret kotu soz ve holigan gıbı ayrımcı laflara yer verılmemesı gerekıyor olayı baska yere baglıcam ama busru tepkı alırım :)

Paramore

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Nerelisin dediğimde Bulgarım,Trakyalıyım,çerkezim diyeni duydum da Abazayım diyeni hiç duymadım :D

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
facebookun yarısı bu abazanlardan olusmakta. üniversitedeyken arkadaslarla netten cirkin bi kız resmi bulup fake profil olusturmustuk denemek icin.. yapılan yorumlari arkadaslık isteklerini anlatamam 1 saatte yüzlerce teklif yorum... memleket bunlarla dolmus o yüzden kız milletininde bi taraflari havada; avrupada dünyada böyle seyler yok o yüzden kızlarıda bizim kızlar gibi degil.

Haklısın vallahi üstat. Bu heriflerin yüzünden Türk kızları kendini bişey zanneder oldu :D Yok arkadaş Türk kızı alınmaz :D

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
en dandik kızın bile burnu bi havalarda sanki iki tane var :) yurt dısında akrabalarım var geldiklerinde sasiriyolar kızların bu triplerine, orda kızlar erkegin pesinden kosar diyolar ki haklı olduklari ortada..

LWMP

Doçent
Reaksiyon puanı
3
valla bugun eskı bır arkadasımla karsılastım abazan gıymıs takım elbıse kundura elınde camel sıgara tutuyor karsıdan gelen kızları ızlıyor :D 1 saat boyunca gelenı gıdene bakıyor

---------- Post added at 02:18 ---------- Previous post was at 02:14 ----------

valla ben bulgaristanda bi kızlar gordum dehset tabı bozuntuya vermedım bıtanesı gelıp gelıp bana bakıyodu :)sen turkıyede olcan bole erkek yanına gelcen ha :D

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Nerelisin dediğimde Bulgarım,Trakyalıyım,çerkezim diyeni duydum da Abazayım diyeni hiç duymadım :D

Duymazsın tabi... Duyabilmen için soruyu biraz değiştirmen gerek...

Örneğin Ben Kabardeyim...

Sen bana nesin diye sorsan ben sana Kabardeyim diye cevap vermem...

Çerkesim derim...

Abazalar da Türkiye'de Çerkes olarak adlandırılan Kuzey Kafkas Halklarından birisi...

Bu yüzden sana Karşı Ben Çerkesim der...

Ancak Hangi Çerkes Boyundansın diye sorarsan Abazayım diye cevap alırsın...

Çerkes toplumu içerisinde ise Adam Ben Çerkesim demez... Zaten çerkes olduğu bilinir... Bu kez Ben Abazayım Ben Kabardeyim şapsığım Hatkoyum vs vs der...

Aynı şey ülkemiz için de geçerli değil mi...

Yurtdışında Hepimiz Türküz...

Ama kendi içimizde muhabbet ederken Ben Kürdüm Ben Çerkesim Ben Arapım demiyor muyuz...

Onun gibi Ben Abazayım diyene rastlamaman normal...

Tabi şu an Bu GENELLEŞMİŞ YANLIŞ KULLANIM yüzünden insanların dışarıya karşı hiç bir utanılacak hali olmadığı halde ABAZAYIM demeye utanır hale gelmesi de acı bir durum...

LWMP

Doçent
Reaksiyon puanı
3
kurtleri ornek almamani oneririm bu aralarinda saydiklarin kendi cumhuriyetini kurmus ulkelerdir.Kurt ismi bazi devletlerin turkiyeyi kiskirtmak icin kullandigi kelimedir.

cikofdx

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Abaza değil AbazaN

AbazaN sizin demek istediğiniz Sapıklara verilen isimdir..

Bir yanlışlık olmasın

http://tr.wikipedia.org/wiki/Abhazlar

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338

Bana mı öğreteceksin? :)

Bu iki Milleti Azeri Türkleri ile Türkiye Tükleri gibi düşün

Abhaz abaza abzeh abazin apsuwa aşuwa bunlar hepsi bir birine yakın ayrı kelimeler...

Abhazlar, Karadeniz kıyıları boyunca İngur Nehri'nden, Adler'in ötesine ve hatta Soçi yakınlarına kadar uzanan kıyı şeridinde ve İngur Vadisi boyunca iç kesimlerde otururlar.

Abazalar ise, Kuban'ın kaynaklarına yakın olan bölgede ve yukarı boylarında otururlar.

Abhazlar kendilerine Apsuva derler

Abazalar Abazinler, kendilerine Aşuva derler

Abazalar, Kuzeybatı Kafkas dillerinden biri olan Abazaca konuşurlar. Abazaca, Abhazca'ya yakın bir dildir.

Şöyle Kafkasya da yaşayan Halklara bir göz atalım istersen...

Kafkasyalı Kimliği’nin etnik grup temeline dayanmadığının bir göstergesi, Kafkasya’yı oluşturan halkların bir mozaik görünümü arz eden çeşitliliğidir. Kafkasyalı Kimliği’ne sahip bu Kafkasya halklarını Karadeniz’den Hazar Denizi’ne doğru şöyle sıralayabiliriz:
1- Kafkas Dağları’nın güney eteklerinden Karadeniz sahillerine uzanan bölgede yaşayan Abhazlar ve onların Kafkas Dağları’nın kuzey eteklerinde yaşayan akrabaları Abazalar.

2- Nüfuslarının tamamına yakını Türkiye topraklarına sürülen, Kafkasya’da kalan çok küçük bazı grupları da Abhazlar ve Adigeler arasında eriyerek yok olan Ubıhlar.

3- Karadeniz kıyılarından Orta Kafkasların düzlüklerine kadar yayılmış olan ve Abzeh, Şapsığ, Hatkoy, Natuhay, Bjeduğ, Temirgoy, Jane, Besleney ve Kabardey gibi kabilelere ayrılmış olan Adigeler.

4- Orta Kafkaslarda Elbruz Dağı’nın çevresindeki yüksek dağlık arazide yaşamakta olan Karaçay-Malkarlılar.

5- Orta Kafkaslarda Daryal Geçidi’nin kuzeyinde ve güneyindeki dağlık bölgede yaşamakta olan Osetler.

6- Doğu Kafkaslarda Terek Irmağı havzasında yaşamakta olan Çeçen-İnguşlar.

7- Doğu Kafkasların dağlık kısımları ile Hazar Denizi kıyılarına kadar uzanan Dağıstan bölgesinde yaşamakta olan Avar, Lezgi, Dargı, Kumuk, Lak, Tabasaran, Rutul, Tsahur halkları.

Yani ABAZALAR Konusunda benim hiç YANLIŞLIĞIM YOK... :)

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Peki sen nasıl buldun bu yorumları? :)

shakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
sendemi abazasin be kardes ben öp öz kan türküm ben bilmem okadar seyi :) tek bildigim türkler orta asyadan geldigidir :)

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
1 Seni tatmin etmek için Kopyala Yapıştır yaptım...

2 bunları zaten kendim Bir Çerkes olduğum için biliyorum... Mesela Ben Bir Kabardeyim... Annem Babam dedelerim vs hepsi kabardey... Kafkasya da Karaçay Çerkesk bölgesinde Habez reyonu diye bahsedilen bir bölgeden gelmiş dedelerimiz. Hala akrabalarımızın bir kısmı orada...

çevremizdeki köylerin bir çoğu da Kabardey köyü...

Yakınımızda 2 tane Çeçen köy var ki Türkiye nin en büyük Çeçen köyleri...

Yine çevremizde daha bayramın 3. günü gittiğim bir ABAZA Köyü var...

Ve Unutma sadece burada Teknolojiye ilgi duyduğum için varım...

Ama sadece burada değilim...

Facebookta ve bir Çok Çerkes forumunda üyeliğim var...

Mesela sana bilgileri getirdiğim site şurası

Dünya üzerindeki en AKADEMİK DÜZEYDE Bilgiye Sahip DÜNYADAKİ ÇERKES AYDINLARININ Yazarlığını yaptığı site

http://www.circassiancenter.com/

http://www.circassiancanada.com/tr/arastirma/0013_kafkasyalikimliginintarihi.htm

---------- Post added at 14:05 ---------- Previous post was at 14:03 ----------

sendemi abazasin be kardes ben öp öz kan türküm ben bilmem okadar seyi :) tek bildigim türkler orta asyadan geldigidir :)

Abaza değil Kabardeyim... Hiç bir Abaza yakınım da yok :) Ancak Abazalar ile Kabardeyler Yakın Kültürler olduğu için haklarında bilgilerim mevcut...

Sana tavsiyem yanlış anlama ama Hepimizi KİMİZ NEYİZ NERDEN GELDİK herşeyimizi incik boncuğuna kadar bilmeliyiz...

Tarihimizi Bilmek bize yük olmamalı...

shakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
kardes benim icin esim insan ayirimi yapiyor diye bir terim kullanir,benim icin iki türlü insan vardir
müslüm ve gayri müslüm gayri müslüm babam ise onu dahi sevemem ,ama kimseye adeletsizlik yapmam ,bir müslüman benim icin yunanda olsa müslümandir türkde olsa müslümandir israilli bir müslümanda aynidir .cünki Allah resulu dediki küfür tek millettir .yani benim millet inancim ümmet inancindan dogar ,yani gerisi benim icin tefferruattir,bu arada asya insaninin kültürü zaten bir birine yakin degilmi ister abaza ister cerkez ister azeri